Do Tabak en 't Genevervat Maken vele borzen plat! (Veel kleintjes maken een groot. Vrouw Lavie, een oud groenselwyf, zegdo eens tegen oenen oud gedieuden eoldaatliet is bedroefd slechten tijd, mijnheer Bertalles is om to dier der stooksel, huisluier, kleeren, koussen en schoenen't kost alles om te rneer geld. Het ging veel beter iu onzen jongen tijd Kijk eens 't is wreed!... Zoo oud geworden zijn en aan alles gebrek moeten hebben Zio als dat zoo blijft voortgaan, dat zijn wij hoogen tyd begraven. 'l'erwijl do arme vrouw Lavio dit sprak had zij al zuchtende drij grove snuiven 111 haren neus gesteken ik beu mis, zij had er maar de helft van in gestoken, want de andere helft had zij op haren hulsdoek laten vallen. Mijnheer Bert was, gelijk wij gezegd hebbenoen oud gedieuden, een wijs man, zoo spaarzaam als eene mier... Eu hij wist zijn gezond verstand nogal wel te gebruiken. Wat zou ik zeggen, autwoordde hij, na ecu weinig bedenkend, 't is waai-, vrouw Lavie.... maar neem mij hel niet kwalijk, is hot niet oen beetjen uwe schuld Hoe dat, mijnheer Bert?... mijno schuld durft gij zéggenIs er in geheel de gebuurte eano vrouw die meer slaaft, dio meer werkt, die beter hare zaken oppast, als ik Owat dat betreft, daarin hebt gij groot gelijk. Ja gij zijt eene vrouw vol werkzaamheid, maar ik versta het alzoo niet.Als ilc in mijn gedacht mag zeggen, dat is, ziet go wel, dat gij niet spaarzaam genoeg zijt met de kleine zaken. Kleine beekjes maken een grooto riviervan oordjos komen stuivers, en vau stuivers guldens. Die geene kleine sommen spaart, zal geeno groote iu bezit krijgen, of gelijk ons oud vlaainsch spreekwoord zegt, die een oordjo niet acht, zal nooit heer van een stuiver worden. Zie, bij voorbeeld, zonder dat gij het mij kwalijk neemtwat uwen snuif betreft Hoo vool geeft gij dagelijks tiaar voor uit Bahwel ten hoogsten twoo oordjes. Ten hoogsten ten hoogsten!... Ik neem dat dit zeer veel is. Hebt gij al uitgerekend boe veel dit jaarlijks bedraagt i Ach hemel neen ik He welik heb dit alles overlegd. Uw snuif kost u allo maanden 15 stuiversdat is 30 stuivers op twee maauileu (30 op vier maanden en 180 stuivers of'J guldens op een jaar. Rekendkier bij het geld dat gij moet geven voor het wasschen van uwe neusdoeken, waarvan gij ten minsten alle dagen eeuen vuil maakt, en de zeer dikwijs gekookt en gebleekt worden. 't Is waar ik maaktr alle weken 7 vuileer ik snoof had ik er maar 2 ter week van doen. Om die neusdoeken te laten wasSeken, moet ik een plaket geven, twee oordjes van eiken neusdoek. Juut zoo,ik weet het. Voor 5 neusdoeken die gij wokelijks meer gebruikt moet gij twee stuivers en twee oordjes of twee en halven geven. Er zijn 52 weken in een jaar zoo dat maakt, voor do twee stuivers 104 stuivers ter jaar, dan hebben wij nog 52 halve 01' 2(3 geheclc. stuivers dat maakt te samen 130 stuivers of (3 gulden en halfjaarlijks. Dus in het geheel 15 guldens en half voor uwen snuif. Met dit som zoudtgij op het einde van het jaar zoo al wat kuunen koopen denk ik, het zij een kleed, eencu halsdoek, eeuen mantel, eono muts of een paar kloeke schoenen of duizend pond kolen voor don winter om u to warmen. 