zij had zelfs in 't openbaarde laatsteSakramenicn ontvangen. Ver scheidene dagen had men regelmatig de geestelijkheid der paro chie bij haar bezoeken zien afleggen, zonder dat zij ooit de minste hinderpaal ontmoet of hel minste vijandig woord had gehoord. Er had nogtans ccne burgerlijke begrafenis plaats. Men verhaalt daar over bijzonderheden, waarvan het bclaehelijt c met het hatelijke kambt. De kamer der overledene was met roode stof behangen, dc lijk kist was in dezelfde kleur vier vrijdenksters, het hoofd met zwart cn rood omhuld, gingen aan dc vier hoeken van den doodwagen, met brandende waskeerseu in de band op 't oogenblik vaiThet vertrek, na nanslobielijke tooneelen, klom een kerel op den dood- wagen, om het kruis te omhullen dat er opstaat en de stoet zette zich in beweging, te midden van duizenden nieuwsgierigen, toegesneld om dit droevig schouwspel bij te wonen. Geenc enkele klacht, geen enkel gebed, geen enkele traan voor de arme overledene, maar daarentegen vervloekingen en verwen- schingen begroetten haar vertrek, en de uitjouwingen der volks menigte vergezelden den stoet tol aan het kerkhof/ Weer eene moord te Antwehi-en. 'Hendrik De Koning, blik slager en 20 jaren oud, heefl Zondag nacht zijne stiefzuster Hen- rielte Otterbecr, naaister, 26 jaren oud, verwurgd cn daarna zich zei ven opgehangen, wegens het volgende. Vader De Koning, weduwenaar met kinderen, was, over 15 ja ren, met de weduwe Otterbecr getróuwd, moeder van liet ongeluk kige meisje. Alles ging wel in dit huishouden, zelfs was er spraak van huwelijk lusschen Hendriken Henric tte, toen de jongeling zich aan den drank begon over te leveren. Vandaar twist, cn Hen- rielte's verklaring Van hein niet als echtgenoot te willen, waarop hij door razernij .vervoerd, haar zondag nacht heeft verwurgd en zich daarna aan de bedspoudeverhangen.Onmogelijk de droefheid der ouders te beschijven, toen zij dit ramptooneel aanstaarden.... O drank weer een braaf huisgezin door u in druk en schande ge- stoolcn Viijdag isle Vincennes, de soldaat der genie Nouvcl gefu silleerd, die op 27 October laatstleden,zich onreclitveerdig gestraft denkende door eenen sergeant zijner kompaguie, dozen zoodanig mishandelde, dal hij aan de gevolgen zijner wonden overleed. Nou- vel is berouwvol en moedig gestorven. Al de kogels troffen en de genadeslag was onnoodig, de schuldige was dood. liet lijk is op het kerkhof van Vincennes ter aarde besteld. Zekere A. V., bediende in hel gesticht der cokeovens te Ou- grée, werd dinsdag gelast twee bankbriefjes van 1000 fr. te gaan uitwisselen, om de werklieden te betalen. Hij liet zich door eene slechte bekoring medeslepen en begon het geld te verteren. Om niet gekend te zijn. deed hij zijnen baard afscheren, en kleedde zich in 't nieuw dan begaf ln'j zich naar verdachte herbergen. Hond 2 ure van dcu morgend werd hij aangehouden in eene her berg in cle ruo'lcs Fnuloiis. te Luik hij had nog 1,522 fr. in den zak. Ilij is ter beschikking van den prokureur des koning gesteld. Een zonderling avontuur is dezer dagen aan een der stads poorten van Givet voorgevallen. De koetsier X.... had gewed een varken in de stad to brengen zonder oklrooirechl te betalen. Men had een prachtig beest, in eene hoeve der omstreken opgekweekt, ter zijner beschikking gesteld. Hij laadde hel dier in zijn rijtuig en, na het eenen muilband aangedaan te hebben om het schreeu wen te beletten, deed hij het vrouwenkleederen aan. Dil gedaan, zette hij zich op zijne bank, legde de zweep over zijn peerd cn reed naar de stad. Aan het bureel van den oklrooi gekomen, werd hij- door eenen bediende tegengehouden Hebt gij iets te verkla ren vroeg men. Ja, antwoordde de koetsier met een spot lachje, ik heb een varken, dat in mijn rijtuig ligt te ronken. De bediende eene klucht gissende, keek in het rijtuig en bemerkte eene vormlooze massa in vrouwenkleederen gewikkeld. Hij aanzag dit groole pak voor eenen dronkaard, die van een gemaskerd bal wederkeerde. Al grommend tegen den koetsier, keerde de oktrooi bediende terug, naar bet bureel. De koetsier, die niet aan een ver der gesprek hield, vervolgde zijnen weg en kwam met hel varken op zijne bestemming. Hij bad de wedding gewonnen. Naar Basel, waar zooveel brandrampen plaats hebben, zijn twee compagniën voetvolk vertrokken. Eene meeting van 10,000 mail sterk heeft te Nottingham (Engeland), geprotesteerd legen de duurte der kolen, en een on derzoek gevraagd. De gezondheidstoestand van Parijs is zeer