Kerkelijk Nieuws Conversatie. tOvf*I*IÜHf*nS 't Is wel gsen rijke mensch, die ie Ber- c UJUCUS lare komt te sterven, maar we geven hem toch een bijzondere en welverdiende melding:Macharis Ganseman, Commissionnaris van Aalst op Berlr.ro, komt aldaar na een lange ziekte, in den Heer te ontslapen, 't Was een ware kloeke katholieke ziel, bekommerd met de belangen onzer Moeder d'H. Kerk, die tot op zijn laatste dagen met zuiveren iever heeft meêgewerkttot verspreiding van De Wkrkman, van ons nederig gazetteken, hetwelk Goi lof, overal zooveel genegenheid blijft ontmooten, dank aan onze achtbare Vrien den en aan ieverige en verstandige Medehelpers... Paus Gregorius de Groote zegde reed» in zijnen tijd dat er geen verdienstrijker werk is dan goede schriften verspreiden! En wat zou hij gezegd hebben, in onzen tijd, nu dat de slechte drukpers gedurig en aanhoudend, vergif en fernijn op de wereld doet regenen. Ze schatten dat er te I'arijs dage lijks 1,514,321 slechte gazetten worden gedrukt! Mogeu wij werkeloos blijven... Neen! en daarom zijn de mannen gelijk den overleden Ganse man van Berlare, lof en eer weerdig, en zullen bij den Grooten meester in genade ontvangen worden en tot het eeuwig gelukkig Vaderland toegelaten Als de dag van 't afsterven daar is, wat baten geld engoed, wat baat het geheugen van eer en van vermaken! wie zal, wie kan daar troost in vinden'/ Integendeel, de gehsug ais en de verdiensten van onze goede werken, dat ziju schattsn die ous bijblijven sn welke wij als solvabele papieren meedragen. De maand van 'l H. Hert Jesu. Do Korklearaar Alphonsius de Li- guori schrijft dat een der voortreffelijkste Vereerigingen van 't H. Hert is, zoo dikwijls mogelijk de Mis bij ie wonen. De Mis, schrijft hij, is 't verhavendste sn 't schooaBte dat er in de Kerk bestaat, 't Is de Mis die ons het Allerheiligste geeft. De Franscho Pater Missionnaris Coret ver haalt dat na een sermoen over 't H. Hort, een man uit de Burgerklas tot hem kwam. iu d'tisvigste ontroering. Helaas, Pater, zegde hij, 'tis nu 27 jaren dat ik in mijn zonden versmacht lig; ik kan het niet meer houden. Nooit heb ik mijn zonden durven biechten! Ach, Pater, Pater, ik ben tech zoo ongelukkig, ik heb geld en goed om op mijn renten te leven, maar ik ben den droefste» dompelaar der stad. Die man, zoo diep geraakt, sprak een goede bleekt oa was ganscb verlicht en ver kwikt. Och, Pater, zegde hj, welke verandering in mijn gemoed! Men zou mij zeggen: Ge wordt doodarm of ga moet weer 't pak vau uw zon den opnemen; ik zou zeggen: Neem al mijn gosderan, ik zal slaven en werken, maar mijn biecht ge-f ik niet! Och, Pater, gelief toch met mij te bidden, opdat ik nog 9 jaar moge leven ooi boetveordighoid te doen! Waarom 9 jaar, vriend! 