'I SenaatDe Kiezing voor bel Senaat. 12,569,672 franken. 22,023,487 franken. 't Nieuws Nieuws BUITENGEWOON NUMMER. i2eJAAR. N°6io. 27 Juni 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. pwn mermits wij in 't Senaat nog geen meerderheid hadden, moet 1 die Hooge Kamer ontbonden worden, en de kiezing zal plaats 1/ hebben dijnsdag en 8 dagen, 8 Juli, juist de Jaarmarkt van 1 Aalst... De kiezing voor't Senaat, g'heel 't Land door! nog een gewichtig tijdvak dat wij beleven... De geuzen en de radikalen zijn na de kiezing malkaar beginnen te verwijten, al dat leelijk en wreed is Maar de zakkedrager die in de kolen werkt, mag de schouwvager zijn zwartheid niet verwijten; en geuzen zoowel als radikalen hadden 6 jaren lang hun uiterste beste gedaan, om 't Vader land naar den bliksem te helpen; doch nu zouden geuzen en radikalen willen een minzaam akkoord maken en zich onder een deftig mombakkes aan de Kiezers 'vertoonen. De Kiezinc voor 't Senaat! De kiezing van 8 Juli Wie wilt er Pieter Van Humbeeck uit zijnen put trekken wie wilt er 't Ministerie van Handel en Landbouw doen vervangen door een Ministerie van Onderwijs dal op 6 jaren tijd de Belgskes maar 't vel over de beenderen heeft gelaten, waarvoor de menschen moesten opbren gen en betalen, zonder einde of respijt De cijffers kunnen niet liegen, menschen. In 1878 kosttegen de Staatsscholen In 1884 zijnjjwij reeds tot" de verbazende som gekomen van Zonder den intrest der gebouwen, zonder 't eeuwig geld door de Provinciën en de Gemeenten er moeten bijleggen. Het dobbel uit geven en de meeste scholen die leegstaan Die Piet Van Humbeeck wederom wil, met zijn zotte paretten en verkwistingen, dat hij voor de Geuzen stemme. Wie wilt er al die slechte complementen tegen de Vrijheid der Gemeenten, der Burgemeesters, der Schepenen, der Raadsheeren, der Huisvaders, der Behoeftige Medeburgers, wie wilt er dat Schrikbewind, waarvan wij nu verlost zijn, terug brengen, hij die dat wilt, dat hij voor de Geuzen stemme Wie wilt er de Tweedracht gedurig doen vermeerderen,de Twee dracht, die ons vrij bestaan zou afknagen, wie wilt er dat nieuw Leger van 30,000 man! 30,000 jonkheden aan hun familie ont rukt; daarbij miljoenen en miljoenen voor het bouwen en onder houden van kaserns; wie wilt er terugkee- ren onder de geessels van 't overdrevene Militarismus, wie wilt er naar 't vermale dijd en helsch Alleman Soldaat Wie wilt er, in de plaats van ons schoone Grond wet, een gemorzei van slechte wetten,door vreemde Ratten uitgevonden? wie wilt er 't Volksbederf overal zien aangemoedigd? die dat wilt, dat hij voor de Geuzen stemme missaires Specials geen Inkwisiteurs! Geen Geu zen of Geuzinnen, die brassen en de pagadet vertoonen met 'l zweet en ld J8 ^'t bloed van 't volk De Vlrondwetineeregebracht! Den minderen man niet uitgeschud, maar beschermd en ge- respekteerd. 't Vaderland, een waar Vaderland gemaakt voor elk Achtbare Lezers, Vrienden, die Kiezers zijt, mannen van Oost-Vlaanderen, van Brabant, van Ant werpen, van West-Vlaanderen, van Luik en van Namen, Belgen van overal, op uwen post en op uwe hoede; gezorgd en gewerkt tracht nu nog de twijfelachtige kiezers te overhalen; niet ge vreesd de menschen aan te spreken die vroeger voor de geuzerij stemden, met wijsheid en slimheid gewerkt, die gedwongen is, dat hij zwijge, zorgvuldig zwijge, maar in 't biechtstoelken zijude, dat hij kieze voor de Redders van 't Vaderland, voor de mannen van Vrijheid en Eerlijkheid, dat hij toch geen sacrilegie doe tegen zijn Vaderland met te gaan stemmen voor degeen die ons 6 jaar lang gepijnigd en verdrukt hebben E11 wij allen, die geen kiesrecht hebben, of waar niet te strijden valt, wij zullen ons ver zuchtingen tot den Hemel doen opklimmen, opdat de avond van 8 Juli de voltrekking moge wezen van dien s. hoonen 10 Juni, dien gelukkigen en gezegenden dag, die ons van ijselijke