't Kasteel der Verdoemenis Overzicht. BRIEFWISSELING aria, {toonbeeld der deugdenv GlJ,';heiiii>ie alier vrouwen, Gij. toonbeeld aller deugd! Beziel ons, bij 't aanschouwen Met henielvrede en vreugd. 0, schiitrendst reine Sterre, Bie blinkiaan 's hemels trans, Wij volgen U van verre, h;_ Bestraal ons met uw glans. s* 2. Leer ons den Schepper vreezen, Ootmoedig zijn en stil. Leer ons geduldig wezen En stemmen in Gods wil. Stort ons Uw liefde in 't harte, Geloofskracht, onverwrikt, De Hoop die juicht in smarte h!a En naar den hemel blikt. 3. Leer ons naar wijsheid streven, Naar kuischheid vrede en trouw; En, waar we ook ooit misdreven, Geef tranen van berouw. Straal, Spiegel aller deugden, Op ons Uw luister neèr; En ken, in 's hemels vreugden In ons uw beeldnis weêr. bis; TAN ALLES WAT: De vijt, die schrikkelijke pijn verdwijnt in min dan 3 dagen, als men eenen witten zuiveren ajuin neemt en he» laat genoeg worden op 't vuur, maar niet in 't water; snijd hem in It deelen en leg het warm rond de plaats der pijn; vernieuw dit 2 maal daags. Tegen 1 Flerecijn is 't goed kastanjen in dén zak te hou den. Zevensaad op witten wijn is goed tegen de wonnen. Tegen den hoest of kuch der koeien wordt geprezen: epn lood hondsdraf, een lood peperwortel, dat gekookt met een kanne bier en zoo ingegeven. Peerden die eenen dikken hals hebben, loopen geerne. Groote oogen, groote neusgaten en steile ooren zijn tee- kens van een wakker en vinnig peerd. Een peerd, ruig van beenen en met lange vlokken over de voeten, gelijk de vriesche hengsten, zulk peerd is goed voor den arbeid, maar niet voor 't loopen. Het hoesten der honden is dikwijls geholpen DERTIENDE JAAR. N° 657. 22 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of'Wink.vls 5 centiem. Met de post of te hnis 2,58 j Voor Frankrijk, Heiland, Bnitschland, Amerika, 4,59. P. DAENS-MATART, Achterstraat, AALST. l t Aanbevelingen van Boeken. Jan Clercker of de laat ste Binders 2,25; Vlaamsch keukenboek 1,00; Tooverboek 0,5o; Troost der armen o.5o; Boek der Spaarzaamheid o,3o; de Hinderlaag van 7 7ber o,35; Boekje der Christene Gilden, waarin men zien zal dat de VlamiBgen in deze gewich tige zaak niet ten achteren staan, o,25; Genoveva o,75; Leven van Napoleon l,oo; Baekeland l,oo; Gelden Boekje der Mis o,15; Naar den Hemel o, 16; Het kind van Maria, j allerfraaiste boekje o,2o; 8 Bloemen in band l,5o; Uitga- zschte gebeden in band l,5o; en eindelijk bij M. Leliaert, i Siffar te Gent, is verschenen een net boekje over 't H. Hert, met i gebeden en voorbeelden aan 0,60, iets dat gretig zal gelezen j worden. schoon boekdeel door M.S. Van der Guclit. Prijs 2,ooiranco 2,25 1 met honing en azijn dooreen geroerd, inte geven Het tranen der oogen bij de honden, tegen deze kwaal is de remedie den hond een tas kafféjin te geven zonder melk. Indien de zon is 's morgends rood Zoo giet ze waler in de sloot. Maar 's avonds schoen en rood van schijn 's Morgends een schoene dag te zijn. Als een hof om de zonne gaat, Gemeinelijk dan regen ontstaat. Den eersten maandag van de nieuwe maan, Indien het regent wilt verstaan. Den meesten tijd, 't zal vochtig zijn Zoolang de mane geeft haar schijn. Roozemarijn: Boom of struik welriekend, "bloeit in de lente en in den herfst. Roozemanjt geknauwd, maakt den adem welriekend. Rooze- marijn is spijs en medecijn, liefelijk van rnuk ei smaak. De struik gebrand en gepulveriseerd en in eenen doek gedaan, daarmede de tanden ge wreven, zuivert dezelve en doodt de wormen die er in zijn. Hoort, Landbouwers, welke de waarde van een vogelnest is: Verenderstel een nest van eene musch, roedsteertje, bastaard, nachtegaal enz Reken 5 eiers of 5 jongen per nest. Elkeen der jongen eet dagelijks 50 ruspen of insekten, totaal 25 daags. Deze spijzing gedurende 38 dagen, verdwijnen dan doer eiken nest 7500 ruspen... Zien we nu den anderen kant van het vraagstuk: Elke rusp eet per dag haar eigen gewicht aan bladeren en bloesems: pakt dat elke rusp per dag éen bloesem opeet waarvan eene vrnent zeu voortgekomen zijn; dat maakt voor elkn rusp 30 bloesems of voer 7500 ruspen samen 