Rampea, Misdaden en Ongelukken. ïï-Jlenlaiidseli Nieuws. BRUSSEL. Donderdag nacht der verleden week is een hevige brand uitgeborsten in de Minimestraat bij den bakker De Volders; 't was be gonnen in den houtstapel; de bakker liep naar buiten om hulp, doch sloot ongelukkiglijk de voordeur, zoodat de bakkerin en haar kind deerlijk verbrand wierden en langs de vensters moesten gered worden. Men hoopt dat er geen gevaar zal bij zijn. De Policie van Brussel heeft order gehad van waakzaam te zijn, mits er te Limoges in Frankrijk, een goud smidwinkel geplunterd is. Men presumeert dat de dieven naar Brussel zijn afgezakt. M. Coenraet, meester meubelmaker, terwijl hij op boodschap was in de stad, ze zijn bij hem ingebroken en hebben 7000 fr. geroofd. Generaal de Bassompierre, wo nende Maria-Thresiastraat, is donderdag avond ge vallen thuis van de trappen, en zijn been was gebro ken op twee verschillige plaatsen. Veel pijn afgezien, maar zal er toch doorkomen, als er niéts tegenslaat. Want de Dood komt dikwijls langs kronkelwegen of sibot uit den grond gelijk de mollen. Tegenwoor dig zijn er die, om den tijd te dooden op 't cenvoi, er een kaarije slaan. Onlangs zaten op den trein van Luik naar Brussel, twee menheeren, die met twee andere een kaartspel voorstelden. Waarom niet Er wierd gespeeld, voor grof geld en opkorten tijd had den de twee vreemde heeren-iSo fr. gewonnen, 't Is ongeloofelijk, maar 't is echt: i5o fr. Men speelde voort, er wierd opgelet, en men zag dat die twee seigneurs zoo valsch speelden als Geuzen. Een der reisgezellen verwittigde de Statie-Overheid en te Brussel wierd de compagnie der valsche spelers ge snapt; 't waren beurzesnijders, gebilleteerd te Ant werpen, aan d'Expositie... Menschen, die naarBrus sel of Antwerpen gaat, ziet toch wel uit uw oogen want 't is noodig. Te Meulebeek, hoort toch wat wreed gevalin de Liverpoolstraat een meisje van 11 jaren, de moe der houdt winkel en 't meisje moest den soepketel van de stoof nemen. Ei, haar kieeren geraakten in brand en 't arm creatuurken wierd zoo ijselijk ver brand, dat zij binnen de 24 uren bezweek. LAKEN. Een oude Patriot der jaren 3o, Van Wezel, is van de trappen gevallen, als hij wilde naar boven gaan, en was zoo maljonnig, dat hij dadelijk naar 't Gasthuis moest. De moord van Loth. Al de aangehoudenen, losgelaten; er zijn geen be wijzen van plichtigheid gevonden. Alle Overheid moet geëerbiedigd worden; de Justicie, de Recht banken moeten er zijn; maar ge ziet hoe kamank de wereldsche Justicie is. Al die Overheid is, zou d'Op- perste Overheid moeten herkennen; al die Rechter is, zou voor elke zitting, lichten bijstand van omhoog moeten vragen;want onschuldigen doen aanhouden, dat is toch grof en wreed, dat kan een rede van sterf geval worden. ANTWERPEN. Gust Heysmans, oud 29 jaar, van Boom, maar t'Antwerpen wonende en werkende, op 't Engelsch Zeeschip Edenhall, een zwaar stuk ijzer is op zijn linkerhand gevallen en heeft dit kostelijk lichaamsdeel verpletterd; men vreest d'afzetting noodzakelijk te zullen zijn. Aan de markten van Antwerpen moeten veel dieven zijn. Preuf: Een huishoudster was zaterdag naar de Ge meenteplaats gaan gerief koopen; thuis komende vond zij in haar kabas eenen ledigen porte-monnaie liggen. Hij was daar ongetwijfeld ingeworpen door genen slimmen pik-poké, die er 't geld uitgenomen had. Den Ommeganck van-zondag heeft weèr een dood gekostde Rubens-wagen, met 8 peerden be spannen, moest in d'Hoornstraat bots ingehouden wordende twee roeten van 4 peerden geraakten in wanorde en Josef De Graef, oud 36 jaren, voerman bij de mestpacht, kreeg 'ne stamp van een peerd dat hij neêrviel en door den wagen overreden wierd. In een naburig huis gedragen zijnde, bezweek de man er bijna dadelijk. Zaterdag nacht ten 12 ure, is in 't gasthuis gebracht