II «atssamssosasets De Maiifestatie m Zondag. DE VERRA DERIJ. )r De W er kman BUITENGEWOON NUMMER. 12* JAAR. N" 62 j. 12 September 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te keep aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaara, aan 2,50vsor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaara, franc® thtns, P. BAÏNS-MAYART, Achterstraat, AALST. Nooit, ja nooit is er in Europa een Manifestatie geweest, zoo talrijk en zoo deftig. Wij hebben ze gezien, op den boulvard, van 't begin af, tot aan Aalst, die bijna op 't einde kwam, en waarbij wij ons dan vervoegden, cm door de wilde benden der Geuzen te trekken. Ten half twee zagen wij den Stoet opdagen; twee mannen te peerd, den eenen de Nationale vlag dragende, en den anderen, de 1 Groene Vlag der Independenten, de Vlag der Hoop, ora terug te komen tot d'Eendracht en tot de Deftigheid in ons geliefde Vader- land, hetgeen zal geschieden als wijde Geuzerij dempen.. Gaan I ■wij nu dien Stoet beschrijven? Neen.'t is onmoge'ijkl van half twee tot hall vijf gingen de Manifestanten voorbij, zonder eenige poos of tusschenruimte, in dikke rangen van 8 a 10 manmet meer dan 100 muzieken, met vlaggen, kartels, wimpels en opschriften zonder einde; 't wierd 3 ure, 't wierd 4 ure en nog zag men geen einde aan den Stoet; er waren er die schuifelden, maar de zang, 't muziek, het bravogeroep verdoofde al ander gerucht 1... Wat hebben wij daar deftige Heeren zien defileerer, achtbare Burgers, Landbouwers, braai Werkvolk! Volk uit de Walen en Volk uit Vlaanderen ze waren verdeeld met Provinciën,en elke Provincie alleen was een on afzienbare Stoet: Wel, Mijnheer, zegde ons een brave Brusselsche vrouw, die daar stond benevens talrijke anderen maar, Mijnheer, gaat dat dan nooit eindigen! och God! och God! dat is schoon, dat: is treffend! Maar, mensch, ziet eens voor u naar de statie van j Hal, 't is een zee van Volk en een bosck van Vlaggen... Ten half i vijf, wat gebeurde er dan? De Manifestanten waren nog zoo talrijk 'j dat mem genoodzaakt was, twee kortegen te maken, langs weêrskaa- 1 ten van den Boulvard! Die dat gezien heeft, zal het nimmer vergeten! Een défilé langs weerskanten,van Katholieken, opeen geprest, Leve 't Ministerie! roepende, leve 't Recht! leve 't Vaderland! en den Vlaamschen Leeuw zingende. Zelfs de Walen-muzieken speelden den Vlaamschen Leeuw! Dit omzachlijk defileeren duurde een ge slagen uur!.. Mr, zegde ons een Brusselaar, wij hebben zondag den liberalen stoet gezien, maar moesten de katholieken zich schikken gelijk de liberalen, morgen was de défilé nog niet gedaan! En wat deitig Volk! Och Mr, dat is nog nooit io Brussel of in een ander stad gezien! Nu ziet men de macht der Katholieken! Bravo! Hoera!. En al die mannen, met de Vaderlandsche kokarde op de borst! M. hier is 't ware manneli)ke Vaderland vergaderd!... En de vlaggen en opschriften volgden gedurig, gedurig; hoeren en zien verging in 't gejuich, en nog zag men het einde van den Stoet niet;doch Antwer pen was daar, een deel van Gent, en eindelijk Aalst, waarbij wij ons aansloten, om verder op,over de Beurs, in de verraderij der Geuzen en Vrijmetsers te vallen... Van 's asorgends af was het te zien dat er iets broeide; de schuifelingen vervolgden ons, uit haat tegen de Na- tionale kokarde, hier en daar waren achtervolgingen en laffe aan randingen geweest; die alleen met de Nationale kokarde langs de geuzenstraten ging, riskeerde aanranding en