In ons volgend nummer beginnen wij een historisch verhaal over Geeraardsbergen. Dijnsdagayond is de trein van half elf, uit Denderleeuw, hier aan den eersten barrceL nevens de ijzeren-brug, op den wagen van M. Van Assche geloopen. Men weef niet hoe, doch de harreel was open en do poerden waren juist over de rails geslapt, toen het convooi er op liep, de wagenas doorsneed, het cene peerd meéslingerde terwijl het ander, los in vollen galop, do molenstraat opliep. liet ander peerd, lot op de ijzeren-brug meegesleurd, moet er een ongelooflijk geweld hebben gebruikt, want diepe sporen zijner hoeiijzers waren in de ijzeren-brug te zien. Op het noodgeroep vloog eene talrijke menigte ter plaats en was nog getuige van do vreeselijke verwoesting en de laatste worstelingen van het paard dat eindelijk voor goed nederviel. Aan't convooi, waar zich enkele reizigers bevonden, is geen letsel gekomen. Men verslaat niet hoe de tiein van de rails niet is geloopen. Het ander paard is ook moeten afgemaakt worden. Een onder zoek is begonnen. Eer en lof aan ons braaf werkvolk dat nog eens, binst den Jubilè, gansch de stad heelt gesticht Inderdaad, wie kon ont roerd blijven ziende hoe die deftige Aalstenaars 's avonds ten 8 ure, van hun werk naar de kerk liepen, tot bijwonen der sermoe nen. Dit was ook de grootste troost der Missionnarissen Uit onze omstreken, bijz. uil Welle, zijn vele steenbakkers naar Brussel gaan werken. Zondag laatst was de genaamde Vanden Haute in de static van Denderleeuw, om naar Ath te vertrekken. Niet wel bij den zijnen zijnde, wilde hij voor den trein van Brussel doorgaan, en was reeds op de kelingen toen de werkman Leonard De Schrijver toesnelde, hem wegtrok en aldus zijn leven redde. Vanden Haute lag reeds, schreeuwende, tusschen de rijtuigen, en ging zonder dien moedigen man, verbrijzeld woiden. Geen twijfel, of de admi nistratie zal dien braven werkman voor die schoonc daad beloo- nen. De hoofden eener groote dievenbende zijn te Brussel aange houden, ten getalle van 20. Die bende had hare helpers in Holland en Engeland, waar 't geroofde goed werd verkocht. Men zegt voor vast dat,voor't bouwen van 't Justilie-Paleis, te Brussel, destadspenningen deerlijk zijn verknoeid Er gaat deswege een onderzoek gevraagd worden. Verschrikkelijke Zeerampen. Gcene schipbreuk zal in dc annalen van de engelsche koopvaardij met zwarter letters geboekt staan, dan die van de Atlantic want geenc kostte aan zoovele mensehen het leven. De Daily News somt dc voornaamste engelsche zeerampen op, waarvan de geschiedenis gewaagt. De noodlottige lijst begint met het jaar 1120, toen de Blanche N'ef nabij Harfleur verongelukten en waarbij de kinderen van Hendrik I en 363 personen omkwa men. Dc Royal George kantelde ter reede van Portsmouth, met 000 man, in Augusti, 1782. In 1811 werden dc S'-George, de Defence eu de Hero gelijktijdig op de kunst van Jutland geworpen. Van de 2000 zeelieden werden er slechts 18 gered, 't Zinken van de Cap tain ligt nog versch in ieders geheugen. Deze waren allen oorlogschepen. Pijnlijker nog is hel te denken aan de landverhuizers-schepen, die met hunne levende lading in de diepte verdwenen. Het stranden van de Royal Charter kostte 446 menschenleveus. 't Verbranden van de Austria, midden in den Atlantischen Oceaan, 471. 't Zinken van het transportschip Birkenhead, 454. 't Verbranden van dc Amazon, 102. 't Zinken van de London, 220. Het stranden van de Royal Adelaide, meer dan 400. Het verongelukken van dc Northflect, 300. En bij liet vergaan van de stoomboot Atlantic werden slechts 350 mensehen op 1038 personen gered. Er heelt eene ontploffing plaats gehad in eene mijn van Aber- tillerij, graafschap Monmouth. Zes der werklieden zijn gedood verscheidene anderen zijn min of meer zwaar gekwetst. Verleden woensdag is in den koolput Ne 2, van den Levant du Fleny, te Bergen de ketel gesprongen. Hierdoor zijn vijf werk lieden gekwetst, waarvan drie zeer gevaarlijk. Den 4 dezer, rond middernacht, is Jabob Mozes, oud 52 jaren, vissclier, geboren to Oostende en wonende te Duinkerke, zijnde beschonken en zich aan boord begevende, aan de Visschers- kaai, te Oostende, in hot water gevallen en verdronken. Zijn lijk werd een uur later opgevischt en naar 't hospitaal gedragen. Eene ongehoord wreede mooi dis zondag namiddag, te mid den der onbebouwde gronden, buiten de Marcinellepoort, te Char leroi gepleegd. De moordenaar zwierf sedert eenigen op die plaats rond zijn zonderlinge gang, zijne wilde oogen joegen de voor bijgangers schrik aan. Eensklaps blijft hij staan, vestigt een strak- ken blik op zijne prooi. Op eenige slappen van daar lag een lief on bevallig schepsel in den slaap gedompeld. In twee sprongen heeft de ellendeling het bereikthij grijpt het vast en verwurgt