sMf De Goede Week, 'mm HET KRUIS IS OPGERECHT! Daar hangt 't onschuldig Lam, Dat vrij en liefderijk Ons zondenpak opnam Het Kruis is opgereehtl En 't plechtig Ure naakt. Die van den armen slaaf Weêr Kind des Huizes maakt. Het Kruis is opgerecht, En na vier duizend jaar, 't Gevallen Menschdom roept: 't Verlossings Uur is daar! Het Kruis is opgerecht! En Die daar hangt en sterft, Voor al wie Hem herkent 't Genadekleed verwerft Het Kruis is opgerecht. En die daar hangt aan 't Hout Is Hij die met een woerd Den wereld heeft gebouwd 1 Het Kruis is opgerecht, Ach mensch, kniel hier toch neêr, Aanbidt daar aan het Kruis, Uw Redder, uwen Heer! Het Kruis is opgerecht! En die er nevens hing, Van zwarten moordenaar Wordt reinen he eling! Het Kruis is opgerecht Maar aaa de linkerzij Een ander schuldeling Sterft in zijn geuzernijl Het Kruis is opgerecht! Het Gods Werk is volbracht En elk heeft Zaligheid, DERTIENDE JAAR. N° 649. 27 Maart i885. VERSCHIJNT alle vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Dnitschland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. .it- - KERKELIJK NIEUWS. Zondag, Palm Zondag, de Plechtige Intrede van Onzen Heer, binnen Jerusalem't Lang Evangelie;de Laatste Medidatie over de Bittere Passie; De schoone dag der Eerste Cammnnie is voorbijmaar nochtans de goede gevoelens blijven, tot Vrede en Welvaart der Farailiën; t'As- tene, hij Deinze. zijn al de Kinderen hnn leven gaan opdragen aan de Moeder Gods in dè kapel van Lourdes, 't was een bewegelijk schouwspel D'Eerste Coramu nieals men de kinderen daar ziet. 't is oen reine welriekende bloemhof; De vij - and van 't Menschelijk geslacht, benijdt die schoonheid; en door zijn slechte gezel schappen en draaiorgelkoten zal hij zoeken, om die bloemen onder zijne walgelijke voeten te vertrappelen. Dat d'Overhedenend'Quders waken d'Overheden end'Ou- ders moeten 't gevaar afkeeren zooveel mogelijk en een slechte verspreiding be lettenen de Kinderen en Jonkheden moeten waakzaam zijn en ieverig, om hun kostelijke schatten van braafheid en Christelijkheid te behouden. PARLOIR. Uit Ryn. 2.50 Ut April 85. Uit Luik van M. Ed. Rob. 2,50 1885. Van M. Doa. te Boisscbot 2,'0 voor 188'. Uit Zelz. van M. P. 2,!"o tot april 1886. M. P- Duitsch. te R.... ja, de 2,' 0 zijn ingekomen. De Reis naar China nog eenige wenen1 dan 't Kasteel der Verdoemenis. Een stalen wet: ongeteekende mededeelingen tellen s niet. M. en Vr. te H. spijtig, er was geen plaats. Die Zaligheid betracht.''1 0 KRUIS VAN ONZEN HEER, Gezegend duizend malen. Gij die ons uit de dood Der zwarte hel kwaamt halen, Kruis van onzen Heer! 0 sterkte van ons leven! 0 Kruis van onzen Heer, Dat alles doet herleven! 0 Kruis van onzen Heer, Aan U ons huldeblijken, Gij blijft in elk Gezin Op d'eereplaatse prijken;! 0 Kruis van onzen Heer! U schamen?.... liever sterven' Eerder ons brood gemist. Dan U te moeten derven! 0 Kruis van onzen Heer! Nu willen d'Helsche krachten U in de ziel van 't kind, Van 't Christen Kind versmachten: 0 Kruis van onzen Heer! in dees beroerde dagen, Wij, vuriger dan ooit Ons zielen U opdragen. Prijn, Kru'svan onzen Heer Met uw Almachtigheden, Bekeer en trek tot U, Die dwaaslijk U bestreden! Prijk, Kruis van onzen Heeri Met eerbied in ons leven En kom, wees onzen troost, Als wij den geest gaan gevenl 0 Kruis van onzen Heer! Gezegend duizend malen, 0, voer ons allen op In d'eeuw'ge zegepralen. LOOPENDE NIEUWS. De Congo! dat groot uitge strekt Land, bewoond door wilde volksstammen, maar niet kwaad aardig, onze Koning gaat er Souverein over worden; maar uit- drukkelijk is verklaard dat België er noch