StichteLde lezingen voor de Meimaand. MENGELINGEN. MARKTEN. HANBE3L ENNIJVERHEID GEERARDSBERGEEN. Tarwe, 30 fr.; Masteluin, 28,50; Haver, 24,00; Boonen, 23 fr. boter per kilo, 2,57;Vlas per kilo, 1,40; aardappels, 10,50; lijnzaad, 3o fr. koolzaad, 40 fr. DENDERMONDE: Lijnolie, 65 fr; Kempolie, 70 fr.: Raapolie, 00 fr.' Koolzaadkoeken, 21,50; Raapkoeken, 18 fr. Boter,'per kilo, 2,09 k 2,50 eieren, per 25, 1,70 k 2,80. Die hem in lijden kan verblijden, die is vrolijk op allen tijden. 't Is nu 9 jaren, schreef een Priester in 1876, dat ik 't geluk heb in 't Yatikaan te wonen en nooit heb ik onzen Paus Pius IX het minste gebrek de geringste onvolmaaktheid in bespeurd; hij schijnt meer engel dan mensch te zijn 's Morgends, voor dat hij Mis gelezen heeft, spreekt hii niet ten ware in allergrootste noodwendigheden. Dikwijls worden er in 't Vatikaan Novenen gedaan om den bijstand des Hemels af te smeeken en telkens dat men in de Litanie van O. L. V. aan de woorden Refugium nectatorum is, klopt Pius IX op zijne borst.... 't Is een Heilige. Zijne benedictie heeft reeds vele wonderbare genezingen teweeg gebracht; zijn laatste gebed eiken avond is den Magnificat, welk gezang ter eere der H. liaagd hij beurtelings zingt of leest. Z H Pius IX had in zijnen hof eene grot van Lourdes doen maken, waar Hii dagelijk ging biddenin den naam van Pius IX werd het mirakuleus beeld van Lourdes, in Frankrijk, gekroond en nu komt zijn doorluchtige opvolger Paus Leo XIII, een Bisschop te gelasten met in ziinen naam eene Mis te gaan celebreeren op de plaats waar d Heilige M aa^d verschenen is,om alle menschen tot boetveerdigheid en de zondaars tot bekeering op te wekken. Pius IX vond in Maria Onbevlekt Ontvan gen troost en sterkte, Leo XIII die op OSjarigen ouderdom en 111 zulke droeve tijden, dit zwaar ambt op zijne schouders krijgt, wekt ook door woord en voorbeeld de Christenen op om de Koningin des Hemels te voet te vallen. Toen de pest te Roomen de schrikkelijkste verwoestingen aanrichtte, deed de H Gregorius de Groote een beeld der allerheiligste Maagd pro- ces«iesgewüze in de stad ronddragen. Vol van betrouwen stuurde hij te samen met de benauwde menigte vurige gebeden tot Maria, en zie, de besmettelijke ziekte hield op. De H Joannes Nepomucenus had nauwelijks het daglicht gezien ot hij viel in eene hoogst gevaarlijke ziekte. Zijne ouders namen hunnen toe vlucht tot Maria en hij werd door de voorspraak dezer hemelsche Moe der van de dood bewaard. Het gevolg hiervan was dat de kleine Joannes uit dankbaarheid een groote vereerder der H. Maagd werd^ (Gasser s Reiw far kinder.) - Hoe zeer en hoe dikwijls de allerheiligste Maagd zich getoond heeft als de genezing der kranken, getuigen de menigvul dige offerbeelden, en andere gedenkteekenen welke men in bedevaart kerken aan tref ideze voorwerpen zijn geofferd geweest door degenen die aldaar door de verbidding van Maria, eemge weldaad voor zich zeiven of voor hunne onderhoorigen verwierven. Daarom willen wy hier deswege geene talrijkere voorbeelden aanhalen. Treffend voorval. Toen de Bisschop van Strasburg voor d'eer- ste maal na zijne wijding, zijn geboortedorp een bezoek bracht werd hij met eroote feestelijkheid ingehaald door al debewoners zijner Parochie; de kinderen strooiden bloemen op zijnen weg en de Kerkvoogd zegende met hart en hand die verheugde menigte. Eensklaps blijft de stoet stil, uit het volk treedt eene boerin te voorschijn 't is de moeder van den Bisschop In tegenwoordigheid van allen en met luider stem, deed zi. tot haren zoon eene moederlijke aanspraak waarin zij hem de phehten herinnerde van zijn verheven ambt hoe hij als Bisschop aan iedereen tot voorbeeld moest dienen, en steeds de boosheid bevechten en liet volk tot God brengen. De Bisschop luisterdeniet aandoening en toen de boe- rin uitgesproken had, viel zij op de kmën, buigde haar hoofd en zegde Nu hoogweerdigeheer, gelief mij uwen zegen te