ITet is ongelooflijk, zeggen dc brusselsche gazetten, water tegenwoordig in liet meel gemengd wordt om brood te bakken. De jnenschen eten duur en slecht brood en worden op den duur nog vergiftigd. De opbouwing van den toren te G rem bergen is aanbesteed door M. Roman, van Dendermondc. In dezelfde gemeente is den 22 11., als gemeenteraadslid gekozen, in vervanging van M. De Waepenaert,overleden burgemeester, M. DeWaepenaert-Blanquart; op 128 kiezers had hij 105 stemmen. Zondag heeft de patronage te Deynzeop een luisterlijk feest de naamdag gevierd zijns Eerw. Stichter, M. Verschueren, wien het borstbeeld van Pius IX werd aangeboden, 't Waseen verheven en aandoenlijk Familiefeest. Woensdag is er in de statie te Dendermonde een vreeslijk ongeluk gebeurd. Een veekooper van Hamme, de genaamde A. Saeys, had zijne beesten op den trein gelaten en sprong die eerst achterna, als de trein reeds in beweging was. Hij verloor het evenwicht, viel en geraakte onder de wielen, zoodat hem de beide voeten werden gepletterd. De ongelukkige ontving de eerste zor gen door de do- tors Van Stappen en Winant, waarna hij naar het hospitaal werd overgebracht. Zijn toestand boezemt groote vrees in. Eene vrouw verscheen dijnsdag te Antwerpen voor de rechtbank van enkele policic, onder belichting van haren hond niet aangegeven te hebben Zij beweerde het beest nog maar kortelings te hebben, doch twee getuigen bestreden dit gezegde en de betichtte werd tot eene kleine geldboete veroordeeld, toen zij eensklaps in gramschap opsprong en een aantal scheldwoor den naar het hoofd der getuigen, des voorzitters en de rechters wierp. Voor dit teit werd zij eene tweede maal gevonnisd en tot 8 dagen gevangenis en 25 fr. boete veroordeeld. Flament, een slechte kerel van Gohyssart, bij Charleroi, heeft zaterdag avond een jongeling die uil eene herberg kwam, met degensteken vermoord. Hij zit reeds achter de grendels. Een Antwerpsche kruisboogschutter, M. Harteu, heeft drie achtereenvolgende jaren en telkens met hel eerste schot, den koningsvogel geschoten. De japoneessche gezanten, worden op hunne omreis door 'tland overal wel getrakteerd. Nu zijn ze naar Holland den kaas gaan proeven. Rechterlijke Kronijk. Het verbrekingshof heeft besloten dat de reiziger, voorzien van een kaartje <oor gaan en keeren van de eene statie naar de andere, het recht niet heeft in eene tusschenstatie af te stappen, en een anderen trein te hernemen om hem ter bestemming to brengen in den bepaalden tijd. Een reiziger, die vermeend had te mogen stilhouden in eene tus schenstatie, is tot 22 fr. boete veroordeeld. SPANJE. De uitroeping der republiek ging op vele plaat sen met de schandige akten gepaard. Te Jerez werden de gevan genen losgelaten en de kloosterlingen uit hunne huizen gejaagd. Te Monilla hebben zij dc huizen dei voornaamste rijken,geplun derd, en deszelfs bewooners aan de deur opgehangen, na hun lichaam te midden opengesneden te hebben Wat vreeselijke dingen Vele oude Caslisten komen zich bij Don Carlos voegen reeds zouden er 50,000 kounen gewapend worden, maar de wapens ontbreken, a Voor God, Vaderland, Koning, Recht en Vrijheid! roept Don Carlos. A delanto vooruit oorlog ter dood tegen de revolutie Men vreest dat de koninklijke familie van Portugal ook zal ver jaagd worden. Die koningin daar is Victor-Emmanuel's dochter. ZWITSERLAND. 'T Deftig volk protesteert ten voordeele van den gebannen Bisschop Mermillord. Dezer dagen vergaderden zich 4,000 persoonen in dc opene lucht om tegen dien gewcld- dadigen akt te protesteeren. Mgr. .Mermillord woont in een dorpje niet Yerre van de grenzen zijns bisdoms. WEKNEN, 20 februari. De Voorst adt Zeilung zegt, dat er een socialitischen oproer is losgeborsten onder de boeren der russische provinciën Ukraine, Volhinie en Padolie. De oproerlin gen vermoorden, plunderen en verbranden al wat zij legen komen. De russische troepen die er tegen afgezonden zijn om den oproer te dempen, zijn door de wilde boeren verslagen. TE MADRID. - Tc Madrid vertoont het leger een zeer hevige geest van oproer. De soldaten eischen met geweld hun verlof zij willen niet langer onder dienst staau. M. Castelar, herhaalt dat het gouvernement besloten heeft de orde en regeltucht in het leger te bewaren maar de wanorde is zoo sterk in de liooge politieke kringen als onder de simpele soldaten. De republikeinen zijn