mishandeling; groepen Geuzen stonden aan de statiën ona te schuifelen en verzamelden zich nadien onder hun opperhoofden; geuzen enstokslagers uit Ant werpen, Genf en Luik waren bijgekomen en de schandige aanval had plaats welken men verder beschreven zal vincien. D'OPSCHRIFTEN: Ze wares ontelbaar, allen in Vaderlandschen en Gedsdien- stigen zin: In Vlaanderen Vlaamsch! Weg is de Dwingelandij, 't Vaderland is wederom vrij.Wij hebben ze gekozen, wij zuilen ze handhaven! - La liberté eornme nes pères. Heud u recht en buig voor niemand.—Vlaanderen den Leeuw, vo.oruit voor 't Recht! De Belgen verdragen geen slavernij! Dissolution! allez! veusl'avez! Peurquoi soal-ils furieux! Paree qu'ils sent dépossedés. Les Contribuables de ïournai. Liberté des Eceles. Braine- le-Comte: Le !®i de malheur neus a ecute un 1/2 million. Chatclet: 66» kath. scholieren, 37 Geuzenschaiieres! Vive la Oonstitutien! Arrière l'émeute! Jcmappes: De liberale schelen kosten ens jaarlijks 43,6M fr. de katholieke scholen, NIETS! Geen schelen meer zender kinderen, Geen meesters zonder leerlingen! Weg de wet van 1879. De Natie heeft gesproken, eerbied aan de Wet! In 1879 waren de schoolkosten in ons dorp 1109 fr. in 1881,6600 fr. Ons recht, niets meer, maar niets min! Elk meet Koning zijn in zijn wo ning! - Geen schoolenkwest meer! De Vrijheid van Onderwijs! Geen xprdrukkers meer of geen verdrukten! Wij willen geen geldverkwisters! Yaarschoot cn Brecht, strijde 1 niet slecht. Foi ct liberté. Ze wilden wat ;as recht en wennen wat ze wilden. Eerbied veor 't Recht, achteruit 't ge - veld! Zonder Godsdienst, geen ware Beschaving! Voor Recht en vreê, strijdt Drongen meè. Polir Dieu, pour la Patrie, pour la Libertc! Ministère MSlou, Belgique debout, Ministère Frère, Belgique a terre. —Wij willen spaar zaam wezen, daarom kernen wij snanifesteeren. 't Goed der armen, aan al de armenl Al onze herten kloppen van liefde voor ens Vaderland. Yperen, eiken leerling van den Athené kost ons 3ooo fr. per jaar. D'Huisvaders vrij! De Gemeenten vrij! Elk zij» recht.—Denderleeuw, katholieke scholieren ÏK8; liberale 28; en meiigvuldige andere, in zelfden ziD. De Convois waren zoo talrijk ea zoo overlast dat veel Gemeenten te Brus sel niet geraakten. Aygem, tea 8 ure 's morgends vertrokken, is maar tem 4 ure te Biussel aangekomen; Mercbtem ten half zes 's avonds; en zoo zijn er menigte Manifestanten gevaren. Buis, de Burgemeester vau Brussel, had gezegd en verklaard Ik repondeer voor d'orde; Independenten en katholieken,ge moogt ge rust zijn; ik zal den Stoet beschermen, gelijk ik de liberale Stoet beschermd heb. Maakt staat op mij Op die uitdrukkelijke verklariug hadden ons Vrienden van Brus sel, geen maatregels voor d'Orde genomen en tot hun laatste man ging in den Sioet. Van den anderen kant zegden al de treffelijke Brusselaars Zon dag is de liberale kortege gerust gelaten geweestgeen enkel ge schuifel is er gehoord! Men zal nu zóo laf, zóo barbaarsch, zóo Communards niet zijn van den Stoet te durven stooren! Daarbij,'t is een soort van wedstrijd: de geuzen en liberalen hebben gezegd: Laat ons zien wie meest volk kan bijeenbrengen, wij tegen de nieuwe schoolwet, voor de Schoolwet van 1879, wij voor d'ofliciéele Meesters; en gij, katholieken,voor't Vrij Onderwijs! Er was dus een plechtig woord van eer niemand kon denken dat het zou geschonden worden; en de katholieken gingen gerust naar Brussel, velen zonder stok of wapen, zelfs Ouderlingen van 70, 80 