Aan '1 Kaatsspel. Men is in Engeland ontevreden over liet nieuw handelsver drag met Frankrijk, welk groote lasten legt op de engelsche pro- dukten. De Moskou, een groot zeeschip, is in de noord-zee gezon ken. Er waren 17 man op, die zich in hooien hebben gered. Verleden week is in Amerika een allerschoonste stoomboot van 200 voet lang, verbrand. Behalve 11 personen zijn al de passagiers, waaronder verschei dene vrouwen, levend verbrand of in de woedende zee omge komen. Boston, eetie stad in Amerika, is gedeeltelijk afgebrand men rekent de schade op 80 millioenen dollaars. Eene groote kerk, honderde magazijnen, en huizen zijn vernield. Boston was meest met garnietsteenen gebouwd. Te Amiens is een geheel werkmanshuisgezin, man, vrouw en twee kinderen, in den brand hunnee woning omgekomen. Ze zijn al bezig toe, haasten wij ons of er is geen plaats meer op de banken.... 't zijn alle twee sterke partijen 't begint op een nijpen te gaan?.... wie zou winnen kom, hier is een goede plaats. Ja, zet u hier, mijnheer Df. Werkman, riep een boerke ons toe, we zullen een beetje-schuiven. Danke, vriend, voor uw genegenheid; maar... 'k verschiet dat ge mij kent De Werkman is overal gekend. Gelijk de kwaê duiten Neen, neen, ten contrarie, gelijk 'nen partikulieren vriend. Mijn vi ouw knokkelt gelijk een Jobine als ik De Werkman zaterdags niet meebreng. Ge moet weten, ik ben van Haallert; en plezier dat we met uwen Werkman hebben, goeidogen 'k en kan 't u niê ver...tellen, oei, dat is een pataat, hein,... kwaad, neen... 'nen goeijen inpasseren uw raadgevingen zijn ook goed mijnheer iie werkman w'hebben die ajuinsoep gemaaktlekker en kloek dat ge daar van staal ge zoudt 'nen boer van zijn peerd slaan. Allo, 't doet me plezier dat iie werkman u aanstaatachter jaziet eens,.... 40 gelijk't kampt felklinksche jongens, zijn'tDoch, later zal hij als't Godblieft, nog ver beteren. Och, 14 dagen is zoo lang, wanneer komt hij wekelijks G'heel in 't kort, pachter,waar is de kaats geteekend daar.... Meire heeft jou... een schoon spel, dat kaatsen, vriend. Een amusant spel, mijnheer de werkman 'k zie 't verduiveld geerne. En er zijn daar veel beteekenissen in, zulle g'liebt daar een afbeeldsel in der samenleving.... terwijl dat de kaatsers drinken, ga ik u dat eens uiteendoen. Als 't u blieft, mijnheer Elk heeft zijne plaats op het spel; de middelman thalven, de anderen voor en achter moesten zij alle vijf willen middelman zijn, wat zou men zien Een zottespelalles ware om zeep. Wel gezegd welnu zoo is 't ook in de wereld elk moet zijn plaats behouden, waarin de Voorzienigheid hem heeft gesteld. Kunnen 't al rijke menschen zijn al renteniers al overheden Neen, niet waar? er moeten rijken zijn en werkmans, menschen die bevelen en menschen die gehoorzamen... of anders is de we reld ook om zeep. G'hebt 't exempel aan Parijs. Ze wilden daar allemaal middelman zijn, allemaal rijk, allemaal meester, en Parijs is eenen moordkuil geworden, waar ze vochten gelijk tiegers in een menagerie.... Er moeten middelmans zijn, pachter, elk moet zijn plaats behouden. Gelijk ge zegt, mijnheer. Ge ziet ook clat de middelman den besten speelder is, anders zou hij vierkant uitgelachen worden.... Zoo ook moeten de mid delmans in de wereld, de overheden en meesters best spelen, best spreken, best handelen anders gaat het niet, anders worden ze niet geëerbiedigd, maar vierkant uitgelachen en verliezen zij hun gezag. Van zelfs En 't gezag, vriend, de eerbied voor 't gezag, dat is het zout der wereld.... Er zijn in de samenleving drij middelmans God, de Wet en de Vader. God over alles, de Wet over de burgerlijke zaken, en de Vader over zijn huisgezinde werkman zal daar later veel over schrijven. Want, den dag van vandaag, respel.i -ert men 't gezag niet genoeg, en zonder gezag is de wereld een kaats spel zonder middelman, 'k Zal nog meer zeggen de meeste hulS houdens zijn ongelukkig, omdat het vaderlijk gezag er niet geëer biedigd wordt. En waarom Omdat