'tis dat ik op die 9 jaar alle dagen 3 mis sen zal hooren, om mijn 27 jaren van zonde te herstallen. Ik weet dat de Mis de zonden der wereld wegneemt. En ik zal zoo dikwijls mogetijk te Communis gaan; waut ik heb sterktenoodigom wel te blijven leven.» Ziedaar, verhaalt Pater Coret, de goede gevoelens door 'tH, Hert aan dien rnensch ingegeven. Ik heb hem lang nadien gekund; zijn bekeering was standvastig; dagelijks hoorde hij zijn 3 Missen; op zijn wezen lag een zachten zielonvrsde gespreid; en hij had 't geluk van niet moer te hervallen. In alle kerken en kapellen zijn bijzondere Dienstenen Sermoenen ter eero van 't H. Hert Jesu. Laat ons de gelegenheid niet verzuimen. Heden, Vrijdag, Feest van St Antonius van Padua, de groote Mirakeldoener; wie heeft de kracht zijner voorspraak niet onder vonden? Antonius leefde rond de jaren 1200 in Italië en was een der rijkbegaafate jonkheden van zijnen tijd; ia de wereld kon hij schitteren en pralen, door zijn schoonheid, geleerdheid en welsprekendheid; maar hij werd Religieus in 't arm Order der Miiiderbroeders-Recollecten en werd alras gekend als een der grootste Predikanten van zijnen tijd. G'heel Italië door, 25 jaren lang, liep de menigte naar de Markten en Kerken, als de Padua er preekte; die de vernedering gezocht had, werd beroemd boven alle Vorsten en Koniugen; hij bekeerde ontelbare Zon daars, door zijn treffende Predikatiën, en zelfs binst zijn leven was zijn weg bezaaid met mirakelen. Er bestaat een oude foliant over de Mirakelen door Antonius van Padua verkregen; zelfs dooden werden door zijn voorspraak tot het leven teruggeroepen. Na zijne dood, 't Volk riep: 't Is 'uen Heiligen! wij zullen hem aanroepen! En 't regende Mira kelen, en hij werd zalig, heilig verklaard en tot nu toe, geen Land ter wereld dat Antonius van Padua niet kent en vereert. O grooten Heili gen, wij bidden u voor al de Tredikanten en Missionnarissen van onzen tijd. MEERENDRL. Een schoone «plechtigheid komt in onze gemeente plaats te hebben. Den E. H. Karei Hoogstoel van Viano heeft zaturdag zijne laatste wijding ontvangen en zong zondag voer de eerste maal, de plechtige hoogmis, bijgestaan door zijnen esrbiedweerdigen oud-Pastoor, M A. Van Damme, alsmede onze asrw. Geestelijken. De plechtigheid, bijgewoond door eene groote menigte parochianen, was zielroerend; de Ear w. heer Haogstoel vertrekt iu korte dagen voor de verre Missiën van Amerika; dat God hem zsgene eneane lange en tevens heilvolle loopbaan schenkel NijSU WERKERKEN: Dezelfde plechtigheid heeft plaats gehad te Nieu- werkerken bij Aalst, voor den E. H. RÊDANT, uit het Missiehuis van Scheut, bij Brussel, en die eerlang naar de Missiën van Mongolië gaat vertrekken.... Gezegend de voetstappen dergenen die 't Geloof gaan uitbreiden! Gezegend hunne Familiën! Gezegend de Bevolking die door hare genegenheid de Mis sionnarissen aanmoedigt. L00PENDE NIEUWS. Die Tooneelstukjes zoekt, dat hij' degeen van Sylvester vraagt: Kluchtig en deugdelijk! Alen zegt dat Sylvester verscheide meesterstukjes heeft gereed gemaakt voor de Prijsdeelingen. T'Antwerpen in de Bank is een Amerikaunsche beurzesnijder aangehouden; kadé had wel 20 zakken in zijnkleeren. Op Niederwald, aan den Rhyn, is nu een spoorweg gelegd. Te Parijs is tot het Katholiek Geloof gekomen de protestantsche graaf Hendrik van Hannau. Koningin Isabella, van Spanje, was Me ter en graaf d'Hane-Sleenhyze, Peter. De Keizerin Charlotte is 44 jaar oud geworden. Nog eene die 't geluk in de grootheid niet gevonden heeft, maar angst en kwelling, bijzooverre dat die onge lukkige dochter van Leopold I, krankzinnig is geworden van droef heid. De Viaamsche Landverhuizers