jaar, niet om te vechten, maar om vreedzaam hunne wettige Overtuiging te toonen. En wat is er gebeurd Nooit is er zulke helsche aanranding geweest: Nooit is 't gegeven woord lafhertiger geschonden. Hieruit ziet men wat het woord weerd is van liberaal, zelfs van hooggeplaatste koppm gelijk den Burgemeester van Brussel. Ze wisten dat er benden Geuzen van 500 man als stpkslagers in gericht waren, en ze lieten alles begaan; ze zagen van 's morgens af, dat de kortegen aan de statie uitgeschuifeld, achterna geroepen wierden en zelfs afzonderlijk aangerand, en in elk geval van twist, kreeg de vreemdeling ongelijk tegen dat vuil geuzengeboefte... En als de Stoet ingericht was en op gang, aan den hoek der Beurs, waar de voorwacht der Geuzenbenden stond, onder den neus der eerste vaandeldragers kwamen de zonderkosten van Brussel schui felen en de vuist uitsteken, terwijl de Policie alles liet begaan als om te zeggen: Jongens, alles is u vandaag toegelaten De Policie in d'handen der Geuzen, dat is iets afschuwelijk de Logie is te beest om 'ne eens van haar eigen geld uit te geven daarom, ze maakt van d'ofliciéele scholen HARE SCHOLEN, door welke zij de goddeloosheid en het zedebederf wil verspreiden waar de Logie meester is,maakt zij van de Policie HARE POLICIE, om in 't vak van zeden,oprechte schelmerijen te laten uitrechten en in de Manifestatiëa volgens haren zin te laten werken. De Geuzenbenden stonden dik opeengeprest, met wreede stokken gewapend, aan de smalle straten en bijzonderlijk aan d'hoeken daar maakten zij op sommige plaatsenden doortocht zoo smal dat er maar 3 :i 4 man op een lijn kon passeeren; en 't is daar, tusschen de Bears, de Kieken markt, de Grasmarkt, aan de Passage, aan de Madelsineslraat en Berg van 't Hof, dat die eerlooze en wraakroe pende tooneelen twee uren lang hebben geduurd. Men sloeg langs over d'hoofden, meest op weerlooze mannen en op grijsaards, men stampte de trombals in stukken, men rukte de schilden en opschriften weg en iets dat ongehoord is in een beschaafde Natie, als de Geuzen sloegen, 't was wel geslagen, en als de Katholieken zich verweerden dan vvierden zij vastgegrepen, gesleurd en gestampt als booswichten en naar den Amigo geleid. De Policie heeft de Geuzenbenden beschermd en niet de Manifesteerders; dat is de beleefdheid van die Brusselsche Policie. Men heeft gezien dat Manifesteerders 'ne slag kregen dat 't bloed hun hoofd afliep; ge sloegt tegen; gij, die bestolen waart geweest van uw plakschrikt, en ten bloede gewond; gij,in staat in wettigen wederstand, gij wierd vastgegrepen en meêgeleid. Hier en daar wierd er 'ne Geus gepakt,doch buiten de rangen losgelaten om terug bij zijn makkers te loopen! De partijdigheid der Policie kan niet beschreven warden. Ea negtans, Burgemeester Buis had gezegd: Ik verzeker het u, de Manifestatiëa zullen beschermd worden ze mogen zonder vrees afkomen Ach, hadden de katholieken iets geweten, ze zouden d'Ouderlin- gen thuis gelaten hebben, z'hadden zich met stokken gewapend en ge zoudt dat Geuzenras zien stuiven hebben. Nu had de Vrijmetselarij op veel plaatsen d'overhand, doch meer dan eens hebben zij hun Verraderij duur moeten bekoopen da jonkheid en de weêrbare mannen van Antwerpen, van 't Gentsche, nit Brugge, de Walen, hebben ondanks de Policie, slagen doen regenen op die afschuwelijke schelmenbenden; meer dan een geus is al kermende naar zijn kot of zijn mansardeken geloopen en ge-

De Werkman | 1884 | | pagina 1