18- SE- zij de werkmansliefde uit de harten der rijken, en met de rech tere gieten zij zwarte galle op de zielen der brave werklieden. Zwarte galle ja, anders nietwant met al die hatende leer stelsels zal de werkman geenc luis in den pot hebben al die be loften komen uit op eeuen grrroolen niet we zijn mis, zc ontnemen den Werkman geluk, tevredenheid cn iever voor zijn werk. Als de Werkman--Ninoviet nu nog iets te zeggen heeft, dat hij spreke. Y l'1 de Kamers is onlangs gesproken over de soldaterij eenigen willen elk soldaat hebben, gelijk in Pruisen anderen vragen de afschaffing van 't Remplacement anderen nog, o. a., de volksvriend Coomans, vragen de afschaffing der loting en een leger van gendarmen. Men denkt dat alles zal' blijven gelijk het is, behoudens eenige kleine veranderingen. M. Kervyn de Vol- Kaersbeke vroeg dat de soldaten meer gemak zouden hebben om 's zondags hunne godsdienstige plichten te kwijten. Y Er zijn in België 1,081 gendarmen te peerd en 463 tc voot de eerste trekken 2,75 daags, de andere 2,15. De Kamer schijnt voornemens deze prijzen te vermeerderen alsook 't getal der gen darmen. Y Er is aan de Kamer voorgesteld van de werkmansboekjes af te schaffen. Men zal wel doen daar tweemaal op te denken want bij die afschaffing zouden de slechte werklieden alleen winnen. Y De Minister van oorlog heeft in de Kamer verklaard dat de soldaten alle vrijheid moeten hebben om op zon- en feestdagen hunne godsdienstplichten te kwijten Y De Keizer van Duitschland is naar Rusland een uilslapje gaan doen en wordt er vriendelijk ontvangen. Y Barodet, een Communard, is te Parijs gekozen met 200,000 stemmen 't is gruwelijk 200,000 kiezers die de Commune uit roepen Eilaas, van Parijs mag gezegd worden Wat baten keers en bril, als de uil niet zien en wil Y De Carlisle» hebben, den 27 april, eene groote overwinning behaald, digt bij Vera zij waren met 700 tegen 1400 republi keinen de strijd duurde 12 uren cn de vijand werd gansch uit eengeslagen. Te Madrid vreest men de uitroeping der Commune. Y Onze H. Vader Pi us IX is gansch hersteld van de onpasse lijkheid die hij heeft geleden. Zondag heeft er te Geeraardsbergen eene bedevaart naar O. L. Vrouw van den Ouden-berg plaats, om de verlossing van den H. Vader te bekomen. De pelgrims komen bijeen aan den voet des bergs, ten 2 ure. 27 Jacquarwevers, alhier in werkstaking, zijn deze week naar Duitschland vertrokken. Domien Van Edegem, geboren te Aalst, cn werkende te Charleroi in de koolputten, is deze week, 30 meters diep dood gevallen. Hij laat eene weduwe met vier kinderen achter. De verledene week is de knecht van M. Heyvaert, stoker te Wiezc, onderwege Moorsel, door zijnen wagen overreden. Hij is in gevaarlijken toestand. Eene algemeene vergadering van den Bond der Belgische katholieke Werkmansgenootscliappen zal tc Leuven den 11 Mei eerstkomende plaats hebben. Er zullen twee zittingen zijn, eene om 11 ure voormiddag, en de tweede om 3 ure 's nanoens. De morgenzitting is gewijd aan de voordracht van verslagen, door het middenbureel, de correspondeerende leden en de Bonds- maatschappijen. 's Namiddags zal er hoofdzakelijk gehandeld wor den over de qcestie dek zondagsrust. Verslagen zullen worden uitgebracht over de antwoorden van 't onderwijzend personeel, van de spoorweg- en postbedienden, van de Belgische geneeshee- ren, bestuurders van fabrieken en mijnen, enz., op welke versla gen de beraadslaging zal geopend worden. Zondag, 4 Mei, wordt te Wetteren-ten-eede het beeld inge haald van den H. Josef, beschermer van ons Vaderland. Woensdag heelt het gebrand in het Sl Amands-gesticht, te Gent. In den nacht van dinsdag en woensdag zijn er dieven in liet statiebureel te Kortenbosch gedrongen. Schab en andere laden hebben zij opengebroken, maar niets kunnen medenemen dan een paar laarzen en cenen mantel. Des avonds had de statieoverste 4000 fr. gestorthet is waarschijnlijk die som, welke de dieven in het oog hadden. In de St-Ghislenusstraat te Brussel, recht over den berg van barmhartigheid, is eene kleine herberg, op wiens geelachligon voorgevel men voor alle opschrift het woord estaminet in groote letteren leest. Het was daar dat de lede.