geven. De Bisschop zegende zijne moeder en d'aanwezigen zagen dikke tranen uit zijn oogen rollen en waren ook niet weinig getroffen over dit voorval. Aanstonds gestraft. - Een koetsier van Beieren moest een dikke vreemde heer naar eene naburige stad brengen. Onderwege begon die heer de goddelooze prij te spelen en, zonder rede, met t Ka tholiek te spotten. De koetsier zweeg, doch gat blykens genoeg dat die redeneering hem niet aanstond; de dikzak ging voorttoen dit nu langen üjd duurde en men lialfwege, te midden van een onbewoond veld was stante de koetsier eensklaps af en zegde tot den spotter: Mijnheer, komt er he keer uit! - Maar, koetsier, we zijn nog maar halverwege! - Algelijk afstappen, ik voer geen personen die met mijn Religie den spot honden Maar ons akkoord 1 - Akkoord op ot neer, uit mijn voi- tuur gaan, en seffens De spotter moest gehoorzamen en was gedwon gen verseheide uren te voet at te leggen. Het waar geluk. Keizer Theodosius, op eene jacht zich van zÜM hovelingen verwijderd hebbende, begaf zich in eene hut in dewelke hii eenen man aantrof, die hem voor eenen hovehrtg aanzag. Den Keizer merkte niets in deze eenzame woning op, als eene mand in de welke Sn'stuk broods lag, en eene kruik gevuld met water. Den dienstbaren man bied hem eene zuinige maaltijd aan, en den prins voldoet aan zijne na Zich een weinig verzadigd te hebben, maakt zich Theodosius Skend' Den eremijt werpt zich voorde voeten van den vorst, maar dezen gebied hem op te staan zeggende Hoe gelukkig zijt gy, mijnen vader van zoo buiten het gewoel der wereld te konnen leven? Het waar 'geluk heb ik tot hiertoe op mijnen troon met konnen vinden, en „ooit is mij grootere voldoening overkomen, dan wel met uw brood op heden te eten en uw water te drinken. non vrede gemaakt tusschen twee geburen. Twee koop lieden leefden in zekere stad in den grootsten twist en in eene vererge rende vijandschap. Eenen van deze tot zich zelve genomen zijnde aan hoorde de stem van den godsdienst en de knaging van zijn gewis hij be gaf zich hierom bij een godsdienstig en weipeizend man, in wie hij gehee fdn betrf .uwen had gesteld, om hem te vragen, welk den besten middel ™»Rom zich met zijnen gebuur te verzoenen. Zie hier, antwoordde de- ten wat mij het doelmatigst voorkomtwanneer de menschen zich in uwen winkel begeven, om iets bij u te koopen, en gij in het geval t et ziit hen dit te leveren, doordien gij hier van onvooorzien zijt, geef h„n den raad van bij uwen gebuur te gaan, om aldaar het benoodigde te koonen - Hij volgde dezen raad in alle zijne deelen. Den anderen koopman, onderricht op welke wijze by zoo vele nieuwe koopers tot zich zag komen, wierd gevoelig over den dienst, die hem door hem, dien hij voor zijnen vijand aanzag, wierd toegebracht. Hij spoed zich naar zijne woning, hij vraagt hem met tranen in de oogen vergiffenis over den haat, die hij hem had toegedragen, en bad hem van hem onder zijne vrienden aan te nemen en dus wierden deze door gevoelens van gods dienst vereenigd, die zoo lang door eigen belang waren verdeeld geweest Ook niet noodig. Smith, die te paard moest uitgaan, vroeg eens aan zijn bediende om zijn laarzen. De knecht bracht ze. Waarom hebt ge ze niet gepoetst? - vroeg de deken van St. Patris. Omdat gij ze terstond weder vuil maakt op de. wegen; 't was dus, dacht ik, de moeite niet waard ze te poetsen. - Een oogenblik later vroeg de knecht aan Smithom de sleutel van de provisiekamer. - Wat moet ge daarmee doen vroeg zijn meester. Het ontbijt gereed maken. Och, zeide Smith, daar ge over twee uren nog wel honger zult hebben, is het de moeite niet waard om nu te eten. Goed gerekend. Toen het Fransche leger Italië bezette, ver trouwde een kolonel zijn fraai paard, dat een weinig ongesteld was, aan de zorgen van een Italiaansch veteraan toe. In geruimen tijd had de kolonel niets van zijn paard en van den veteraan vernemen, toen hij een behoorlijke quitantie