Al wit voor OE WERKMAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Molenstraat 72. Spreekkamerke. W'hebbcn zatufdag Sisknn gehad pn langen tijd met hein gesproken. Alles gaat wel in zijn domeinen. De verkoop van dk Werkman gaat zoo wel dat hij eenen medehelper heeft moeten nemen. Mat Gods bijstand zal 't nog betoren. W'hebben verscheidene feuilletons in 'I hoofd, o. a. eene novelle Waclil u vat wrocedcaen en een-historisch hedendaagse! verhaal uil Zwitserland, en.... de rest zeg gen wij lalcr. Uil Opdorp 12 raadsels ontvangen dir als prijskamp zullen dienen. B. 'te S. schrijf daarvoor aan 7.. E deu Minister van 't inwendige, Brussel De brief moet niet gefrankeerd zijn. Om spoe dig antwoord te bekomen, ga bij uwen keer Volksvertegenwoordiger en verzoek hem iwe zaak in "t Ministerie te willen aanbo •uien. Goeden uitval. F. te G. Hoe meer handen, hoe sterker, Dank voor uwe hulp. 129. 9 APaïL 1875. JAAR K PEEIJS: In 'I bareel of ninltels 5 CElTIE.UIi.l. Slct de post of Ie huis gebracht'-Ï.5Ö 's jaar»*. Vooraf betaalbaar. LEERSPREUKEN. Zoon, wees uwen Vader behulpzaam als hij oud is bedroeft hem niet zoolang hij leeft. Indien hem het versland begeeft, doogt het, zonder hem te verachten om u kracht want de bermhertigheid die men aan o$nen Vader bewijst, zal nooit vergeten w den. Ook zal men u ten goedo vergelden, als gij de misslagen van uwe Moeder verdraagt. Gij zult daardoor in de recbtveerdigheid ge vestigd worden men zal uws gedenken in den dag der sin er teen uwe zonden zullen smelten, gelijk liet ijs voor het schoon weder smelt. Wat eene schandvlek trekt hij op zich, die jnen Vader verlaat en hoe vervloekt bij God is hij, die zijne Moeder vertoornt. H Schrift. Eccles. II. ROME. Rond Paschen heeft de F Vader vele personen ontvangen. De Paus is gezond en sprak zeer krachtig opdat allen vast in hun Geloof zouden staan, binst I het gruwelijk on weder welk tegen de II. Kerk 'woedt. Gesprek van Nastasie met Tonia. Hewel, Nastasie, hoe is 't Hoe zou tzijn, wel, zilveren paplepel droef; slameurig; moeten kra- wietelen om door dn schuld niet te vergaan en met platte kindoren zitten die schreeuwen, dat uw hoofd zou scheuren. Mijn .iacobusken en slaapt van den grondige» nacht niet. Ik ga hem algauw wat heulsap of slaapsiroop ingeven Voorzichtig, Nastasie, dat is gevaarlijk voor kinderen, 't kan doodelijk zijn en werkt altijd slecht op 't verstand. Wat moet ik dan doen, Tonia? Patentie hebben de mensch komt immers al schreiende op de wereld en gaat er al zuchtende af; 't is misschien dat uw Jacobusken tonden krijgt, of dat 't kind niet nl te zuiver gehouden is, permette ;rt dat ik het n zeg. En hoe is 't Ilebt gij mijnen raad gevolgd Leest ge nu de Werkman? 