t Verschijnt alle Vrijdagen. Opening der Katholieke Scholen. PARLOIR. Yr. te C. en andere, 'k heb uw rekeningske per post doen ontfangen. Schilt er iets aan, we zul len op de loopende rekening attrekken. Aan de ons genegene lieden te en rond Gent, wij recommandeeren vror encadrementen en godsdienstige beeld jes het huis Nieulandt, op den Zand berg, nabij 't Seminarie. Vriend te Londen, achter de schoolbattalje, 't bijzonderste nieuws in ons Landeken, komt uit Brugge 't was er dijnsdag kiezing voor 'ne Senatear, in plaats van M. Boyaval, die aan den Rhijn een berouwvolle dood gestorven was, God zij gedankt! ze verschieten somtijds dat kerels die in hun leven geuzen wa ren gelijk Holofernes, zich op hun sterf bedde bekeeren maar, ten eer sten, de Bermhertigheid van God is zonder palen, en g'heel de christene wereld door wordt er dagelijks voor de bekeering der zondaars gebeden.... Nu, M. Boyaval moest herkozen wor den; er was vrees en hoop; ze zeggen dat er wel aan 150 van ons kiezers bun recht ontnomen was; wij vochten dus met ongelijke wapens, en nogtans wij liggen te Brugge boven met 75 stem men. Te Deum laüdamds de kaart begint te keeren; de Ministers trekken vieze gezichten en 't is wel besteed ACHTSTE JAAR N° 365 - 17 October 1879, Prijs In bureel of winkels 5 centiemen Met de post of te buis gebracht 2 50 s jaars Vooraf betaalbaar. Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. dat ze de Religie gerust laten dat zeS> 't volk niet dieper onder de slavernij A van den schako brengen Want t is 7 zeker, blijft dit bestuur aan, eerdat?' het 10 maand verder is. de Loting is verzwaard en elk dorp zit met de gar- decivik-plaag... Geachte Vriend te1 Londen, is 't niet spijtig dat ons schoon Landeken in zulke slechte handen ge- vallen is En aan wie de schuld aan t eenige verdwaalde Kieziers, die obsti- naat huD oogen voor de waarheid slui- ten; ondertusschen, boe is 't in Enge- land? wat zeggen ze daar van den* oorlog tegen d'Afïhans Als 't maar t niet en duurt en blijft duren gelijk bij d'Atchinezen,waartegen den Hollander f) vecht en waar hij ontelbare tonnekes y goud verkwettert beeft, 'nen Boer aanranden op zijn hof, dat is dangereus. y De complementen aai. uw koningin Vie- y toria dat een mager akkoord beter is als een vet proces. En ge moogt zeg- y gen dat De Werkman u dat geschre- ven heeft. Heil ende groet. Ik zende\ u de gevraagde boeken, uit mijn kata y loog.'" Onzen Almanak zal zonder fout gereed zijn voor 't einde dezer maand. M. Van der Hae- gen van Neorhasselt, verzoekt ons te melde* dat hij aan zijn kalanten en aan al wie begeert, alle soorten van almanakken zal aanbieden Vent daar rond I. zachtjes, zachtjes, en als g'eeas wel J'kalra zijt, schrijft tons 'ne keer of komt ons eens ►preken. 7 Wij ontvangen brieven en berichten uit alle kanten en deelen van Belgenland. Overal verklaart de groote menigte, wij mogen zeggen d'alge- meenheid zich voor de Scholen der Roomsch-Katholieke Religie, gelijk het recht en plicht was; alles gaat wettelijk, in vrede en in vreugd. De Staatsscholen zijn eenzaam en treurig, gelijk prisons en zijn 't inderdaad geen prisons geworden? mogen wij niet zeggen, dat op 10 kinders der Staatsscholen, er 9 gedwongen zijn, gedwongen er ger als prisonniers; de prisonniers zitten vast door hun schuld, ter wijl de kinderen der Staatsscholen, zonder iets misdaan te hebben, met geweld in een plaats worden gehouden, welke zij en hunne Ou ders verfoeien en verachten. Wee aan degenen die van verre ot van bij medewerken om een kind naar 't slecht te dwingen en 't Ouderrecht te schenden Geachte Lezers, misschien is 't u ook al gebeurd van de leugens te hooren of te lezen, welke door verdwaalde of booze lieden over den ouden tijd worden rondgestrooid, over dwang en inkwisitie, alsof de menschen alsdan met geweld tot het Geloof werden getrokken. Gelooft ons, die zijn parochie ziet en bestudeert, kent de wereld, en in vroegere tijden, 't ging gelijk nu; En wie is er die nu de vrij heid krenkt? wie is er die dwingt? Gaat g'heel Europa rond, gaat in Amerika en in China, en ge zult zien dat er overal een boos ge slacht is, dat buitensporige Vrijheid belooft en niets geeft dan sla vernij, en daar nevens de oude treffelijke Partij, die rechtzinnig zegt welke'vrijheid de menschen kunnen genieten, en welke maat van vrijheid, zij aan haar Volk zal geven en behouden. Hel boos geslacht is de geuzerij en de Vrijmetselarij, zij belooft gouden bergen en kristalen paleizenmaar wee die in haar klauwen valt 1 hij wordt slaat van de verachtelijkste wetten en de verfoeielijk- ste meesters! Zoo is het nu, zoo was het vroeger; zoo zal het zijn, zoolang de wereld