geld, noch soldaten zal aan leveren. Alzoo kan 't nog schikken. De lange zagerij in de Kamers is eindelijk gedaan; 't wierd tijd! en na al die parlassanterij 't blijft altijd waar dat 't officiéél onderwijs 'ne put zonder grond is en een zeer gevaarlijke zaak op veel plaatsen; t blijft altijd waar, dat er niets gaat boven een vrij deftig onderwijs. De Werksta king in de Walen duurt schrikkelijk lang; op verschelde plaatsen zijn door poeier en dynamiet, huizen vernield van koolmijners die de werkstaking niet deelden; eindelijk gaat er toch van den nood een deugd gemaakt worden, en den arbeid hervat, Er is eens een schrikkelijk kataklism te vreezen. Die zijn zoons of dochters naar officiéele normaalscholen zendt, is zoo wijs als zeven du.le ossen. De dieverij wordt somtijds een afgrijselijke laffe schur kerij, door d'omstandigheden. Alzoo t'Ursel heeft een deugeniet onlangs in een huis 3o fr. gestolen die bestemd waren om den Eer ste Communiekant te kleeden. De dief is gevlucht langs Kleit. De Kathedraal van Mechelen is begonnen rond het einde der ia» eeuw en voltrokken rond I25o; de toren, in 14^2 aangesteken, was voleindigd in i5o3; hij is 98 meters hoog en rust op een vout van 100 voet verhevenheid; er moest nog een witsteenen doorluchtende spies op komen, maar d'Hollanders hebben in i58o die steenen meêgenomen; van op den toren ziet men met een verrekijker, Brus sel, Lier en Antwerpen. T'Antwerpen, als de Joden 40,000 fr. vragen voor hun Synagoog, ze worden op't Stadhuis ontfangen als kermisgasten,en nudater, zelfs voor't stoffelijk welzijn, twee nieuwe Parochiekerken moeten zijn, nu is daar allesdwees en kantig en er komt een ongunstig advies. Nogtans, z'hebben in den Geuzenraad moeten bekennen Dat de kerken zuinig bestuurd worden, dat er geen centiem verloren gaat. Menschen, leest en ooideeld! meer zeggen wij niet: Te Brussel, een Scribent in 't Ministerie wordt be ticht van een slecht feit; en aanstonds de liberale gazetten roepen: 't Is 'ne klerikaal! 't is 'ne CongreganistZie-de nu die gasted... En wat is de waarheid? De beschuldigde wierd door Pitje Van Hum- feeeck aan een vet emploi geholpen; doorMiniste; Jacobs wierd hij als nuttelooze bediende afgesteld ei intussche tijd betaaldnu dat er veel werk is in dat Ministerie, wi erd hij pro ison teruggenomen. En daar maken die gazetten 'ne Kf tholiek vai ge ziet nu formeel wat geloof die liberale gazetten "verdienen!Tot Athene heeft men schokken van aardbeving gevoeld en te Napels hebben de studenten op hunnen poot gespeeld. 't Kasteel der Verdoemnis aan 2,00 verwerft grooten bijval. Wij recommandeeren de Mannas aan 2,5o in sterken band, de Martelaars van Gorcum aan 0,60 c. en d Hin derlaag is nu aan 35 c. Elk moet dat lezen en-bewaren. Rijmchronijk. Gelijk twee hanen fel gespoord, Door hunnen moed tot strijd hekoord, j Al dreigend hunnen kam opsteken 1 En stormen op het minste teeken; Zoe zag men Rus en Engelschman Gewapend in Afghanistan Elkander strak en scheel bekijken. Terwijl niet een de vlag woü strijken. Gelukkig voor dat arme land Is men gekomen tot verstand En men zal hooren naar de rede En maken paal en grens in vrede, Wat verder gaat het niet zoo wel Want China is verbitterd fel Om de verwoesting zijner streken. Het woü zich op den Franschman wreken Maar 't geld is op, en 't arsenaal Yerbraudde Cour bet d' admiraal, Araab Osman die schrijft 'nen brief Dat Engelschman en rijn gerief Gaat vliegen in de Roede Zee; Dan roept Graham zijn versen armen, Hij valt den vijand op het vel, En klopt de zoons van Ismael. Maar Gordon, laas! is toch verloren. Die brave man was uitverkoren Om te besturen den Congo En iedereen die riep: bravo! Maar Mahdi vond eenen verrader Die Gordonen Khartoum te gader In d'handen gaf van-wild gespuis Gestookt door Pain. de fransche luis. Wat zal ik van Europa meiden? 