Eenen nnclil bij de Trappisten. Zekere De llaedt is te Brussel tot de dood veroordeeld. Alles geschiedde in 't Fransch, zoodat de man niets verstond. Buiten zijnde yroeg hij«Wat heb ik nu? Kopken at, antwoordde men.... Ze moesten, non-de-twee toch in de tribunalen de taal van 't volk spreken Niet 'dat die He Raedt zijne straf niet ver dient 't was een leelijken schelm; maar algelijk! recht is recht en ook, alzoo zouden er wrecde abusen konnen gebeuren. Er zijn te Brussel 35,000 werkmcnschen, (vrouwen en kin deren meegerekend), allen hebben wel hun werk, vooral sedert de groote werken aan de Senne op dit oogenblik is men bezig er 3,000 huizen te bouwen, en in den uitkomende gaat men er nog 3,000 andere beginnen, 't Meeste getal wint 2,50 voor 10 uren werkens. '1'. Wyckaert, van Lootenhulle, beschuldigd van in een geuecht te zijnen huize zekeren Vandi.rstichelen vcrmoo.d te hebber., isnogtans vrijgesproken, omdat het bewezen was dat die Vander Stichclcn oorzaak gaf tot oneenighcid en' twist in dit huis. Meandag hebben de schoenmakers van Antwerpen ondereen zoodanig gevochten dat vele neuzen en ooren in stukken getrok ken waren. De kiezing te Lokeren zal plaats hebben den 19 dezer maand. Nu zijn in den Raad 7 katholiekenen 7 liberalen; deze kiezing dus zal over 't lot van Lokeren beslissen. Er is zondag te Gent eene reisduif verkocht voor de bagatel van 291,50 centiemen. Zondag avond is er te Bois-de-luc een meestergast der kool mijnen vennoord. Een ondermeester dei Gendschc fabriek de Lijs is opgesto ken met eene aanzienelijkc som. In de koolmijn Mamburg (bij Charleroi) is dijnsdng een groot ongeluk gebeurd de ketingenzijn gebroken en 21 werk lieden 500 meters diep gestort. In dit vreeselijk ongeluk gebeurde iets gelukkig nog Een jon ge wilde meê instijgendoch zijn vader riep Wacht tot straks, ge zult met mij in den put dalen. De jongen deed dit en was gered. Men zegt dat het ijselijk wreed om zien was hoe uit alle dorpen schreiende vrouwen en kinderen kwamen toegeloopen. Rond Tongeren is eene groote dievenbende. Ze stelen meest bij pastoors en in kloosters. Dijnsdag pionderden zij gansch het pensionnaat van Rutten. Te Rusland, in de stad Wlagowestchensk (wie kan dit vier maal achtereen zeggen staat het water zoo hoog dat men op de straten met eenen stoomboot kan varen. Er zijn ook bij de kozak ken, veel tigers... 't Bloed trekt. Te Rome is d'ander week een rijke prins getrouwd met prinses Maria Torlonia, dochter van eenen bankier. De prins geeft aan zijne dochter 5,370,000 huwelijksdotna zijne dood zal zij 30 millioen hebben. Torlonia heelt aan de gcestelqkheid 50,000 eezonden voor de armen.... Zulke menschcn verdienen van rijk te zijn. Te Geneven mogen de Juffers nu ook naar de Universiteit gaan.... Straks staan de mans aan de wasc'ikuip. De overstroomingen doen in Italië schromelijke verwoestin gen. Meer dan 60,000 personen zijn zonder schuilplaats. Het goe- vernement weet niet, waar eerst hulp en ondorstand te brengen in zulk eene algemecne ellende. Gansch Frankrijk door gaat eene algemeene bededag plaats hebben, om de straffen die over het land hangen, af te keeren. De koning van Zweden, die komt te sterven, was nog al een vies man. Eens werd hij in eene kleine stad verwacht om er te ontbijten. De burgemeester schreef aan den intendent om hem te vragen welke spijzen Z. M. het meest lustte. De intendent toonde dien brief aan den koning, die er dit antwoord op schreefPa latten en haring. Gedurende 't jaar 1870 zijn er in Frankrijk 2,478 vragen tot echtscheiding geweest. 