bestaat. De Partijen zijn afgeteekend van in 't aardsch Paradijs: God, die vrije discipelen vraagt, discipelen, welke hij be proeft door strijd en door lijden; Satan, die slaven vraagt, slaven welke hij met bedrog en klatergoud, aan zijnen riem hecht. Dit gezegd en bestadigd zijnde, we gaan voort met d'opening der Katholieke Scholen. In de Vlaamsche Provinciën, t is ongeloofelijk den toevlucht die er bestaat naar 't katholiek onderwijs 't is ongeloofelijk en onbe schrijfelijk, met hoeveel vreugd en geestdrifrde goede scholen wor den geopend; Eere en dank aan U, edelmoedige en dappere Chris tenen! zijt de glorie en den roem der negentiende eeuw!.... Gij toont'dat er in de negentiende eeuw, gij toont dat er in de wereld nog edelmoedigheid is, nog zelfsopoflfering, nog christenen iever 1 Gij zult de straffen wegnemen, welke Belgenland verdient voor de schelmstukken van 't boos geslacht en die anders onvermij delijk op ons hoofd zouden vallen. Wij zouden hier moeten spreken van honderde, van duizende plaatsen waar de Christelijke School feestelijk werd ingehuldigd 1 maar geachte Lezer, UE. begrijpt dat zulks onmogelijk is: We gaan dan alleenelijk spreken van 't geen wij zondag hebben gezien en bijgewoond en dat op al de ander gemeenten mag toegepast worden: 't Waren de Scholen van Mijlbeke die zondag moesten in gehuldigd worden, en ten i ure namiddag trok de Klerge', gevolgd van een groote menigte volks uit de St Martinus-kerk. Reeds in de stad wapperden er veel vlaggen,en hoe meer men Mijlbeke naderde hoe grooter de Stoet werd en hoe mefiigvuldiger de vlaggen. Op de moorselsche baan waren er geen uitzonderingen, ja, 't was oprecht aandoenlijk om zien hoe die werkende menschen hunnen iever had den getoond, om een schoone vlag uit te steken en over de straat te paleeren. Eere van, geachte Lieden! een vlagge voor 't Christelijk Onderwijs, dat hier al meer dan duizend jaren bestaat en 't welk men nu zou willen te niete doen! Maar te vergeefs of de Vrijmet selarij afkomt in haar helsche gewaad, en of ze zich bedekt en ver duikt achter schijnheilige maskers, 't volk volgt den rechten weg, de stem der Geestelijke Overheid; en die zich daarnaar gedraagt, nooit zal hij falen ol dolen, nooit zal hij later zijn ziel van spijt en knaging vaneen getrokken zien! Eere van, achtbare Lieden, die lie ver op God betrouwt als op 'ne rijke geus. Want tegenwoordig, ze zouden 'ne mensch willen brengen, dat hij 's morgends in plaats van zijn hert aan Ons Heer op te dragen, aan de poort van 'ne rijke Geus zou moeten staan, om te vragen of hij zijn kruis mag maken, 't welk hij mag peizen en denken We zijn nu op de moorselsche baan, voor de rijkgepaleerde scho len 't kanon dondert't muziek speelt't volk is verheugd en bidt en de Geestelijkheid gaat de School, en de Weldoeners en de Mede werkers en het onderwijzende Korps en bijzonderlijk de kinderen onder de zegening en de bescherming van God stellen... Als 't daar geëindigd was, trok de Stoet naar de nieuwe Jongens school op Popenrode't waren gelederen, de breedte van g'heel den steenweg, en nogtans d'achterste konden nauwelijks het kruis bemerken. Op Popenrode hadden de menschen waarlijk hun uiter ste best gedaan er waren 3 schoone arken sparreboomkes, jaar schriften, hagen van bloemkransen, loover en vlaggekes, en ver schelde dagwanden ver, ge kost er op de koppen gaan. Daar ook werden talrijke salvos kanonscheuten,ter eere van 't Katholiek On derwijs gelost, 't Muziek speelde, en achter de kerkelijke plechtig heid, het wijden der school, mijnheer den Deken stapte op een estrade om zijn Volk te bedanken, om de zegeningen Gods in te roepen op den achtbaren Mijlbekenaar die niet alleen t'Aalst, maar nog op ander plaatsen zijn beste akkers geelt voor 't Christelijk On derwijs, (op M. J. De Cóck-Hofman), op al d'ander Voorstaanders van 't Katholiek Onderwijs, op al de Ouders, op al de Kinderen. Daarna trok de Stoet terug naar de Stad alwaar ten 4 ure, het Lof van den Roozenkrans moest geschieden, Zoo werden de scholen t'Aalst gewijd en zoo ging het op ontel bare Belgische Gemeenten met vrome Christelijkheid en deftige vreugd. Geen twijfel, het werk zoo wel begonnen, zal nog beter worden voortgezet en strekken tot geluk der Familiën, tot bloei en vrijheid van ons Belgenland - - —rr=^«-;g=/»v7r-w ONDERWIJS. T'Antwerpen geeft hel Handelsblad, school per school, 't getal leerlingen uit geheel het Aartsbisdom. 't'Is waar lijk verpletterend voor de goddeloosheid; men leest gedurig: de ka tholieke school, 200, i5o, 100, de Geuzeschool O, O, O, 1, 2, 4, ten hoogste 10. En de Waalsche bevolking blijft niet ten achte-

De Werkman | 1879 | | pagina 1