zijn den 13 aprii te Mexiko aangekomen. De Werkman gaat tot in Mexiko en wij wenschen a'le geluk uan onze Landgenoten,, Een groot deel van Mexiko is katho liek en ze zurtrn er hun Christelijke plichten kunnen vervullen. De Belgische Landverhuizers gaan eea nieuws Parochie stichten, de Nuova Belgica, tegen Santa Rosalia. In Amerika zijn ze bezig met de kiezing voor 'ne President... Alles gaat zonder eeuige wan orde. Zekere heer Blaine heeft veel kans» Wie zou 't geiooven? De Socialisten van Antwerpen werken om uit de Gasthuizen en Weezenhuizen, de Religieusen te verjagen... En wat zullen ze dan gewonnen hebben? Hoort wat er te Parijs gebeurd is: Een boos aardige gazetschrijver, Sarcey genaamd, geus van kop tot teen en die meer dan een dooske pennen verschreven heeft legen de Pries ters, hij krijgt een oogziekte; hij moet een langdurige verzorging ondergaan, en welk gesticht verkiest hij? Een gesticht bestuurd door Broeders van Joannes deDeo. Degroote ellenden van'tmensch- dom hebben een groote zelfsopoffering noodig. De Keizerinne van Duitschland, een Protestantsche, wie heeft zij in haar ziekte? Een katholieke kloosterzuster! Engeland heeft 10,000 pond sterling uitgeloofd, voor wiede dynamieterskan aanbrengen. M. Willem Van Rentergem, uit Ruddervoorde, oud 101 jaar, is dijnsdag naar Brugge voor't Katholiek gaan stemmen. De Geuzen hebben te Brussel voor de kiezing, valsche katholieke schriften uitgegeven. Er wordt gemeld dat een Katholieke Kiezer van Antwerpen uit Constantinopelen is gekomen, om zijn stemrecht uitte oefenen en dan weêr te keeren UITSLAG VAN WAASMUNSTER ST ANNE. 1° Raadselvierkant: Bank, Adel, Nero, Klok. 2® Hoofdijzer; 3e Staal. 91 oplossingen waaronder 10 slechte. Prijs bij loting aan Mr Alphons Bos- saert, Ankerslraat St-NikslaasVoorde schosnsle verzen aan Mr Jan Roels Exaarde._ Eerv ilie melding aan Mr E. V. H. St Nikelaas, M.E. V. P. Baasrode en Jufv. Elvire Van Driessche Waasmunster. (De prijzen zijn verzonden.) Cesar Steels. VLAAMSCHE JASKAARTERS. Me» schrijft uit Sinay, dat aldaar in de herberg van M. Vael, maandag 2 Juni eenen jaarlijkschen prijskamp met de kaart plaats had; iets aardig was dat vier spelers in eea spel; ie had een vierden van Pijken zot, A. Joos; 2» een vierden van koeken vrouw. A, Vael3» eenen vierden van Klaveren zot, P. De Vos; 4e had oen achttienden, C. Robyn. Daar viel een heildronk op, van vier pintjens, en een handgeklap vivaa de Viaamsche Jassers. C. l. Robyn. Tonia, de gazet beziende. Man Man! Domien. Wat is er, measch Tonia. Die ramp, daar te Rijssel. Domien. Ja, ze zegden vroeger Een kermis is een geesseling weerd, maar als ge nu hoort en leest wat rampen er dikwijls op die Feesten komen to gebeuren. Tonia. Alia, man, 't is wreed! en g'ont- vangt gij zulk nieuws!... Ge zijt gij Vader of Moeder, of Kind, of Zuster, of Broeder 't is om van verdriet te bezwijken!... En t'Ant- werpen, zoo lees ik. daar hebben gevochten een leeuwinne en 'nen tieger,en de leeuwinne is bezweken! Domien. 