DERTIENDE JAAR. - N° 664 10 Juli i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bareel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland. DuLtschland, Amerika, 4.50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARLOIR.Ontf. uit St Nik. van Z. M. 2,50. Mr en Vr. L. S. te H. ik zende u een tweede boekje. Zijn er medewerkers die nog geen Baljuken ontf.hebben, zij gelieven ons te schrijven. 't Nieuw werk van Kanunnik Martens, zenden wi] franco aan 1 fr. en voor de Prijsdeelingen zal men bij M. De Galannog mer kelijk vermindering hebben. Nuttige boeken geven en geen boe ken die van de zolder komen, dat is hedendaags een hoofdzaak. Laat ons bravo roepen: Er zijn 2 nieuwe stukjes van Sylves ter verschenen: In volle Zee, groot zangstuk met gymnastiek, zeer merkweerdig, prijs 1,00; en een Advokaten streek, of goed uit kwaad, 0,75; een lief en nuttig stukje, dat ook in Sociëteiten mag opgevoerd worden. Ontv. uit G. van M. D. C. 2,50 van tot maari 86. GEMENGDE BERICHTEN. D'Hop! welke kostelijke plant, men kent doorgaans de weerde niet van hetgene men bezit; in vreemde landen, ze zeggen: In d'Hopkwartieren, met goed hopbier, hopbitter, hopthee, enzoovoorts, hoe gezond moeten de menschen daar zijn! T'Aalst is het wederom luidruchtig gebleken, hoe gevaarlijk en schandig het is met slechte kerels te loopeu. - Een dief,onlangs te Ronsse gesnapt,men vond 12 brillen in zijn zakken. Te Gent is overleden de zoon van M. den Drukker Stepman, een brave veelbelovende jongeling. Te Lier, een bakker uit de Mechelschestraat,vond d'ander week zijn vrouw dood in haar bed, zonder ziek geweest te zijn. Ze durven, in de Kamer, ja de man- nen van den linkerkant durven afstrijden dat er Volksbeulderij bestaat in Antwerpen; en sedert 5 jaar moeten de Katholieken elk jaar 49,000 fr bijeenbrengen om de slachtoffers der Volksbeulderij bij te staan. De Ziekte is geweldig in het Zuiden van Spanje en Koning Alfons, 'ne man van christelijken aloi, is naar de be smette plaatsen gegaan, om geld uit te deelen en de koeragie des Volks op te wekken. Dat is een heerlijke daad Spanje zou tegenwoordig zijn handen in 't vuur steken, voor zijnen Koning 't Volk is niet ondankbaar. In Mei zijn vergaan 67 zeilsche pen en 13 stoombooten... Op sommige plaatsen is de diepte der zee onpeilbaar. Van jongsaf de kinderen gewennen aan werkzaamheid en onderdanigheid; trachten dat ze zelfs in 't speelgoed met weinig tevrede zijn, en 't nuttige verkiezen, deze raad geeft de Duitscher Alban Stolz, in zijn Boek der Moeders en Voedsters. Twee Hongaarsche Boerinnen zijn te voet naar Roomen en van daar gaan ze naar Lourdes. Zachtjes gaan en aanhouden vordert best. Katholieke Damen zijn van zin te Brussel een Hospitaal te maken, uitsluitelijk voor kankerzieken. Er is disputatie tusschen Antwerpen en Vlissingen, om te weten waar de vervoerplaats vanDuitsch- land naar Amerika zal zijn. Bismarck moet dat beslissen. T'Antwerpen klaagt de Burgerij dat er zoo weinig vertier is, buiten de lokalen der Expostitie. De kerk moet zooveel mogelijk in 't midden zijn, maar de Logie zou steden en dorpen zonder ker ken willen hebben, en zooveel mogelijk alles voor haar hertlappen. De Logie speelt daar altijd 't vetlegggen