een fransche garde-convoi die van den trein was gevallen. Zijn been op 2 plaatsen gebroken 29 jaar en van Broglie. GENT. Och armen tochD'ander week op Nieuwland, in'ne kruidenierswinkel een moe der gaat 'nekalantbestellen, 't kind speelde in 't ach terhuis; de moeder komt achter'ne pinkweêr; dood ligt haar kind't was gevallen in een waterputje en verdronken. Vrijdag is Mr Van den Bcsch, peer- denkoopman van Ledeberg, in de Vijfsmidgatstraat, met zijn dochter uit zijn tilbury gevallen't peerd was op hol geraakt door 't gefluit des ConVóis. Zijn die personen gewond Ja, maar gelukkiglijk niet erg Alla, des te beter. Zondag op den Dok, Jan Ver- sompel van Loochristi.melk vervoerende, is met zijn kar tusschen de kruisriggels blijven steken en omver gevallen. Redelijk erg gewetst, zegt men. Zaterdag is in de karderie der Vlasfabriek een meisje inge- gedraaid. 3 vingers harer rechter hand, vrr slijk verminkt. ■T TT 7-EST-VLA AN DEREN. Het Zuiden V v der Provincie is ontveiligd door menig vuldige dieven't is zekerer bestaan dievenbenden men richt nachtwachten in, men koopt revolvers en ander schietgerief. Men moest langs alle kanten gen- darms plaatsenwij zijn hier toch in Australië niet, waar de bewoners hun huizen moeten versterken. Meenen, 't zijn daar peerdenkoursen geweest en 't peerd van 'ne rijken baron uit Parijs is in de Lei gesprongen en verdronken 7000 frankskens naar den Sis. Verders heeft een ruiter zijnen schouder gebro ken. Te Dixmude, Noordstraat, is afgebrand de groote Broodbakkerij van Mr Petrus Lesy. Alles is er ingeblevener lagen 80 zakken bloem op den zol der. Langs Dixmude heeft een hagelvlaag veel schade toegebracht aan den tabak. In geva' van ver- hageling moeten de Rechten niet betaald worden, en van Rechten sprekende, als iemand sterft, zijn Erf genamen moeten den staat van successie opgeven binnen de 3 maand, 't Moet toch gedaan worden daarom, hoe eer hoe beter; anders stelt men zich bloot aan groote boeten. tttALEN-LAND. Waar 't plezier is, V staat de droefheid aan de deur. Hoort wat er te Namen gebeurd is, zegge tegen Namen in de Prochie Crupet. Een brave landbouwer, nog kloek en struisch.zat aan de Bruilofstafel van zijnen zoon, als hij verbleekte en ineenzakte; 't was de Dood, de schrikkelijke dood, die zoo dikwijls komt als een dief in den nacht. Vergeten wij het niet! In Spanje wor den de menschen weggemaaid;dank God, tothiertoe zijn wij van de Ziekte verlost gebleven! Te Crupet, in plaats van Bruiloft te vieren, 't wierd Treurnis en Droefheid. Tot Aulne, niet ver van Thuin, is ge vonden 't lijk van Louis Sabot, 60 jaren; die man is met bijlslagen vermoord. Te Manage is op 't kasteel van mevrouw Hayaut, een koffer-fort open gebroken, en gestolen een millioen en half in obliga- tiën. Op 't blaffen van een hondje wierden de dienst boden wakker, doch de dieven namen de vlucht met hunnen buit. Uit Spa, een ijselijk nieuws, zekere A. P... vader van 9 kinderen, den nacht doorgebracht op een bal en daarna zijn eigen gezelfsmoord. 400 Soldaten in de zee. Ze waren bezig in d'haven van Marsilië met een kanon van 50 duizend kilo van een plat vaartuig over te brengen op eenen boot die het naar Marokko moest voeren. Eensklaps raakte het kanpn los van 't machien waarmeê men het overbracht, en plofte van één meter en half hoogte op het vaartuig dat oogen- blikkelijkzonk. 