ontving, van den volgenden inhoud: Per aver guarito'il cavallo del Signor het paard genezen van den heer 500 francsaf voor de huid 10 francssaldo 49u francs, waarvan quitantie. Verschillende opvatting. Bij gelegenheid van een feest ter eere van den koning van Pruisen, moesten de houtboïsten op bevel van den generaal in een grooto zaal muziek maken De muziek klonk sterk en vol; doch op eens zweeg ze. Kerels, wat beteekent dat? riep de generaal barsch. Wij hebben pauze, generaal, was het antwoord. Geen pauzesprak de generaal weder, in den dienst van den koning bestaan en geen pauzen. Eindelijk voldaan. Een zanger kwam eens hongerig in een logement, waar hij zich de gerechten, die hem voorgezet werden, goed liet smaken. Toen de waard geld vorderde, zeide hij vrijmoedig: «Ik heb geen geld. Maar ik kan zingen, en daarmede wil ik u betalen. De waard antwoordde Ik heb geen liedjes noodig, maar wel geld. Maar als ik nu eens zulke liedjes zing die u bevallen, zoudt gij dan daarmede voldaan zijn? Ja, zeide de waard. De man begon nu te zingen, en vroeg of hem dat voldaan had? Neen! was het antwoord De zanger begon toen een ander lied, dat even weinig voldeed. Nn, zeide de reiziger, aldan zal ik iets zingen, dat u zeker zal voldoen. Hij haalde toen zijn beurs voor den dag, hield zich alsof hij die wilde openen, en zong daarbij Hier heb ik iets om aan te biên, Voor onzen waard die geld wil zien. Daarna vroeg hij «Hoe bevalt u dit lied De waard antwoordde Goed, zeer goed'! Best, zeide de zanger, dan zijt ge volgens onze afspraak betaald, en verwijderde zich. De Mosselvangst. Men meldt uit Zeeuwsch-Vlaanderen In vroegere jaren waren de zaadmosselen op de Wester-Schelde, bij plaatsen zoo overvloedig en lagen ze zoo dik, dat de visscher met enkele tij zijn vaartuig kon bevrachten thans sedert drie of vier jaren, is dit het geval niet meer enkele plekken werden, in de Oost- als in de Weste'r-Schelde ontdekt, of ze waren al spoedig leeg gevischt, en le verden slechts de helft op der hoeveelheid,welke tot het aanleggen der mosselbanken noodig is. Dit jaar weet men nergens broeizaad te vinden reeds hebben eenige onzer voornaamste visschers te Heyst en te Blankenberge zaadmosse len aangekocht, die aldaar op de rijs- en paalhoofden teelen ze worden er afgeplukt, in balen gedaan en'dan per spoorweg naar Terneuzen verzonden, alwaar een vaartuig gereed ligt, dat ze naar de mosselban ken overbrengt. Dikwijls wordt er over de duurte der mosselen geklaagd doch als men weet welke kosten daaraan verbonden, de moeite die de visscher zich "oven moet om zich zaad aan te schaffen, de pacht die sommigen voorde banken moeten betalen, het bewerken en het vangen der mos selen, dan is men verwonderd dat de visscher zijn bestaan in dien han del kan vinden. NINOVE. Tarwe, 3i fr.; Rogge, 21 fr.; Boontjes 24 fr.; Aard appels, 12 a i3 fr.; Boter, perhalve kilo, 1,35; eieren 1.45, LOKEREN. Tarwe, 30 fr.; Rogge, 18 fr.; Haver, -16,00. AALST Tarwe, 32 fr.; Masteluin, 28,00, Vlas per 3 kilo 4,70 45 31; Aardappels 13,00; HopOO fr; Boter, 3 kilos 6,72 k, ,082 3 Zelé. Tarwe 29,50; Rogge, 18,00; Boter 2,31; Eieren, 1,92; kemp, der llkilo 11,70. St NiKOLAAS. Tarwe, per 106 lieters 28,50; Boekweit 18,00; Haver 17.75; Vlas 5,00; Aardappels, 10,00; boter, 2,29; Hooi, per honderd bussels, 31,00; eieren per 26, 1,82. Mechelen Veemarkt, op Neckerspoel. 80 stuks inlandsch ras van fr '»60 tot 270. 574 stuks hollandseh ras, van fr. 395 tot 850 Binnen de Stad. 53 stuks inlandsch ras van fr. 260tot 370. 53 Stuks hollandseh ras van fr. 355 tot 460. ANTWERPEN. Inlandsche Tarwebloem. Van 41 tot 42 fr. Rog gebloem 3o fr Op de veemarkt waren 11 stieren, 70 ossen, 119 koeien, 01 kalveren. De besteedde prijzen per kilogram op voet zijn: stieren, fr. 0,60; ossen, fr. 1,00 a 1,12, koeien, fr. 0,70 a 0,80; kalveren, fr. 1,00 a 0,00. Aalst, drukkerij met snelpers van P. Daens-Mayart.

De Werkman | 1878 | | pagina 4