MARKTPRIJZEN, mits de Noordmannen liet dan verwoest hebben, 't Begin van Aalst was een sterk Kasteel, dat stond nevens den ouden dender, waar 'nu bel poeijenna- gaziju is gebouwd. Houd dit kasteel is men stillekeus aan beginnen te bou wen, eerst aan de Werf on dan verder in de stad. In 4074 moest Aalst reeds eeno groote plaats geweest zyn, want toen kwam er een vermaarde Beucdiklijiier.paler Wedericus, preóken. Lr kwam veel volk en, o. a zes edele ridders die, lol in de ziel ontroerd, hunne vvapons neerlegden en eeno uur van Aalst de abiiij van Ainighem gingen slichten. He pater preekte waarschijnlijk in de kapel van de Werf, die toen veel groeier was als hedendaags, lm II. Ainaudus bouwde die kapel ui 't jaar GS I Aalst was ceue zeer sterke stal en wierd dikwijls, tijdens de oorlogen, verwoesten geplonderd. De scnoune boof-Jkeik brandde tweemaal af, in 1360 en in 4605. Dan werd zij prachtig herbouwd, doch bleef onvoltooid toch is zij zeer merkwaardig en beval menig* kunststukken. Uet stadhuis is gebouwd rond de jaren 4200hol Beggijnliofis gesticht ten jarc 1260 door zekeren Wallerus De Ghier en zijne huisvrouw Gerlrudis; Het gasthuis werd ojigeregt m 1-241 door do gravin Joanna in'l begin waren er slecht vijf maagden o;u de zieken te dienen, doch in 1266 zijn er kloosternonnen gekomen. Aalst heelt veel merkwaardige mannnen gehad en de Anlslennars zijn van ouds gekend om laiiiuc liefde voor Godsdienst en Vrijheid. In de 46c eeuw hebben zij, de langste van al, de Geuzen legengeiiouueu, die toch eindelijk de stad zijn binnengerukt en er schandelijkheid hebben gehouden. Ue H. l'ranciscus-Xaveriiis kwam met zijnen medearbeider Fernandez iu Amanguchi, slad van Japan- Op cenc der volkrijkste plaatsen gaf Fernandez eeno onderrichting over de christelijke religie, toen eensklaps een ineuscli van hel gemeen volk naderde, als wilde hij iets vragen, en den predikant in 't aanzicht spuwde. De missionaris, zonder iets legen ie zeggen, ja zonder hel geringste leckcii van misnoegdheid of onslulleiiis daarover te laten merken, wiesen zich gerust met zijnen zakdoek het aanzicht af, en ging voort met prediken. De Japanezen oie van natuur nadenkend zijn, en de grootmoedigheid zeer wel wisten Ie bcoordeelen, bemerkten wel dat eeuu religie waardoor de mensch zoo verduldig en zoo ver boven alle gevoelig heid verlieveu wordt, van den Hemel alleen kon komen, en een berueinUo geleerde der slad vei langde op slaande voel gedoopt te worden. Een geestelijke sprak de volgende troostende woorden lot en boer wiens vrouw gestorven was Waar de overledene thans is, is rusl en vrede.... Ach mijnheer, zeide de boer, dan zal zij het er niet lang houden. Ificincdic legen de vijl. De vijl begint doorcene doove pijn met ecne kleine kloppinghet pijnlijk deel wordt buitenmate dik en rood. Zoohaast men dus de vijl herken!, moet men seffens trachten ue inflam- mutie te doen mislukken, lo menige gevallen is men hierin goed geluhi met den vinger een kwartuur uurs in kwikzilver te sleken. Somtijds ook met levende pieringen rond den vinger te leggen, of met den vinger in den muil van eeuen kikvorsch le steken welke den brand tol zich trekt, haastig sterft en zwart wordtdan neemt men oenen tweeden en coiioii derden, als 'l uoodig is. 'l Is ook goed den vinger zeer lang in warmen loog le houden. Velen zijii geholpen, in 'l begin, met den vinger iu den dojer van eeue ei, met eene tweoviugergreep zout, te slekeu. Maar als er reeds etter is dan kunnen de bovenstaande middelen niet helpen. - Eene familie, zegt priester J. M. J. Vanden boscli, aaii_puj bekend, beeft wel 00 of 70 jaren lang als een geheim voor liet vijl.