kwalen en schelmerijen heeft verlost en teruggebracht op de baan van Eerlijk heid, Vrijheid en Gespaarzaamheid Maar, neen! neen! Nauwelijks was het Ministerie van Ongeluk gevallen, of de menschen herleefden, of elk gevoelde dat er een Regeering van Vrijheid en Eerlijk heid, aan 't Vaderland zijn oude rust, zij nen vroegeren fleur ging teruggeven! Geen Onrecht! Geen dwingelandijGeen Com- Q ONS UNIVERSITEIT. Q De brugge van Boom op den Rupel, in ijzer en steen, is gebouwd in't jaar 1852. De Ru pel wordt gevormd te Rumpst, door de bijeenvloeung der Dyle en denNethe. De Ru pel is zeer diep en kan door de grootste schepen bevaard worden. Rupelmonde, is gekend van in de 9e eeuw en was in de 12" eeuw vermaard voor de vischvangst, de brouwerijen en de steenbakkerijen. In het kasteel van Rupelmonde zijn groote gevangenen opgesloten geweest, 0. a. Robrecht van Bethune en Jackeline, hertoginne van Holland en Brabant. Klare locht geeft altijd schoon weêr;als 's avonds de muggen spelen,goed weèr, maar als de spinnekoppen's avonds uitkomen, regen. Als de zon met roode kaken opstaat, gelijk'ne man die vroeg in dengenever heeft gezeten, dat be- teekent regen. Als de stekken op de voetpaden in uwen weg loopen, schupt er niet tegen, 't is hun schuld niet, maar wel van den aanstaanden regen. Zoo de zon omringd is door een wolk van verscheide kleuren, gelijk 't wezen van ie mand die gram wordt, dat beteekent pias-regen. De aardbol is groot, maar de dwaalster Saturnus is meer dan 7oo maal grooter en de dwaalster Jupiter overtreft onze aarde l ioo maal. En wat is dat alles, in vergelijking van de zon die bijna anderhalf millioen malen grooter is dan de aarde En nog wonder baarder: Zekere vaste sterren zijn 12 duizend millioen malen grooter dan de zon.... En nogtans, de zon en de sterren schijnen zoo klein, zult ge zeggen, en de wereldbol is toch zoo groot!.... Jamaar, vrienden, den afstand I weet gij hoe ver de zon en de sterren van ons verwijderd zijn Een sterke man gaat rap, maar de vogel vliegt tienmaal rapper; de stormwind is tweemaal rapper dan de vogel; het geluid is twintigmaal rapper dan de stormwind; de loop der aarde om de zonne is 9o maal rapper dan 't geluid, en de vlucht des lichts door de ruimte is tienduizendmaal rapper dan de aarde. Hoort nu om van de aarde naar de zon te geraken, zou een kanonbal in volle vlucht 25 jaren noodig hebben; net licht doet nogtans dezen afstand op 8 minuten; en denkt nu hoe ver de sterren moeten van ons verwijderd zijn: het licht dat op 8 minuten den afstand aflegt welken een kanonbal maar op 25 jaren zou doen, dit licht, om van de laagste ster tot ons te komen zou 7 'aren onder woge blijven.... Het is misschien al geschreven; doch goede dingen mogen her haald worden: Zelfs Protestantsche gazetten uit Holland en Enge land wenschen ons geluk over den uitslag der Kiezing. Goed nieuws: Onze Ministers zijn g'installeerd en hun eerste werkingen zijn geweest Aan alle steden en Prochiën per brief schrijven dat de roei van j den rug is dat alle nuttelooze onkosten voor schoollokalen l moeten gestaakt worden; dat de processen en gedingen door Commissairs Specials ingespannen, gevallen zijn; dat de schoolpa leizen aan 't opbouwen, moeten gestaakt worden, als 't eenigzins mogelijk is. Dus Vrijheid en Gespaarzaamheid Te Gent woont zekere Laurent, die zich opentlijk vijand en ver volgervan 0. H. J. C. verklaart; deze verklaring heeft hij doen drukken en ronddeelen; welnu, de Geuzen-Ministers hadden dien Laurent belast met een nieuw Wetboek op te stellen, om een Jus- ticie des Lands te geven, op een ongeloovige wijze. Minister Woeste heeft naar Gent geschreven, dat Laurent gerustelijk zijn penne mag neêrleggen; dat er voor die miserabiliteit geen nieuwe kosten moesten gedaan worden. Reeds zijn er 3 Gouverneurs benoemd. Die on recht veerdig aan-

De Werkman | 1884 | | pagina 1