De koning, de koningin en princes Louise, vergezeld door de ministers Delcour, Moncheur en Thiebauld, zijn zondag rond i uur te Gent aangekomen. De koning droeg hel uniform van opper generaal met het grootlint van zijn orde de koningin een elegant rouwtoilet en dé prinses een bleek bruin zijden toilet. Te Aalst had de koninklijke trein stilgehouden, en de doorluch tige bezoekers werden verwelkomd door den graaf de 'T Serclaes, gouverneur van Oost-Vlaanderen, en den burgemeester M. Van Wambeke, volksvertegenwoordiger,bij wiende leden des gemeen- teraads zich hadden gevoegd. Nadat de koning de burgerwacht en de kompagnie der soldaten-kinderen in revue had gepasseerd, werd de reis naar Gent voortgezet. De burgemeester van Gent heeft HII- KK. 11H. gelukgewenseht. Na een wederantwoord des konings, werden zij in hotrijiuigen naar de bloemententoonstelling gebracht, waar er weeral geluk- wenschen werden uitgesproken. De koning liccft, bij het bezich tigen der tentoonstelling, herhaalde maal zijne voldoening uitge drukt. De koningin en de princes ontvingen sierlijke bloemtuilen. In den namiddag werd de doorluchtige bezoekers een banket aan geboden en ten 10 ure 's avonds had de terugreis naar Brussel P Ze spreken te Brussel nog veel van de schromelijke en wraak roepende baldadigheden op half-vasten gepleegd. De werklieden vooral zijn verontweerdigd tegen luiaards die voor eenen buik bier zich ten dienste der goddeloosheid stellen... Die kerels zijn den naam van Werkman onwaardig. Maandag nacht hebben deugenieten van dieven, in de kerk. van Anderlecht het beeld der II. Maagd van al hare versiersels be roofd. Ze meenden ook de kelken te stelen, doch gelukten daar niet in. n Op al de markten van België bemerkt men eenen alslag op de aardappelen. Men schrijft dit toe aan het ophouden van den uil- voer, die sinds eenigc dagen geschorst is. De aardappelen, eerste soort, welke door de vreemdelingen het meest gezocht worden en die 14 tol 15 franks de 100 kil. werden betaald, worden nu aan 9 en '10 fr. verkocht. De overige soorten, die 10 en 11 Ir. kosten, zijn aan 9 fr. en eindelijkde roode aardappelen zijn ook aan fr. 6.50 en 7 in plaats van 8 fr. Men schrijft uit Tilburg, 28 Maart Waar moet men heen met het fabriekswezen m wollen manu facturen in België en Holland Sedert 11 dagen hebben in Ver- viersen omstreken 17 faillieten plaats gehad, waaronder twee met een gezainentlijk passief van bij de twee millioen. In Tilburg is de toestand insgelijks zeer gespannen. De onnoemlijke massa goede ren. welke uit die plaats in België in beleening gesteld worden, doet maar al te veel voor een verschrikkelijke krisis in die plaats vreezen. Daarenboven moet het nieuwe tarief van inkomende rechten op het fablriekaat aan de Tilburgsche nijverheid, den doodsteek toebrengen. Zaterdag, rond 9 ure 's morgens, is een metser, m de Gent- sche Vlasfabriek, van eenc stelling gevallen en heeft zijnen schedel verbrijzeld. De dood was oogenblikkelijk. De Moniteur meldt, dat de werklieden, die zich naar Wee nen moeten begeven, tot het plaatsen dor machienen, vitnens, enz in de internationale tentoonstelling vooi de reiskosten maar halven prijs zullen betalen. Op eenc spoorweglinie, die van Bm- gerbrück naar Aschaffenburg, wordt die vermindering toegestaan, te beginnen van 1 Mei aanslaande op al de anderen, te rekenen van 1 April. jn het nieuwe justiciepaleis te Brussel zullen met minder dan 405 plaatsen zijn, waarvan 23 gehoorzalen. Er zijn 1127 deu ren, 930 vensters en 222 schouwen. Dank aan de zachtheidvan den winter, belooft de mosseloogst in den naburigen Brakman nooit zoo overvloedig le zullen zijn ge weest als thans. Eenige dagen geleden zijn er de eerste mosselen geplukt, en reeds vinden honderde buisgezinnen weder werk en bestaan in dezen belangrijken tak van volksnijverhcid. liet is on gelooflijk welke verbazend groote massa mosselen hier alle dagen uit Philippine worden aangevoerd, om per as of per spoor het land uit te gaan. Meest al die mosselen zijn voor Parijs bestemd daar zijn zij lekkere spijs in de grootste hotels en in de eerste res- tauraliën. lnlusschen oefent het goede lenteweder, dat sedert eenige dagen duurt, ook den besten invloed uit op de andere tak ken Mailde vischteelt in den Brakman, en inzonderheid op den garnaal Jammer maar, dat de vangst der oesters in den Brakman niet beter is verordend thans dat de oesters zoo zeldzaam en zoo duur zijn, ware die vangst eenc rijke opbrengst te meer. Men weet dat de brakmansche dc cngclsclie oesters te boven gaan. Te ütsenaken, onder Oplinter, is zondag avond eene moord gepleegd door den genaamde» Holsbeek, werkman, op pachter N>s. 