drongen te zijn en er het roket van eenen priester in brand geste- i ken en onder een stapel stoelen gelegd te hebben, denkelijk, met het inzicht van brand te slichten, liet parket van Dendermonde ii reeds twee maal ter plaatse geweest. Een hondje is hier zondag, aan den molendriea, onder de wielen van 't convoi vermorseld. De Zouaven hebben hier zondag aan de armen 300 brooden uitgedeeld. Dat is deftig! Waarlijk! Sinte-Pieter sfeekt zijn kruk in den winter; zoo zacht! er is 'bijna geen vuur uoodig en vele werken, anders on derbroken, kunnen nu voortgezet worden. En of de boerkens in hun handen wrijvenze kunnen hun landen leggen gelijk een tafellaken! De oogst slaat zoo schoon mogelijk, en als er nu niets legeuslaat, en als de pachters niet te veel n\urmureeren, en als de pachtessen op geen snee brood en zien voor dar me mensehen, en als de boerenknechten dat leelijk vloeken laten, en als d'op- koopers gekortvleugeld worden, dan zullen wij een goed jaar 74 hebben. Om sterke boter goed te maken, moet men ze kneden of kloppen in schoon water gemengd met 23 a 30 druppels kalk- chioruur per kilo boter. Na die mengeling wel dooreen gemengd te hebben, kan men ke ccn ol twee uren laten staan, waarna men ze wederom klopt met zuiver water. Ze brengen nu uit Amerika gansche ossen in ijs bewaard, We kannen't geloovenwantin de koude landen slacht iedere familie eene beestmen hangt ze buiten en gaat er aan eu af vol gens dat er noodig is. Zaturdag avond, rond 5 ure, op het oogenblik, dat de trein van Oostende naar Brugge voorbijreed, is eene vrouw van om trent 60 jaren oud op den openbaren weg langs de Nieuwe Wan deling aangerand geweest dooreenen onbekenden persoon, met eenen blauwen kiel aangekleed. Op het geroep van van de vrouw zijn eenige persoonen toegeloopen doch reeds had de schelm het hazenpad gekozen. De Mijnen in Rusland. Er bestaan in Rusland 1426 ge exploiteerde goudmijnen (bijzonderlijk in Siberiën 6 mijnen van platina, 26 zilver-en loodmijnen, 71 kopermijnen, 1283 ijzer en zinkmijnen, 1 kobaltmijn (inden Knukasus), 1 tin en 2 Cbrom- mijnen, 193 steenkolenmijnen, 4 mijnen van bergzout, 772 pe- lrololie-en naphtemijnen. Deze ontzaglijke exploitatie levert de grondstoffen aan twee munthuizen, aan 12 goud-en zilversmelte- r jen, aan 39 kuperwerkhuizen, 164 smeltovens, aan 214 werk huizen waar het ijzer en liet staal bewerkt worden, aan 4 metaal- kundige 'gestichten voor den zink, aan 1 voor den kobalt en aan 1 voor het tin. Meer dan 260,000 werklieden worden in al deze fabrieken gebruikt, en deze gebruiken dan eu bouwen bij de 300 stoom-en ü220 watói'inachierien. Zondag 11 1/2 's avonds, is de genaamde Jan De L., lood gieiersgast, in staat van dronkenschap,op de Ajuinplein te Gent in het water gévallen, eu ging onvermijdelijk den dood vinden, zonder de zellsopotfering van den nachtwaker Van de Velde, die geheel gekleed in hot water sprong, en na vele moedige pogin gen den droknaard aan eenen zekeren dood onttrok. Er is te Garthagena een buskruidmagazijn gesprongen. Dit ongeluk werdt veroorzaakt dooreen der kanous van de batterij voor de pnrrto di Madrid, in de voorelad San Antonio. In 1871 zijn in Frankrijk 213,906 grove zaken door't Ge recht geoordeeld. Eene deputatie inwoners van Madrid is te Formosa aange komen en heeft de overheid der italiaansche en engelsche oorlog schepen bedankt, voor de bewezen diensten aan 'de vrouwen en kinderen, welke Carthageua ontvlucht zijn. Er' beeft een gevecht plaats gehad tusschen eene bende smokkelaars en gendarmen nabij Monaco. De gendarmen zaten achtea eeiie rotshoogte verscholen en sommeerden de smokke laars hunne verbodene vracht af te leggen maar deze beant woordden dit bevel eerst met scheldwoorden, dan met een hagel steenworpen en eindelijk met een pelotonsvuur, dat gelukkig niemand kwetste. De gendarmen dreven eindelijk de 18 smokke laars op de vlucht, nadat er verscheidene dezer zelfs ernstig ge kwetst waren. Zij namen hunne gewonden mede, maar lieten echter verschillende zakken en pakken sterke dranken en andere smokkel-goederen achter. Bazainé is de negende maarschalk van Frankrijk die ter dood werd veroordeeld. