SCHRIKKELIJK GEVAL IN EEN KOOLMIJN VAN ENGELAND. Later nieuws. van 't Belgen-kerkhof en Nieuwstraat uit hunnen slaap gewekt door de geroepen: 't Brandt! 't brandt! Inderdaad, er was brand ontstaan bij den graveerder Beaurain, doch gelukkiglijk waren de pompiers der 4e wijk spoedig ter plaats om 't vuur te blusschen. Brand te Hal. Zondag ten i ure 's morgens is de suiker fabriek van M. Nerinckx en Cs1"® aldaar afgebrand. De schade beloopt totverscheide millioenen; men spreekt van kwaadwilligheid. Luitenant van zijnpeerd gevallen.Te Leuven, de luitenant Paternostre van 't 11* linie, reed zaturdag voornoen uit, voor een wandeling. Plotseling wierd hij uit den zadel geworpen, doch bleef met den voet in eene der stijgbeugels hangen en aldus meer dan 3oo meters voortgesleept. De luitenant bekwam erge wonden en verkeert in groot gevaar. Te O. L. Vr. Waver is er gestolen ten nadeele van M. P. F. Opdebeeck i5oo fr. in species. De diefte had 's nachts plaats; de schelmen hebben den koffer meêgenomen, in 't veld 't geld eruit gehaald en den koffer laten liggen. Aanranding t'Antwerpen. Veel gemeine koten in een stad, veel dieftens en ander schelmstukken. Als er een diefte in een stad is, een goede Policie zal aanstonds zien, wie er in de slechte kavee- ten zit.Bijgevolg de jonkheid die wilt opeen slecht boeksken staan, weet waar zij zich moet bevinden. Maandag avond is de bediende Frans Ceusters in de Schaliestraat, aangerand door 3 kerels, die hem een leeren brieventesch afnamen en schampavi speelden. Er stak 200 fr. in, en er stond op.: William Wood. Gedekoreerde dieven. Allangs om schooner; te Brussel op den Ninofschen steenweg zijn verscheide Negocianten door den mostaard getrokken, door twee heeren die geld vroegen en valsche titels in pand lieten. De adjunkt-Commissaris Massart was er rap achter; ee* der gasten had een kollektie van eerekruisen, van welke hij gebruik maakte voor d'omstandigheden. Dieften t'Antwerpen. Een duitschman zekere S.... die op naam van een boekverkooper, valsche kwitanciën maakte, is aan gehouden. Zondag avond tusschen 8 h 11 ure is er bij braak en beklimming ingebroken bij M. Ysenboot, herbergier, dambrugge- straat 32.De dieven hebben alles doorsnuffelden gestolen: i5 aktjën van Antwerpen, 2 van Turkije, gouden horlogie, ring met diaman ten, medaillons, enzoovoorts, en daarbij een groote somme gelds. KELDERDIEF. T'Antwerpen zit 'ne gramin vast van 17 jaar, die op de Handelslei n° 187,'s nachts langs 't keldergat in een huis was gebroken en er gestolen had: Een bovenfrak, 5o flesschen koordekensbier, 6 zilveren kaffelepelkes, 2 zilveren suikertangen en 1 zilveren soeplepel.... Al die effekten is hij kwijt en zijn vrijheid daarbij. Om profijt te doen moet niemand stelen. Brand in een papierfabriek. Te Chimst, in de papierfabriek van M. Godin zijn donderdag nacht afgebrand, de ruime plaatsen waarin de stof ligt om 't papier temaken; strooi, schors, vodden en wie weet wat alles nog; want ze maken tegenwoordig papier van alles dat men bijbrengt. De schade beloopt tot 200,000 fr. en een Gentsch geluk! sedert 1878 uit d'Assurantie zijnde, was de papier fabriek er overjaar terug ingetreden. Schraminkeling te Luik. Te Luik was d'ander week een huwelijk; maar aan 't Stadhuis wierd de bruidegom door een veront- weerdigde menigte verweten en beestje gejaagd, zoodanig dat de Policie moest bijspringen en hem in een rijtuig steken. Eenschoon begin voor zijn huwelijk! Alzoo op de tong rijden en in de gazetten figureeren! 't Spreekwoord zegt: Wilt gij hebben dat men van u spreekt, trouwt öf sterft! Gelukkig die in beide gevallen een effene rekening kan toonen. [7;Kerkdieven. 't Is nu in de kerk van West-Meerbeek dat er dieven zijn gedrongen, om den inhoud der offerblokken te rooven. BUITENLANDS. 