I I i i Zielkes-dag. achtste jaar n° Verschijnt alle Vrijdagen. 4 Brieven over den tijd. Teêrbeminde Vriend. Hoe gaat het in Engeland, in Londen dat gij bewoont? Hoe staan de zaken er en hoe stelt het mijuen goeden lieven Vriend Ongetwijfeld, ge peist dikwijls op uw Vaderland, want er is gee- nen mensch ir/de wereld, of hij wordt getrokken naar de plaats op welke hij geboren werd en opgevoed. Uw Vaderland, lieve vriend, ge weet hoe het er gaat. Groote tweedracht, wreede beveohting van 't katholiek Geloof, maar van den anderen kant sterke eendracht onder de Ghristene menschen, en overal 't vast besluit van aan 'f oud Christelijk Onderwijs vast gekleefd te blijven. Gisteren, na 's morgens wet gewerkt te heb ben verrukt door den schoonen zomerschen dag welken de He- mel'ons schonk, ik ging op wandeling en 'k geraakte op een dorp bij een achtbare kennis, die mij onder andere verhaalde, dat op éen gemeente 15 personen hun land hebben laten gaan liever als hun kinders aan de vrijmetselarij te leveren. En er wa ren partijen bij van 3 dagwand. Liever gehoorzamen aan God, als aan de booze menschen.... Uw kind of uw land! Geef m'1n land. maar ik wil meester zijn in mijn huis, 'k wil mijn kinders in hun Roomsch-Katholiek Geloof bewaren. Ja, er is nog Geloof in Belgenland, er is nog levend Geloof, gelijk ten tijde der Voorou ders- en zijt zeker, degeen die iets voor 't goed lijden, zullenhon- derd'voudig beloond worden, ten eersten door de gerustheid van hun hert, door de achting van 't publiek en door den Grooten Meester 'die leeft en regeert eu alles blijft bestieren. Van den an deren kant, de verdrukkers, z'hebben de knaging van hun hertjik ben zeker dat zij geenen oogenblik rust hebben, buiten hunne u- renvan opgewondenheid en van feestviering; z'hebben dan nog de verachting van al de welpeizende lieden, en ten derden, hoe zal t gaan 'ator? eiken dag, ze doen 'ne stap naar hun doodsbed elke uur, ze naderen 't uur der rekening; eiken oogenblik, ze vernaderen tot den Rechter aan welken niemand kan ontsnappen. Vriend vriend, wie zou voor de fortuin van Rotschild inde plaa.s van die volkverdrukkers willen zijn? Zelfs, in dit leven, ge zuil het zien en ondervinden, ze zullen gestraft worden 't volk verdruk ken, is immers een wraakroepende zonde. Vriend, als dezen brief u zal toekomen, en ik hoor dat de gazet U regelmatig toekomt, en ik zal u daarvoor eenen nieuwjaar zen den voor den Engelschen postbode, als deze brief u toekomt,het zal in Londen ook Allerheiligen zijnIk druk u dan verre de hand en wensch u 'NE ZALIGEN HGDGBAG VAN ALLERHEILIGEN, f in vereeniging met al ons heilige vrienden in de TriomferendeKerk die ons leden' der Strijdende Kerk aanmoedigen en ondersteu nen Ik'peisde'dezen morgend op Allerheiligen: Ishetmetschoon, niet treffend dat al de katholieken der wereld, verdeeld door alle talen en landen, dat zij vereenigd zijn in dezelfde leering, en ver- eenigd met hunne voorouders en met degeen die achter ons de wereld zullen bewonen? 't Is altijd 'tzelfste Geloof, aanbeden dooi de brave menschen, verdrukt door de booswichten! De gebeden der Mis, door den H. Petrus opgesteld, 't zijn nog altijd dezelfde! 't Is altijd denzellden Paus te Roomen, die zeker is van niet te dolen en die zijn broeders geleidt. Al degeen die 't Schipken van Petrus verlaten hebben, zijn versukkeld en verdoold; al de geen die hel nu verlaten, zu'len ook sukkelen en verdolen. Ten allen tijde zijn groote arglistigheden verschenen, maar ten allen tijde ook heeft hij die wilde, 't licht der waarheid kunnen zien. Nu ook in ons Belgenland, 't is klaar en duidelijk dat de Bisschop pen spreken volgens de Leering der H. Kerk, als zij de Staats scholen verbieden; 't. is klaar en zeker dat d'hevigste goddeloo- zen van ons land, d'hevigste voorstaanders zijn dei-Staatsscholen; 't is klaar en zeker dat degeen die zeggen: ik zal