I BUITENGEWOON NUMMER. KERKKLIJKWJIÏÜWS. Vragen en antwoorden. De Werkman 12* JAAR. N° 595 14 Maart 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50 ;E voor Holland, Frankrijk, Duitschiand Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Woensdag 19 Maart —Feest van den H. JOSEF, Patroon der Chrlstene Huisgezin nen en bijzondere Beschermheilige van Belgenland. Vader JOSEF, in uw leven. Man van groote needrigheid Maar ten Hemel opgeheven. Sterk door Gods almachtigheid. Refrein: Maak ons leven vrij van zonden. Doe ons voortgaan in de deugd Dat ons ziele, eens ontbonden, 't Land inga der eeuwige vreugd. 2. Vader JOSEF, die met werken 't Heilig Huis van brood voorzaagt. Wil den werkman steeds versterken, ln het lot dat hij hier draagt. Refrein Maak ons leven, enz. 3. Vader JOSEF, steeds in vrede, Zelfs in pijn en tegenspoed, Deel ons die gerustheid mede, Overtreffend alle goed. Refrein: Maak ons leven, enz. 7. Vader JOSEF, hoor ze dreigen, De Vervolgers van het Goed, Hun geweld «n listen stijgen Weg, roept men, dat Christen Bloedl RefreinMaak ons leven, enz. 4. Vader JOSEF, is heden Toevertrouwd elk Huisgezin, Ach bewaar er reine zeden En een sterke godsvrucht in. Refrein Maak ons leven, enz. 5. Vader JOSEF,Land der Belgen Is plechtig toegewijd, Laat 't Geloof hier niet verdelgen En de Deugd terzelvertijd. Refrein: Maak ons leven, enz.' Vader JOSEF, help de vromen, Dat ze vast en vaster staan; Dat de zondaars wederkomen. En tot hun Verlosser gaan. Refrein Maak ons leven, enz. 1 8. Vader JOSEP, moet 't stormwed er Zwaarder slaan langs allen kant, Zie op uwen Pand toch neder. Ach, bescherm ons Vaderland. Refrein Maak ons leven, enz. 9. Vader JOSEF, u vertrouwen Wij ons lijfs- en zielsbelang, Oud en jong hun handen vouwen, En U smeeken met aandrang. Refrein: Maak ons leven, enz. In d'ARME CLAREN t'Aalst gaat er in 't kort 'ne Jubilé gevierd worden van SO jaar Religieuse. Het Geestelijk Kleed wordt hedendaags door velen veracht. Maar wat staat er geschreven: De Dienaar is niet beter dan de Mees ter! En wat leert ons d'overlevering: Dat, als de eerste Paus uit Roomen ging. komen. T'EECKE, boven Gent, is zijn Hoogweerdigheid de Bisschop d'ander week komen vormen. Als de plechtigheid in de kerk geëindigd was, er lag op de wijk Landi'.it een ziek kind, zekere Camiel Leys, dat ook naar 't Vormsel snakte; de geburen wisten dat Zijn Hoogweerdigheid zeker zou gekomen zijn en hadden den weg met een dubbele rei sparrekes beplant, waartusschen palmboomkes; ook stond er een triomfboog met het volgende rijmken Eer en lof aan Zijn Hoogweerdigheid, Die dees krank kind den weg des hemels bereidt. Benevens de Herder der Parochie was Z. H. vergezeld door den weledelen heer Graaf de Lichtervelde, om Peter, en Juf. Celina do Pelichy, om Meter te ■jn; M. Burgemeester Demaisière en verschelde andere personen van Overheid en aanzien maakten ook deel van den Stoet, die zooveel vreugd en troost aan tea ziek kind kwamen brengen. OVERWEGINGEN VOOR DE VASTEN. mensch, in dezen tijd, wil ingetogen wezen, En dat voor uwen geest, het Lijden komt gerezen, Het Lijden en de Dood van 't Goddelijke Lam, Van Jesus onzen Heer, die als Hersteller kwam, Om een vervloekt geslacht te redden uit de pijnen En weêr, gansch vrijgekocht, in eer te doen verschijnen. Vólg Hem, die veriost, op Zijne lijdensbaan, En blijf bij elke smart, met diepen eerbied staan Het zal u zoeten troost en sterktenisse geven, En brengen na den tijd, tot 't eeuwig zalig leven. I ■■1.1.1 I M lil II I II I 1 ww——M—i— PARLOIR- Ontv. uit W. van M. R. Op. 2,.ïO voor 1883. Uit Eeck. 2,50 tot april 1885 en 2,Ï0 voor 1884. Uit Engeland S. P. H. 4 schellingen. Van M. Sch. B. 2.53 voor 1884. Uit Th. van M. M. 2,5o tot oct. 1884. Vr. te L- ik stel 1,85 op uwen tegoed. M. te Sch. wij herinneren u de beslissin gen van onzen raad: 1» de mededeelingen, kort; 2" solo-slims worden maar afgekondigd mits 50 c. voor de Vrije Katholioke Scholen. Vr. te Selz. van de naaste week beginnen wij de Berichten over Concerts. Hit ff. van M.P. J. J. 5.0o, F. Werkmanwat nieuws, wat nieuws is er? k. Die moord te Dendermonde! V. Ja, geef ons daar berichten overheeft den afgrijselijke» schelm zijn misdaad bekend? Zijn er medeplichtigen? Welke, zijnd* laatste berichten over die wreedaardigheid? A. Hoort, donderdag van d'ander