ö der dievenbende hunne bijeenkomsten hielden, waar Falkenstein cn zijne vrouw eene eer ste maal aangehouden werden, en waar men reiskoffers, die aan Rhan toebehoorden, ontdekte. Naar deze laatste zelve beweerde, moesten deze reiskoffers een gedeelte der bij M. Obrie gestolen juweelen, inhouden. Het was ook de baas dier herberg, die (leze juweelcn van kant gedaan had, en al hielp hij ook 'niet aan de diefstallen mede, hij ontving toch altijd zijn deel van den buit. De bende had het bijzonder gemunt op hel kwartier waarin de St-Ghislenusstraat gelegen is, en bedreet daar het grootste getal harer diefslallen. Bij eenen schoenmaker, M. Cohen' in de buurt van bovengemelde herberg, heeft zij al liet geld opgelichthet zelfde deed zij ook in de Priemstraat, bij den beenhouwer Tay- man, na het slot der deur gebroken te hebben. Tusschen de weer den die de schelmen bij M. Tayman gestolen hadden, bevonden zich twee obligatiën der stad Amiens doch daar zij vreesden er zich van te ontmaken, zonden zij dezelve met den post naar hun nen wettigen eigenaar terug. Een ander hunner slachtoffers, M. Simonet, woont in deNieuw- Iandstraat. Bij den herbergier Degens, Scnavayestraat, openden zij bij middel van een valschen sleutel eene der slagvensters, verbrij zelden er eene vensterruit, drongen binnen en stolen er eene som van ongeveer 900 fr., die de ontvangst van eenen zondag, gedu rende de foor, uitmaakte. Nog eene'belangrijke diefstal, in die omstreken gepleegd, was degene ten nadecle van M. Schoovaers, rentenier, op den Zuiderboulevard, waar zij al het zilverwerk, namelijk 30 dessertkoeverten, i6 groote koeverten, 24 kofïïle- pels, 3 suikerlangen, 1 vischspaan, enz., stolen. Brand te Veuviers. Dijnsdag is een wreede brand uitge borsten in eenen groep huizen, behelzende de nijverheids- en ge meenteschool, de Jezuieten-kapel en eene duitsche school. Men vreest dat. niets zal kunnen gered worden. De brand begon ten 1 ure 's nachts ten 4 ure was men bijna 't vuur meester alles is vernield 't Collegie, de kerk S' Lamber- tus en de duitsche school. Drij mannen zijn erg verbrand, twee gekwetst. Gansch de verledene week is te Namen eene groote en on ophoudelijke cirkulalie van steenbakkers geweest. Men schat op meer dan 5000, de personen die zich naar Coblentz begeven. Ge lijk men ziet, is de uitwijking dit jaar buitengewoon en nogtans zal zij nog meer dan 44 dagen duren. Er zijn aannemers, gestadig op reis om werklieden te zoeken. Al deze steenbakkers oefenen het bedrijf uit van metaalpletters, mouleerders, glasblazers, mijnwer kers, metsers, timmerlieden en metserdienders. In deze laatste tijden heeft er zich een groot getal glasblazers bijgevoegd. In eenen brief, door eenen Antwerpenaar aan een zijner vrienden, uit Chicago gezonden, nemen wij een niet onaardig en ook voor velen nog onbekend nieuws op De huizen, kerken, enz. kan men hier verplaatsen wanneer een huis moet verplaatst worden, zet men het op een soort van wat>en en voert hel weg. Toen ik pas te Chicago was, gaat onze stadgenoot voort, bewoon den ik een huis, welk tegen eene kerk stond. Op zekeren mor- gend, ging ik naar den a'rbeid toen ik 's middags wederkeerde en aan de straat gekomen was, waar ik woonde, stond ik niet weinig verwonderdeerst dacht ik verloren geloopen te zijn, toen ik zag dat de kerk in kwestie, verdwenen was. Voorts zegt de brief, dat men nog de puinhoopen kan zien, van de duizende huizen en kerken, welke er vóóreenigen tijd, ver brand zijn dat men op dit oogonblik 72 kerken aan 't heropbou wen is, alsook dat er tegenwoordig zoo wat rond de 200 Belgen, zich in die afgebrande stad bevinden. HISTORISCHE DAGWIJZER, MEI 1873. MEIMAAND bloemenmaand, sedert !59S in de christeno wereld toegewijd aan Maria. Welkom lieve (rischgetooide maand, nipt uwe zoele lentewanme en verkwikkende geuren, maand duizendmaal schoo ner sedert uwe toewijding aan de Kom'ngin des Hpmels. EVANGELIE. De Heer Jezus voorzegt zijner Discipelen dal zij zullen schreien en weenen. als de wereld zich zal verheugen maar deze droef heid zal in blijdschap veranderen. Z. 4 Jubilato. H. Monica, moeder van den H. Auguslinus, V. Eeuw. M 5 H. Mauronlius, zoon van den Gelak. Adalberlus, in Vlaanderen, VUL d 6 H. Joannes Apostel (in d' olie), w. 7 II. Domitinnus, Discb van Maastricht, VI. d. 8 Michiels openb H. Wironus. bij Huremonde, VIII. v. 9 II. Gregorius, van NazianzeD, IV. z. 10 II. Isidorus, landbouwer, patroon van Madrid, XII. 'I Gemakkelijkste dingen van de wereld is zich zeiven te bedriegen.

De Werkman | 1873 | | pagina 2