Kampen, JSUiaïiaöenen Ongelukken Vauehan- De ifloord der Wetstraat. Twee Geuzen die spreken. zoo grouwc zou verwekken. - temaken. Eéne zaak is er noodig: Dat de Christelijke plichten wel volbracht worden, dusvolgens dat de kinderen liefderijk zijn voor hun Ouders, behulpzaam en onderdanig. En als de Vrijdenkerij achter de kinderen zit, dan is het, omdat juist het tegenovergestelde geschieden zou, tot ramp en droefheid der Huisgezinnen... Alia, wij zeggen met den geachteu Macharis: Moge de Vlaamsehe Patro- nagie van Luik in vollen groei en bloei komen, en zijn lokalen op gevuld zien van ons gefielde jonge Vlamingskes! n Gaat die schikkelijke zaak uitkomen? Gaan de plichtigen gekend en gestraft worden? 't Ware toch grouwelijk van te moeten denken dat er daar te Brussel in klarru dag, 'ne mensch wordt in een huis gelokt, ver moord en dat men niet weet, wie de misdadigers waren en d'opsto- kers. Al de telegrams tusschen Brussel en Antwerpen, van 31 Dec. tot 8 januari zijn iu beslag genomen. De moord is den 7tn januari gebeurd. Men is op 't speur van den zoogezegden Vaughan; order is gegeven aan een vermaarde personnage van binnen d'48 uren in te komen; en een gazet van Brussel schreef zondag: De zaak wordt ijk dat dafkondiging der namen een algemeen afgrijzen u:u. Er zijn huiszoekingen gedaante Brussel in't hotel Mengelle, rue Royale, en kopstukken der Polieie zijn naar Antwerpen vertrokken. En wat hoort men, tengevolge van dit gerechtelijk onderzoek? Eilaas, 't bewijs dat Leopoldus I de waar heid zegde, als hij uitriep: Die Vrijdenkerij brengt ons naar de barbaarschlieiii!Gedurig verneemt men: Hij had betrekkingen hier, leefde daar, enzoovoorts... Die wereld der Liberaalderij, maar lichtekes opgeroerd, ach, wat doetzij vuile dampen in d'hoogte komen! En hoe moet liet. daar in de diepte zijn! Foei, l'rijmaalfoei en wee voor de Familiën die er meê besmet zijn.... Een familie mag in 't goud zwemmen, en de vu dieverij is er in, twist, droefheid en ellende! En 't ergste van al, dat de Geuzerij werkt, om dochters van denzelfdcu kaliebei' t'hebben, vrouwen en huismoeders die, in plaats van te zuchten en te bidden en te werken voor de bekeering der ontrouwen, d ie zullen zeggen: Ha, ge loopt uit den rechten weg! ge verplonsl en verzwijgt ons geld! Welnu, ik zal 't ook doen!... En alzoo zal d'helle compleet worden.... Ondertusschen, beter nen droogen boterham in vrede en deugd,als de lekkerste gerechten in oneenigheid en wulpschhcid!... Er moet gewerkt worden tegen die Liberaalderij, weg haar gazetten, weg hare Scholen en Sociëteiten, of g'heel de Samenleving zal in de schrikkelijkste krampenjkomen!. En die slomerij van Geuzerij presenteert zich met '11e schoone voor schoot! Valschheid en bedrog! Men schrijft dat een meisje van Molenbeek, een dwaze doch ter, veel presenten kreeg van '11e kerel, dikwijls met een koets werd afgehaald en rond den 8"' of 40*» januari met hem naar Bresilië is vertrokken. Zou dat de juffer niet zijn, waarvan koetsier Colas spreekt? Doch wat belang, kon die dochter hebben, om te komen zien of Beruays waarlijk was vermoord?., 't Is niet. genoegde gazet ten te lezen; er moet op geredeneerd worden... 