0e Communards, 0 droeve helden! Die meester worden te Parijs, Bereiden er een Paradiis Voor schelmen, boeven en bandieten En alle slag van deugenieten. Maar Ferry is niet malcontent, Als hij maar palpt zijn vette rent, En laat de radicale magen Aan 't budjet van de pastors knagen. lntusschen blijft bismarek de baas; Aan iedereen geefi, hij zijn aas, Italië krijgt Afrika's Kusten, Op den Nyl mogen Britten rusten, in Congo schept hij eenen Staat Waar Leopol de maat in slaat. Uit Rus land komen droeve maren. Wilna's bisschop is door barbaren In wreede ballingschap gesleurd, En Christus Kerk weerom verscheurd. Dit onrecht mag de Paus aanklagen Als d'oorzaak van onteibre plagen Die teisteren en Huis en Staat Van den verblinden Autocraat. BUITENLANDS. Een bediende der fransche stad Rouaan blijft weg met 80,000 fr. In een slechte ga zet van Parijs is een kassier weg en laat een tekort van 30,000 fr. Gelukkig dat. de koolmijnramp te Saarbruck 's nachts gebeurd is, anders waren er 600 slachtoffers geweest. Er zijn Bamiliën die 5 zoons ver loren hebben.'t Getal der weduwen en weezen is groot. Welke gevaarlijke post is toch die roijnwerkerij! Te Parijs is een dievenbende ontdekt, 41 man sterk; 't en is de moeite niet; ze was verdeeld in 4 ploegen, on der bevelhebberschap van den koetsier Strauss. Een dwaze Geuzendochter te Parijs, na 30,000 fr. gestolen te hebben, wilde zondag in de Senno springen, doch is vastgegrepen en meegedaan. In 't zuiden van Fran krijk, ongeloofe'.ijk hoe slecht 't werk daar gaat; al de smeiterijen rond Perpignan liggen stil. In 't Post- bureelte Ternes war, Oostenrijk, zijn 6 zakken gespron gen; er was dynamiet in. Keizer Wilhem had weeral een verkoudheid, op de gresshartige feest zijner ver jaring. Dat is een kwaad teeken voor 'ne mensch van zijn jaren. Tegen de dood is gesn kruid gewassen. De soldaat Costanzo, die in een razige zatheid, ver schelde zijner makkers had vermoord, is te Venetië voor den kop geschoten. Te Duinkerke is een deel der kaaimuren ingestort; 400,000 fr. schade! De moordenaars van den Pólicieofflcier Rurapff zijn ont dekt. 't Is Anarchisterij. Te Chicago, in Amerika is afgebrand 't groot hotel Langham. Ze trachten in Holland den vermoordden Ambassadeur te verschoonen. Hoort', 't was rotten visch en vuile boter. Den Ambas sadeur was ten minste zoo plichtig ais de Joanna. LOURDES IN FRANKRIJK. Als de Vlamingen zich iets aantrekken, 't moet er door, Werkman, zegde er deze week iemand, ik heb de reis gelezen van die 3 Vlaamsche Landslieden naar Lourdes; maar dat is schoon! dat is merkweerdig! dat geeft u een schoon gedacht van die reis en van dePyre- neën en al die naar Lourdes trekt, zou dat boeksken moeten hebben! En inderdaad, wij ook hebben dat rond borstig en eenvoudig beschrijf wonderschoon gevonden. Nu ander zaken, van 't zelfde kapittel. Op einde April vertrekt er een Karavaan uit tergen, en den 11 Mei een Karavaan uit Antwerpen naar Lourdes met stilstand te Paray en te Tours; prijzen 180 fr. 130 fr. en 90 fr. weg en weer. Men zal 10 dagen weg blijven; voor de Bedevaart van Antwerpen naar Lourdes kan men in ons Bureel inschreven en er alle noodige in lichtingen bekomen. Die inschrijft en belet krijgt, kan voor 20 April zijn geld weer hebben. De lijsten worden gesloten zoodra men 't noodige getal reizigers heeft, in aUe geval den 25 april.

De Werkman | 1885 | | pagina 1