De Negenmeimarkt le Gent had ontelbare menigte naar do Dam poort gelokt, ondanks er nog al wind, cn bijgevolg veel stof was. Al de herbergen waren vol en de stallen, welke vele scboone paarden bevatten, werden door de liefhebbers bezocht. De prijzen voor dc paarden zijn zeer hoog, en er werden nog al koopen ge sloten. Ter markt waren te koop aangeboden Paarden, 1050; veulens, 58vette koeien, ossen en stieren, 500 kalfkocien, '150; mageie koeien en runders, 250; varkens (loopcrs), 400; viggens, 100 kevers aan li ieder, 000. Pr is eene overeenkomst gesloten lusschen België en Amerika om den vervoerprijs der brieven te verminderen. Dijnsdag is Mgr Bracq te Lokeren aangekomen en heeft er in de parochiale Kerk hel 11. Vormsel bediend aan ongeveer 300 kinderen. De welbeminde Burgemeester, K. Thuisbaert, was pe ter en de dame des Vrederechters, M""- Mevvis, meter. De persoon die te Welt eren, voor de benoeming des heeren Van Cromphaut, als burgemeester,eenenbessem had uitgesteken, wordt nu affrontelijk den bessem genoemd... Spotten is altoos gevaarlijk. Naar wij vernemen zullen de werkmans-boekjes niet afge schaft worden. Verscheidene generaals van ons leger zijn op pensioen ge steld na de aanneming van ons budjet van oorlog zullen talrijke bevorderingen in het leger plaats hebben. Een ontaarde zoon. In de zitting van vrijdag verscheen de genaamde Jan Dujardin, oud 19 jaren, wonende le Waregem, on der de beschuldiging van poging lot vergiftiging. De beschuldigde leverde zich dikwijls over aan dronkenschap. Den 21 Maart 1873 sloeg hij verscheidene meubels aan stukken in zijne woning, omdat zijne moeder hem geld weigerde. Des an derendaags vei trok hij, en keerde den zondag terug, wederom in staat van dronkenschap hij vroeg geld en kreeg 1 franc. Hij zette zich aan de stoof, nam de solferdoos en wierp, zonder dat men het bemerkte, de fosfoorstekskens in den aardappelpot, die op de stoof stond. De moeder had de solferdoos in handen van haren zoon gezien, en toen zij het deksel van den aardappelpot ophief, stelde zij vast, dat het naar den solfer rook. De beschuldigde weigerde met het huisgezin te noenmalen. Het feit kwam tor oore der justitie, en de scheikunde, gelast met het onderzoek, bestatigde dat ei- 79 solfer- kens in de aardappelen lagen, genoeg om een groot getal menschen te vergiftigen. De beschuldigde had een slecht voorgaande; hij is reeds drie maal gestraft geweest voor aanslag op de zeden, mishandelingen op zijnen vader, en beleedigingen jegens de overheid. Dujardin is plichtig verklaard en veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid en 5 jaren bewaking der politie. ^Zondag laatst was dc toeloop van volk tot de kapel ten Ker selaar le Oudenaarde zoo groot, dat de bedevaarders en wande laars het moeilijk hadden om in in de kapel te geraken; ook is de bidplaats aldaar deze week wel bezocht geworden. De Gazelle des Campagnes heeft onlangs het volgende arti keltje medegedeeld Frankrijk kweekt ongeveer 40 millioen kiekens, die, aan 2 fr. 50 c., 100 millioen opleveren. Die 40 millioen kiekens worden jaarlijks voor een vijfde overgeleverd aan het verbruik waarvan eene eerste opbrengst in vleesch voor 20 millioen. Twee millioen hanen ondergaan hetzelfde lot en brengen 5 millioen op. Van die 40 millioen kiekens komen jaarlijks honderd millioen kiekskens voort, waarvan tien millioen in het leven gehouden worden om de gedooden te vervangen. Het getal afrekenende dergenen die sterven bij ongeluk ot ziekten, blijven wij op 80 milfioen, die, verkocht aan fr. 1-50 het stuk, eene derde opbrengst geven van 120 millioen fr. Bij deze cijfers moet men voegen de vermeerdering van waarde der hennen en hanen, dal is 6 millioen. Totaal lol millioen fr. Dus Jaarlijksche opbrengst der kiekens in vleesch, '151 mil lioen jaarlijksche opbrengst der kiekens, 240 millioen. Totaal, 391 millioen.fr. Indien de kweekers de raadgevingen der bevoegde personen volgden, zouden zij ten minste 150 millioen kiekens kunnen voe den, die aan vleesch en eieren meer dan een milliard zouden op brengen Ziehier een goed middel om veel meikevers le vangen, dat beproefd is door eenen landbouwer, welke er den goeden uitslag van ondervonden heeft Bij het vallen van den avond plaatste hjj een licht in eene bodemlooze ton, waarvan de duigen langs Lin net* geteerd zijn. De insektén van allen aard, aangetrokken door het licht vallen op hel nachtlicht, zij fladderen er ïond, vliegen tegen de duigen en blijven er aan plakken. Des anderendaags vindt men duizende meikevers op den grond liggen. Met 60 centimen teer kan men al de meikevers ecner streek vangen, en men ver liest zijnen dag niet met eene jacht, die veel min oplevert. Er