- De 'Kiezingen handel gedreven; de godvruchtige dochters der H. Begga leven er van hun inkomstekes of van eenig werk dat zij thuis of bij hunne medezusters verrichten. V. Hoe oud teas 't slachtoffer'! A. 't Slachtoffer? van 't jaar 1841, haar naam is Jufv. Joanna Francisca Verhelst, geboren te Cruybeke (Waas). De moordenaar is 'ne manskerel van 28 jaren, sedert lang schelm en deugeniet. Godweet heeft hij in 10 jaren zijnen Paschen gehouden, in een woord, 't was een oprechte verworpeling, die nu voor zijn leven lang achter de traliën zal zitten. V. Ze moesten maar rechtaf gülke monsters op deguiljotien Ir en- gen; daar is hun plaats! Leven om leven A. Dat zegt eikendeen. F. En de diefte van 26,000 fr. te Lokeren A. Nog niets dat ten blakke komt over dien grooten dief stal; die dievendie dieven! d'onrechtveerdigheid klimt en de ongeregelde begeirlijkheden overweldigen alles. F. Is 't waar, Werkmandat Pitje Van Humbeeck ziek is A. Ja, 't schijnt dat hij de vèlziekte heeft. F. Is dat gevaarlijk A. Om daar wel op t'antwoorden zouden wij eerst den pa tient moeten zien; er zijn menigvuldige soorten van velziekten g'hebt de erysipelas, de herpes, de zona, de crusta lactea, de sca bies en menigvuldige andere. In 't algemeen, bij onzen weet toch, sterven er niet veel menschen van, maar 't is lastig en verdrietig, 't maakt'ne mensch ongeduldig, leelijken oud voor zijnen tijd. F. Zoodat Pieter ook al miseriën heeft A. Och ja, wie is er zonder? maar de chirurgijns leeren dat de velziekte kan komen door geweldige passiëu van haat en van gramschap en van arragie; en wat zullen wij zeggen van Pieter Van Humbeeck? Ge weet dat hij in de Logie afgeroepen had dat het Chfistene Geloof den put in moest? F. Wij herinneren ons deze zijne ijselijke woorden! A. Welnu, Pietje wordt ziek, Pietje veroudert eiken dag, Pietje schuift op,gelijk iedereen, naar't graf, en die fameuse Pieter moet nu toch zien dat hij met zijn Schoolkijkers en zijn Meesters, met zijn Inkwisitie en al zijn macht, dat er zooveel apprentie is van 't Christene Geloof in den put te krijgen, als dat hij den 0. L. V. Toren van Antwerpen op 't piat van zijn hand zou dragen. Dat is een eerste miserie van Pieter. V. Zijn er nog andere A. Menigvuldige. De verachting in welke hij gevallen is Ziet eens die geldverslindende Inkwisitiewie roept er niet op! 750,000 fr. zoo roekeloos opgedaan. Al die verkwistingen aan zijn Paleis, die vette jaarwedden van schoolopzichters en van meesters zonder leerlingen, die miljoenen en miljoenen die jaarlijks verkwist worden. Zelfs veel bedienden die anders onverschillig waren, be ginnen daarop te stoemmeIen,en zeggen dat diedwaze geuzenbottik der scholen, een algemeene verscheuring en verplettering wordt. Piet ziet het oogenblik komen, dat al de liberale Ministers onder d'algemeene verontweerdiging zullen vallen. V. Wat gaan wij aan die Minister wenschen A. Dat hij zijn lijden geduldig verdrage, dat hij, ziek wor dende, op d'Eeuwigheid moge denken, de menschen zijn toch geen beesten, de menschen kunnen goed of kwaad doen,en zullen hierna loon ontvangen volgens werken. Dat Piet als verstandig man han delde, hij zou zijn truweel en voorschool van moartelbroêr inleve ren. Maar dat menschelijk opzichtWat zullen de Vrijmetsers, de kameraden zeggenO sukkelaar, wat geeft het hoe de menschen van ons spreken, als wij wel staau met den grooten Meester Laat ons toch allen leven4 ob de dood niet te moeten vreezen. V. Amen. V. En wat bijzonder nieuws in Europa A. Wat bijzonder nieuws in Europa!;Ja, dht mogen wij niet vergeten: Een akkoord of bondgenootschap tusschen de DRIJ KEIZERS VAN EUROPA. V. Welke drij Keizers A. De 3 drij keizers van Europa. Alexander III van Rusland, Willem van Duitschland en Frans-Josef van Oostenrijk. Nu wel en wij waarom d'oude diplomaten gedurig over en weêr liepen, van 't een Hof naar 't ander. iT. Waarin bestaat dit