^hpl kruid genaamd- Sint Jucobs-kruid (Jacobea majoi). gebruikt uien vindt du kruid meest op do kerkhoven en ook in do weiden dit kruid bereikt eene hoogte van bijna 2 voelen, liet heeft donker groene gekronkelde bluders, bloemuu met eeuen gelen knop en 13 of 14 bieders om den knop men stampt hetzelve, men mengt liet met oude holer en men logt liet op den vinger en eene pap daar over dit middel beeft allijd haastig geholpen en nooit goleild ja, zells zijn velen, die lang te vergeefs onder de handen der chirurgijns waren ge weest, daarmede opeenige dagen volkomen genezen geweest Veze lamilie was doordiL middel zeer verre iu de ronde vermaard, en een braaf oudei- ling dier lamilie heelt mij dit geheim Ueki-nd gemaakt". Als de vinger uiige- broken is, dan gaal men met hetzelfde kruid voort maar als de etter -e- uoeg uilgetrokken is. dan neemt men zoele boter daaronder om des"ie beier toe lo lieelen is liet dal men iu den winter dil kruid niet kan vinden, dan kan men na het opensnijden van den vinger plaasters vaii moedorziill' er op loggen en als allo brand er uil is dan gebruikt men zeer voordeelt-1 een deel pcruviaansche balsem oneer zes doelen zoele boter, op watlo ge smeerd om haastig te lieeleu. In geval de vijl aan het vlies des beens of aan het been zelve is, dan moet men seffens cencu doctor balen ALLES ZAL OM ZEEPE GAAN. 4>iu zvvni-tc wollen sloflon te nasnellen e le zuiveren. i van de veiligheid Meng zoo veel ossengal onder kokend regenwater tot dal liet gevoelijk warm is, vrijf de stof van de twee zijden uiel «ene spons in dit mengsel gedoopt, duw ze slcrk lusseben de handen om zo wel te doen uitdruppeu, wasch zo weder met regen of vlietend water heel zuiver, duw ze op nieuws mei de handen, laat ze m do volle lucht droogen en borstelt ze dan mol do sc mar wel op. Indien do zwarte kleur roodachtig of dof geworden is, dan zal men haar wederom verlevendigen met de stol le doopcu in water waarin men eenige druppels viiriool olie gemengd heelt om lel enkelijk een weiniir zuur le maken ;dnn duwe men dezelve gedurende 5 minuien met de lipnüun iu dal w a le i en mcu spocle ze dau lang en zorgelijk uiel veel zuiver water l Mij dunkt hij is in goeden staat Die zonder schuld lo bedde gaal. 1. Wel zeker als ik zie rondom, 'k Moe waarlijk zeggen nu sta 'h stom Do wereld is een aer-lig ding. Van alles wal, een mengeling Verdriet, geluk, geween, plezier. Mengt zich al ouder elkander seiner, Eu 'h zeg liet vrij, hel is gcüaau, De wereld zal om zeepe gaan. 2. De werkman, wint hij geld le veel. Giet hel maar almaal dour de keel De joi-g'ling vreest zijn ouders niet, En brengt ze meermaals iu 't verdriet Niet zeldzaam tussclien man eu wijf, lloorl men geraas, geknor, gekijf. Wel zeker 'k twijfel er uiel aan, De wereld za' om zeepe gaan. 3. 'k Zag laatst een juffer voor mij gaan, G'iijk een priiiceskeu aangedaan. Op 't lioold een overgroot clngnon, Eeu poef en schoenen met talon Maar 'k wist bet, me haarzijden rok, Stond zij met d'ooren aan don blok Van lachen moest ik blijven slaan, Ik dacht, zij zal om zeepe gaan. 4. Minister Üara en zijn kliek. Ai mannen van 'i hoog politiek, Vermaakten zich op troischen loon, Te lieren legen pater, non De kiezers eensklaps bij voorkeur. Slaan al die mannen aan de deur Eu iiu nu t drupneus ziel ze slanu, IIuil buelkoii is om zeep gegaan 5. Viktor Einihanucl niet zijn baard. Die g'iijk is aan eei: kalleiisiaarl. Werkt legen Paus uiel iiaiul en voel. Eu kwijt zijn plicht van dief zeer goed. Maar vroeg ol laat op zijueu loer, Zal men hem geven wel pandoer, l»u Paus zul zeker blijven slaan, Vikiorkeu zal oui zeep gaan 6. En Bismarck ook die 'groote vent, Die aan-zij e macht zieigeeiieu end, De dwaas die uolit als kinderwerk, 'l Verdelgen van de Roouisclic Kerk Al heeft hij poer eu bajouuel. Al is zijii degen scherp gewet De Roumschc Kerk zal blijven slaan, En Bisuiarck zal om zeepe gaan. Ziol daar nu ook die logie slaan, Onder eeu bloedig roode vaan Ons Volk getrouw aan land en God, Dal noemt zij dwaas, uitzinnig, zot 0 dwaze, domme, dulle griel, Vergeel gij dan liet oude lied Ons Vlaamsclie Volk zal blijven slaan, En de logie zal om zeepe gaan. s- I*lt 1 JS-Itaadscl. Er is le winnen een lekker eijerbrood. 't Zal te zien liggen. Men voldoet met het raadselwoord in te zenden. Slot: 26 sept Men zoekt mij. Men geeft mij, Doch zonder kop en slaart Beu ik een sieraad van de aard'. De oplossing van 't vorig raadsel was Raadsheer. AALST, 8 SEPT. Tarwe per hectoliter, 32 lit. 29,00 Rogge 18,00 Masteluin 22,00 Haver i5,'oo Lijnzaad 32,00 Hoppe (1872) de 60 k. 70,00 Aardappelen, (roode) de 100 K0,00 (witte) 7,00 Boter per 3 K, 7,00 Eijers de 25 2,10 AALST, P. DAENS, 33,00 19,00 26,00 16,00 37,00 82,00 8,00 8,00 8,00 2,33

De Werkman | 1872 | | pagina 4