week ten 3 ure, is de moor denaar Egide Deck wederom naar de plaats der misdaad gebracht en daar heeft hij' alles hekend! V. Alles bekend'. En waarom heeft hij dit nederig beggijntje ver moord? A. - Om geld te hebben, met hetwelk hij schikte als matroos naar Amerika te trekken. V. Maar beggijntje Verhelst had geen geld!? A. De schelm raeinde dat in dat huizeken een bemiddeld mensch woonde. V. En hoe is hij daarin geraakt? A. Langs de vestingen en den muur over; maar die wilt ste len en moorden, geraakt overal binnen; hooge muren, grachten, sloten, grendels, helpen niet veel, men kan zich immers laten in sluiten, zich versteken en aldus zijn schelmstukkerij uitrechten. De moordenaar heeft bekend dat hij ten 9 ure 's avonds langs de vestingen op 't Beggijnhof is geraakt; eerst heeft hij 't huis door snuffeld der juffers Verhas die afwezig waren; daaana is hij langs de venster in 't huis der jufferbeggijn Verhelst geslopen;'t mensch, gerucht hoorende is opgestaan, is naar de deur barer slaapkamer gegaan en alsdan de schelm,doorden duivel der moorderij gejaagd, heeft zijn dolkmes getrokken en dit wreed wapen gestoken in 't lijf der deugdzame dochter, dwars door hare rechter long, bijna tot aan het schouderblad. V. Ode wreedaard! A.'t Slachtoffer is bots neêrgeploft en was dood. Dan is de wreedaard verschrikt geworden, heeft 't beggijnhof verlaten, is als 'ne :-azigen duivel nog in verscheide huizen der stad gaan stelen, is j naar Lebbeke geloopen, heeft daar 't Convoi voor Dendermonde j genomen en is aldaar aangehouden door den statiechef en zijn zoon. V. Is 't waar dat die heeren zich zoo moedig gedragen hebben? A. Oprechten heldenmoed hebben ze getoond,vader en zoon, en indien zij een buitengewoon kruis van eer kregen, g'heel de I wereld zou bravo! en welverdiend! roepen. Dechef heeftzijn leven j geriskeerd om den bandiet aan te honden. Zijn zoon, sergeant-foe- rier bij den troep, kwam zeggen dat er in de piscienen der statie 'ne persoon was die zich scheen weg te steken. Dechef gaat er naar toe met zijn zoon, en doet hem meé naar zijn bureel, daar ziet hij dat de kerel een pak gestolen waschgoed heeft; hij ziet verder dat er bloed aan zijn handen is, hij roept: Gij zijt mijnen man! Gij zijt de moordenaar van 't beggijntje Verhelst! 't Is niet waar! roept de schurk, 't is van potasch dat mijn handen rood zijn, en hij stak zijn rechte hand onder zijn frak, maar de zoon roept: Vader, pas op! hij heeft een mes. in zijnen gordel! De chef ziet inderdaad den hecht van een mes, hij springt vooruit, trekt het mes naar zich en ziet met schrik en afgrijzen dat er bloed aan kleeft; dan roept de chef met donderende stem: Hier is hij, hier is de moordenaar der beggijn! En op dit geroep zijn de bedienden bijgesprongen en heb ben 't monster gekoornd en gebonden. V. En dat is alzoo gebeurd? A. Gelijk wij d'eer hebben u te zeggen, achtbare Lezers. Weldra wist g'heel de stad van Dendermonde de tijding dier ge wichtige arrestatie, zoo betiendiglijk verrichtdoor't Volk der statie! V. Alia, dat is wel! anders ware de kerel misschien ontsnapt ge weest; den eersten keer dat wij langs die statie reizen, zullen wij dien wakkeren chef trachten te zien. Hij haalt er eere van! en al degene dt* hem bijgestaan hebben. En zijn er geen medeplichtigen? A. Deck zegt dat hij gansch alleen was. Nogtans zeggen ze dat hij 's avonds en 's morgends met een andere kerel is gezien ge weest! V. Wat zegt hij in zijn gevang A. Niets, hij schrikt en beeft als de deur van zijn celleken i opengiat; misschien onderstaat hij reeds de folteringen van Cain. V. Zijn er nog bijzonderheden? A. In 't gevang zijnde, werd hij door de cipiers onderzocht en aan zijn been,onder zijn kous was een ponjaardeken gebonden^ V. Een ponjaardeken? A. Ja, aan zijn been vast gebonden. V. En wat zeggen de menselien te Dendermonde A. Z'hebben groot medelijden voor dit slachtoffer getoond; op 't beggijnhof bijzonderlijk is men diep verschrikt, doch zonder rede, zegt men, vermits de moordenaar vast is, vermits men nooit twee moorden achtervolgens op dezelfde plaats aantreft, vermits ook het nu overal geweten is dat de moordenaar misschien in dat huis 10 of 20 frank kon vinden, vermits ten anderen men op de beggijnhoven niet gaan moet,om geld tevinden; er wordt daar geen

De Werkman | 1884 | | pagina 1