hel afzien! ik zal de boeken onderzoeken! ik zal de scholieren naspeuren het is zeker dat zij hun recht te buiten gaan en hunne plicht misken nen. Sedert 1800 jaar, moest er zoo gehandeld geweest zijn, in welke verdeeldheid zou 't Christene volk niet zitten De prote stanten lieten elk preêken, elk over het Geloof oordeelen, en op korten tijd, er waren 2 duizend soorten van protestantsche ge- looven... Neen, neen, vriend, die het éenig waarachtig Geloot wilt volgen, moet onderdanig zijn aan de Geestelijke Overheid, die al leen de Christene Samenleving regeert en bestiert. Mijn lieve vriend, 'k wensch u dan, en aan al degeen die de zen brief lezen, 'ne zaligen Hoogdag en veel gelukkige navolgen de, al de tevredenheid die 'ne mensch op deze wereld kan hebben en progrès in alles dat goed en voordeelig is. Wat zegt ge van die ramp te Mechelen wreede zaak, hé! de slachtoffers, die te Me- chelen in 't gasthuis liggen, zijn aan de beterzij; "t Bestuur tracht met de belanghebbende overeen te komen, voor dc schade we gens pijn en smert; er is proces-verbaal opgemaakt tegen den si gnaalwachter. Is 't zijn schuld? 't Is een bittere zaak. Althans, al die extra-treinen, die kermis-treinen brengen veel verwarring bij; rond de plaats der ramp, de volkeren hebben 'ne schrik van den ijzerenweg. Ook, ze zouden moeten trachten aan d'employés op de ijzeren wegen, een goede zondagrust te verschaffen. '11e Mensch is geen machien; hij moet zijn betamelijke rust hebben; anders hij gaal niet juist, hij doebbert, wordt verward in kop en lichaam, en er komen dikwijls zeer spijtige gevallen, 'l Goevernement, om wel te doen, in plaats van overal meesters te zenden, die hij ge brek van scholieren, zullen uildroogen van verdriet ot in d'hoofd- zonde van luiheid vallen, 't Goevernement moest in elke statie eenige mannen zetten voor de remplaceering van 's zondags... Maar, dagNelle, met alzoo een goevernement zou een land algauw op zijn vlot zijn; de slechte gazetten sjauwen hetnuop, om eenige Pastoors in 't gevang te steken, en ze peizen daarmee te winnen. Heelt Joset II daarmee gewonnen? heeft Napoleon 1 gewonnen, als hij de Bisschoppen deed ;inkerkeren en de Seminaristen soldaat J./^J-f^/'^vS-Y-A'f' fe- "^-5> '^X A '*X*/ De w erkman 4 -I) Hoort nu, mensch en -wees indachtig Dat de Heere God Almachtig, In zijn rijk geen ziel en duldt, Nog bevlecht met zondenschuld. Hoort de stem der droeve klokken, Die u tot bepeinsing lokken Van het lot dat vroeg of laat U ook eens te wachten staat, Krank en zondig is ons leven, Christen mensch, er valt. te beven Want eens slaat voor ons het uur- Van Oordeel en Vagevuur. t 't Is uw maagschap,'t zijn uw vrienden I Die in 't Vagevuur zich vinden, Hoort de stemmen van hun klacht, Dan op u wordt ook gedacht. Miserere, hoort hun klagen Kind, verkort voor mij de dagen, Van mijn lijden, kindren, ach, Hoort mijn bodes, mijn beklach. October 1879. Prijs in bureel of winkels 3 centiemen Met de post of te huis gebracht 2 50 s Jaars Vooraf betaalbaar Voor Frankrijk en Holland. 4,50 P. Daens-Mayart, Achterstraat, AALST. Bidt voor niii, dit zal mij zender, Lafenis in mijn ellenden. Reikt uw armen uit naar God, Zoo verzacht mijn droevig lot. Zijt gij vastgekleefd aan zonden, Houdt toch op u meer to wonden, Biecht rechtzinnig, biecht met spijt, Ziet dat gij de boosheid mijdt. Gaatden zieken in zijn lijden Gaat de armo weef verblijden, Leert't Geloof aan 't werkmanskind, Zoo wordt God ons welgezind. Voelt g'uw hert voi haat gedreven, Wacht u daarin too te seven. Logt den haat, de gramschap af, Zoo voldoet gij voor ons straf. Miserere, bluscht ons pijnen. Gij kunt 't licht van ons doen schijnen, 't Licht dat ons ten hemel leidt. Bij den Heer gebenedijd. Te koop iu onze Bureelen. De Voorspreker der Geloovige Zie len 0,40 Eone week toegezegd aan de Geloo vige Zielen 0,40 f 4.

De Werkman | 1879 | | pagina 1