225,000 blnn- sems die verloren gaan. Zeodan, landbouwer, had uw knaap het vogelnest gerust en engedeerd gelaten, dan haddet gij of nwe buren 225,oen ap pels, peeren, pruimen enz. meer geoogst... Ziet nu wel in, dat elke rusp, middelmatig gerekend, 10, 20 a 3o bloesems daags opeet, dan verliest ge daardoor zoo wat 2, 6 a 8 millioen vruchten per jaar, w nneer gii den vogelnest niet met eerbied in rust. doet houden. Meester: Wanneer is 't best om appelen te plukken? Jongen: Als de boer weg is, de meesteres aan de kaffétafel en de hond goed ge bonden ligtl Konaaroff, de mssische generaal, krijgt van den Cznr 'nen gouden eeredegen met kostbare gesteenten in. De Czar heeft het hem gesohreven in eenen eigenhandigen brief, omdat hij zoo wakker is geweest in den Afghanistan, en zoo voorzichtig en dapper de Afgh&nen heeft geklopt en den Engelschman gefopt. Bij al zijn titels gaat de Czar nn bijvoegenden titel van koning van Siberië en Midden-Azië. En pelzen, dat Pitje de dood geen respekt zal hebben voor al die klinkende titels en binnen weinige jaren of dagen, den almachtigen Monark stillekens onder d'aarde leggen!.. Dat gaat alzoo in de wereld: Peter Lumsden, de generaal van Engeland, die toch ook zijn beste heeft gedaan, hij inkt niet en hij moet affrontelijk uit Azië vertrekken; men zegt dat hij zijn demissie gaat geven van soldaat,en eremijt worden. Gladstone, de minister heeft nu een ander plan; hij ziet wel dat vroeg of laat de Rns zal meester worden van den Afghanistan; daar- om gaat hij de intrede van Indië, de bergpassen, zeef wel versterken, en als 't noodig is, daar vechten veor 't Indisch keizerrijk. Egypte ook dn de Soedan worden ontruimd door de engelsche troepen, >en al die millioe- nen reeds uitgegeven, en al die oorlogstoebereidselen gemaakt... Gladstone zal bet niet gemakkelijk hebben in de aanstaande kiezingen-, hij zou wel kumfén van zijnen ministerszetel aftuimelen, want Engeland heeft moeten de vlag strijken, en met schande. *r zijn voor deze kiezingen 2 millioen nieuwe kiezers, en den buiten is op denzelfden voet gesteld als de steden. De twee partijen hebb&a in der mirinssdeze groote kieswet ge stemd. Alzoo moet het gaan. De lezers van De Werkman kennen Tien Tsin, waar men passeert om naar d'hoofdstad Peking te- trekken onze moedige Missionnaris de E. dj. De Boeck heeft ervan gesproken in zijn merkweerdigé reis. Welnu, te T'en-Tsin parle- menteeren nu Chinezen en Franschen om vrede te maken; maar de Chinees, kan bij nie wel vechten, hij is sluw en valsch gelijk een kat, en als de Franschman niet op en speelt, zal bij we! 'nen vlassen baara krij gen. Duitsciie ingenieurs gaan China splinternieuw versterken, en zijn leger herbakken. Ze zijn bezig te Londen met de grenslijn te trekken. Rusland vraagt wat meer, eenige weiden en bergpassen; den Emier van Afghanistan weigert, maar de Engelschman laat hem varen en ontwerpt een ander plan om zijn Indisch keizerrijk te beschermen.'t Zal de stad Herat niet meer zijn die als sleutel van Indië moet dienen; de EDgelsck- man heeft een sterkere poort gevonden aan de grens zelfvan Indië, 't zijn de bergen: die het afscheiden van Afghanistan. Daar gaat hij onverwinnelijke forteressen van maken en de bergpassen naar Indië afsluiten. Men rekent dat dit plan maar 5 millioen pond sterling zal kosten, een bagatelleken van 125 millioen franken. Daarmee is de Imir overgelaten aan den vratigen Rus en Abdarrhaman zal 't al betaien. Von Bismarck is ziek aan de zenuwen zoodat hij niet klappen kan, en de franscbe dichter Victor Hugo zal 't niet lang meer uithouden; zondag morgend zeide men te Parijs dat hij overleden was. De dochter van koningin Victoria, prinses Beatrix, gaat trouwen met den prins van Bat- tënberg; ze krijgt jaarlijks't sommeken van 150 dui zend franken, 't Is vet, zei Pierlala. LOURDES, 17 Mei i885. Vriendgoede Vriend Macharis, Het is zondag, 6 uren van den morgend als wij, 300 uren van onze Gebortestad en Familie, aan den voet der Pyreneesche Gebergten, de pen in hand ne men, om aan UEd. en aan alle andere geëerde Vrien den, en Medehelpers en Lezers