MARKTPRIJZEN. Illciigclingen. In de cafés van de boulevards te Parijs werden vroeger ge middeld 3 kilogrammen stekjes per dag gebrgikt, waarvan er oö,000 in een kilogram gaan. Sedert de invoering der belasting verbruiken de cafés echter nog meer stekjes dan vroegerzij ver dwijnen namelijk in de zakken der bezoekers. Rechtsgeleerdheid voor 't volk, Een werkman is ons komen vragen of een huismeester zijnen huurder mag op straal zetten. Hoort; volgens de wel is de huisbaas meester van zijn huis en heeft bel rcclit erover to beschikken. Doch, alles moet menschelijk geschieden do huurder moei een redelijke tijd hebben om zich te voorzien dan kan hij voor den vrederechter geroepen worden, die hem nog uitstel zal geven lol dat hij een ander huis gevonden heeft. Doch, de huurder mag daar geen misbruik van maken, want in geval hij blijken van kwaden wil kwame te geven, dan zou de wel, zeker en VrS ,zeer streng ten zijnen opzichte worden uitgevoerd. De wet is altijd menschelijk en redelijk, voor redelijke menschen, doch streng voor kwaedwillige. Toen de heer van Cheverus, aartsbisschop van Bordeaux, eens het kind van een zeer i jken man aan 'l dooperi was, bemerkte hy in de kerk eene arme vrouw, welko als meier en vergezeld van arme bloedverwanten, ook een nieuwgeboren kind in haro armen hield, en op zyde ootmoedig wachtte tol dat het zoude gedoopt worden. Y'rieudelyk wenkte de «ertsbisschop du vrouw, en zeide Komt daiielyk lner ik w il dit kind zelf doopen, en het in zynearine doekjes niet minder eeron dan dit ander, dal zoo kosielyk ver sierd is. Nadat beide kinderen den heiligen doop ontvangen hadden, nam de odele kerkvorst do gelegenheid te haet om de aenwezige ryken en ar men nuttige lessen te geven. Deze twee kinderen, zeide hy hun, zyn vóór God nu ganscb gelyk, iu zyne oogen even schoon en rein, even lief aeu zyn vaderlyk hert bei-Je zyn voor deuzclfden beinel bestemd, voor dezelfde zaligheid. Maer beide mouten daertoe langs veischillige wegen geraken, het ryke kind door cenc liefde die der. behotfiigen broeder troost cu by- sland verleent, bet arme integendeel dooreen nederig en arbeidzaam leven. De hemel zal zoo wel open zijn voor het arnii», dat in zijne nood volberdde en geduldig bleef, als voor hel rijke, dal den nood vcrliglte en medelijdend was. De deugd des eonen moet do milddadigheid wezen; die des anderen do erkentenis, en voegde de liefdevolle aartsbisschop er bij, mogle hel eeue en hel andere van lieden begmnen met aan nuune bestemming te be antwoorden Doch het arme kindje kan nog niet smeken, en zijn klein hert weet nog niet wat dankbaarheid is daarom zal ik als herder de plaats van T arme schaapje vervangeu, en snieeken en dankeu voor al wat gij, ge- achtste hoeren en vrouwen, zult de goedheid hebben te geven. Hel rijke kindje kan uog geen aalmoes schenken, liet kent zijn noodlijdend broertje nog niet, en verstaal nog niets van milddadigheiddaarom zult gij hoog geëerde toehoorders, diens plaatsvervangers in de liefde en de mildheid wezen, en uwe giften zullen Gods zegen over dees kind doen dalen, en zijne uitrede in dit leven-heiligen. Na die aanspraak, begon de aarlslus schop eene gifLinzameling, en al de bloedverwanten van liet rijke kind, voelden zien gedrongen om mildelijk te geven. De zoo goed uitgevalleue oplialmg werd behantiigd aan de meter, die ze moest geven aan de ouders van 't arme kind, welke door zulken onderstand voor langen lijd builen nood gesteld waren. (Guill.) De Vijl. Wat zijn er veel menschen die van do vijt lijden en er door verminkt zijn! v Hoe krijgt men de vijl Somtijds zonder gekende oorzaak gelijk andere ziekea, docU meesttijds door onvoorzichtigheid. De toppen der vingeren met spelden, doornen, naalden of andere scherpe werktuigen prikken, dat is gevaarlijk om de vijt te krijgen. In al te heet water zijne vingeren steken met duim of vingers de kaars snuiten, het vuur aanraken, is slecht. Rooker, stool met den vinger uwe brandende pijp niet vasL klerk vermijd de brandende