400 soldaten waren op 'tschipaan 't werk, en op 'nen pink zag men ze op de baren worstelen voor hun leven. In allerhaast werden de booten gezonden, en bijna al de soldaten gered. Zeven zijn er in de golven om-, gekomen, en een twintigtal gekwetsten. De uitvaart van President Grant is buitengewoon geweest. Inde stad Albany, waar zijn lijk op 't Capitolium ten toon was ge steld, zijn er 180 duizend personen voor 't praalbed hun laatste hulde komen bewijzen, 's Nachts werden er gods dienstige gezangen uitgevoerd door zangmaatschappijen met wie de ontelbare menigte hare stem paarde. Van daar is 't lijk vervoerd naar New York, en toen het bin nenkwam, luidden al de klokken der stad en 't grof ge schut deed zijn donderende salvo's hooren. De lijkwagen, een waar kunstgewrocht, is 17 meters hoog en wordt ge trokken door 24 zwarte paarden. Meer dan een millioen vreemdelingen zijn in de groote stad toegestroomd; al de generaals van Amerika waren ook in den stoet, alsook de 20 duizend veterans die onder Grant hebben geoor loogd. Vrijdag laatst te Parijs vroeg een welgekleede heer om den toren te bezichtigen van O. L. V. Kerk. Aan de*-hoogste galerij gekomen, schreed hij de balustrade over en stortte nêer op den vloer der kerk. 't Lichaam van den rampzalige was ijselijk verminkt, zijn hoofd ver morzeld en de hersenen op den grond uitgespreid. Men weet niet wie hij is. Lord Riponde laatste onderko ning van Indië, was ieverig lid van 't genootschap van den H. Vincentius. Nauwelijks in Engeland terug, is hij de arme menschen gaan bezoeken met eenen zijner Con fraters; want 't speet hem grootelijks, zeidehij, dat hij dit niet kon doen toen hij in Indië onderkoning was. Marsilië krijgt ook al een brok van den Cholera en er zijn rond de 30 sterfgevallen per dag. Te Rome komt een aardig Congres bijeenmen zal er 700 bekkeneelen van groote booswichten kunnen bestudeeren, alsook 8 duizend photographiën van welv6rmaarde schelmen. De geleerden zullen daar ook onderzoeken wat die booswich ten aten en welke hunne lichaamsbouw was. Uit Rus land zullen er wassen borstbeelden aankomen van Nihi listen en ander gespuis. Als ze meenen daarmee de schelmstukken te beletten, zijn ze schrikkelijk mis. Het grootste schip der wereld, Great Eastern, dat ge diend heeft om den onderzeeschen telegraaf te leggen in den Oceaan, gaat door de schuldeischers publiek ver kocht worden. Het stoomtuig heeft eene kracht van 12 duizend peerden! De Engelschman Wolff' gaat bij den Sultan om de Egyptische zaak direct met hem te regiee ren Frankrijk en d' andere landen staan op hun teenen om dit spel af te loeren. Duitscho oorlogschepen lig gen voor Zanzibargereed om te schieten al de Sultan zich niet en voegt volgens Bismarck goeste. 25 dui zend Abyssiniërs trekken op tegen de Mahdisten. en gaan eerst de stad Kassala ontzetten die sedert 2 jaren doer de opstandelingen is omsingeld. De Italiaansche soldaten zitten droef te koekeloeren op den oever van de Roods Zee, te Massouah. D'eene gst ;rven van Koortsen en laBdziekte, de anderen van Cholera, en de overigen zijn zot van verdriet en zwaarmoedigheid. De Italiaan sche Regeering weet niet wat gedaan met dien krijgs tocht, en om Venetië dat armoede lijdt een weinig te troosten, gaat het op zijn scheepswerf een onzaggelijk oorlogechip later timmeren: Eumberto 1 genaamd. In Engeland, te lleston, hebben er koolmijners hun werk gestaakt en het huis van hunnen patroon aangerand. De bewoners verdedigden ziob met revolvers en geweren, en de politie heeft alle moeite gehad om den storm te be teugelen. 30 gasten zijn bij de "kraag gevat en in 't droog gezet. De grrroote zaak in Frankrijk is beslist: de da turn der Kiezingen, op 4 Oktober. Want de eenige, de groote zaak voor al die politiekers die de Republiek opeten, is van herkozen te worden. Minister Brisson steekt naar 't Presidentschap, want Grevy is tot den draad versleten, en Ferry die naar Lyons is gaan klap pen, men heeft hem daar uitgeschuifeld dat het een ple zier was, en daarna werd er gevochten in den boom. RECHTBANKEN.