niet eensgezind met de radikalen. De leden der Cortes, die aan deze twee gezindheden toehooren, heb ben maandag twee afzonderlijke vergaderingen gehouden. De radikale leden aan het ministerie hebben hunne portefuille me- dergelegd. Men zou er toe willen geraken een zuiver republi- keinsch ministerie te vormen. Elk der twee vergaderingen heeft eene kommissie van 20 leden benoemd, die gelast zijn met eene oplossing voor den krisis te zoeken. Daar die kommissiën te talrijk waren om tot een besluit te komen, noemde men twee onderkommissiën van 7 leden elk, die beraadslaagd hebben, van middernacht tot 7 ure 's morgends zonder tot een onderling verstaan gekomen te zijn. De voortzet ting der beraadslaging is tot een uur namiddag verschoven. Men gelooft dat de krisis van daag zal eindigen en dat de Cortes niet zal ontbonden worden. Generaal Cordova, de minister van oorlog, is de eenige minis ter die zijn ontslag blijft slaande houden. De ultra-republiekeinen zetten het volk tot uiterste maatregels aan. Van het een oogenblik tot het ander kan men er zich aan verwachten, dat er barikaden te Madrid opgeworpen worden. Madrid, 25 februari. De zeemogendheden hebben schepen in kruistocht op de kus ten van Spanje gezonden, op verzoek derkonsuls van die mogend heden. Er wordt uit Rome het volgende geschreven Hot jaar 1873 zal een verschrikkelijk jaar zijn maar het zal, geloof ik, de zegepraal zien aanvangen. Tot dusverre kondigt die zegepraal zich aan op eene grootsche wijze. Napoleon is gestor ven in januarij Amadeus viel in februari. Wal verbergen de andere maanden in hunnen schoot Hopen en wachten wij. Ziehier een feit dat men mij dezen morgend verhaalde, en hetwelk ik u onder alle voorbehoud mededeel, daar ik de juist heid er van nog niet heb kunnen bestatigen. Men zegde mij dan, dat de H. Vader, na het bericht van Napoleons dood vernomen te hebben, zich aldus uilgelaten zou hebben Ik hecht niet veel geloof aan de talrijke profetiën, die een ieder thans in de wereld zendt. Evenwel bestaat er eene, die mij zonderling voorkomt Eenigcn tijd geleden ontving ik een schrij ven van eene vromo vrouw, die mij groote gebeurtenissen voor spelde. Allereerst kondigde ze mij aan, dat Napoleon in januari zou sterven, en ik moet erkennen dat zij juist geraden heeft voorts voegde zij hierbij dat tusschen Ü.-L.-V. Lichtemis en O.-L.-V. Boodschap nog twee andere hooggeplaatste persoonen zouden vallen. Wie zijn zij, ik weet het niet. Deze zijn de woorden, die den II. Vader worden toegeschre ven. Zijn ze waar, dan zouden zij van het hoogste gewicht wezen. Een dier twee bedoelde persoonen is reeds gevallen 't is Aine- deus. Wie zal de tweede zijn, wiens val eveneens voor den 25 meert voorspeld is Te Londen worden thans proeven genomen met eene nieuwe lichtgaz, welke de tot hiertoe gebruikte kolengaz in lichtsterkte ver overtreft en nog niet de helft van den gewonen prijs behoeft te kosten, terwijl zij veel zuiverder brandt en vrij blijft van kleine bezwaren, waarmee de gazverbruiker zoo dikwijls tobt. Door toe voer van sterk verhitten waterdamp wordt hijdrogeen gaz ver kregen. die later door petroleum geleid wordt en daarvan zooveel in zich opneemt, dat ze als eene voortreffelijke lichtstof kan wor den gebruikt. Zij zou voor ongeveer 2 fr. de 1000 kubieke voelen kunnen worden geleverd. In Japonien worden de christenen ter hevigste vervolgd. Zegt aan de christene wereld, schrijft men in dato 24 septem ber 1872, dat Nöro hier nog heerscht, en zijne wreedheid ver zaadt met hel zweet, het bloed en de tranen dei christenen Ze moesten dat eens onder den neus der japaneesche gezanten wrijven. HISTORISCHE DAGWIJZER, FEBRUARI 1873. 1. 2 Gel Karei do Goede, Graaf, van Vlaand. Ie Brugge vermoord in 4127. a 3 H.Cur.egunda van Luxemburg,echtgenoot van den II. Keizer Henrieus X. d. A II. Basin us, Bisc. van Tner. VIII. II. Casiinnus, Prins van Polen XV. w. 3 H. II. Porpeiua en Kelicilas martelaressen, III d. 6 II. Chrodi-gangus, Minister van Karei martel, VIII. v. 7 H. Coleia, ie Gent ges ton en in 'i jaar U47. 11. Thomas van Aquiuen, uil bel geslacht van II. Karei du Groote. XIII. z. 8 II Pelix van Burgundie, Vil. il llunfridus, Biseli. van Rc-uane, IX. bio lust heelt naar dc -deugd te slaan, Moei met den moestou hoop niet gaan. fto mode sohynt een nood, Tot in, ja ua das dood.

De Werkman | 1873 | | pagina 2