BUITENGEWOON NUMMER. i2eJAAR. N® 607. 6 Juni 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50;! voor Holland, Frankrijk, Dultschland Amerika 4,50 's jaars, franco thnis, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. ijnsdag aanstaande, ten 9 ure, en de 2° afroeping onmiddelijk |na d'eerste. De kiezingen van 25 Mei zijn een goed voorteeken 50 pro- 'vinciale zetels hebben wij gewonnen en de Vrijmetsers 4 of 5; de balotteering van zondag te Nijvel en in Henegauwen zijn voor ons geweest. Niemand in België, of hij is bekommerd met den 10 Juni. De Vrijdenkers en Vrijmetsers werken om hun rijk van dwang en ope- lerij te doen voortduren; de Katholieken, al de ware Vaderlanders zuchten naar Redding en Verlossing, naar Eerlijkheid, naar Vrij heid, naar Gespaarzaamheid. We staan daar,gelijk ons Voorouders, als de slag der Gulden Sporen nakende was; wij werken én bidden om te mogen roepen:'t Vaderland isverlost! Vlaanderen den Leeuw! Humbeeck staat daar met de straf ëfi 'de schande vd'm zijn rampza lige propoosten Die Schoolwet ligt nu ziek en stervende, die Wet is bijna een lijk en 't eerlijk Belgenland zal haar in den put schuppen, welke men voor ons oud en deftig en gezegend goddelijk Geloof had bereid. Dan hebben wij gezien, Frère, 't schuim op de lippen omdat zijn schoolwet niet pakte en den Pauzelijken Nuncius affrontelijk uit Belgenland jagende, terwijl Rusland en Pruisen een Pauzelijken Vertegenwoordiger vragenwij hebben nog gezien en beleefd, Bara Minister van Justicie; die meer dan 200 Onderpastorijen tot afschaf fing heeft veroordeeld, die met hon- derde fondatiën heeft vernietige, vele Collegiën doen sluiten en die waarlijk gelijk hij hier ofgebeeld staat, als kos ter praalt; hij Geus en Vrijdenker, hij wil de wet geven aan Kerken en Ker kelijke Ceremoniën; ja, aan d'heiligste plaats van Belgenland, aan de kapel van 't H. Bloed te Brugge wilt hij met zijne piek staan en d'offergiften door zijn handen doen passeeren. Nog niet genoeg daarmee, hij wilt zijn gezanten zenden naar alle kloosters en koventen om de Godgewijdde zielen den duivel aan te doen. Ondertusschen bleef zijn aandacht gevestigd, om de Tribunalen te vergeuzen, dat er in België geen recht meer zou zijn voor een katho lieke mensch. Laat ons spreken zonder haat of nijd; de Waarheidde Welvaart der Familiën en van 't gansche Vaderland. Dat de feiten, dat de daadzaken spreken. Wat hebben wij gezien en beleefd sedert 1878, alswanneer deze Ministers aan 't roer zijn gekomen Als er iemand zijnen dag begint met op straat te komen en een sakkersche vloek naar den Hemel te werpen, elk slaat zijn armen overeen en zegt: Men zal heden nog leelijke stukken zien In 1879,'t is de gewoonte dat de Kamers aan den Koning ant woorden en tot dan toe had men in die Antwoord toch de Godheid herkend; maar de Ministers en hun meerderheid zegden De naam van Ons Heer moet er buiten de Kamers van Engeland en Pruisen spreken met eerbied van God, maar wij willen dat niet meer Alzoo zijn ze begonnenjen wat hebben wij verder gezien? Een Wet van Onderwijs, een Schoolwet, een oprechte gruwel daad, door een achtbare Grijsaard, Prins de Ligne wel beoordeeld; tot dan toe was hij halvelings liberaal geweest; maar die wet ziende afkomen, hij riep uit: Die Wet, riep hij uit, zal den Burgeroorlog veroorzaken, t is een goddelooze wet; ze zal de misdaden doen Aermenigvuldigen Die Wet wordt gestemd met éen stem meerderheid en aan 't hoofd der scholen zag men geplaatst een kopstuk der Vrijmetsers, Pieter Van Humbeeck, die zijn woord van vroe gere jaren moest goeddoen en door die wet de Roomscb-Katholieke Re ligie in ons Vaderland dooden en begraven. Wat zullen wij zeggen van d'uit- voering dier Wel? Een jaar lang alle dagen schrijvende, zouden wij nog niet voleind hebben, moesten wij al d'akten van onrecht, van geldver- verkwisting, van uitkooping, van dwang aanhalen, ten voordeele der wet gepleegd Dwang op de steden en dorpen, en dwang op de bedien den; dwang op de behoeftige Fami liën! Welke wraakroepende schelm stukken zijn er niet gepleegd, om de Belgische Volkeren naar d'officiéele scholen te krijgen Maar niets heeft geholpen; meer en meer zijn d'offi ciéele scholen veracht en Pieter Van Een slechte Regeering is een straf voor een Volk; de Katholieken worden aan een slechte Regeering overgeleverd, om hun zwakhe den en overtredingen uit te boeten. De slechte Regeeringen moeten afgebeden worden, want een slechte Regeering maakt slechte wet ten die plagen en geesels zijn voor 't volk. Zoo hebben wij onder dees Ministerie gezien, de Loting, de Bloedwet gedurig ver zwaard. Vroeger telde ons Leger maar 80,000 man. De liberalen hebben het gebracht op 100,000, op 120,000 en nu sedert 1879 zijn er jaarlijks 1500 jongens meer bin nengevraagd, terwijl de onkosten de 60 miljoen 's jaars gaan bereiken, 't Geld afhalen, de jongens uit hun familiën rukken, daar lange jaren onder bedwang houden. In 't hert der Ouders 't zweerd steken en hun kinders met de zweep naar de kaserns drijven.dat is 't werk géweest der liberale Ministers. En wat zal daar van komen, als die krijgswetten niet verzacht worden? OORLOGOORLOG De jongens naar de slachtbank De tij ding vernemen dat ze verminkt liggen in d'hospitalen of op 't slagveld begra ven zijn! Ach, de Belgen moeten alle god deloosheid verwerpen en verfoeien, ze moeten oprecht Katholiek worden, of 't zal hier nog vreeselijk spoken. En terzelvertijd hebben er liberaleMi- nisters gezegd: Wij zijn de meesters, wij willen pralen, en ze zijn op de Staatskas gevallen, om zich nieuwe Paleizen te bouwen. En die Paleizen, en al de gewijzen en gelagen, en al dien praal der Bloedwet, èn al die schoolpaleizen, èn al de Meesters en Meesters- sen die Judaspenningen moeten hebben om de beweging van hun geweten te verdooven,èn die nieuwe Normaalscholen,èn die School- enkwesten,èndie schriften erover, èn die arresten tegen de kloosters, dat heeft schromelijk veel geld gekost, bijzooverre dat de Minister van Finantiën aanhoudend heeft moeten geld kloppen, en dan nog gedurig op 't zand zat Elk jaar hebben de liberale Ministers nieuwe lasten gestemd Lasten op tabak, op de rechten van erfenis, van registratie, op de zegels, verhooging op d'ijzeren wegen, op de telegrams, ver- "O

De Werkman | 1884 | | pagina 1