op de kosten der Volkeren. T'Aalst gaat er een reglement komen op de Draaiorgels. Als 't maar krachtig genoeg is, om die Pest te bestrijden. Een goed Gemeente- en Parochiebestuur moet vaderlijk zijn, 't is te zeggen zorgdragend en alles beletten wat de zedelijke en stoffelijke welvaart kan krenken. Anders is 't hooi- gedorschen; volksarmoede en ellende. Berlijn heeft ook veelgeleden door eenen ge weldigen stortregen, waarop een overstroomtng heeft gevolgd, die instortingen heeft veroorzaakt. BOEKEN EN SCHRIFTEN: Hoort! De slechte lezingen be derven de goede zeden en zeer dikwijls, als iemand slecht geworden is tot het uiterste en ge gaat aan 't begin: Ge vindt een slechte gazet of een verderfelijk boek... De tijden zijn slecht en de goede schriften moeten geprezen worden en bekend 'gemaakt, want een supreme middel om de kinders in braafheid en deugd te doen opgroeien, is als ze van jongsaf in huis goede schriften gelezen hebben; de woorden gaan dikwijls d'een oor in en d'ander uit, maar het geen langs d'oogen inkomt, blijft in 't herte geprent. Wij zul len dus, meer dan ooit; de goeds boeken bekend en gerecom mandeerd makenEn eerst en vooral, tot heden is er niets dat De Deugd voor alle Staten van Pater Hillegeer te boven gaat; een dik substantieel boek aan 0.80 c.. Als de Deugd in alle Staten geoefend wordt, dan wordt de Samenleving een Para- dijske. Verders is er te St Nikolaas verschenen een boekdeel van Kanunnik Martens, 0 De opkomst der Stoomtuigen. Met levendig genoegen hebben wij dit boek gelezen... Onlangs, d'ander week, schreef men ons uit Engeland: De Fraoschmans en de Belgenlezen te veel romans of verdichtsels. Engeland en Amerika houden zich meer bezig met ernstige en leerzame boeken, en in Engeland en Amerika zijn mannen van wil en van karakter.... Welnu,'t werk van Kanunnik Martens is leerzaam, boeiend en aangenaam. Wij, die tusschen de machienenj' de mekanieken en de lokomotieven leven, moeten toch weten hoe, wanneer en door wie zij uitgevonden werden. Des te meer, dat wij al die groote uitvindingen verschuldigd zijn aan Mannen uit de werkende klas, aan Arbeiders. D'Ópkomst der Stoom tuigen, een boek in 8° kost maar 1,00, verkrijgbaar in ons Bureel. Men hoort het overal zeggen: De Boeken van Kanunnik Martens, eerste klas; gretig gelezen, iets meêdragen van zulke lezing en die boeken zorgvuldig op zij leggen, om ze later mei nieuw genoegen te lezen. Daarbij, in't echt Vlaamsch, gelijk hoogleeraar David schreef, en bezaaid met kostelijke beschouwingen.... 't Vernuft en de Kunst moeten meer dan iemand zeggen: Alles tot Glorie Gods! want de Schepping is en blijft in haar kleinste zaken, honderddui- zendmaal grooter dan al wat de menschen kunnen uitvinden. Wij recommandeeren herhaaldelijk De Kroon des Hemels; dat is een werk, menschen; spreekt aan degene die dat boek reeds in han den hebben, of zij het zouden willen missen voor 'ne gouden duka- ton; kostelijk van inhoud, leerzaam, aangenaam, vertroostend en daarbij van prachtigén druk en met rijken omslag; de kinderen kunnen er nog leeren uit teekenen; allerbest geschikt voor Eersten prijs in de Scholen; want nu zijn de Gemeentebesturen,in zake van prijs- en schoolboeken, gansch vrij en