't Kan ook zijn dat zij de misdaad heeft helpen plegen om samen aan 't geldtegeraken. Volgens d'algemeen gevoelens is de Vaughan een betaalde moor denaar geweest en is 't hij niet, die de brieven te Basel heel. in de Post gesteken. GENT. Vrijdag, op de Botermarkt, aan een vrouw 16 fr. ontstolen.Op de Koorninarkt '11e vent aangehouden, ne rransch- man, die pratikeerde in de magazijnen der Veldstraat; te Loiibaix staat hij nog gemarkeerd. Zondag, aan de Kecollcttenlei, ne jongen, al spelende, vie! over de balie in t water; een heer sprong te watere, redde 't kind, met koorden hem door t Volk toegeworpen en ging nu zelf verdrinken, als de bloemist Van den Bossctm in nen boot sprong eu den moedigen lieer reilde... Dat ze daaraan t Kruis van Eer .schenken't Zal weer iets zijn, op Carnaval, te Gent; hoort, g'heel de wereld zegt liet: 't E11 zijn geen vermaken, maar slemperijen en ontuchtigheden....En dat alles is gekomen, door de vergeuzing van een gedeelte der gentsche werklieden... Moest Ar- tevelde terugkeeren en zijn stad Gent zien, hij kroop van spijten gramschap terug in zijn graf; want t is schrikkelijk, gelijk die Geuzerij een Volk kan ontaarden en bederven. Drij soldaa jes zijn zondag avond uit 't Hospitaalgevluchteuzijn maandag moigend gevonden in een her'oergsken op St Pieter... Es da ziek zijn! Tc Turnhout is een gi oote oude Bank gesprongen; was in nesten; ging een minnelijke overeenkomst met de schuldeisschers sluiten; is failliet verklaard; grooteu esclander in de stad! de vei- liezen zijn aanzienlijk en menigvuldig; er zijn er die SO, die 60 duizend franken verliezen; anderen die hun spaarpenningsken kwijt zijn. 't Volk is samengescholcn en heeft de vensterruiten der ge- sprongene Bank ingesmeten. Verscheide handelshuizen der Hoofd stad van de Kempen zijn door deze ramp erg getroffen. Gesnapt! Zekere Ligneul, kassier, was over eenigo maanden tot Brussel verdwenen met 150,000 ir. gestolen geld; die geleerde Geuzen zijn immers met geen klein sommeken te vrede; effenal rijk stelen! En Ligneul gingdirokt, naar Parijs wonen en ontsnapte aan de Polieie, doch nu d'ander week, de rat die te lang gerust leeft, valt toch in de valle, Ligneul had te Brussel nog zijn vrouw en zijn dcohter en hij schrijft dat zenaar Parijs zouden komen, om er te even, rijkelijk, hij als Mijnheer, zij als madam en mammezel, natuurlijk zonder naar kerk of kluis 0111 te zien; want voor een dief en schelm is de kerk een stem die roept: Restitutie doen'! of d'eeu- wige straffen wachten u!.. Hij doet dan zijn volk komen; jamaar, deDPolicie werd liet gewaar en als de twee vrouwmenschen te Parijs aankwamen, de kassier was er en men reed naar lmis, gevolgd door eenige poiiciemaniien, die achterna belden, opzoeking deden, den diefin staat van arrest stelden, en naar België schreven dat de vo gel geklampt was. fVlizf Wat nieuws, kameraad Pruts Ja, Treem, dat wij te Mechelen boven liggen, met 20 stemmen Erdabi, Pruts, vi van ons! En daarop gedronken 't Heeft moeite gekost. Pruts; maar de slimste kreê- mer trekt met de duiten op. Hebben is „nebben, Treem Alzoo moet er g'agierd worden Eerst de kiezing vernietigen, orndat er uitkoo- ping is 'geweest. En daarna dwingen en forgseren, met alle macht en geweld! Anders, Pruts, 'k wil het u hier zeggen we la»en onder met 150 stemmen. Maar Sainctelette is juist op reis. Ea in 't arsenaal, is 't waar dat' er daar 600 kiezers zijn?.. Ja, gewillig, Pruts. C£Ö