MARKTPRIJZEN MENGELINGEN. Dc diamanten kroon. Toen de II. Elisabeth, doehler van den koning van Honpariê. eens nu l eene kroon, schitterende van diamanten en prachtiglijk opgekleed in de kerk kwam vielen hare oogen op een kruisbeeld. Hel aanschouwen van den Zaligmaker, zoo schantliglijk mishandeld, verscheurd en onlblood. ont stak in haar een zoo bevigen afkeer van al hare ijJelcn wereldsche pracht, dal zij de diamanten kioon van haar hoofd nam en met verachting scheen weg te sloolen. llarc sltmts-damen verwonderd, vroegen haar de reden van zulk eene bnitengewooue handelwijs. Verre zij van mijantwoordde de doorluchtige vorstin, dal ik, arm schepsel met eene schuierende kroon op het hoofd, voor mijnen goddelijken Verlosser vcrschijne, terwijl hij, ofschoon Ko ning van hemel en aarde, met doornen gekroond aan het schandig hout aes kruis voor mij heeft willen sterven Deze wijze antwoord deed den groolsten indruk op al de aanhoorders.en wekte menige personen op, om liet schoonu voorbeeld der deugdzame prin ses na te volgen. Wonder Van den 11 September lol den eersten zaterdag van den vasten eten de Paters Trappisten maar één maal op 21 uren. Hun eten bestaal dan uit 370 grammen brood, aardappels, soep zonder vel of olie. gekookte groensels en eenen halven lieler cider. Wie zou uu geloovcn dat, onder dit streng leven, do Paters zoo gezond mogo'ijk zijn «sn er langer leven dan elders. F'erecijn kent men er uiel evenmin geraaktheden, slagaderbreuken, waterzucht, graveel of kanker. De besmettelijke ziekten komen nimmer do poort des Trappisten kloosters binnen. SALÓMOÜ DE CAUS, uitvinder der stoomkracht. Wie van ons zou het geloovcn, als wij langs den ijzerenweg zoo snel en zacht voortrollen, of in de lahriekon de stoomtuigen bewonderen, die den arbeid der monscheo zooveel verlicht hebben, dal de uitvinder van dit won der voor dwaas aanzien werd en dat bij liet geluk niot heeft gehad zijne uitvinding in praktijk gesteld le zien Iu hel jaar IG30 kwam, zekeren dag, Salomon de Caus in hot kabinet van den machtigen Kardinaal de Richelieu, minister van Lodcwijk XIII, koning van Frankrijk, en bad met tranen in de oogen Excellentie ik bid u, laai mijne uitvinding door bevoegde mannen onderzoeken, opdat Frankrijk niet beroofd worde van de vruchten coner uitvinding die de wereld zal ver bazen. Mijne stoomtuigen kunnen wagens en schepen met grootc lasten be laden voortslepen met eene tol hiertoe onbekende snelheid. En, voegde hij er bij, als hel niet zoo is, dal mijn iioofd valle onder het zwaard van den a Ga man, ga, zei Richelieu koel, gij zijl ziek naar geest en lichaam. Neen, hernam De Caus, ik hen niet ziek, maar zal liet worden, zoo ik gecne hulp krijg om mijne ontdekking lol nut mijns Vaderlands in hel werk te stollen Richelieu, laat mijne machine beproeven Hij werd afge wezen Salomon de Caus verloor hel versland, hij werd zinneloos. Ilij word geval cn in een gesticht, opgesloten. Nog jaren lang schreeuwde bijodoor de traliën van zijnen kerker Zij drijft wagens en sonepeu voort, en vermin dert den afstand van uren in minuten. Eu de voorbijgangers jpolt'en met den urmen kranken Voor de lange slapers. In China is eene matras uitgevonden dio het onmogelijk maakt zich to overslapen. Die matras wordt opgewonden als eene pendule. Dij T naar bed gaan zet men den wijzer op hel uur waarop men wakker wil worden. Op den bepaalden lijd loopt mul een verschrikkelijk geraas een wekker al de matras wordt door eene veer opgelicht, legt den ontwakende zachtjes op de vloer en rolt zich dan op, zoodal hem allo gelegenheid tul weder insla pen belet wordt. De Donalné en de ezels. Met Yiklor-Emonnuel is ook allo slach vau krapul do Romoinscho Staten binnen°eiirongun, benevens valsche leeraars on slechte profeten. Zoo was ook een Dominé binnengespeeld dio zich laalstmaa! aan 'l preeken zette, om hel volk tegen de Katholieken en tegen den Paus aan te hitsen. Vele buiten lieden door nieuwsgierigheid aangelokt, kwamen op hunne ezels aangere den