't En zijn altijd de grootste en de felste niet. die flkto- rieus blijven, zijn 't altijd de felste =»—- niet, vrouw I Tonia. En die Geuzen dan te Verviers, die stekelverkes 1 Domien. Wat hehben ze nu gedaan Tonia. Wat ze gedaan hebben, de falsarissen 't kruis doen afzagen van den codebiljar.van de doodkoets 1 Dat was er nog te veel, dat simpel zwert kruis! Wat willen ze wat willen ze 7 Domien. Maar dat is kleer wat ze willen Van de wereld een voorge- boefte der helle maken, dat de menschen leven als dieren en sterven als dieve- len, dat willen ze, en daarmee zijn wij de kriemen en de misdaden vermenig vuldigen. Tonia. Hoort, dat de strijd geweldig is tegenwoordig, dat is mijn senti ment Ha, 'k lees hier weêr een repplement op de jonkheden die thuis hun nen kost koopen, Domien. Wel gezegd, wel geschreve»;want dat is de pest vand'huishoudens! Tonia. En de miserie en den ondergang,schrijft De Werkman. Domien. Hij kan daar niet genoeg op schrijve», onze vriend; veel huishou dens zouden floreer»n, zouden vooruitgaan en nu is er krimp en armoede door de schuld der kinderen Tonia. Wee,staat er hier geschreven,wee de kinderen die alzoo tewerkgaanl Domien. Dat zal toch bij ons niet gebeuren, vrouw Tonia. Als 't God blieft, neen 't, man I Domien. 'k Ben nu vijftig jaren, en mijn aangenaamste gedachten zijn, als ik op mijn jonkheid peis, dat ik mijn Ouders wel bijgestaan en geholpen heb, nooit iets achtergehouden, geenen eens, alles aan Moeder-zaliger gegeven, en met blijdschap Tonia. En dat is plicht ook wat doen d'Ouders voor hun kinders niet? en na dat ge 17 18 jaren gewerkt hebt voor uw kinderen, ze winnen iets en ze zouden thuis hun kosten koopen Domien. —Ondankbaar zijn is altijd slecht, maar ondankbaar zijn jegens zijn Ouders, dat is monstrieus... En wat doen ze met dat geld Tonia. Wat ze met dat geld doen? Zich kleeden boven hunnen staat 1 Domien. Ja pront gekleed loopen, terwijl d'Ouders nooit aan een nieuw stuk kunnen geraken. Tonia. Wat doen ze nog? de danskotet afloopen Domien. En er hun verderf vinden, naar ziel en lichaam. Nooit is 't ge beurd, dat een jonkheid de slechtigheid en de malligheid heeft achterna ge- loopen, af nadien, 't was spijt en knaging! Ach, wat heb ik gedaan! Kon ik nog herdoen!... Maar met verloopen water is er niet te slijpen en als de blok aan 't been is, men moet hem voorttrekken.Tonia! Tonia. Wat is er, man? Domien. Ons kinderen zijn braaf! Tonia. God zij gedankt! Domien. Maar die gazet moeten wij bewaren, en 'k peis daar iets! Tonia- Te weten, man! Domien. Hoe schoon dat een kind en een jonkheid en 'ne mensch toch is, als hij braaf en zedig en treffelijk en gemanierd is! Tonia. Niets schoonder op de wereld, man. Domien. Eu hoe walgelijk vuil een jonkheid en 'ne mensch kan worden, dat g'or zoudt van vies zijn! Tonia. Maar, dat is alzoo met d'eelste zaak: Een goed ei, hoe schoon en hoe smakelijk, maar een bedorven ei, is er iets af keeriger?... En 'tzelfsteis met bedorven en slechte kinderen, steekt ze in de beste kleeren, in 't schoonste paleis, doet er goud en dkiraant r»nd, 't bederf en den stank zullen er niet door vermi ideren! En dat is de cemparatie met een slechte en bedorvene jonkheid. Och, dat de menschen toch niet wijzer zijn om voor den korten tijd dat .wij hier leven, d'eendracht en de deftigheid te behertigen... jAlla voor wat'ons regardeert, wij zullen toch oppassen

De Werkman | 1884 | | pagina 5