iC to be 5 JAAR Br 219 29 DEC 1876. s .- Prijs in bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te huls gebracht2,50 's jaars Vooraf Betaalbaar. Al wat voor DE WERilfóAN bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P Daens, opsteller, Leopoldstraat 77. Politiek. De voorloopigo Conferentie heeft hare werkzaamheden geëindigd en nu gaat de bijeenkomst plaats hebben die tusschen Vrede en Ooidog zal beslissen. De wapenstilstand die den 31 december eindigde, zal veertien da<»cn verlengd worden. De Gezant van Engeland te Constantinopelen doet krachtige po"-in°-en om den Turk tot de voorwaarden der Conferentie t'overhalen: zelfs zou d'Engelsche vloot gereed liggen; maar Turkije wil van geen vreemde bezetting booren, op geenerwijzc. Deze tijdingen worden bevestigd de Conferentie is bijeengekomen on Turkije verklaart stellig op eigend hand en zonder iemands toezicht de gevraagde hervormingen te zullen doen. Er is een zeker koppigheid bij van den anderen kant bemerkt men dat Engeland meer in denzin van Rusland begint te spreken. De Russische drukpers spot met de voorstellen van hervormin» welke Turkije belooft. Zoo staan de boeken te Constantinopelen misschien is Europa 'nen oorlog schuldig, en dan zal er niets aan te doen zijn. Volgens de laatste tijdingen is Turkijëmin standvastig; ook denktmen dat Rusland zijne voorwaarden zal verzachten, en waar van twee kan ten toegegeven wordt, is hoop van vrede. Financiën. Do geldbezittendc wereld is in opschudding, door het springen der banken en de schurkerijen der geldduivels. Nu hebben er zoovelen spijt die 't oude spreekwoord vergeten had den Kleine winsten zijn dc zaligste. - Zondag heelt er te Brussel een Vergadering en een Meeting plaatsge had van de gereneweerden in de Bank Union du Crédit. Men hoorde er niets dan lamentation, ver wenschingen, bedreigingen, wanhoopskreten- als er maar geen zelfsmoorden van komen. De Bank moet tegen den eersten der Nieuwjaarsmaand 5 millioenen franken betalen, en er is geen duit in de kas! Er waren 4 duizend deelgenoten in die Bank van dit getal zijn er ruim 2 duizend die kunnen betalen, en deze staan voor 't manneken. Emmerique zit nog altijd te Parijs opgesloten. 't Is al tien jaren dat hij zijn Meesters besteelt. Indien Emmerique eenmaal op dien tijd eene rechtzinnige Biecht gesproken had, hij zouziin onrechtveerdig loven gestaakt hebben. Eéne biecht van Emmeriqhe en al die eeuwige schandalen zouden er niet geweest zijn. En dan zijn er nog domme blinde menschen. wiens oogen toegemetseld zijndoorde lome en die vragen Wat goed doet de Priester in de we reld Wat goed Hy is 't zout der samenleving. COC Godsdienstig. De troost- en zegenrijke Kerstdagen zijn overal met veel,ja met buitengewoon veel plechtigheid gevierd. T'.-valst, inde twee Parochiekerken wedievarde men door zang, versiering en vurig heid om de Geboorte Ghristi weerdig t« vieren. Uit Gent schrijft men dat de toeloop naar de kerken buitengewoon groot was. Er is nog geloof bij St goed inlandsch volk van ons Vlaanderen; men aanbidt cr nog Dengene Die alleen Heilig, alleen Machtig is, mén roept er nog de woorden uit den Gloria van dc Mis, die alle zondagen in de kerken gezongen worden Red ons Jesus, gij zijt den eenigen die dat kunt. En wie zou tegenwoordig' d'armen niet naar den Hemel slaan, als men de wereld aanschouwt, de zoogenaamde beschaafde we reld Uit Amerika komt den poeierreuk u tegen Amerika is bijna een rooversspelonk; A In Europa, in ons Europa staan al do volkeren van kop tot teen gewapend on gereed om malkaar te verscheuren; de Volke ren morren tegen hunne Goevernementen op vele plaatsen morren de Arbeiders tegen de Goedbezitters, omdat zij mishandeld, worden of be dorven zijn; overal vinden wij ontevredenheid en wanorde ...waarom omdat er te veel in de samenleving zijn, verblind door do hooveerdij des levens, die den weg naar Bethlehem vergeten, naar Bethlehem, waar van Vrede gezongen wordt en waar Vrede uit den Iloogen nederdaalt, 't En zal niet beteren, 't en kan niet beteren, of wij moeten terugkeeren naar de Christene Beschaving. ROOME De II. Vader heeft zondag de Kardinalen ontvangen en eene aanspraak gedaanWij beleven woelige tijden, zegde Pius IX. De Revolutie tracht de goddelijke en mensehelijke wetten te vernietigen en de samenleving over hoop to smijten. Het is de plicht der opperhoof den van d'Heiligo Kerk, zich te verzetten tegen die barbaarschheid welke ons overweldigen wilt. - Daarna hoeft de Paus aangedrongen op de standvastigheid in 't Geloof en de eendracht der Christene Volkeren, o D'eendracht is er bijzonder noodig, als men de aanhoudende werking der goddeloozen ziet. Over eenige dagen las ik, uit plicht, een slechte gazet van Aalst; en ik vond daarin lasteringen en leugens tegen de Kerk, tegen den Paus, tegen de Kardinalen. De slechte schrijvers we ten zeer wei. dat al hunne gezegdens VALSCH ZIJN, zij kunnen niets bewijzen maar ze weten ook dat do duivel daar is om hunne leu gens in liet hert der onvoorzichtige lezers te planten en dat er toch iets blijft van al die lasteringen en leugens.... 'no Menscli die slechte gazet ten of slechte boeken leest,moet slecht worden, gelijk iemand die altijd vuil water zou drinken, ongezond moet worden, 't Is daarom dat de le zing van slechte gazetten zoo streng verboden is door de Bisschoppen. En 't is bedroevend dat zulk verbod moet gedaan worden, en dat men aan Christenen moet zeggenGe moogt niet te rade gaan bij valsche, venijnige kerels die gedurig met leugens en valschheden uwe Moeder aanranden.... Ik wil oordeelen of het goed of slecht is, zal men zeggen. Dit oordeel is aan u niet, maar wel aan uwe geestelijke Overheid^ die kennis hebben van zulke zaken en last van den Paus, om slechte schrif ten t'onderzoeken.... Allez, slimme onderzoekers, zeg mij eens: is er iemand van Uliedon die in een apotheek durft gaan en daar van al de pottekes proeven, om te weten wat dat er gezond en ongezond is.... Dat is 't werk der Doctoors, zult gij zeggen C'est qa! juist vansgelijken is het 't werk der Godsgeleerden en der Priesters van t' onderzoeken wat er gezond is vour uw ziel en wat, vergif.... En permetteer 't mij

De Werkman | 1876 | | pagina 1