iDcrkmans-Congvés. lit IZlila De stouterik die onlangs in de kerk van Laaken zijnen duivel keelt geschoren, zal nu, boven de schande, nog een proces aan zijn been hebben... Wel besteed! Wat zijn wij hier toch in een landeke van beloften. In Dene marken, in Duitsckland en in Holland ook worden vele mensehen door het water uit hunne huizen verdreven. Pcist eens hoe schrik kelijk het is van zijn klikken en klakken te moeten nemen en zijn huis in brand latenDe Belgskens zitten toch wel in 't droog 'k en zou partan niet verschieten, moesten hier ook stiaffen ko men, met al de goddeloosheden en al dat vloeken. Meester Lieven schreef in 1864 De vloekers wierden bij de Joden gesteenigd, doch nu is dat onmogelijk geworden ieder procbie zou jaarlijks daartoe wel 10 karreelovens van doen hebben. Wat zou meester Lieven nu zeggen Spiegelt u eens aan'onze Vaart werkersdie zetten een boet op 't vloeken en amuzeercn zich des te beter. Het water der Schelde, door den aanhoudenden regen aan groeiende, klimt hooger en hooger. De landen, nabij den oever, op den buiten, zijn overstroomd, en een groot getal gebouwen, zooals de suikerfabriek van Anvanig, te Doornijk, zijn in eene watervlakte herschapen. Vele kelders zijn onder geloopen. Eene clbieuze aanbestedimg. Den 18 December aanstaande, om 1 ure, zal in het gebouw dienende tol het bestuur van den openbaren bijstand, te Parijs, eene aardige aanbesteding plaats hebben. Het bestuur zal de meestbiedende toewijzen het overschot van 't annen-eten, en, men lacheniet deze verkoop brengt jaarlijks eene som op van 50.000 fr. Al de beenen, al het vet, oude kroelen en brood, voortkomende uit de hospitalen en andere weldadig- heidsgeslichten, zullen bij gesloten biedingsbillet worden aanbe steed, en men zal zich een gedacht vormen van de belangrijkheid dezer verkooping, als men zal weten, dat er voor meer clan 20,000 kilos beenen zijn meer dan 65,000 kilos korsten brood, en 25,000 kilos vlceschvet. In Holland beginnen de waters ook over hunne boorden te loopen. De toren eener katholieke kerk is er ook ingestort. In Mexico is nu als Voorzitter gekozen, Lerdo de Tejada, 'nen feilen klingsche kerel van 48 jaren, 't Moet ook want de Mexikanen zijn ruziemakers van d'cerste klas. Verscheidene noorweegsche schepen, naar den noord-pool vertrokken, zijn waarschijnlijk in'lijs blijven steken. Men heett andere schepen achterna gezonden doch alles vruchteloos, want de nacht die verscheidene maanden duurt, is in die streek reeds begonnen.... Wat moet dit arm volk, te midden dier ijsscholsen, lijden In Californiën zijn nu diamant-mijnen ontdekt. In Wurtemberg hebben twee aardbevingen plaats gehad. In Frankrijk wordt de dronkenschap in het zeeleger nu streng verboden, 's Zondags komen al de zatlappen, officiers zoo wel als simpelen, op 't rapport en worden streng gestraft. Er zijn reeds 5000 Etzassers uit hun land naar Algeriën ge loopen. Weer twee groote branden in Amerika, te Brooklijn en voor de tweede maal, te Boston.... Wat doen ze daar toch In Duitsehland gaat het altijd even slecht. Do laatste Jesuieten zijn gisteren vertrokken, preekte de Bisschop van Maintz den 17 November; de eenen zijn op weg naar Amerika, de anderen naar Chili of de Ooslersche Eilanden. Op mijne vraag waren zij hier sedert 20 jaren komen werken. Elke uur van den dag en van den nacht waren zij gereed om uwe zieken en stervenden te be zoeken, om u op den preekstoel te onderrichten of in den biecht stoel te troosten. Nooit hebben zij iemand het minste kwaad ge daan, maar alles stilzwijgend verdragen. Men legt hun niet een schelmstuk te laste,en zonder aanhoord te zijn, worden zij veroor deeld Wij kunnen niets doen dan voor hun bidden, opdat de Almogende hen beloone voor al 'l goed dat zij hier hebben gedaan, en de tijd Yan beproeving verkorte. Al de aanhoorders, meest mannen, borsten in tranen los op het hooren die hartroerende woorden. Brozen. Dat gaat er toch wreed, hein, Nelen Nelen. Hoe wreed! zijn ze misschien weer aan 't vechten Tist. 01 slaan de kolen nog op Rrozen.Ge verstaat