lil Italië werken de geheime genootschappen om Yictor- Emmanuël te verdrijven en Spanje na te volgen. Te dien einde is Menotti Garibaldi naar Rome gezonden. Berlijn krioelt van dieven. 130,'persoon en die hunne woning niet/ konden aanwijzen, zijn ingekast, te Berlijn, en 50 over Schöneberg. Beijeren heeft in den jongsten oorlog meest van al geleden, 19 0/o zijner mannen en de andere slechts 14 0Iq. Üe Compagnie van de Pacific, in Amerika, heeft dees jaar 7,000,000 dollars gewonnen. De artilleurs der kazerne te Barcelona waren in oproer ge komen; maar de kapitein-generaal kwam ter plaats met eenige ruiterij en herstelde de orde. De muiters zijn ontwapend en zullen voor eeuen krijgsraad terecht slaan. Er wordt verzekerd dat de Vereenigde-Slaten al hunne beschikbare oorlogschepen naar de spansche kust zenden. Hoofdkwartier Caserras. De koninklijke troepen van Tristany en Saballs, aangevoerd door Z. K. II. den infant don Alfonso, 'sterk 2400 man, zijn na Berga verlaten te hebben, drie vijandelijke kolommen aangevallen en dreven die op de vlucht tusschen Caserras, Gironellien Berga. Die benden lelden samen 700 man. YVij hebben een kanon, een groot getal geweeren en vele mu nitiën buit gemaakt. Het verlies des vijands wordt berekend op 200 dooden en een groot getal gekwetsen. In naam zijner K. II Domingo Carolt, stafoverste. De- Carlisten zijn Braga, dat eene belangrijke plaats is, bin nengetreden. Zij hebben 3000 douros en een honderdtal geweren medegenomen, zonder tegenstand te ontmoeten. Te Barcelona hebben de Carlisten twee bruggen van den spoorweg van Gerona verbrand de gemeenschappen met Frank rijk zijn onderbroken. Anderzijds schrijft men uit Pcrpignam, dat de Carlisten, door drie kolommen omsingeld, nabij Tartella ten eenen male versla gen zijn. Zij zouden naar San Dorenzo de la Maga de vlucht ge nomen hebben, hunne dooden en gekwetsten medenemende. Tris- tanij en don Alfonso zouden gekwetst zijn. Uil mededeelingen, welke wij uit Parijsenvele andere steden van Frankrijk hebben ontvangen, is ons gebleken, zoo leest men in de Puov. Correspondcnz, dat men zich aldaar thans een geheel ander denkbeeld maakt van de gevolgen der verdrijving in 1870, van de gehakte Duilschers, dan vroeger ooit het geval is geweest. Men begint namelijk de gevolgen daarvan te gevoelen op een ge bied, waar men iets dergelijks zeker niet had verwacht. De vele duizenden persoonen, die destijd; het land met geweld werden uitgedreven, waren meestendeels werklieden, tot de ver schillende vakken bchöorende, en onder hen bevonden zich de bekwaamste mannen, in de-fransche fabrieken werkzaam. Toen zij in hun vaderland waren teruggekeerd, verkregen zij, na kor toren of langeren duur en het ondervinden van meer of minder bezwaren, eindelijk allen weder werk. Daarenboven gelukte het eindelijk aan velen, nadat zij proefondervindelijk hadden doen zien waartoe zij in staal waren, om hetzij eigen zaken te begin nen of in reeds bestaande deelgenoot te worden, enz. Zij brach ten niet slechts hunne bekwaamheid in het vak aan, maar tevens de wetenschap van waar de beste grondstoffen werden verkregen en waar de voordeeligste markt-voor de bewerkte waar werd be vonden. Om slechts op enkele vooibeelden te wijzen, werd dooreen vrocgeren meesterknecht, in een der groote rijtuigfabrieken te Parijs, eene dergelijke zaak opgericht in de nabijheid van Frank- Frankfort a/31., welke thans reeds eene buitengewoonc uitbrei ding heefl verkregen. Te Parijs werden destijds en worden nog heden vele mceischuimen pijpen verveerdigd, waarvan de uitvoer inzonderheid een gewichtigen handelstak vormt. De werklieden m dit vak hebben zich indertijd meestendeels in Beieren geves tigd, en de fabrieken aldaar zijn nu reeds gevaarlijke mededin gers voor de fransche fabrieken gevonden. De hoedenmakers hebben zich grootendeels te Darmstadt en omstreken gevestigd. De door hen verveerdigde waar verdringt reeds gedeeltelijk de fransche van de overzeesche markten, waar deze vroeger gcenc mededinging ondervond. Met de zadelmakers is dit insgelijks het gevaleene belang rijke uitvoerhandel wordt thans reeds in artikelen tot dit vakbe- lioorendc, gedreven naar landen, waarheen vroeger niets van dien aard uit Duitschland werd verzonden. De dwaasheid destijds begaan, begint men meer en meer in te zien, nu de gevolgen daarvan zich in dien vorm vertoonen. De politie is r.og op 't spoor der dieven niet geraakt die te Aalst d'ander week zijn ingebroken. Zondag door 't liel'efijk weer uitgelokt, gingen