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat te Heems kerk, in Holland, een meidoorn in blad en bloem staal. De veroordeelde Baznine is nog te Trianon, niet ver van Parijs, en wordt zeer streng bewaakt. Buiten zijue vrouw en kinderen en eenige vrienden, mag niemand bij hem komen. Hoewel de generaal een man is van karakter, heeft hij soms oogenblikken van sombere neerslachtigheid. Op zijne wandelingen in den hof is hij vergezeld van twee officiers der gendarmerie en rondom staan wachten mctgeladene geweeren. Op dit uur zal hij reeds naar zijn eiland vertrokken zijn. Zaturdag namiddag viel te Antwerpen een werkman van eene hoogte van 13 meters en werd erg gewond naar 't gasthuis gevoerd, waar hij 's naehts, rond 2 ure, aan de gevolgen zijner wonden overleed. Zondag, onder de vroegmis, is te Aijgemeen groot pachthof afgebrand; de stormklok klepte en iedereen liep verschrikt naar buiten. HET ZEVEKSTE RMD. 14' VERVOLG. Brrr, hoe koud! kermde Domien buitenkomende, 't Snijdt compleet uwen asem af. Vevaken-lief, is dat een weer en 'nen lijd voor christene menschen om buiten te loopen Over 1800 jaren was 't nog slechter, Domien; en d'heilige Familie moest er wel door! cn wij zijn nog zoo wel gedoeffeld! Ja, ja, 't was daarom ook d'heilige Familie? en waar gaan we naartoe ge vliegt gelijk 'nen dragonder. Een beetje "stil- der Vera 't is op Vogelenzang te doen Neen. Of op Builonshof? Waarom dit niet gezegd Ben ik niet te betrouwen 'k En spreek van mijn grondig leven aan geen Jaco- bijnen, ik veracht al den Fransehen buclit en.... Kom, kom, Domien, ge moogt dat zoo hoog niet opnemen; we moeten voorzichtig zijd, man de muren zelfs hebben tegen woordig oorenen ge weel dat ons huis gespionneerd wordt. Moet ik het vragen als ge daar twee gevlecschde duivels hebt die dag en nacht over den heerd liggen en een tale spreken die onze schoolmeester zelf niet verstaat. Zeg Mena, zouden die twee, redelijke schepselen Gods zijn Redelijk door hun doopsel Domien, maar onredelijk gewor den door hun driften. Alia, ik ben er toch verveerd van. Dat God bliefde en zij algauw'uit ons dorp trekken.... Maar, dag trekken 'k heb gis teren g'hoord dat: er nog een bende gaat bijkomen om de gevan genen (1) in ons Kerk te bewaken. Landuijtensen Jef zet dat onze Pastoor naar Dendermonde is vervoerd. En onze goede meester Karei Niels vernomen, Veva Helaas, niets Wie weet hoe 't daarmee zal uitspelen. Kijk, er is nog licht op 'i greffiershuis. Kwest met w^t klodden hij nog bezig ligt. Als die schroebber op zijn bedde en als christenen meusch sterft, moet Ons Heer zijn wijde mouw aan hebben. Foei, Domien, aan uwen evenmensch kwaad wenschen. Uwén evenmensch't Is gauw gezegd Iemand die met de Francoosen mee doet om de religie te vervolgen die onze Pastoors heeft doen vangen en misschien de schuld is dat onze brave Meester nu ook in 't gevang zit.... Evenmensch! schroeb- bers bij mij. kind-lief; ik ken de wereld beter. Zwijg, Domien, we moeten liever compassie met die men schen hebben Ons lieer moet ook compassie hebben met ons. We gaan den Kersnacht vieren, Domien, en mogen niemand ver- wenschen. Hé kind, langs daar nietVogelenzang is linksen gij keert rechts, in naar Naar 't kasteel van Hofstadc Naar 't kasteel van Hofstade, allever Ja, bij ons is 't onmogelijk en daarom zullen verscheidene dorpen samen ie Hofstade komende Pastoor van Hofstade is nog vry en zal er dienst d en. Waar g'het gaat zoeken 't Zijn moeielijke tijden, Domien. we moeten ook iets doen; onze Priesters zijn gevangen, onze jonkheden worden opgezocht en wij, wij zouden stil thuis blijven. Ons üjdencn leven is niets, Domien, de glorie Gods alles. Zoo, van 't ccn en 't ander kouterende, geraakten zij over de grenzen van Lede op de gemeente Hofstade, aan 't kasteel nevens den steenweg, nu i.i paebthove veranderd. Ze klopten, zegden T wachtwoord, werden binnengebracht, spraken eenige oogen- (1) De kerk van Lode was in 00110 gevangeais veranderd.

De Werkman | 1873 | | pagina 3