't Heeft onlangs rond Weenen zoo hevig gestormd, dat drij wagons in een diepte zijn geslagen; 3 man dood en 17 gekwetst. Vier Anarchisten zijn te Weenen veroordeeld. Te Parijs is een pleegmoeder in de groote vaart gesprongen, om« dat ee» kind, aan haar zorgen toevertrouwd, gestolen was. Men weet dai de samenzweering van de Germanfa onderzocht wordt. Veel anarchisten zijn daarvoor naar Leipzig gekomen; de Rechters hebben brieven van bedreiging ontvangen; 'tgarnisoen is versterkt. De bestuurder van de Spaarkas te Bremen is aangehouden. De ambassadeur van Rusland is onlangs te Weenen voor 125,000 fr. bestolen. In Virginia, Amerika, zij» veel visscherssloepen vergaan en 27 visschers verloren hierbij het leven. KIND GEVONDEN. Te Wottegnies, (Frankrijk) is een kind gevonden van 7 a 8 jaar, een Belgisch kind; Fransch kon het niet, maar 't heeft doen verstaan dat het van Brussel is; de naam van't kind is Fransken Brügghemans, de moeder heet Louise Die- rickx; 't is zeer properkes gekleed: schoentjes, zv^art broeksken en vest van't zelfde goed. Dit arm schaapken kwam zaturdag noen, ten 1 uroj op -t grondgebied van Wottignies enkon niet meer voort. Te Treharsis, bij Pontypridt, daalde de ophaalbak neder met 6 man, als eensklaps de koorde brak en 6 werklieden in een diepte van 700 meters neêrploften. Een der 6 kerklieden kon zich aan een to.uw vastklampen en bleef 7 uren over den diepen afgrond hangen! 7 uren, welk torment naar ziel en lichaam! Eindelijk is men erin gelukt hem uit dezen akeligen toestand te verlossen. Ontploffing der brug te Londen. Zaturdag achternoen, rond 5 ure, werdg'heel Londen in opschud ding gebracht door 2 ontploffingen nabij degroote brug, de Teems; rond dien stroom zijn groote magazijnen, en op een aanzienlijke lengte waren al de ruiten gebroken. De brug zelve is ongehinderd gebleven, dank aan hare buitengewone sterkte. Zij is 283 meters lang en 28 breed. Er zijn dagen geweest, op welke over de brug gingen, 167,000 voetgangers en 20,5oo rijtuigen. De ontploffing is door dynamiet veroorzaakt; de Policie zoekt neerstig de misdadi gers op. Groote koolmijnramp in Hongarië. Te Steyrdorp is 't grauwvuur, dat ijselijk grauwvuur in de mijn ont ploft: Verbeeldt u een gesloten plaats waar de gaz opengestaan heeft, die vervuld is van gaz; men komt or met licht bij; g'hoel de plaats is vol vuur en er heeft een ontploffing plaats, als van een batterij kanon. Dat is in 't klein wat do grauwvuur-ontploffingen in 't groot zijn. Te Steyrdorp waren 75 man in den put; men denkt dat allen dood zijn; 45 lijken zijn reeds opgehaald.... 't Is oprecht schrikkelijk! «•W». LOOPENDE NIEUWS.Er gaat dijnsdag t'Antwerpen Kie zing zijn voor 'ne Senateur.... De Logie zal weèr haar duizend beenen aantrekken.Bismarck wordt 70 jaar.... 70 jaar! te Thiel- rode zijn er wel 3o personen van d'ander eeuw. Maar Bismarck is van de kloekste niet en zijn kasteel is van binnen verraden. De klokluider van Antwerpen is nog niet uitgekomen. Zonder de goei menschen, zou zijn huisgezin van honger sterven. D'Anarchisten vallen tegen de rijken uit; maar waren er geen brave bemiddelde menschen, wie zou de noodlijdende ter hulp komen? Gisteren is te Leuven in de kerk der Jesuieten een Nieuw Orgel ingehuldigd, komende uit de werkhuizen van den Geeraardsbergschen orgel- en pianomaker M. Anneessens; de muziek is uitgevonden door Jubel, zoon van Lamech (Genesius,IV, 2i);bïj zijn broeder Tu- balcain zijnde, die smid was, kwam hij door de verschil- lige klanken der hamerslagen op't denkbeeld der muziek. De eerste orgel heeft men te danken aan paus Sylvester II. De Vlaamsche Sylvester onzer da^en heeft zeer merkweerdige tooneelstukjes geschreven. Armand Peltzer zit te Leuven in een kwaad vel; de wanhoop over meestert hem,en hij kon zoo gelukkig zijn Twee kloeke felle zoons had die moeder der Peltzers; en 't zijn haar twee zware kruisen geweest. Men zegt dat Armand Pelt zer de dood vraagt; helaas! zelfs in zijn positie, de gods dienstige gevoelens kunnen troost en vrede geven;'tis gelijk profeet David schreef: Al zat ik arm en verlaten als een musch op een sneeuwdalc; al lag ik geklonken in 'h-diepste onderaardsche