— Veel krijgs wetten zijn wreed en barbaarsch. Zoo werd te Gent een man, vader des Huisgezins tot 2 jaar korrektie veroordeeld, om vergeten te heb ben dat het de jaarlijksche revue was. Die strenge straf gaat waarlijk alle palen te' buiten. De,'letter zetter van Brussel, Fr. Ernest, is veroordeeld totjooo fr. boet,'voor een boekje op zijnen naam uitgegeven te heb ben tegen den Burgemeester van Brussel. De dieven die te Brussel gestolen hadden, bij de Karmelieten, zijn tot zware straffen veroordeeld. Felix Ketels, oud 22 jaren, meubelmaker,als hij werkte, tot 2 jaar en 7 maand gevang en 5 jaar surveillance, en Albert Petitat, oud 20 jaar, tot 3 maand opsluiting. De veroordeelde letterzetter is uit 't Land gevlucht. Een engelsche filou, die onder rijke kieeren verborgen, in Juli te Brussel.gestolen had bij M. Adriaen, horlogiemaker-en- J>ij M. Delacre, apotheker, hij is verwezen tot 6 maand gevang. LANDBOUW. Van der Schu ren heeft weêral zijn procea gewon nen tegen Van de Velde. D'opbrengst mag maar middelmatig genoemd worden, bijzonderlijk voor de Rogge.En d'Hoplzal men vragen. D'Hop? Laat ons zien: In ons omstreken er is een weinig regen gevallen, de nachten zijn zoo koud niet meer, het zwart zet niet voort en slaat er niets tegen, men mag op een middelmatigen oogst rekenen. De dagen van stormwind hebben redelijk veel Hopstaken omvergeworpen. Er is vroege hop verkocht op Mijlbeke aan 100 a 110 fren de Koop handel geeft voor oct. nov. 52 a 55 fr. Poperinghe spreekt 't zelfde woord: Worden de nachten warmer en valt er niets contrarie veur, een halve oogst. De Duit- schers u.t Bischwiller schrijven: Rfgen hebben wij noo dig; d'onderste bla Iers der hopranken worden geel van kleur; er is een goede vlaag geweest,maar te kortelings, en aanstonds is de zon met meer kracht beginnen te branden; als alies verbetert en wel blijft gaan, zal de opbrengst iets min zijn dan verleden jaar. Nuremberg dit groot hopkwartier klaagt insgelijks over de droogte, SAAz'schrijft dat veel bloemenderhop afvallen, bij gebrek aan vocht, de regen kan nog veel herstellen, maar de verwachting van over eenige maanden blijftteleurgesteld. Wurtemberg zegt 't zelfde en voegt erbij, te veel koude en droogte, de botten of bellen die afvallen; opbrengst min dar< in 1884. In een woord gelijk ia duizend, g'heel Europa, van 't Noorden tot aan 't middendeel van Fran krijk heeft d'eigenste temperatuur gehad: Noordschen wind, droogte; en dezelfde oorzaken hebben dezelfde ge volgen. De weilanden staan mager en droog, en de beesten lijden er oprecht armoede. Eindelijk is er toch een weldoende regen gekomen; de Franschmans zeggen: Regen in Augusti is melk en honing. De Neêrlanders zeggen: Hondsdagen regen, magere zegen; zit de peer vast aan den steel, Is felle winterkou ons deel; zingen 's morgends vinken luid, Regen stort de wolken uit. De Franschmans zeggeit: En Aoüt ou en vendages, il n'y a ni fêtes ni dimanches, en z'en zien niet of het zondag of werkendag is; ze varen er ook naar! dat Frankrijk, met al zijn schatten, verarmt en kreveert; en die dat niet en ziet, is blind.... Ondertusachen, de brave Landbouwer zullen wij loven en God geve hem veel geluk en welvaart met den Oogst in de schuren en de Vruchten te velde! O- Die Geuzen van Gent. Z'en kunnen niê liegen; ze blijven bij hun woord gelijk boter bij 't vuur;ze zijn te gelgoven gelijk brilmarchands. En wij geven hier boter bij den visch, de preuf bij de som; die stekeblind is of doof als 'nen erpel, kan het zien en hooren, hoe die Geuzen van Gent hun zeiven in den zak gelogen hebben- Vóór de kiezing van 1882, ze deden groote affiches uitplakken, waarop te lezen stond: Wij verzekeren en bevestigen dat er geen nieuwe belastingen zullen zijn als wij gekozen worden; integendeel, komen de katholieken boven, verwacht u, Kiezers, aan nieuwe en zware be lastingen. De Geuzen van Gent wierden gekozen,en korts nadien, ze stemden 32 millioen nieuwe lasten.... Ge ziet, hoe die gasten kunnen met spek schieten.

De Werkman | 1885 | | pagina 6