heerscht eene groote ontevredenheid onder de spoor wegbedienden, en wel voornamelijk onder de konvooiwachters en troinoversten. Deze personen hadden vroeger, beurtelings een zondag vrijten gevolge van nieuwe maatregelen hebben ze nu alle vier dagen een rustdag, dus veel meer dan vroeger; maar op de zondagen moeten allen dienst doen, en wanneer hun rustdag dus op eenen zondag valt, rusten zij eerst den volgenden dag. Dit heeft zoo zeer de ontevredenheid opgewekt dat verscheidene wachters, vooral de ongehuwden, hunne plaats hebben bedankt, en men thans, naar men verzekert, tot dien post kan worden benoemd, zonder dat er zelfs een borgtocht moet worden ge stort. Een pastoreele dief is deze week te Steinbach aardig ge snapt: de krawat was langs eene opene deur in de pastorij ge drongen, had zich op den zolder verborgen, ten einde zijn werk te beginnen als de bewoners der pastorij zouden ingeslapen zijn; doch hij zelve was ingeslapen, en terwijlent nad men de zolder deur langs buiten gesloten, zoo dat onze held schoonekes in de klem zat. Toen de broeder van den pastoor op een geschuifel dat hij buiten hoorde, was uitgegaan, vond hij den dief, hoog aan het huis in eene blinde venster zitten. De politie roepen, den dief beneden brengen en aanhouden, was het werk van cenige minu ten. Men vond op hem gouden kruisen en ringen gelijk de vrou wen dier streek er dragen en men denkt dat hij geschuifeld had om zijne medeplichtigen ter hulp te roepen. Een verschrikkelyk ongeluk liecfl woensdag rond 10 ure, de bewo ners van eeno der volksrvksle stralen der4° wyk le Antwerpen in versla genheid gedompeld. Een werkman en een klein jongske zyu in eenen beer put versmacht. Ziehier dc inlichtingen ter placls ingewonnen hebben Hel ongeluk is gebeurd in do woning van M. B. V. fabrikant in siga ren, Boeksiecg 36. De buis van bel gemak was sedort eenige dagen ver- stropt. Hel deksel van den beerput ligt iu den vloer uen den ingang van liet huis, en dezen morgend had 1). V. dit geopend, om langs daar do buis door te .«Leken. Een knaapje, Aujust De Deer genaamd, wions ouders hetzelfde huis be wonen, stond op bel welk te zien, en V. zond liet kind om oenen cent mor tel, ten einde liet deksel weer toe le metsen. Een oogenblik nadien kwam de knaop terug V. had intusschontyd bet deksel toegelegd, doch do steen moest niet juist op hol gewelf liegen, want toou het kind er over ging, kantelde liy om cn liet knaepje viel in den pul. Er ontsnapte oen kroot aan de horst van V.; onmiddelyk wilde by in den put dalen om bul kind le redden, maar een voorbygauger kwam toegcsueld, en riep lieui toe Gy zyt le breed van lyf, gy kunt niet door liet gal, ik zal in den pul dalen. Men plaatste een ladder in den pul en de brave man ging er in, doch nauwelyks was hy eemge schreden diep, of dc sterkte uilwassemiiig van uen salpeter sneed hem den adem af en hy viel bewusteloos iu do diepte. He angsten dn schrik oer getuigen van dit jammerlyk tooneel was oubu- schryfbaar langs alle kanten snelden niaunen. vrouwen cn kindeieu op de straat en riepen uit al hunne macht om hulp. He moeder van liet on gelukkig kind huilde en schreeuwde rud uiyn kind red inyn arm kina ik zal alles geven wat ilt bezit. Donderde niensclien kwamen langs alle kanten loegcloopen. Wal V. be treft, deze was in bczwynimg govallen van aondoening. Eenige personen zeite» zich onmiddelyk aeu het work, om by middel eoner dreg, de. twee ongelukkige boven le halen, en intusschentyd kwam de policie, alsook de guiicesheereu en de c-env. lieer Mens toegesneld. Hel lichueui van den persooD, welke zich zoo bereidwillig had aangesteld om den kleinen üe Beer le redden, werd het eerst bovcngohaeld. De geucesüeeren hebben langen lyd gewerkt, om den ougelukkige terug in 'i leven tn roepen, maar alles was vruchteloos, de arme man was dood: eemge ooguubiikken later bracht men hel lykje van het zoonlje De Beer boveu. Byna al de oinslaenders weenden van aendoening. De lyheu zyu oogeublikkelyk, door de zorgcu der policie, nacr tiet gasthuis gebracht. lie ongelukkige, welke by dit geval het slachtoffer zyner zelfopoffering is geworden is erkend hy heel zich Jaak I.uppens, 3t jaren oud, werk man, woonachtig iu de Bocliusslraet. liy is algemeen gekend onder den nacm van Jaek kurdees. Hel ongelukkige jongske, dat niettegenstaande al do aengewende pogin gen der geburoii m dun beerput versmacht is, was het oudste van dry kinderen, zyne twee jongere breerkens zyn tweelingen. Wicht u een weinig van den grammen, maar van den zwyger, ganscli uw leven, zegt de Spanjaard. Die met schulden is belast, weinig op een leugen past. Zijn gramschap overwinnen ls 't werk vau sterke zinnen.

De Werkman | 1873 | | pagina 2