van De Werkman te schrijven. Ten 7 ure is 't dn Communie Mis aan de Grot; op de {plaats zetve, waar de Moeder Gods verschenen is, staat een Altaar in zilver;als 't weder het toelaat wordt de Mis daar gedaan; de ziekeD draagt of leidt men in de Grot; al 't volk is geknield op de menigvuldige banken voor de Grot; na de Consecratie gaan allen in goedt: -Je Ons Heer ontvangen voor de traliën der Grot Z';.ve dan volgt een Mis van Dankbaarheid achterna worden de geceden opgezegd; al 't mansvolk ontvangt eene waskeers en men beklimt stoetsge wijze den Maria-weg om het Allerheiligste terug naar de kerk te dragen. In al de optochten hebben de zie ken een eereplaats om aldus bijzonderlijk aan de Moe der Gods aanbevolen te worden. Macharis, d'hardvoch- tigste menschen als zij hooren en z en wat hier gebeurt, ze moeten snikken en weenen van zielsontroering. Macharis en Vrienden, wij zullen u menigen brief over deze reis moeten schrijven; Loufdes is de schoon ste plaats der gansche wereld geworden. Alles zegt u, dat het hier een uitverkorene plaats is... En als ge do zaken nagaat: In 1858. Ons Lieve Vrouw verschijnt aan een geringe brave dochter, - we zijn gisteren in haar Oudershuis geweest en hebben haron laatsten br.ef gelezen, want Bernadetta is na de groote voor rechten ziek geworden,lang ziek gebléven en te Nevers in 't klooster gestorven, ge ziet dus dat Ons Lieve Vrouw aan haar beste vrienden ziekten laat overko men, opdat zij in 't Land der Eeuwige Gezondheid een goede plaats zouden bekleeaen. In 1858 dus is de verschijning; niemand ziet Ons Lieve Vrouw dan die brave werkmansdochter, ea de Verschijning zegt op die eenzame plaat3, waar zelden een Vreemdeling den voet stelde: Ik wil hier een Kerkl Ik wil hier Proces- siëa hebben! Er moet hier veel gebeden worden voor de bekeering der Zondaars Het kind, onbekwaam, ongeleerd, gaat daarmee voert; de Geestelijken schud den het hoofd, de Woreldsche Macht wordt barsch en wreed; te Loordes alleen worden 370 Proces-verbalen tegen de Grot opgemaakt; de Gouverneur bemoeit er zich meé, maar't braaf kind gaat voort, met daar al leen te gaan bróden, menschen uit de werkende klas volgen haar; zij verkrijgen d'eerste mirakelen; de toe- loop vermeerdert; rijken en machtigen volgen, worden ook bedeeld door zegeningen en mirakelen; en nu Macharis, ge zijt een bejaard man, maar als'het eenigzins zijn kan, ik zon U raden van eens deze reis te doen; De Werkman is hier reeds bekend en aan de Paters der Gret moogt ge zeggen dat gij onze Vriend en Medehelper zijt. Nu, Macharis, er is hier boven de Grot op den Berg, een Kerk, de schoonste en rijkste die ik ooit gezien heb; voor die kerk, in de diepte gaatj er nog een tweede kerk komen; een wonderbare kerk, gansch uit arduinsteen, en met 15 Oataars, de Myste riën van den Roozenkrans verbeeldende; het plan dier kerk is te zien en elk slaat zijn handen overeen en elk zegt: De Almacht Gods ls hier Nu, Macharis, men kan niet beschrijven" hoe er te Lourdes gebeden wordt; 't is hier een gedurigs retret van Gebeden, van Biechten, van Communiën, van Boetveerdigheid, van Werken van Bermhartigheidin de Bovenkerk met hare talrijke Outaars, >'n de Bene denkerk van de Grot, van 4 ure's morgends tot 's mid dags, wordt gedurig Mis gelezen en gezongende me nigvuldige biechtstoelen zijn aanhoudend bezet't ia hier, ja, een onafgebrokene Retret of Missie, j - - - Vriend Macharis, de Vlamingen en alle andere Christene Volkeren begeren zich geerne ter Bedevaart- de ontelbare .-enschen die met een goed hert naar Scherpenbeuvel gaan, naar Lede, naar Hal, naar het Gaverland, naar Kerselaar, naar Oostakker of andere Bidplaatsen, ze wordon vertroost en gezegend, ze ge voelen dat zij in het huis eener Moeder geweest zijn, maar hier te Lourdes, de Proeessiën die er toekomen dat is ongehoord! d'ander week 1300 man nit Lyons' met 2oo zieken; ik weet niet of er zieken genezen zijn' maar de bijzonderste rede der Verschijning is toch de Christelijkheid geweest en de Bekeering der Zondaars; in de Maand Mei, wij weten het, van de Paters die dé

De Werkman | 1885 | | pagina 1