't ls inderdaad waar maar mijnheer Bert; ik zou liever twee boterham men derven dan een uur zonder snuif te zijn. Ja, zoo gaat liet, de gewoouto maakt de noodzakelijkheid. Ik, bij voor beeld, ik snoof ook, en geheel straf zelfs, ik zegdo tegen mij zeiven diodon- dersche snuif kost mij al te veel geld ik zou mijn oordjes beter kunnen be steden; zoo gezegd zoo gedaan ilc verkocht mijne doos liet leverde mij spel de eerste drij dagen, maar als kloeke soldaat, bleef ik vechten, do snuif werd overwonnen en ik zong victorie. Nu weet ik daar niets meer vau. Nadien zeide ik dikwijls tegen inijzclveu een meuscli kan toch al wat hij wil. Jamaar; als ik bijvoorbeeld, duizend pond kolen, of ecu kleed of oenen mantel zou hebben dan zou ik nog al voel dingen te kort komen. Het geen ik met mijnen neus zou sparen, zou mij niet veel baten. Ja maar; uw druppelkeils dan indien gij oeusophieldt van dagelijks een of twee druppelkens te drinken Ach hemel Jamaar niagik dan mijno fantasicn niet wat verzetten?.. Ja wel; maar dail moet gij niet meer klageu over den slechten tijd dan zijt gij het dien den slechten tijd aandoet. Hoeoen druppelken van vier oordjes Welnu reken en tel vier oordjes mukon cenen stuiver dagelijks oen stuiver maakt 3G5 stuivers of 18 guldens en 5 stuivers ter jaar. Deze hij do 15 guldeus en half van uwen snuif gevoegd maken 33 guldens en 15 stuivers. Wat schoon sommekenMet 33 guldeus 15 stuivers ten jaar-moer, zoudtgij heter gehuisvest,beter gekleed en van al wat gij volstrekt noodig hebt voorzien zijn, en dit alles wordt u door uw dugeüjksch snuiQo en uw dagelijlcsch drup pelken ontnomen. Dio voorwerpen vrouw Lavie, zijn onze kleine beurzensnij der;die wij vrijwillig in onzen zak laten tasten. liet is maar een stuiver, maar twee stuivers zegt men, en men vergeet dat al die stuivers en oordjes grooto sommen kunnen maken, men vergeet dat al dia stuivers en oordjes welke dagelijks nutteloos door ouzo vingeren glippen, genoegzaam zouden zijn om ons do eersto noodzakelijkheden «les levens te be zorgen en ons op ons gemak te doen loven. De anno vrouw Lavie wist niet wat antwoorden op do treffende woorden van den oud gedieuden. -- Niet meer snuivengeen druppelken meer mogen drinken! zegde zij droefgeestigwat vermaak blijft or dan nog over iu de droeve wereld, mijn heer Bert De vermaken waaraan men zich gewent, zijn geen vermaken moer, maar droeve noodzakelijkheden dio men zich zelvmi aandoet, antwoordde de oudgediondde. Waarom liet getal ónzer noodzakelijkheden vermoerderon llebben wij geeno natuurlijke noodzakelijkheden genoeg, welke Onze lieven lieer aan alle mensellen toezendt Ik ben van gedaoist, gobuurvrouw, dat wij meer oprecht vermaak, nicer troost in onze smerteu zouden vindon met do goed-; boeken te lezen die wij voor niets kunnen bekomon. Geloof mij, ik heb liet ondervonden. Hetgeen in den neus ofin do maag gaat kan de bedruktheid dos herten niet verzachten. Het geluk heel't zijnen zetel iu hot hert en nergens elders. Bivng den goeden God in uw hort, met christelijk te zijn en uwe plichten ten opzichte van God en van den evenmensch to ver vullen en gij zult zien dat het vermaak vaneen gerust gemoed veel meer weerd is dan uw snuif en uw druppelken. l'it Aalst vertrekken zondag over de 700 Xaverianen naar Mechelen; om er met al hunne Broeders van ganscli België, voor den Paus van Rome te bidden en te protesieeren. 't Zal de be krooning zijn van al de glanzende betoogingen die in Europa hebben plaats gehad. .Niettegenstaande den piassenden regen,was Lebbeke zondag te klein om de Bedevaarders te bevatten. "De liefde ovehvint alles, en de liefde der Vlamingen voor Pius IX is buitenmate groot. Zij hebben het getoond op Pius jubelfeest, op de talrijke'bedevaar- den, zij zullen het zondag te Mechelen, te Stoepe toonen en zondag en 8 dagen te Ledekloek aan, vrienden! onze liefdebetuigin gen voor den Stadhouder Christi zullen daarboven in gulden letters