ze kunnen in alle katholieke Boekwinkels een rijke keus vinden voor hun Prijsdeelingen. Wij roepen hierop de welwillende aandacht; want de Logie is altijd ge reed, om voor haar trawanten, openbaar of in 't genipt,'t vet van de soep te scheppen.... De Kroon des Hemels kost 2,00 franco 2,20; Verders hebben wij nog in ons bureelen: Jan Clerker 2,25 franco 2,5o; 't Groot Keukenboek 2,25, 't VI. Keukenboek 1,00, De Kabinet-Sekretaris 1,00; De Gespaarzaamheid o,3o; 't VRIJE LEGER, een uitgaaf bijzonderlijk voor dezen tijd o,3o; Baekeland 1.00; Rosa van Tanneburg 0,75De martelaars van Gorcum 0,60; de boekjes van Pater Theelen; 8 bloemen in band 1,5o; uitgezochte gebaden in band i,5o; De Mis o,i5; Naar den Hemel 0,16; 't Kind van Maria 0,18; GEBEDEN VOOR LIJDENDEN, aller schoonste overwegingen, men kan niets beters uitdeelen, 90 c. de 100; 90 c. voor 100 schoon schriftekes; op elke Gemeente zal er toch iemand zijn om 100 zulker gebedekens uit te deelen. Verders 't Manna, kerk- en devotieboek, in band 2,i5 en de weg der God- delijke Liefde infraaien band, 1,25. rmm erkelijk Nieuws. Op 16 Oogst aanstaande zal er t'Antwer- 17 pen een groote Processie rondgaan, ter eere van O. L. Yr.de 14 Beschermster der Stad. Uit Marseille vertrekt den 28 Augusti 8 «k de 48ste Bedevaart naar 't H. Land. Te Mechelen gaan de Jlmi paters Redemptoristen den groeten Jubilé preêken, des Broeder- schaps van O. L. V. van Scherpenheuvel, in de St Janskerk. Men zegt ons dat de Grot van O. L. Vr. te Teralphene toch zoo wonderschoon is. Wij, menschen, zeggen dikwijls: Ik kan dit niet vergeten, ik wil dat niet vergeven! Maar, de Groote Meester, hoeveel moet hij aan ons niet vergeven en hoeveel moet hij van ons niet vergeten! Ach,schreef de kerkleeraar de Liguori, ach, arme geleerden der wereld, die zooveel kennissen bezitten en hunne ziel niet weten te bereiden, om in den dag des oordeels, een gunstig vonnis te bekome». Maandag was 't de Feestdag der H. Godelieve, Martelares in 1025, en die op vele plaatsen aanroepen wordt; haar leven en marteldood, beschreven door den E. H. Van de Putte,onderpastoor te Georaardsbergen, dat schoon boekje is te koop in ons bureel aan o,3o c. Heden, Vrijdag, de 7 H.Broeders Martelaars in de 2® eeuw; zaturdag, H. Pius I, Paus en Martelaar in 157; wat is er toch afgezien en gestreden voor 't Geloof! Pius I, tiende Paus, want d'eerste Pauzen regeerden niet lang, ze wierden spoedig ge vangen en ter dood gebracht, Pins I heeft verschelde omzendbrieven rondgestuurd wegens ae Mis. Woensdag 15, Verspreiding der Apostelen door de geheele wereld,volgens bevel des Zaligmakers.welk werk nu voortgezet wordt door den Paus, de Bisschoppen en de Pries ters. De Geestelijken moe'.en liever sterven dan 't Geloof te laten kren ken en verdooven. Donderdag 16, O. L. Vr- Carmelus, of Feest van den Schapulier; dat d'Ouders vroegtijdig zorgen om hon kinders te doen inschrijven en den Schapulier dragen, 't Is een behoedmiddel tegen zichtbaar en onzichtbaar kwaad. BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Al de Keizers en Koningen van Europa zijn op reis, behalve de zieken men zegt dat Oostenrijker en Pruis te Ishl zullen bijeenkomen.In Asia

De Werkman | 1885 | | pagina 1