de Vader geen goede middelman is Juist omdat hij doet gelijk de kreft ge kent die historie hoort, 'k zal ze u in dicht vertellen lie kreft die zal op strand en zag zijn jongsken kruipen, En zag haar slimmen gang, en zag haar vreemde stuipen, Hoe zoid' Hoe gaal gij zoo wel kinders dit gaat slecht Niet effn van allemaal, niet eenen gaat er recht., 'l Waar scliando dal men 't zag, zoo loei ijk gaan de poolen, G'cn weel niet waar gij gaal. gij zoudt wel iemand slooten, Foei dat en mag niet zijn, dat is een vuil manier, Sa fraaikens, gaal eens recht, of pakt u straks van hier, Zij zeiden allemaal, en met gewisse reden Lief vaarken gaal eens voor, toont hoe wij moeten treden, De oude gast dio kroop, en op zijn alderbest. En als 't men wel bezag, 't was erger als de rest. Ai, ai, ai, dat is krieus Gaat het alzoo niet als Vader krom gaat, als Vader bambo- cheert, als Vader zweert en vloekt en zijn vrouw slaat, hoe zullen de kinders zijn gezag eerbiedigen 't Kan niet zijn T Ten tweede, 't gezag wordt niet geëerbiedigd, omdat er zoo vele valsche leeringen worden verspreid ze willen alles verbe teren en vernieuwen, en och arme ze breken steen voor steen, de samenleving af. D'oude liëkes zijn de beste, mijnheer Ja, en daarom moeten wij in d'huishoudens d'oude gebruiken behouden, zooals b. v., het vragen der benediktie 's mor-gens en 's avonds. Is er iels edeler iets schooner, dan dat de kinderen, hoe oud ze zijn of niet, in Vader en Moeder 't gezag herkennen, en onder diens zegen het hoofd buigen?.... Ongelukkige huis houdens, waar dit gebruik in de vuilmande ligtde zegel van 't gezag is er weg 't zijn kreften-huishoudensha, ze zijn op 't spel.... let op.... met eens te drinken verandert somtijds alles, hoe is 't spel Twee om drij 't Zal kampen dat 't berst, geloof ik DE VRIJWILLIGE lYIARTIKO'S. Wij moeten onze lezers waarschuwen tegen de schandalige leer ingen die op onze dagen verspreid worden. Zoo zijn er ongeloovige geleerden die schrijven en preêken dat de mensch geen onsterfelijke ziel heeft, dat na de dood alles ge daan; anderen gaan nog verderen leeren dat de mensch afstamt van eenen martiko. Hemelhoe is 't mogelijk! hoe geraakt men aan zulke gedach ten wat! we zouden hiernevens, onder de dieren staanMet het graf zou alles gedaan zijn van deugd en ondeugd, van treffe lijkheid en schurkerij, van dit alles zou niets overblijven! En nim mer, nimmer zouden wij onze afgestorvene ouders, broeders, kinderen of vrienden terugzien Neenneende gezonde rede alleen zegt dat wij voor iets hoo- ger bestemd zijn! Daarbij de Godsdienst bewijst hetgeen zij leert door het woord Gods en door de Mirakelen die onophoudelijk ge schieden En wat recht hebben die schijn-geleerden om hun-zelve en ons daarbij, martiko's te verklaren? wat recht? wie zendt hen waar op steunen zij hunne leerling kunnen zij eene gegrondde rede bijbrengen, die afbrekers der samenleving, die verlagers van den Werkman Neen, reden hebben zij niet, recht nog min; maar, zie-de-wel, ze zijn tot het ongeloof geraakt, langs de moddergoot der ontucht waarin zij zoo diep baggeren, dat de heldere licht stralen van omhoog tot hun niet kunnen geraken. Ellendige martikos En ze zijn redelijk talrijk m de groote steden, waar zij boeken uitgeven die vele lezers, waar zij conle- rentiën geven die vele aanhoorders vinden Ongelukkig genoeg Vrienden-lief! laat ons behoedzaam zijn tegen dieduivelsche leeraars, die ons hart in galle willen dompelen laat ons meer en meer vaslgeklest zijn aan de II. Kerk, die ons als eene moeder be zorgt en bemint. Iedereen vreest groote volksrampen we zullen ongetwijfeld vreeselijke, ongehoorde zaken zien gebeuren de samenleving kan omwroet, gansch overhoop gesmeten worden.... Ach houden wij ons aan de Kerk, aan 't kristen GeloofAls alles vergaat, dat zal er blijven, als onze toevlucht, als onze troost, als onze redding De Groote Meester heeft het voorzegd en op Zijn woord mogen wij gerust voortleven -

De Werkman | 1872 | | pagina 2