lak, want daar komt de pijnlijke vijt van De viji is driederlij de eerste is maar in bet vel en die is do ligste de tweede is in bel vleesch of in do pezen, en is zwaarder de derde is aan liet been of aan het beenvleesch en die is de gevaarlijkste, want daar komt dikwijls bet vuur van. Als er eene violetachtige vlek op hel vel komt, pas", dan haastig op want dal is eeu kwaad leekeu. lu zijn volgend nummer zal De Werkman eenige geneesmiddelen voor de vijt geven. Om gccne pijn Ie hchhen bij het Irckkcn van eenen tand, het snijden Van Het vijt of iet dergelijk. Vul een derde deel van een klein fleschje vol kamfer en verder vol ether om daarmede de pluals te voreu te bestrijken. Dc afstand van üc aarde tol de zon is 20,682,000 mijlen. De omloop der aarde rond de zon duurt 363 dagen, 6 uren. 9 minuten en -107196 sekonden. De afstand van de maan tot de aarde is 51,803 mijlen de omloop der maan rond de aarde 27 dagen, 7 ure, -43 minuten en 11,3 sekonden. Een Jood was ineen put gevallen. Een Christen ging eene ladder hal om hem er uit te helpen. Neen, neen, antwoordde de Israëliet, ik zal mij wel wachten op uwe ladder te kruipen, want liet is lieden Sabbatdag. Hij verkoos dus in den pul te blijven doch des andereudags kwam de Christen vragen hoe hij zich bevond De ladder de ladder riep hem de Jood, «in Gods naam breng toch de ladder weder, De Hemel beware mij, antwoordde de Christen, weet gij niet dat hel vandaag Zondag is Een dronken soldaat, die in twist was geraakt met zijnen korporaal, ver gat weldra den eerbied, welke hij aan hem verschuldigd was, en eindigde met te zeggen Gij sijt geen man Dal zal ik u doen zien, zet de korporaal. Dit kunt gij niet, hernam de soldaat, hoort gij iederen morgen den majoor niet zeggen, wanneer hij de wacht besteld zes nas es- een korporaal, gij ziet dus wel dat de korporaals geene mannen zijn. «Jan, zegde een heer tot zijnen knecht, heb zorg, van mij morgen vroeg ten vier ure te wekken, want ik moet ten vijf ure vertrekken. Wel Mijnheer zal dan de goedheid hebeen van mij op te bellen, niet waar In het begin der Fransche revolutio was het volk zeer verbitterd op Maury Toen hij eens deNationale Vergadering verliet, riep een moedwillige: Maury is dood. Maury die kort achter hem ging, gaf hem eene duchtige oorveeg, en zeide Daar, nu zult gij toch zeker aan geesten gelooven. Drij dingen, zegt de wijze man, bohagen mijnen geest, en 'zijn ook prijs baar bij God en bij de menschen. namelijk eendracht der broederen, liefde tusschen goburen, en eensgezindheid tusschcn man en vrouw. Wilt Gods gaven niet verachten, Of g'hebtstraffeu te verwachten. Schenkt God u geen witte brood. Wacht u dat y'het zwart versloot Wie de kleine gaaf niet eeri, ls der grooten ook niet woerd. Do Gramicnen jagen liunno kinderen zonder «ten van tafel als deze niet kunnen bewijzen dat zij iets voordotlig gedaan en aldus hel eten verdiend hebben. De huiszegen beslaat in vier zaken in een genadigen God, in een gezond ligchaam, in eene godvruchtige vrouw en iu eeue zalige dood. RAADSEL. Myii vier eerste letters heeft elkeen van doen, Al had hij een half millioen; Mijn vijfde, alleen, is verwersgericf: Dan zijn er r.og vier, vriend lief; Elkeen voorzekerzou dat willen zijn; En 't hcele is iets uil '1 gemoin. Oplossing der vorige raadsels: i. Hij had grien in zijnen zak. MM. J. L:.mpeu s en F. Monsieur hadden geraden (in verzen) Plaats in den zak. Dit was redelijk wel, doch niet juist. 2 Drij maal. Als zijn oogst binnen is. Als zijn pachtgeld betaald is. Als hij do lentezon ziel schijnen. Binnen 14 dagen een prijsraadsel, naar eeu eierbrood. Saluit. AALST, 25 AliGUSTI. Tanve per hectoliter, 32 lit29,00 h 33,00 Rogge -18,00 20,00 Masteluin 25,00 29,00 Haver 15,00 16,00 Lijnzaad 32,00 37,00 Hoppe (1872) de 50 k00,00 00,00 Aardappelen, (roode) de 100 K7,00 8,00 (witte) 7,00 8,00 Boter per 3 K, 7,00 8,00 Eijers de 25 3,10 2,35 Vlas de 3 K. 5,00 6,00 Viggens het koppel 56,00 66,00 AALST, P. DAENS,

De Werkman | 1872 | | pagina 4