wij naar den buiten, in de vrije lucht, wandelen. In hel dorp.... wc zullen de parochie maar in haar eere laten, was eene partij op den steenweg vrolijk aan 't bollen iedereen had er zijn vermaak bij, zelfs Petje Lucifer, want er waren bolders, die telkens dat hun iels misviel, eenen vloek uitbraakten! Waar ze toch vermaak in hebben En die menschen willen dan nog gezegend worden ze zijn verwonderd als hun vlas mislukt, als hun hop zwart wordt, als in hun stal ziekten komen, als hun huishouden niet vooruit gaat kunnen die menschen zegen hebben Zondag 8 September groote Bedevaart, te LF.BBEKE, tot verlossing van Z. H. Pius IX. De toeloop zal weêr ontzachlijk groot zijn... Te Hofstade zijn rond de 200 Xaverianen voor Mechelen opgeschreven. De groote dag der algemeene Bedevaart naar Mechelen na dert. Van heden af bereiden duizende dellige werklieden zich, om daar, voor hemel en aarde, te toonen dat zij hel katholiek Geloof belijden, dat zij de rechten des Pauzes voorstaan. Wie- weet of de Heer-God die treffende betooging zijner lieve Xaveria nen niet verwacht om aan Pius IX de vrijheid en aan Europa den vrede terug te schenken. Gansch ons leven zullen wij met trotsch- hcid mogen zeggen In 1873 waren wij ook te Mechelen! ONWEDER 'VAN MAANDAG. BRANDRAMPEN. Maandag was het heel den dag slikkend heet en 's avonds borst er een verschrikkelijkonweder los; de luclTt scheurde in het oostenen westen onophoudelijk door de bliksemschichten open. Rond Antwerpen kliefden honderde bliksemstralen door de lucht en 't was bijwijlen zoo klaar als in vollen dag. Rond 10 ure was het onweer zijn hevigste, en viel de bliksem op de stadswaag, een uitgestrekt gebouw der zestiende eeuw, stapelplaats van aller lei koopwaren. Hel bliksemvuur had geheel het gebouw doorloo- pen en overal brand verwektde'pompiers waren aanstonds daar met al hun bluschmaterieël van alle kanten kwam hulp, doch niets kon baten de vlammen sloegen hemelhoogde lucht was als éen vuurgloed en gansch de stad helder verlichtvan 10 tot I I ure.verhevigde de brand men had groote vrees voor het Musmum, en voor de aanpalende huizen, welke gelukkig! zijn kunnen gered worden. De stadswaag is gansch afgebrand, met al de koopwaren erin bevat. Eén persoon had er 5 ;i 6,000 balen koffie in liggen. De schade aan 't gebouw wordt berekend op 73,000 de goederen op 1,500,000 fr.Op vele andere plaatsen van Antwerpen heeft de bliksem groote schade veroorzaakt. Te Eeckeren duurde het onweer, bliksem, donder, hagel- gekletler tot drie ure 's morgens te St. Nikolaas waren de ha- gelstecnen zoo dik dat zij ruiten verbrijzelden zelfs de vrijden kers sloegen kruisen gelijk eerstc-comnninikanten. Wat is't nood doet oude wijven loopen. Vriend Lippen schrijft ons, uit Gent, dat het onweer er vreeslijk was, doch er zijn geen malheuren geweest des te be ter. Lippen was vol schrik onder zijnen toog gekropen. Waarom, vriend? Laat degenen bevreesd zijn die met eene zwarte concien- tie zitten, die d'ectwaren vervalschen, die slechte voorbeelden geven, die leven gelijk beesten; of de boeren die hun melk doo- pen en die zich oorndul dubben om den dieren tijd te doen komen.... Ze zullen zich nu toch inhouden nu dat de pataten van zelfs uit den grond komen, en zoo dik als kanonballen en zoo kloek als dorens van eijers van den oogst mag er ook geen ach terklap gezegd worden, alles is wel binnengegaan, te Antwerpen komen volle schepen toe en we zullen als 't God blieft, goede en goedkoope boterhammen eten. Toe, den temperpot al gereed en den koekdeeg geklets De verledene week zijn in de haven van Antwerpen 95 zeeschepen toegekomen, en 90 vertrokken. In de maand juli zijn 99 zeilschepen en 13 stoomschepen vergaan. Tijdens de (eesten van Antwerpen hebben de zakkenrollers of beurzensnijders wel gearbeid zij pikten meest horlogiën, kettingen en gelbeugels. Aan 31. Jan Van Beers werd gouden horlogie en ketting, ter waarde van 700 fr. ontstolen. Eu dat is uog ne professor. De oude gewoonten blijven in onze koolmijnen voortleven. Den eersten maandag dezer maand hebben al de arbeiders der mijnen van MurihaycEsperanceMany, enz., niet gewerkt. Dit gebeurt elk jaar, ter nagedachtenis van een schrikwekkend onge luk, meer dan 60 jaar geleden in de koolmijn YEspcrance voorge vallen, en waarbij 80 werklieden het leven verloren. De oude arbeiders beweren dat er in eene mijn, waar men op dien dag- had gewerkt, er gedurende zeven achtereenvolgende jaren, onge lukken waren voorgevallen.

De Werkman | 1873 | | pagina 2