2,171 werden door de vrouw gedaan en 307 door de'mans; 2,413 ten gevolge van buitensporigheid, slagen of grove beleedigingen. Die 2,478 huishoudens zijn verdeeld als volgt 500 doktors, advokaten, schrijvers enz 411 koopmans; 374 landbou wer 999 werklieden 69 dienstboden van de 125 overigen weet men het bedrijf niet. nooR de ratten aancevallen. Vrouw M..., in de Vevisstraat te Parijs, had een kindje aengenomen om het te voedsteren. Ze keren nacht hoorden zij een gedruisch, liep naar de wieg en vond ze belegerd dooi' een aantal ratten. Hot kind zwom in het bloed. De ratten hadden het dik der armkens en de wangen afgevretcn. Men weet niet of het kindje nog zal blijven leven. PT VMZm mw El?3 Sis. Tonia, vrouw, er ligt iets op mijn hert... ons Toontje gaat 11 jaar worden; met Paschen doet het zijn eerste Communie Tonia. Ja, en Toontje verandert promentig van dag tot dag; serieus dat't jongske wordt, en zoo devolig bidden... Och, dat zal nen dag zijn, die eerste Communie.., Sis. Zeker, zeker, vrouw, mijn hert tracht er naar maar, ziede-wel, er is nog iets anders: Toontje, zeg ik, is 11 jaar, hij kan lezen, schrijven, cijffercn, en ik peis dat het tijd gaat worden van hem op stiel te doen. Tonia. Och, 'k zou nog wat wachten; hij is toch zoo slim, hij heeft al twee eerste prijzen en wie weet... Sis. Hoe, wie weetWerkman zal hg worden, gelijk ik ben, gelijk mijn vader was. Tonia, ge moet alle reden plaats ge ven. Ons kinderen zullen niet veel erven van ons, geven wij hun ten minste eerlijkheid en werkzucht. Tonia, waren wij rijk, ik liet ons Toontje voort studeerenik Tonia. Och, konden wij hein toch een jaar op de fransche school zetten, Sis Sis. Neen, Tonia, dat mag niet zijn; dat Fransch en betce- kent al niet veelwat komt er uit Frankrijk anders dan slechtig heid en vuiligheid, 'k Laat staan voor Commen;anlen, maar voor werkende menschen gelijk wij.... Tonia, peis daar eens wel op. Is 't niet best dat ons kind werkman wordt Ziet eens rond hoe vele werkmans varen ze maken van hun zoons pennelekkers, embrasmakers, die meer verdoen als zij winnen en die dikwijls hunne ouders tot den grond ruïneren. Neen, neen Wie een ambacht heeft geleerd Is altijd zijn broóken weerd, zegt de wijze-man. Tonia. En waarop zoudt gij ons Toontje doen. Sis Sis. Daar ligt de knoop, Tonia. Mee op de fabriek zal hij niet gaan, dat is zeker en vaster zijn andere goêije stielen genoeg. Wij moeten daar eens wel op peizen Tonia. En vooral 'nen goeije winkel zoeken. Sis. Waar uiet gevloekt wordt Tonia. Waar de kinderen geen slechte manieren leeren Sis. Waar geen vuilen klap gesproken wordt.... Want, er zijn den dag van vandaag zooveel slechte winkels. Tonia. Gisteren hoorde ik den kleinen van Batistens vloeken, en hij is nog maar een jaar op stielWaar heeft hij dit geleerd Op zijnen winkel. Sis Dat vloeken wordt gemeen En wat hebben zij daar mee De vermaledijding van God Tonia. Indien' ze rechtzinnig aan God geloofden, zouden ze vloeken Sis. Geeft het wonder dat er cholera, dierentijd en oorlog komen. Ze vervloeken God, die de wereld op zijn vingerke kan doen draeijen. Tonia. Zie, Sis, dat w'ons eens van winkel mispakten Dat ons Janneke eens 'nen bambocheur, nen vloeker, 'nen slechten prater werd! 'k en beleefde't geen uur.... Sis. Maar, Tonia, ge neemt het te hoog op. 't Is een serieuze zaak; w'hebben op de aarde niets dan ons kinderen.... Maar als we wel opletten, als we 'ne goeijen Vadcr-ons bidden, alles zal welgaan.... Ons Toontje zal deugdzaam, eerlijk blijven, twee kloeke armen hebben.... En'k zie hem daar al 's Zondags met ons wandelen gaan blozende van gezondheid en van braaf heid. Tonta. Och Sis, ge zegt het zoo schoon!Maar; zie, 'k peis daar iets Wat zullen de meesters, die op hun werkhuis laten vloeken of slechten klap vertellen, rekening geven Sis. Ja, al de zuchten en tranen der vadera en moeders over hunne jongens, zullen op hen vallenZe zijn niet alleen plich- tig voor God, ze zijn plichtig voor de menschenVoor al de schatten van Koning Leopold, zou 'k 't pakskc van zoo 'nen mees ter niet willen dragen.... Maar, 't wordt tijd van slapen te gaan... Zie eens wel rond, Tonia 'k zal van mijnen kant oek wel peizen en raad vragen ra-aia-r-r-- Wonder, vrouw, wonder zoo een leven hoe is 't moge lijk i Ja, heeren, daar staat iedereen stom van er zijn hier zelfs

De Werkman | 1872 | | pagina 2