het, alvorens liet een kreet van afgrijzen heeft kunnen slaken. Een stroom bloed bedekt het gras personen, welke getuige van het feit waren, snellen toe hunne kreten verschrikken den moorde naar, die laflelijk wegvlucht, zijn slachtoffer verlatende, en die er in gelukt de rechtveerdige straf van zijn schelmstuk te ontloo- pen.... Dal onze lezers zich nogtans geruststnllen er is hier geen kwestie van kerels tot het menschelijk geslacht behoorende de moordenaar is een afgrijselijk groote doghond en het slachtoffer is een lieve poes, die de vreugde was in het huisgezin van een onzer stadgenooten.... Receeringloosiieid. - Eene korrespondentie uit Madrid somt dc verschillende partijen op, die elkander het bezit in Spanje be twisten. Daar zijn, zegt de schrijver, de Carlisten in de acht noordelijke provinciën de federalisten in dc hoofdsteden der provinciën de Commune in de provinciën Malaga en Cadiz de Yerdeclers in Es- tramadura. Wat Madrid en de beide Castiljen betreft, die worden bestuurd, nu eens door de militaire heerschappij, dan weder door federaalgezinden, -vertegenwoordigd door dc ministeriën van 11 on 24 Februari. Tegenover die regeeringloosheid, is de spaansche rent gedaald tot den armzaligen taks van 19 franks en hceft't gouvernement de betaling der koupons van de binnenlandsche gestaakt. Moord te Schouten. In den nacht van Zondag op Maandag, zijn de vrouw Anna Kathcrina Spaepen, 70 jaren oud, weduwe Van Doren, koopman te Schooien, en haar kleinzoontje, 3 jaren oud, onwettig kind der dochter van gemelde weduwe, in hunne woning vermoord de lijken, afgrijselijk verminkt, zijn Maandag namiddag ontdekt ze lagen uitgestrekt op hel bed, alles wat er zich rond bevond, was met bloed besmeurd. Men heefl Anna Kalharina Spaepen met een mes den hals afge sneden de schedel van het kindje is verbrijzeld. De dielstal schijnt de drijfveer der misdaad te zijn Anna Spae pen is koopvrouw in aardappelenen, volgens men zegt, zou zij nog al eenig geld in bezit gehad hebben. Het parket is ter plaats, alsook de luitenant der gendarmerie M. Roy, de opperwachtmeester en drie gendarmen. Zoohaast de dubbele moord ontdekt was, vielen de vermoedens op P. Van Doren, rond de dertig jaren oud, oud-veroordeelde, zoon van do vermoorde vrouw. Deze kerel is te lui om te werken en kwam zeer dikwijls zijne moeder lastigvallen, om aan geld te geraken. Reeds verscheidene malen heeft P. Van Doren, in het bedelaars-gesticht ie Hoogstraten verhieven. Zondag laatstleden zou hij te Schooten gezien zijn geweesthe den morgend is hij in zijn logement, Korte N'oordstraat alhier door de policie en den veldwachter van Schooten, aangehouden. Men zegde hem dat hij beticht was zijne moeder en het kindje zijner vermoord te hebben hij antwoordde niets, maar zijne oogen wer den vochtig. Men heeft bloedvlekken op een klein mes, dat hij zich droeg, be vonden, en daarbij plekken op zijnen kiel ontdekt. Moord te Schooten (bij Antwerpen). (NADERE IXI.ICHTINCEN). Toen men pisliren mtrgend don moordenaar naar Schooten voerde, was deze zeer nrörsiaehlig hij sprak geon woord. Wanneer hij echter vernam dal hij mei de lijkon zou gekonfronleerd worden, werd hij eensklaps bleek en zijn pelsal vertrok zich tot eetio versehrikkelijko uitdrukking Ja, riep hij, ik heb den dubbelen moord gepleegd ik heb mijne moeder en het zoonljo mijner zuster om hals gebracht I Ik zul alles bokennen, maar gij zult mij toch Biet voor de lijkon brengen. Zondag laatst was Van boren naar Schooien gekomen, met bet inzicht zijne oude moeder lo bestelen hij wist dal zij nog eenig geld in bozil had en het was nog slechts korton lijd geleden, dat hij vijftig francs van haar had ontvangen Gelijk men weel was hij in den namiddag met zijne moeder en den klei nen Louis gaan wandelen hij scheen hel kind zeer genegen to zijn, on hield hot gedurende de wandeling bij do hand. In den vooravond keerden do drie personen terug naar huis kleine Louis, klauterde op hel bed zijner grootmoeder en sliep weldra in, terwijl Van Doren do venstcrMindon sloot. Daarna greep er een twist plaats lus- scben ivocder en zoon. beze laatste eischic geld, cn de oude vrouw ant- wooiddo, dat zij zelve to weinig bad om te leven. G'j zijl jong. gij kunt werken, zegde de onpelukkigo tol deu moordenaar, terwijl ik to oud ben om nog iols te verrichten. Petrus Van Doren zweeg een oogenblik zijne moeder zal op eonen stoel legen don haard met den rug naar do straat, terwijl hij zich in eonen hoek van do kamer begaf, zijn mes uil den broekzak nam, cn langs achter op zijne oude moeder loesproug. Met de linkerhand haaldo hij krachtig haar hoofd achter over en drukte hel tegen zijne borsl, terwijl bij met het mes n de rcchlciLatd de ongelukkige dcu bals afsueod.

De Werkman | 1873 | | pagina 2