Bondgenootschap A. Dat Rusland, Duitschland en Oostenrijk zich verbinden voor 5 jaren, van te samen in vrede te leven, van Frankrijk niet te helpen of van geen oorlog aan te gaan,dan voorden algemeenen in trest. V. Hat gaat Frankrijk tegen A. Geweldig Frankrijk meinde nog in geval van oorlog op Rusland te mogen rekenen; maar nu is deze hoop vervlogen en Frankrijk kan geen andere bondgenoot hebben dan Italië. V. En Engeland A. Engeland heeft te veel werk in Indië enEgypte;en Frank rijk is te slecht bestuurd om op Engeland te mogen rekenen. V. Is er ander bijzon ter nieuws A. In China gaan de Franschmans traagzaam vooruit en in Egypte hebben de Vrijwilligers van Engeland den slag van Tel-Eb gewonnen en d'Arabieren op de vlucht gedreven... Daarmeê heb ben wij deer ons Parlement te sluiten, elk de goeien dag te wen schen, benevens vrede,welvaart en geluk.Tot als 't u nogeens belie ven zal LOOPENDE NIEUWS. Op 29 April, Groote Belgische Bedevaart/iaar Lourdes, ie pl. weg en weêr i5o fr., 2e pl. 100 fr. 3e 70. Men schrijft in tot i5 April voor Oost-VI. bii E. H. Scheer- linck, buidevetterken 7 Gent of bij M. V. Casier, St Salvatorstraat 8; voor Brabant bij den E. H. Vereecken, Zonder-zorgstraat 46, Elsene Brussel; voor West-Vl. bij M. J. Dumullié, Rijsselsche-str. Kortrijk. In Oostenrijk zijn vier kleermakers aangehouden, als wezende gevaarlijke en werkende Socialisten. Te Wesel is een onderofficier gevlucht met de kas. Te Parijs zijn 3 benden van valsche munters aangehouden. Te Aix, in Frankrijk was er een officiéele Normaalschool met een kapel; z'hebben die kapel afge schaft en al de gewijdde goederen publiek verkocht. Elk is een timmerman of stichter van zijn geluk of van zijn ongeluk. Er is in Hollend niet ver van Hulst, een dorp genoemd: RUSTWAT. 't Concert der Catharinisten heeft, alle onkosten afgerekend, in de kas van den Schoolpenning, 256 fr. opgebracht. Z'halen er eere van, die ievetige en bekwame jonkhedenl Te Meulebeek heeft de Gemeenteraad beslist van het Gasthuis CIVIEL te maken. Dat is gebeurd, in weerwil der protestatiën van de Docteurs, die met alle goede redens en stukken van bewijs, de zottigheid van dit Geu- zenwerk toonden. Dat die Vrijmetsers in de Gasthuizen moesten komen, ze zouden zoo uitzinnig niet handelen. Te Parijs, in een civiel hospitaal zijn op korten tijd 6 zieken verongelukt, door de schuld van nalatigheid... Als de Gasthuizen civiel zijn, dan kunnea de Vrijdenkers gemakkelijker werken om de menschen te DOEN sterven gelijk de beesten. De behoeftige zieken op hun bed van smarten, de dooden in hun graf.de kinderen van in hun wieg, wor den vervolgd en verdrukt door die vermaledijdde Geuzerij. 't Zijn de generaals die tegenwoordig geknipt worden. Holland heeft ook zijn oudste krijgsman verloren, namelijk generaal Dumonceau, van 't jaar 1799.De Keizerin van Duitschland heeft een Order van Eer ingesteld voor al de dienstmeide» die 40 jaar in denzelfden post zijn gebleven. Sommige liberale gazeiten zijn door helsche dra gonders geschreven; ze zuigen slechte feiten uit hunnen duim en leggen ze ten laste van katholieke of van geestelijke personen Van al hetgeen de liberale gazetten over vreemde landen tegen 't katholiek aanhalen, is er niets te gelooven, NIETSI BlSMARK is d'ander week bijna onder de groen sargie gezonden; gezeten in zijn voituur, deed bij een wandeling rond zijn kasteel van Frieden- ruhe, ze moesten den ijzerenweg over; de barreelen waren open, de koetsier lijdt door, maannauwelijks is de voituur er een hazen- gedacht over, als er een convoi voorbijsjoeftl Die doodl die doodl hoe dat ze'ne mensch kan treffen, en ons alles afnemen wat wij hier bezitten en den miljonnair zoo arm maken als een bedelaar. Daarom, zegt het boek der Wijsheid: Wees niet gierig of niet ver kwistend, maar gebruik uw goederen met dankbaarheid, wees goed en milddadig, dan zult gij gelukkig leven en gerust sterven. De Milicïe-Raad van Aalst. Een goei klas; 6 man van de reserven zijn goedgekeurd; maar vijf van deze klas zijn afgekeurd; en N° 130 kan er waarschijnlijk UIT zijn. Laat ons de kiezings-exaams niet vergeren. Te Orchies in de Walen, is er oorlog tusschen de bakkers, en 'ne gelukkigen oor log,want 't brood van een kilo en halt is tot 45 centiemen gedaald, en de brookes van 5 eens worden aan 'nen halven stuiver geleverd. De ex-Notaris De Vriendt is deze week uit Aalst verhuisd. O SpaarzaamheidI o wijze spaarzaamheid, bron van zoovele begaafd heden ec deugde.