Vogels voor de Kat. HARhTPHlJZEN. selm. Hij mag er zijn, alia; waren al da pachters alzoo, ge zoudt er zoo veel niel zien naar 'l Franscli trekken We zijn en....- Dries, blijf ach- tor ons, en uw klak af, zullo I Mijnheer Slien, den goeden avond I M. stien. 'n Avond, vrienden ge komt zoo laat. selm Belet geweest. Mynheer maar als ik u iols vragen mag ge ziel uaar, Dries onzen makkerhij zou toch zoo geeru in ons Cougrès ko men. M. stien. Waarom niet zet u neór, Dries 'I gaal wel zonder com plementen, hoorde't we zijn hier allen vricuden ondereen ge komt als ge wiltNu is de avoud reeds ver gevorderd W'hebben al gesproken over Spanjo. jeyus G'hebt verloren. Selm, met zoo laat te komen nu kennen wij dat land op ons duimke. M. stien. En we gingen juist over den Carnaval handelen. Zet u neer: Weet er iemand van u wal dit woord Carnaval beleekenl Carnaval of Char- naval is oen oud woord dat wil zeggen schipwagen, waarop, in deu hei- densclien lijd, de gudiu, moeder-aaido genaamd, van 't eene volk naar bet andere reed. Bij die rondvaart was bel overal feest, de slaven dan vrij, ver- kleeden zich op allerhande wyze, zelfs in diereu, om des te gemakkelijker alle beestige baldadigheden te konnen verrichten. jeyus Zoo dat dit feest ons van do Heidenen is overgeleverd M. stien. Gelijk ik u kom te zeggen. Toen de cbrislene beschaving de wereld bestraalde, week bel H< idendom een oogeublik achteruit, doen bel is terug gekomen en op ons gevallen gelijk een roofvogel op zijne prooi. Gaat nu naar de groote steden en ge zu'l, ua 19 ce.uwtu bescha.ivg, die keidcnsclio manieren terugvinden ge zult er vrouwen manskleederen. en mannen vrouwenkiceJeren zien aantrekken.hun wezen bedekken gelijk die ven en moordenaars ge zult zelfs redelijke sc -epselen Gods, du gedaan ten van dieren zien aannemen, om des te beter aan limine dierlijke drif ten lo voldoen. dries Foei voor christeue menschen 1 M. stien. En wat koinl daarvan voort rusie, gevechten, armoede, schandalen zonder naam Gaal zien in diesledon, op Asscnen-woensdag bij de rijken verveling, twist, vvroeging bij de werklieden 't zelfde en op den hoop toe, armoede't loste stukske naar den Burg om eten le hebben. selm Ze zitten daar dan gelijk Madalena's. m. stien. Neen, vrienden, dat is vordierlijking, maar geen vermaak. Is er ergens meer vermaak dan bij ons, op don boer Hier koint 't vermaak van zeils binnen, terwil de groote steden liet willen met dwang in hunne buizen brengen. Wachten wij ons wel van die groote slonsige steden na to volgen. Ja.vermake wij ons op de vaslenavomldagen, doch laat ons't ple zier zoeken waar het is, en ooo't vergoten dat wij redelijke schepsels Gods zijnen dal de aarde onze ennige veiblijfplaals met is. selm Maar, M Stien, asschewoensdag, wat is dal M stien. Ge weet dat de buwooneis van Ninive vermaand door Jonas, hui ne hoofden met asscho bestrooide, vooraluur zij begonnen le vasten. Van daar is dit bij do eerste christenen geraakt en iu 'l jaar 1091 gebood het Concilie van Beuevent dit gebruik aan alle christenen. Verneven ge bruik gedenk o MENscii, dat gij stof ziJT, zegt de Priester, op 't voor hoofd een asschon-kruisken pri.ilende, en dat gij tot stof zult weder keeken. Legt alle vijandschap af, verheft u hoven du aarde weest met trotsch stol dor aarde, dai go zijlMaar de tijd is vervlogen we gaan nu een pijp rooken en een glazekeu drinkeu. MENGELINGEN' Eert fader en Moeder. Eert vader en Moeder,zegt hel viurdo der tien geboden, en om ons dit ge bod nog meer op hel hart te drukken voegt God er bijopdat gij lang mog'-t leven op aarde. God die de opperste en oufaalbare waarheid is, be looft dus geluk, reeds hier op aarde aan de kinderen die dit gebod stipt volbrengen Wal hebben dan te wachten zulko kinderen die allen eerbied, alle achting eu liefde voor huuno ouders verloren hebben O gij kleine lieve Iczerkens van de werkman, eert en bemint altijd uwe ouders, die zoo veel voor u gedaan hebben, opdat gij