n i tutus, t) c i I) u i s 1) o ii c n Een brief uit Brussel, te laat gekomen, blijtl voor nummero. r- 'Werklieden C..1 en MJa^ gc moogt komen. F.i.. Over de werkmanswoningen zullen wij veel spreken, Van alle kanten .vernemen wij dat de oogst der aardappelen overvloedig is. Als ze nu maar niet te veel worden opgekoplit. Er is nu te Arendonck eenc besmettelijke ziekte onder de verkens; reeds 12 zijn ervan gestorven en 20 afgemaakt Te Antwerpen hebben de Geuzen spottenderwijze eene be rechting nagebootst. Dit gebeurde zondag avond; de mensehen kwamen aan de deur, zetten zich op de knieen, doch, o schande! zagen dat het zatte kerels waren, met papieren pastoorskleedcren en kelken en kaarsen in de hand. 't Volk heeft hen die kleederen van 't lijf getrokken. Een dronken voerman ismaandag te Antwerpen ouder,zijne; eigene kar gevallen. De wielen reden over zijn lichaam, en ieder-r een dacht, hij is geminkt of dood, maar gelukkig nog, hem was, geen leed gebeurd. De septemberfeesten te Brussel zijn maat" zeer flauwkes ge vierd geworden. Er waren weinige vreemdelingen. Schrikkelijk ongeluk te Herstal. Eene van die verschrikke lijke rampen die de verslagenheid en den rouw in de huisgezinnen werpen is de verledeue week tussehen Milmorte en Herstal voor gevallen. Eene waterstorting heeft plaats gehad in de koolkuil Bonne-Foi-IIareng en heelt de dood van talrijke werklieden ver oorzaakt. Er waren vijf en dertig werklieden in de kuil op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde tien zijn er uit gered. Het getal der slachtoffers bedraagt dus vijf en twintig. Een landbouwer te Dieren, in Holland heeft met uilnemen- den bijval de proef genomen om zijne aardappelen te planten met weinig of geen mestgeen zweem van ziekte heeft zich op zijn land geopenbaard, terwijl bij zijne buren, die als gewoonlijk sterk hadden gemest, de ziekte in gelijksoortige!* bodem groote ver woestingen heeft aangericht. De volkstelling bevolen door het bestuur van openbaren on derstand te Parijs, levert even hartverscheurende als onverwachte resultaten op. Er is namelijk gebleken, dal het getal ondersteunde iamiliën niet minder dan 40,(544 bedraagt. Vooral de statistiek der verblijven van deze hulpbehoevenden is deerniswekkend. Ze ven en twintig duizend vertrekken bevatten dén bed 9655 hebben cr twee, 5422 drie, 1170 vier en'142 vijf. In het elfde arrondis sement is er zelfs een gevonden, waarin zeven bedden stonden. In Amerika zijn een aantal diamanten gestolen, hebbende een half millioen waarde. In de 84e linie van't fianscli leger is de kas gestolen, be helzende 18 ii 19 duizend franken. Van als ik uwen Werkman lees, schrijft ons een arbeider onzer stad, ben ik eenen anderen mensch geworden. Mijne vrouw weet niet waarbij het komt. Wij hebben nog zooveel vermaak niet gehad op 9 jaren als wij nu met die 3 nummers al gehad hebben. Als Werkman zal ik De W erkman overal verdeffendeeren on heb ik geen twee eens om hem te koopen, ik zal ze dan gaan leenen, enz. enz. Dat doet De W erkman waarlijk plezier; ja, we vragen niets anders dan de toestand onzer arbeidende klas wezenlijk te konnen verbeteren. H, ii i in familie lezen. Dat is eene aangename, eene nuttige oefening, vooral 's avonds als gansch de familie vergaderd is. Alleen lezen vermoeit geest en oogen als één luidop leest, al de anderen smaken beter, zonder inspanning, de lezing er wor den bemerkingen gemaakt, en de avond is voorbij zonder dat men het weet. Daarbij, dit snoert de familieleden dfgler bijeen dit versterkt den familiegeest, dit brengt ons weder tot dien gezelligen, ouden haard, bron van vrolijkheden en zegeningen, broeikas van vrome en pliehtvervullende kinderen. De winter staat voor de deur, de lange avonden gaan komen Werklieden, probeert eens, vooral 's zondags en we wedden voor een hesp, ge zult ons nog komen bedanken. Geen edeler, geen verdienstiger werk dan goede boeken en gazetten verspreiden en verkoopen. Men maakt zich daardoor ver- dienstrijk voor God en voor de mensehen.... De tijd vliegt om nimmer terug te keeren, de