Treem, jongen, dat wij ons kraam ne keer konden vastspij- keren. En hier onzen stek slaan voor altijd Ja, Treem, er is nog zooveel geld inBelgenland. En de Belgen kunnen maar alles belas ten; 't principaalste is dat wij, geuzen en vrijdenkers met de frinkettea kunnen werken. Ja, srneeren dat het vet van ons kin loopt... Hoort, Pruts, ge zult zwij gen Mijn woord van eer, Treem, ik zweer dat Bah, bah, Pruts, wat - weerde heeft 't woord of dp. 11 eed van 'ne Geus. G'hebt -"'el gezien in de Kamers dat ons Ministers,Brialmont hebben ongelijk gegeven. Ja, en hem geblameerd. Maar wacht maar tot achter Junials wij aan t schotelken blijven. Wij moeten, Treem, of de stukken zullen er vliegen. Wacht maar tot achter Juni, Treem, enge zult de gedachten van Brialmont zien uitvoeren: Par-file-a-gauche marche! meer mil joenen! meer soldaten! een reserve... Maar 'ne mensch moet rijden en omzien. Treem, z'hebben nu te Soignies, ons een honderd Kiezers bijge geven, wordt er nikske gedaan voor Gent? daar zal de groote bat- tailje geleverd worden. Gent, ja, maar wat gedaan Wel, de Boeren beletten van te kiezen,een schreef over hunnen naam trek trekken, en als ze reklameeren, laten reclameeren Geen slecht gedacht En al die officiéMe Meesters zijn nu toch aan onzen riem... Op elke prochie hebben wij 'nen agem. Zoo lang er wit op 't steentjan is. Pruts. Dat veegt! maar 'k zou ze laten kiezen, als mannen van kapa- citeitLévert dat gedacht'ne keer over; maar Treem, mijn keel wordt droog; laat ons 'ne keer binnentrekken Hé, Treem, ge moest mij daar iets zeggen? Ja, Pruts, dat wij zoo rap ons vaan niè zullen afgeven; al de geuza-verstanden zijn aan 't werk om middels te zoeken, tegen de kiezing van Juni; en't zal van audaces zijn, van te durven; later, verderen uitleg daarover. En eens over Juni, sain et sauf, dan Dan al die calotins en bas. G'agierd Pruts, gelijk in Frankrijk! Vive la liberté, voor ons alleen! Want ge moet Geus zijn om de vrijheid te verdienen. .Ta, gelijk Frêre in de Kamer heeft gezegd: 'k Zou eik laten kie zen, als ik wist dat ze voorde liberalen zouden kiezen. Die Katholieken, Pruts, ze meinden in Pruisen boven te liggen; maar Bismarck is'zoo bekeerd nie als ze denken; en Frankrijk! Daar, Treem, daar liggen wij in den zachtsten doms. Terwijl, Pruts, iQ Italië ons Volk Roomen versterkt om tegen de Potentaten ce verdedigen. Tr->em, Belgenlandmoet op denzelfden kam geschoren worden. 't Zal kernen, Prats, ge ziet wel dat uit de Walen petitiën ko- mpn om de Pastoors af te stellen. En hoeveel dat er daar zijn die als heidenen sterken! Hoort, Treem, laat ons 't sterven onverlet laten! Hoe, ge zjudt! wat hoor ik! ge zoudt niet durven effenaf Geus zijn en Geus blijven. Om rechtuit te zeggen, NEEN! Treem, dat sterven maakt mij henauwd; als ik alzoo nuchter ben en peis op't geen wij onderons afgeven, en dat ons gazetten schrijven; er is daar iets in mijn hert dat mij kriebelten zegt: Er is een ander leven! 't En kan niê zijn, dat de Schepper ons op de wereld zou stellen met vrijen wil, om goed of kwaad te doen, en daarna te zeggen: Alles is dood en vergeten! Bah! bah! 't Is alzoo, Treem, samen drinken en op ronde gaan,maar wordt ik ziek, ge moet mij gerust laten... Kom, lotj ons die zwerte gedach ten gaan afspoel ea...

De Werkman | 1882 | | pagina 2