'k Heb hem al eenige keeren mcê gebracht maar; zonder liegen, er staan daar schoon dingen in 't nieuws uit gansch de wereld, liekens en les sen voor groot en klein hij spaart niemand die Werkman. Gelukkig, Nastasie, de familiën waar hij van jongsaf in d'anden der kinderen is 't zou moeten leelijk tegenslaan of die kinderen zullen braaf, deugdzaam en werkzaam worden en dat is 't principaalste zijt millionjair en uw kinderen zijn slecht, ghebt een miserabel leven. Ik zeg dat met u, Tonia. Ja, ja, op die stof kan niet genoeg gezeid worden 't is een pratieke, een generale, een souvereine stof beziet de wereld en als de meeste ellenden niet voortkomen uit do miskweckte kinderen, t'aa wil ik g'aflronteerd zijn. En in dees tijden bijzonder dat de werkende man zoo ferm op zijn teencn moetstaauom een eerlijk kestjen brood te verdienen, hoe zouden wij nu al ons zorg niet geven, hoe zouden wij nu niet dag en nacht in de wéér zijn om toch di»n troost te hebben van brave kindoren rond ons te zien? 't Is al wel gezeidge kunt gij toch uw kinderen aan uw been niet bin den, en den dag van vandaag is 'i bederf in de locht. Een rede te meer om wel op ons banden te passen. Ik ga u in vier woorden 't waar princiep uitleggen Ten eersten, goed vooibeeld geven ten tweeden, samen bidden ten derden, den patriarkalen geest van gezsg in ons huis houden ten vierden, dk Werkman on ander gooi schriften lezen ten vijfden, partikulier letten mot welke makkers ons kinderen gaan ten zesden, zorgen dat ze 's avonds bij tijds thuis zijn en ten zevensten, trachten dat ze van hunnen thuis te vreden zijn. Ten eersten, zegt gij Tonia. Ten eersten maar waar zijn mijn errem zinnen 'k moet om gerief voor de menagie gaan.... we zullen dat 'nen anderen keer bespreken. Dag Nastasie. Dag, Tonia. Vorig raadselSchaduwe, opgelost door MM. J. Everaert en Th. Celie, Dcsteldonck: A. Smet, St Pauwels E. Vierlinck, Meenen P. Euerard en Ed. Van Acker, Eecloo L. Van Vynckt, Grembergen H. Bultynck. Ade- gem; Fr. Istas, St-Gilles-Waas. Wat wordt de rijkdom, eer en pracht, Hier op de wereld hoog geacht Ja, 't moet al wijken voor hun macht, En toch, wat is *t Zooals men ziet Iets dat als rook snel henemliedt, Coleta D'Oosterlinck, Evergem. Die zijn portret wil maken Al loopen staan of gaan, Doel slechts zijn Schaduw blaken In 't licht der zon of maan. Fr. Avoux, Geeraardsbergen. Stemmme, Vivamus, Bibamus, 1. Sa. courage, maakt vreugden, die hier zijn vergaard, Want vreugden zijn deugden, als 't Gods eere baart; Laat droefheid nu varen en al wat den geest Of het hert kan bezwaren, weest vrolijk om 't meest, Vivamus, bibamus, cantemus 't is tijd; Vivendo, bibendo maakt 't hertje verblijd, 2. Wat krenkt zoo het leven, iiïde teere jeugd, Als zuchten en treuren, en nooit zijn verheugd? Wat maakt er grijs hairen. wat krenkt de natuur, Wat doet voor tijd varen naar 't graf, als getreurï Vivamus, bibamus, enz. 3. Is het niet de waarheid, d'ondervinding leert Dat zuchten en droefheid, den mensch gansch uitteert En dat wij wel mogen, maar ol in den Heer Ons hertje verheugen, somtijds eenen keer Vivamus, enz. 4. Hoe menig kloek kerel, zeer frisch en gezond Zoo net als een fiezel, heeft droefheid doorwond, En hoeveel heeft doen sterven, dat scliandig venijn, Die als Samson, ja schenen nog sterker te zijn Vivamus, enz. 5. Sa, laat de bierglazen, eens gaan in het rond; En blijdig uitblazen, maakt vreugd in den grond, Eens lustig geschouken, het wordt ons gejont; Fen glasje gedronken, maakt 't liertje gezond Vivamus, bibamus, cantemus, 'tis tijd, Vivendo, bibendo maakt 'l hertje verblijd. A. D, Weirdt, Evergem.

De Werkman | 1875 | | pagina 1