-; gèluzkige huisgezinnen waar de spaarzaamheid begrepen en geoefend wordt.... Zelfs diep in Frankrijk, te Aagers, spreekt de Union Economique met lot en bewondering van de Spaarkassen tot Iseghem en Ecghem ingericht en aldaar zulke tref fende voordeden opleverende. Ha, de Kiezingen voor de Kamers?.... Waar is't dat ze kie- zen? In de Provinciën Brabant, Antwerpen, West-Vlaan- deren,. Namen en Luxembourg. 'tis onze slechtsten kant? Ja. Hoe zijn de manschappen verdeeld? Luisterten wilt attentie nemsn. Brabant heeft 20 liberalen en 5 katho- lieken; Antwerpen 13 katholieken en 1 liberaal-,West-Vlaande- ren 15 katholieken en 2 liberalenNamen 3 liberalen en 5 katholieken; Luxemburg 2 liberalen en 3 katholieken.—Waar hebben wij kans van te winnen? T'Antwerpen 1 man, te Brugge dito; in Namen verscheidene, in Luxemburg ibidem. En Brabant Dat is nog te zien. Wat is er in 't al- gemeen te bemerken? Dat er veel katholieke Kiezers ten "•SLvSu.- tüS»- onrechte afgesehrabt zijn en dat de Ministers met al hun macht van geld en van gezag op de kiezingen drukken. Maar toch, het Onrecht zal niet blijven duren. Laat ons werken en bidden; dees Ministers zijn aan 't hoofd gekomen door de schuld van 25 kiezers uit 't Gentsche, die misschien gepeisd hebben: 't En zal op ons stem niet aankomen, of die zich hebben laten overhalen... Elk moet denken dat alles van zijn stem afhangt.;.. RECHTBANKEN. Te Brugge stond d'ander week een officiéele Meester voor d'Assisen, onder beschuldiging van moord; nevens hem zat de vrouw van den vermoordde, met welke die civiele meester in ken nis lag doch volgens zijn verklaringen, zonder slechte inzichten.. Moest het 'ne vrije Meester zijn, ge zoudt éen gerucht hooren opgaan! De offi ciéele Meester met de vrouw van den vermoordde en een medehelper zijn alle drij vrijgesproken. 't Parket van Charleroi is naar 't bosch van Sarty gegaan, wogens de betichting dat zekere heen H.... in zijrfen slaap zou vergiftigd geweest zijn. De vrouw van den dooden is aange houden en zit vast te Charleroi. Nooit zal de misdaad haar straf ont- loopen en dikwerf volgt de tijdelijke straf zeer spoedig Tol Hekelgem is een dochter aangehouden en gevankelijk naar Assche vervoerd.Deftig en eerbaar leven, dat is de gerustheid en de blijheid. BUITENLANDS. Te Prezza, een dorp van Italië, is aan een nieuwe route die ze daar maken,zoo geweldig gevochten dat er 8 personen dood hieven en 14 gekwetst. Te Ryperkerk, in Holland is 'ne verkens- slachter zijnen vinger afgebeten door een zwijntje dat hij gesteken had en reeds dood waande. In de groote magazijnen van den Louver t« Parijs zijn woensdag niet min dan 500 diefstallen gepleegd. De groote steden worden onveiliger dan over honderd jaar 't Vrijbusch. Die diefte in de Post te Breda wordt voortdurend besproken; en men vertelt het volgende: Een inwoner kreeg 's namiddags 't bericht van een ge chargeerde brief te gaan ontvangen; hij stelt het uit, tot 's anderdaags 's nachts gebeurt de diefte en hij is 15,000 gulden kwijt. In d Fran- sche Post tusschen Parijs en Toulouse is een brief met 50,000 fr. ver dwenen. Een koopman in diamanten is voor 50,000 fr. bestolen; de Anarchisten spreken van een groote Vergadering die op 18 Meert zal ge schieden^Te Marseilje is een groot geheim speelhuis ontdekt

De Werkman | 1884 | | pagina 2