't Schijnt dat er bedriegers zijn onder de vreemde kommis- sionnarissen, die veel gemeenten van Eeeloo bedoeken, om er be- kalfde koeien te koopen. Eenige dagen geleden had een kommis- sionnaris eene koe gekocht bij eenen landman van Eeeloo. Deze week kwam de koopman terug en zwoer bij hoog en bij laag, dat de gekochte koe niet bekalfd was, dreigde met een proces en zegde dat de koe, ten koste Van ongelijk, gestald stond te Wingene bij wilde nogtans alles eflèn laten, mits 50 fr. Ten einde raad, gat onze landbouwer de 50 fr, om van alle moeilijkheden bevrijd te zijn. Wij raden onze landbouwers aan, bij verkoop aan vreemde lingen, deze eene verklaring te laten teekencn, dat zij later over geene ingebeelde of wezenlijke gebreken van 't verkochte eenigc reklamen zullen mogen inbrengen. De werklieden der mijnen South-Wales hebben allen hunne bezigheden hernomen. Die werkstaking kostte aan dc werklieden 800,0000 p. si. ot 20,000,000 fr. De patroons verloren er 2 mil lioen p. st. bij en de schade hierdoor geleden door de mindere kooplieden en kleinhandelaars, is onberekenbaar groot. Een Pruisisch beambte kwam maandag in eene herberg in het Limburgsch dorp Brunsum en klaagde aan een pachter die daar zat over de schade door de veldmuizen alom in Pruisen aan gericht en vroeg levens of deze geen middel tegen die plaag kende. Wel zeker, antwoordt onze landman, ik ken een onfeilbaar mid del. Ge moet uwe muizen maar in een jesuiten-kleed steken en Bismarck zal ze spoedig allen uitgejaagd hebben. Tegen de joodsche kleermakers is te Stuttgard (Duitschland) het volk in rumoer gekomen, en wel zoodanig dat de militaire overheid strenge maatregels heeft moeten nemen. Nog 650 Communards vertrekken, op 15 april, als galei boeven naar Nieuw-Calcedonië 110 zijn door hunne vrouw ver gezeld. De reis zal 120 dagen duren. Uit St. Nikolaas wordt gemeld, dat toen de trein van Me- chelcn, die te St. Nikolaas ten 2 1/2 uur namiddags aankomt, zon dag aldaar aankwam, elkeen met afgrijzen getroffen werd, bij liet zien dat de wielen der lokomotief en der waggons gansch met bloed besmeurd waren en er hier en daar brokken vleesch aan kleefden, die blijkbaar van een menschenlichaam voortkwamen. Terstond werd eene depeche gezonden, om te weten of er op de lijn geen ongeluk was «cbeuvcl, en weldra werd gemeld, dat dc bareelwachter Lodewijk Dc Wcerdt, oud 48 jaar, te Willebroek overreden en gansch vermorzeld was. Naar het schijnt is die on gelukkige hel slachtoffer zijner eigene onvoorzichtigheid ge worden TONIA. EN TRIEN (dijnsdag morgend.) trien. Tonia toni a Och, Trien, spreek mij nu niet aan, mensch alzoo 'nen moment Zie, als ons Toontje, met zijn bandekes te samen naar de Communiebank ging en na geknield te hebben, zich daar neerzette, dan zakte er iets over mijn hart en 'k moest mij vast houden om niet te vallen trien. En ge grijst, Tonia. toni a 'kMoên, Trien, of zie, 'k zou bezwijken van plezier.... o wat moet het in den Hemel zijn, als Ons-Heer, hier al, zoo 'n wel lust in een ouderenhart heeft gelegd.... Och, mijn Toontje, mijn Toontje.... En gisteren, Trien, gisteren, als Threseke weg was, viel Toontje op zijn kniókes en vroeg... en vroeg... ons vergif.... vergiffenis over al wat hij ons kon misdaan hebben... Dat pakte mij, Trien, principaal, als Domien zijn hand op Toontjes hoofd lei en statig zegde: Kindlief, wij vergeven u alles uit den grond van ons hartnadert, ten volle gezuiverd, tot uwen God, en vraag hem dat wij u nooit ergere dingen te vergeven hebben.... Alzoo sprak, Domien en ikzie trien. Tonia, kom binnen bij mij en pak nen zwelg kaffé 't zal overgaan. tonia. Och, Trien, 'k ben zoo gelukkig... trien. En veel kinderen dat er waren tonia. O, er zullen ook vandaag veel gelukkige ouders zijn., zie, weet gij wat mij daar in de kerk inviel 1 als ik al die engelkes bijeengezeten zag 'k Peisde Christene zielen hoeveel van die kinderen zullen binnen eenige jaren al verleid en bedorven zijn En door wiens schuld Meest door de schuld der bazen die op hunne werkhuizen laten vloeken en vuilen klap spreken Daar worden die witte leliën vertrapt, Trien, daar die reine hartekens bevuild trien. Maar al te waar tonia. Voor die bazen moet er een hel appaart zijn, Trien

De Werkman | 1873 | | pagina 2