de rede van mijn propoost nietik wil spreken van de krawatten die nu uitbellen dat de mensch geen ziel heeft, dat hij van eenen martiko voortkomt, dat.... Nelen. Wel, hicr-en-daarwat zotten praat is dat nu Brozen. En 't is nogtans alzoo; 't staat gedrukt en te iezen in De Werkman, met waar Tist. Tist. Gelijk ge zegt, Brozen; zie, 'k en heb van mijn leven niet gevloekt, maar als ik dat las, moest ik mij inhouden wat /ons alzoo gaan kleineeren! houden slaan dal wij martikos zijn 'k zou die gasten eens een uurke willen onder mijn handen heb ben. Brozen. Jamaar, 'tzijn misschien smouzen of geuzen, ofrasp- huisgasten die dat leeren Brozen. Ba 't en doet't zijn kristenen en heeren die liber en los loopen. Ze leeren dat in Universiteiten, ze schrijven daarop boeken, en 't zotste van al, ze zijn er nog teer op. Tist. Ja, als ze zoo iets gezegd hebben, dan vagen zij hun lippen af, kijken omhoog, staan op hun teenen, als om te vragen ik ben 'nen kadé, hein 1 ik durf, niet waar Brozf.n. En och armen; 't zijn achtkantige sukkelaars die zich onder de beesten stellen Nelen. Wel, wel, dat zijn stikken Brozen. Ja, ja, de wereld is tegenwoordig al een vieze proehie we moeten niet verschieten dat er oorlog en dierentijd komt.... Zeg eens, Nelen, dat gonzen lieven Heer waart, en dat uw schepsels zoo handelen, dat ze u tergden, naar u spuwden, wat zoudt ge doen Nelen. Wel,'k zou ze priegelen, straffen, tot dat ze par don riepen. Tist. Eilaas! 't ware maar just. Ons-Heer moet bermhertig zijn, anders zoudt ge spelekes zien En als g'eens peist dat ze per-la-force, die slechte dingen onder 't volk willen verspreiden dat ze te Brussel geld geven aan 't werkvolk die in zulke sochetijt wil komen. Nelen. Brrr'k wordt er koud van. Tist. Ja, overlest was ik te Brursel bij een goeije kennis, en den-dienen heeft mij daar stikken van verteld hoe dat die marti ko gasten de werklieden verleiden, door drank en beloften hoe dat ze, 's winters, als er nood in huis is, met suiker-gezichten hunne diensten komen aanbieden, brood, geld, kolen [geven, op conditie dat dit kruisbeeld van de schouw gaat, en dat de man zijnen naam aan de solidaire sekte geeft; en hij moet dan naar de bijeenkomsten gaanen wordt hij z'iek dan komen die heeren zijn huis bewaken; en hij sterft gelijk een beest, en wordt ook als een beest in de aarde gedolven. Nelen. En zijn arme ziel.... Tist. Die zullen wij aan God overlaten Nelen. O de schelmen en de krimineele deugenieten 'nen mcnsch alzoo van God, van den Hemel aftrekken Brozen. Als wij geen ziel hebben, als alles met de dood ge daan is, dan valt er naar te grabbelen om te meest en alles te ver dom meieeren Tist. Gelukkig dat wij de zaken beter kennen. Brozen. En zij ook; ze weten dat er daarboven 'nen Rechter zit van de levenden en van de doodenze weten dat het graf ons eene andere, eene eeuwige wereld opent;.... maar ze bedriegen wetens en willens 't volken als ze eens met hun beenen omhoog liggen, dan Tist. Dan keert de kaart. Brozen. Gelukkig nog voor hen, als er dan rond hun bed geen doodnijpers staan, die de Priester uit de kamer houden en roepen sterft gelijk gij geleefd hebt Nelen. Schrikkelijke dingen. Brozen. 'k Wil 't gcloovenMaar, 'k ga er nu 't slot op zetten. Weet ge wat ik zeg dat Lucifer tegenwoordig op zijn teenen staai en dat wij ons, gelijk den koster, aan 't Geloof moe ten vasthouden, Tist. om niet te verzinken... Salut en de kost. De mensch is geboren om te werken. Ge zult werken in liet zweet uws aanschijns, sprak de Schepper tot den gevallen mensch; ge zult werken of sterven En sedert is het werk de wet van ons leven geworden. De arbeid, 'l menschen-zweet moet uit de groeven der aarde het noodige voedsel trekken. Zonder de arbeid kwijnt ons verstand in de dikste duisternissen; zonder de arbeid wordt ons hart verstikt en bedorven door de slechte drirtcn; zonder de arbeid is de mensch geen mensch meer! Aanziet de arbeidende mcnsch hoe schoonhij gebiedt aan de natuur, en de natuur plooit zich naar zijnen wil; hij gebiedt

De Werkman | 1872 | | pagina 2