doch, iioorendo* waarvan cr spraak was, bonden zij hunne ezels vast, gingen been en lieten den zoon van Lulber voor de ezels alleen spreken. DE LEEUWERIK. Do Leeuwerik vindt men bijna in al de landen van Europa in de vogel kooi zingt bij ganscii het jaar door, en in 'l vrije veld laat hij melde eerste lentedagen zijn zoet gezang liooren, gedurende geheel het jaargetijde, maar bijzonder 's morgens en' s avonds. De leeuwerik zirgi al vliegende; hoe hooger hij vliegt, hoe krachligcr zijn gezang wordt, en dikwijls zoo danig dal men hem hoort als hij reeds lang uitliet gezicht is v. rdwonen. Die vogel, een der eerste om le zingen, is ook een der eerste om zija nest te bouwen die nest is heel eenvoudig twee kluiten aarde, bezet van grasjes en drooge wortels melde meeste zorg verbergt de leeuwerik zijn nest, welk moeilijk kan gevonden worden Ieder wijfje legt 4 of 3 eitjes met bruine plokken op grijzen grond zij broeit maar ten hoogste i-i dagen eu beeft nog min lijd uoodig om de jongskes op le brengen In de warme landen hebben zij drij broedsels, in mei, juli cn augusliin do middelmatige twee en in do koudero slechts eene. Dc jongskes worden gevoed met wormen, rupson, mier en zelfs sprink haaneieren later eten zij graan, kruiden, on zelfs, in huis gehouden, alles wat van do tafel komt. De leeuwerik kan zonder veel moeite gezellis gemaakt worden, zoover dat hij op tafel komt clcn en op de liund zitten. Om goede zangers le heb ben, mooi men ze in oclober of november nemen, en, z'jn ze le wild, hunne vleugels bijeenbinden. In het hol dps konings van Napels, had op Goeden Vrijdag een schoon voorbeeld van liefde tol de vijanden plaats. Dc koning, willende op dezen dag aan verscheidene misdadigeu genade doen, woonde met zijne hovelin gen de goddelijke diensten bij, cn wanneer hel kruis ontdekt zijnde ter vereering was neérgclegd, stapte de opperhofmeester des konings vooruil om, naden bisschop, het Ciucifix te kussen, er. legde aan diens voet, in eene zilveren schotel, een pakje vol van koninklijke besluiten neder. Hier op naderde de Procurator generaal van hel hooge geregtshof. Deze nam, na vooreerst hel Crucifix geëerd le hehhen, de koninklijke besluiten op, en 27 gevaugenen daarin uitgedrukt,bekwamen dc vrijheid. Dit gebeurde in 1842. Koopt wat gij missen kunt cn weldra zult gij moeten verkoopen wal gij noodig hebt. Al krijgt de bond een stuk, nog gaapt hij evenwel. Meugjo niot geven, weg zijn de neven. DE SPANJAARD IN BRABAND. Een Spanjaard op reis zijnde, trok bij w interdag door een dorp ia Bra- band daar ulafle een hoop houden tegen hem en volgde hem op de hielen. Hij bukte en wilde eenen steen oprapen om ze daarmede al' le weren maer het had govrozen, en de steen lag zoo vast, dal hij heui niet kon losrukken. Vermaledijd land, riep hij al liereud uil, waar men de honden los laat loopen cn de sleeuen vast maakt. Men onllrekke zich hel noodwendige niet, maar men vermijde do ver kwisting. Het heel uit twee naamwoorden samengesteld, Is iet» dal liet woordeken zoeken veizelt, Den eersten dier namen u allen bekend, behoeven du vissclïcn in hun clement, De tweede beduidt ecu der nutste gewassen, Eu dient lol hel maken van tafels en kussen. Ju zelfs tot liet bouwen van schuiten en schepen Indien gij Uit raadselkcn nu hebt begrepen, Aliju lieve man, Dau zijt gc een jan. K Dc Bièvre, Wieze. Oplossing van 't vorig raadsel, KOK. (I) Opgelost door Isidoor dc Melkbaard, Wieze A. Lieven», Meire F. De Fontaine. EcclooA. Caluwacrs, Borniicm A. D. V. Gccraardsbcrgcn. Als 's middags slaat de klok, Prijs ik 't werk van den KOK. A. Lievens, Meirc. AALST, 29 MAART. Tarwe per hectoliter, 32 lit. Rogge Masteluin Haver Lijnzaad Hoppe (1872) de 50 k. Aardappelen, (roode) de 100 K. (witte) Boter per 3 K. Eijers de 23 Vlas de 3 K. Viggens 2 27,00 it 33,00 19,00 20,00 22,00 25,00 20,00 23,00 33,00 34,00 00,00 00,00 8,50 9,00 0,00 0,00 7,80 8,52 4,63 4,81 5,00 5,93 42,00 57,00 AALST, DRUKKERIJ VAN P. DABN9.

De Werkman | 1873 | | pagina 4