sober op ééne week zijn er 208 personen uitgeteerd.... Vooruitgang zou Bergé zeggen. Te Londen stond dezer dagen een Joodsch koopmau terecht, die op zondag zijn dagelijksch bedrijfhad uitgeoefend. Hij verde digde zich op grond dat hij een jood was en als zoodanig meende aan de bepalingen der zondagswet niet onderworpen te zijn. De reenter beslislte echter in legenovergestelden zin.Dc landswetten waren van kracht voor alle burgers des lands, dus ook voorde Joden. De koopman werd derhalve tot een geldboete veroordeeld. Rechterlijke Kronijk. .1fury Cotton. Mary Cotton is voor net assisenhof van Durham verschenen. Zij werd doorliet gerechts hof ter dood veroordeeld, als overtuigd zijnde haren stiefzoon Charles Gotton, oud 10 jaren, vergiftigd te hebben. Dit is de eer ste misdaad waarvoor zij zich te verantwoorden had. Haar verdediger poogde te bewijzen, dat het kind zich kon ver- giltigd hebben door den reuk van het ratlenkruid dal in het meu belpapier der kamer was, of door onvoorzichtig de vergiftigde hollen op te eten, die zijne schoonmoeder gereed maakte om het ongedierte te vernielen. De ju rij heeft zijn verdikt uitgesproken, na slechts eenige mi nuien beraadslaagd te hebben. loen Marij Cotton bare veroordeeling vernam, viel zij in be zwijming en moest uit de gerechtszaal weggedragen worden. Madrid^*^'^ ^Gerecht eene g>'oote opgewondenheid Ie De soldaten loopen er door de stad, met de roode muts der sans- ku loten genekt en reeds hebben er eenige w anordelijkheden plaats gehad in de voorsteden. De lucht riekt naar oproer en naar alle waarschijnlijkheid zal er kortelings iets buitengewoons te Madrid plaats grijpen. De mannen der orde vergaderen en tellen elkander. De verde- digmgsbond sluit zich nauwer aan, om gezamentlijk eigendom en personen te verdedigen. Havelooze benden doorkruisen de straten, zvvaaieu met stokken en escopetas (verouderde geweren) boven liet hoofden braken alie soorten van bedreigingen uit. Indien dus M. Castelar poogt dc burgerij te ontwapenen en hen zonder verdediging aan het schuim over te laten, is een burgeroorlog in de hoofdstad onvermijdelijk. Over eenige dagen zijner uit Vrankrijk wederom twaalf zus ters van Liefde vertrokken naar China en Japon, om zich aldaar aan de hulp der zieken te gaan toewijden. Deze jufliouwen be hoorden meest allen aan de grootste familien van hun land. Bravo roept gij, niet waar, deftige arbeiden? Gij die weet hoe zoet het is van nevens uw pijnbed eenen engel van liefde en me- doogendheid te ontmoeten En zoudt gij kunnen gelooven wat onze goddelooze brasbuiken daar van zeggen Ja] spotten en schimpen er meézij vallen uit tegen die vervloekte paperij. Spotten en lasteren is gemakkelijk maar doen dat is w^at anders. Van wie komen die duizende millioonen die gegeven eu gefondeerd zijn voor allerhande werken van liefdadigheid die gestichten voor weezen, voor ouderlingen, voor zieken en ge- brekkelijken En nu nog, wat doen onze vrijdenkers tot ond'er- stand en beschaving van het lijdende volk? zij hebben maar geld om den werkman door drank en verleiding tot werkstaking aan te hitsen en hem weken lang zijne daghuur te doen verbeuren; zij zijn maar uit, die losbollen om de dochter van den werkman op hunne manier te willen beschaven. TOONTJES BEREIDING TOT GE EERSTE COfóMIE. mis. Domien, 'k heb daar met ncn wip, Stant zijn moeder gezien maar 't ineiisoh ziet er uil domien. Kan 't anders uwen jongen moeten zien soldaat worden kweekt dan kinderen als g'er geniet kunt van hebben worden z'u onttrokken iox'A. En dat ge ze nog goed weer kreegf.maar wat leeren ze bij den troep? blasphemeéren en bambocheércn En^e zoudt zeggen, dalai die soldaten daar vandoen zijn Dat ze mij eens meester lieten, 'k zou eens willen zien of ik 'l land niet zal bestieren zonder die massa soldaten. domienMoeielijk, Tonia! sedert dat de menschen hunnen lieer en hunnen God niet meer vreezen, moeten ze bewaakt wor den gelijk wilde dieren dat is hu de beloofde vrijheid altijd op den kivie moeten zijn, omringeld van soldaten... Ziet eens, p. ex in 't Walenland hoe ze daar alle vijfvoet opstaan en troebel willen maken tonia. Ja, uit dat Walenland komt weinig goeds de duurte der kolen hebben wij er ook uil gekregen domien. Ware de wereld uit goede huishoudens samenge steld, uit inenschen die de tien geboden Gods écren en kennen ze mochten do soldaten bij 'l oud ijzer leggen maar 't is nog zoo ver van lachen, zei 't beggijntje, en 'tgrecs

De Werkman | 1873 | | pagina 2