altijd gelukkig tnogel wezen. H ior w.i et liuilig Schrill zegt van Kinderen die hunne ouders niet eeren Wal schandvlek, zegt het, zijn vader te veriaion, en hoezeer wordt hij van God vervloekt, die zijne moeder verbittert. Dal de raven du oogun i ilpikken van den zoon die zijne moeder bespot. Eer uwe moeder zeide de oude Tobias lol zijn zoon, eer uwe moeder a' de dagen van uw leven, wel indachtig zijnde wal zij voor u gedaan beeft. E u kmd dal haal of afkeor jegens zijne ouders in zijn hart koestert, is geen christen, geeu mensch meer hel is een monster van wreedheid van ondankbaarheid. Hoor nog wiit professor Leojiold, ir. zijn voortreffelijk boekje opvoeding is huis en school vau eene moeder zcgl Buiten G ui is er voor den mensch mets zoo heilig als zijne moeder. be moedernaam is geheiligd in hemel en op aarde hij klinkt door alle sferen, duur alle lijden en ruimten, lol der wereld einde, lol in eeuwigheid. De treurende Loer. Dc dood kwam eenen beer van zijne boozo wederhelft verlossen, waar over hij inwendig zoer verheugd was. Doch om le doen gelijk een ander toonde hij uiterlijk veel droefheid. Zijne vrienden en buren kwamen hem troosten ook de pastor van hel dorp kwam hem een woord van troost toesturen. u Onderworp u aan uw lot, mijn vriend, zeide hij en zogd Heer uw wil geschiede. Misgun uwe vrouw haar geluk niet, zij is tol een beter leven overgegaan zij is nu bij onzen lieven Heer0 riep dc boer, is zij daar? Hij zal er spel genoeg u.iu hebben Om zoele en aangename geitenmelk te hebben. Houd wille geilet, zonder hoorm n. must dagelijks bunnen sial uil en verlucht hein, laat bun zujvUV grns of liooi eten eu in den zomer zoo veel mogelijk iu de volle lucht -loopon of slaan. Air: EEN VOGEL VOOR DE KAT. Het sprookje dal g'bior ziet, En hier nog lang zal leven. Heeft mij 'l gedacht gegeven. Tol 't maken van dies lied Ja. 'k wil nog eens herhalen, De spreuk die veel omvat, Zoo velen die nu pralen, Zijn vogels voor de kal. B1S" Lest kwam ik op de Marl, Een fiere jonker tegen. Die maakt 'ombras voor negen, Eu dient lol oudrensmarl. Ik sloeg een oog op zijde, En zei 0 fransclie rat. Gij wordt op korten tijde. Een vogel voor de kal. Het meisje dal te veel, Den spiegel gaat belonken, En bui ton huis wil pronken, Bij Pier of Sus; of Ned Noen, zij mag niet vergelep, Hel spreukje hoog geschal, Wie was zoo zeer vermolen, Werd vogel voor de kat. Do werkman die verleid, Zijn wenschen hoog laat zwieren, En maandag wil gaan vieren, De mode van do lijd; Ziet ras zijn centen vliegen. Zijn beursje wordt zoo plat, En 'tspreekwoord zal niet liegen, Een vogol voor de kat. Go zaagt daar Amedée, Als spaaiischen koning tronen Ku Paus en Godsdienst honen, Dal deed hij met veel sneè. Maar eens nu omgekeken, Want die kleine krawat, Wierd na eenige weken Een vogol voor do kal. Uil polilieken haat, Spant Bismarck zijne netten Maar wilt hier wel opleljen, hij ook, bij komt te laat. Eer jaar nog eens zal keeren, Ligt hij reeds op ziju gat. Dit zal hem 't spreekwoord leeren, Een vogel voor de kat. Ecu boor op een' ezel gezeten, kwam voorbij een kollegie, op het oogea- blik dat de studenten er uil kwamen, zijn ezd begon uil al zijne macht te balken, en de studenten dit hoorem'.e, zeiden tot den boer: lompe vle gel, kuul gij uw ezel niel l»eren, een weinig beleefder le zijn Mijn- heeren antwoordde de boer, mijn ezel is zoo dusdanig verheugd, hier zoovele van zijne makkers le onlmoeleii, dal bij hierover van blijdschap sjngl. Hbt is na mijn begrijp bel is een rustig man. Die op een engen boek zijn wagen draeijen kan- AALST, 15 FEB. Tame pet- hectoliter, 32 lil28,00 tt 32,75 Rogge 17,00 19,50 Masteluin 19,00 25,50 Haver 19,00 20,00 Lijnzaad 33,00 35,00 Hoppe (1872) de 50 k. 00,00 00,00 Aardappelen, (roode) de 100 K10,50 11,00 (witte) 0,00 0,00 Boter per 3 K. 8,00 10,00 Eijers de 25 1,27 2,25 Vlas de 3 K. 5,00 5,80 Viggeos 2 60,00 70,00 AALST, drukkerij van p. daens.

De Werkman | 1873 | | pagina 4