gevang en ik aanroep rechtzinnig mijnen Heer en mijnen God, ik kan geluk en vrede smaken.... Maar Peltzer is als Vrijdenker opgebracht, en dat is 't allerellendigste dat er op de wereld kan gepeisd worden. In Holland, langs Zevenwol- den, zijn d'hazen zeer abondant, en dienen o. a. tot voedsel der kraaien die getweeën een haas aanvallen, hem d'oogen uitpikken en dan afmaken. Een womdere bekeering in Engeland; de student in d'Universiteit van Oxford, Al- gar Labouchère, eenige zoon van den protestantschen Bisschop van Rochester, heeft zich bekeerd en is katholiek geworden. <i Dat is aardig, zegde onlangs in Engeland een groote protestant tot een katholiek; dat is aardig: de beste-.en deugdzaamste" Protestanten worden katholiek en 't zijn maar de slechtste Katholiekervdie protes tant worden. Ja, antwoordde men, dat iszeker aardig endaarbij: hebt gij ooit iemand op zijn sterfbsd zien protestant worden? Daar entegen zijn er met honderde duizenden die in hun laatste' uur, tot de Katholieke Kerk komen. 't oud Meèken van Deurne, Jacoba Kruk, is d'ander week 101 jaar. gewordenzij is op zijn.navenant beter dan over jaar. De katholieke kiezer M. Van Rentergem van Ruddervoorde, is getreden in zijn io3de jaar, Te Bois-d'Haine is overleden, wacht, ov.erleden niet, maar berecht M. Stevenaert, oud 104 jaar. Dafrze wel moesten zoeken, ze zouden nog al oudemeêkes vinden. In Australië is 'ne perel ontdekt van 100,000 fr. weerde. En wat brengen uw juweelen uop, mevrouw, als 't ik u mag vragen, vroeg een Molenares aan een rijke gravinne? O gi sukkeles,wel, dat brengt niets op, wij moeten daar zorg voor dragen tegen 't ver liezen en tegen de dievèh. Als 't alzoo is, mevrouw, dan heb ik nog veel liever'ons twee groote molensteenen, ze leveren ons brood e* ons onderhoud. --Veel menschen worden vermoord voor hungeld. De Bakkers, ja, de Prinsen van den Paalhebbente Parijs een Congres gehouden, er waren Bakkers uit alle fransche steden enze trokken te velde om de broodzetting te doen afschaffen. T'Antwer pen is een gazet verschenen, uitsluitelijk voor de Brood-koek-en Banketbakkers. Geen handwerk in de wereld is noodzakelijker dan dat der bakkers, te meer daar wij alle dagen in het heilig OnzeVader bidden: Geef ons heden ons dagelijksch brood ook is 't met brood dat een der grootste Wonderheden is geschied, toen Ons Heer met vijf brooden en twee visschen 5ooo mannen, behalve de vrouwen, spijzigde en verzadigde. Ze zeggen dat de eerste bakoven in Egypte is uitgevonden, door zekeren Annus e» wie heeft er 't eerste brood te klein gebakken Degene welke er de eerste maal te weinig deeg voor genomen heeft. - Te Parijs is een groote vergadering van werklieden geweest, om te verklaren, dat zij geen gemeens hebben met d'Anarchisten in de verdediging hunner belangen. In zijn boek over den Noordpool beschrijft Kanunnik Mertens o. a. do gevarendüeden der zeelieden van de Germania die 200 dagen op eene ijsschaal verbleven en voort vaarden. Ze schrijven ons dat op d'Uitvaart, van den E. H. Loontjes, die 28 jaren Onderpastoor geweest is te Nazareth, de ruime kerk van Nazareth proppens vol was,van een menigte die hare dankbaar heid aan den Eerweerden Afgestorvene wilde bewijzen.Een katho lieke jonkheid van boven Gent is over eenigen tijdnaar Lourdesgeweest, ind« Pyreneën, en heefteen merkweerdig beschrijf gedaan van deze Reis. 't Boek is in den druk en gaat eerlang verschijnen. Wij hebben 't handschrift gezien en mogen verzekeren dat die reisbeschrijving zeer be langrijk is en in aangenarnen afwisselenden trant, geschreven. T'Antwer pen is wederom in do Meetingen verklaard Geene geldverkwistingen, maar bezuiningen Geen verzwaring, maar wel vermindering der krijgsbelas- tingen Vrijheid ware Vrijheid Eerbied vooral onze grondwettige vrijheden! handhaving^ der aloude Rechten van gemeenten en provinciën! M. Van Put, kandidaat der Meeting,beeft verklaard Ik ben bovenal, uit hart en ziel, anti-militarist!

De Werkman | 1884 | | pagina 2