boosheid werkt, ons leven verkort, aan 't werk dus, zonder uitstel Wij bedanken in al de vurigheid onzer ziel, de talrijke Perso nen die onze Werkman in huis nemen en aanbevelen. Dat vertroost ons, dat verligt demoeielijke taak, die wij, tot welzijn der arbei dende klas, hebben ondernomen. De Werkman zal niet lang, wach ten vap wekelijks te verschijnen. Kom, Vrienden, slaan wij met moed de handen ineen. Doet De Werjtinan kennen, bezorgt hem winkels en uitverkoopers zelfs de geringste arbeider kan ons hierin helpen en als wij zoo eens, duizenden in getal, een handje bijsteken, och, we zullen De Werk man zoo groot, zoo sterk, zoo weldoende maken. C Trien. Dag, Tonia, Tonia. Dag, Trien, mijn vriend, 't gaat wel ge ziet er mij zoo plezant .uit Tiuex, Welv, zie, als 't ik u rechtuit moet zeggen, ik zou zuiver een gat in de loeht springen. Mijn huis is sedert eenigc weken duizend,franken meerwaard. Toma. Toe, zet u neerg'haalter eerc van ge ziet wel, ne mensch is nooit te oud om te leeren. Trien..:Óch, Tonia, ge zij.t toch een' braaf mensch uwen pareil is in onzen Belgik niet. Ik hen uweu raad beginnen te vol gen en sedert dien is er aan ons contentement gcenen end' inccr. Gc moesteens mijnen Domicn een koppel oogen hebben zien trek ken, als hij over 8 dagen thuis kwam. Ik had ons huis wel ge schuurd, op 't kasken alles in orde gebracht, de tafel afgesehrobt, overal 't stof af gevaagd, en eens wel voor de kokernagie gezorgd. Hij bezag mij met oogen, met oogen, Tonia, gelijk in den tijd als we samen kennis maakten.... Och, Heere, ik was toch zoo geluk kig en 's avonds heb ik hem alles verleid dat ik bij u kwam, dat gij mij alzoo lessen in alles gegeven hadt, enz.en weetje wat mijnen vent zei? Tonia. Awé, laathooren. Tiuex. Vrouw, zegde hij, Trien-lief, g'haalt er eere van Ik zal van mijnen kant ook mijn beste doen. Ge xveet, ik zie niet gcerne dat gij uil kommeeren gaat, maar bij Tonia moogt ge gaan, zulle !*dat is een supperbe vrouw. Tonia. Toe, toe, ge komt mij door den blauwsel trekken. Trien. 'k en doe 'k en doe 't is de rééele waarheid.... Och, sedert dien gaat het toch zoowel in ons huizeke; er is geen onpunlig woord.Als 't maar blijft duren Tonia. Bah in de schoonste zomerdagen komen er vlaagjes. Maar, wat is datwe laten ze drijven, en alles komt weer des te klaarder. Zie, Trien,dat is mij ook al dikwijls gebeurd, dat mijnen Sis er vies en knorrig uitzag en zelfs al een woordeke te veel zegde. Wat heb ik gedaan? Tiuen. Hem op zijn plaats gezet Tonia. Bijlange nietdit ware olie in 't vuur werpen. Ik zei in mijn eigen Sis heeft misschien mocielijk werk gehad, mis schien op de fabriek eene knokkeling gekregen misschien is hij- niet wei misschien heeft hij den kop Vol zorgen.... en ik zweeg. Trien, ik had 'nen goeijen wees-gegroet, ik zorgde beter voor alles, deed wat boter op de teiloor, bij zijn patatteven, en Trien, als 't ik u zeggen mag, de vlaag was op 'nen pink over, Sissens gezicht klaarde op, hij bekeek mij met betraande oogen en zou bijna goestc gehad hebben om mij pardon te vragen. Trien. Tonia Tonia Tonia. Ja, en hadde ik tegen hem opgeschoten gelijk velen zouden gedaan hebben, wat zou er niet gebeurd zijn! Sis hadde harder gesproken, ik hein weer geriposteerd, en van 't een woord zouden wij op 'tander gevallen zijn om malknnders hart af te fretten.... Zwijgen, Trien, zwijgen, ons een beetje ten onder ge ven, dat is 'ne middel om geluk in pns huis te hebben. Trien. 'k Moet u weeral gelijk geven. Kijk, daar loopt ons Janneke! een snel kind, he Tonia. 'k Wil 't gelooven maar, mag ik u een obsolvatie doen Trien. Waaromniet? Tonia. Uw Janneke is zoo vuil gekleed en zijn broeksken is gescheurd. Tiuen. Nog al schoonerkunnen wij van 's morgens tot 's avondsin den winkel zitten... kunnen wij... Tonia. Trien, waarom valt ge mij weer in de rede laat mij eerst uitspreken. Uw Janneke is vuil in zijn wezen en aan zijn handen. Kost het iets water te nemen en uw kind ziju wezen wel te wasschen. Daarbij, dat is gezond, dat versterkten verkloekt de

De Werkman | 1872 | | pagina 2