aangeteekend zijn. f De werklieden die adressen begecren van de verschillende besturen te Brussel, mogen zich tot ons wenden. Wij zullen hun den rechten weg toonen. Zondag liepen te Brussel veel piek-pokets of beurzensnij ders. Wij hebben niet gehoord dat iemand onzer talrijke Hallo- gasten iets ontnomen is. De reis is zeer wel algeloopen. Ons volk kwam te Halle toe rond 9 ure en ging in goede orde naar de kerk. Jammer dal allen niet samen zijn teruggekeerd. Maar r.e mensch leert al doende. We moeten ons spiegelen aan de Walen van Namen die, als een regiment kwamen en terug keerden.... Zondag waren te Doornijk" 40,000 persoonen voor den Paus ver- eenigd. De Walen zullen op den duur nog goeie worden. Spijtig dat ze zoo beestig vloeken en zoo schromelijk 's zondags werken. Men schrijft uit Wareghem Zaterdag is bij den landbou wer en stoker Ghys, te Wortegem, iets voorgevallen, dat eene groote ruchtbaarheid verdient, opdat zulks in het toekomeude zou kunnen vermeden worden. Zijn zoon Karei was met twee jonge, schoone peerden, aan eene ploog gespannen, bezig het land om te werken beide peerden moesien bij hel omkeeren, op het hoofdeinde van het land, dicht voorbij eene haag van spaansch groen gaan, welk zeer vergiftigend is. Telkens dat zij omkeerden, beten zij een weinig van dit hout af. Na een uur werkens, begaf Ghys zich naar huis om zijne poerden wat te laten rusten, en als hij later een half uur naar den stal wederkeerde om ze te halen, ten einde zijn werk voort te zetten, vond hij een van beide dood liggen en het andere in hevige stuiptrekkingen, waarop de dood in min dan een kwaart uur tijd volgde. Het verlies, hetwelk de landbouwer Ghys hierdoor ondergaat, wordt op 2000 fr. geschat. Dit ongeval strekke tot voorbeeld aan andere landbouwers, opdat zij met peerden en hoornvee niet te dicht bij spaansohe hagen zouden gaan. Een kerel van 28 jaar, die slechts sedert korten tijd uit de gevangenis is gekomen, waar hij ongeveer 7 jaren heeft doorge bracht voor brandstichting, deed te Gent groote uitgaven, die vermoedens opwekten. Ondervraagd over den oorsprong van het geld, dat hij zoo buitensporig verkwisitte, antwoordde hij dat hij eene erfenis van oOÜO fr. had gedaan. Oudcrtusschen werd het echter bewezen, dat hij eenen diefstal van 6,500 fr. bedreven had te Cruibeke, ten nadeelc zijner ouders. De kerel, die gelijk een schipper gekleed ging, is aangehouden en vastgezet en het wei nige geld, dat hij nog in den zak had, is aan zijne ouders weer gegeven. Men schrijft ons uit Gent. Om met de Processie van 0. L.- Yrouw te spotten, had een vrijdenker zondagcenebroek op cenen stok uitgesteken. Zoo verre gaat de boosheid van sommige per soonen. Goed nieuws. Er gaat in de Kamers eene wet voorgedra gen worden om aan de familiën die jongens hij den troep hebben cenemaandelijksche vergoeding tc geven.Dat is wezenlijke volks liefde. Twee vermaarde dieven, Jef den Beenhouwer en Frans de Metser, zijn te Antwerpen in't droog gezet. In den Elzas en in Bohemen is de hoppluk begonnen. Even als hier is de hop van goede hoedanigheid. Men schrijft uit AsscheOp 30 Augustus laatstleden, rond 4 ure 's namiddags, is de genaamde Jan-Baptist Willems, oud 53 jaren, landbouwer te Ternath, inslaap gevallen zijnde op eenen hoop graan in de schuur eensklaps gevallen en heeft zich het hoofd verbrijzeld. Ecnigen lijd nadien door zijne vrouw opge raapt, verzocht zij haar hom op dezo plaats to laten liggen, waar hij den nacht op eene hussel strooi doorbracht, 's Anderendaags

De Werkman | 1873 | | pagina 2