TAZ1DA SPINAEL Aanhevvlinyen en Rundgevinyvn .Ij-rsssazJ. MENGELINGSKES Zekere Chimist liet aan den Paas Leo X -weten dat hy kon goad maken en vroeg daarvoor een keloening De Paos zond hem eene» grooten ydelen zak met deze woorden Ver mits gij kant goud maken, hebt gy maar groote zakken noodig, om er aw gond in te «teken.Ik bid u om een aalmoes, riep onlangs een passant in Henegauwen. op een pachthof; ik kid a om een aal moes; ik ben een arme mijnwerker en heb niets in m$n tes dan twee kardoezen met dynamiet. Eindelyk 'k ben er ait, riep een visscher die geheel den dag gevischt bad en 's avonds 'ne puit optrok Beter iets dan niets 1 Welk gebrek hebben alle arme menschen •^wqeSpieO Als de klok van Lede helder galmt, dan zeggen ze t'Hofstade't zal regenen 1 In 11 keeren op io, 't is de waarheid Hofstade wordt vsrmaard voor 't maken van hofbanken. Waar is't hoogste't laagste en't laagste't hoog ste Te Brussel met de haren der kamers; d'hoog- ste kamers kosten 't minst en de laagste 't meest. Het werk is de Vader van 't welzijn en de Moeder de gezondheid. Een dief wierd bij regenachtig wéér naar de galg geleid; en hy kloeg bitter; dat hy nat wierd, dat het schendig was, dat bet toch zoo h*rd regende Laat my klagen, zei de beul, ik die in dat slecht weder nog moet naar kais keeren 1 Een heer was op reis en telegrafeerde naar zijn vroaw: Wat hebt gij dezen noen geëeten en hoe is het met de kinders? Waarop zijn vroaw antwoord de Pataten met kalfvleesch en de mazelkes. i7dc JAAR. - N® 827. 24 AUGUSTI18S8. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50 's jaars. Voor al de landen van Europa, en voor d'ander Werelddeelen fr. 4,50 's jaars, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. OF DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS. Onmiddelijk na Doktor Goris, rond September, met den aanvang der lange avonden, begint De Werkman een nieuw Verhaal van M. Van der Gucht, gansch oor spronkelijk, uit de jaren 30; in Tazida Spinael ziet men ae beroemde jaren 30 herleven, te Brussel, t'Aalst, op den Buiten, het Bombardement van Antwerpen, dit alles ontrolt zich tusschen de treffendste tafereelen, waarin men van den eenen kant de reinste en geduldig ste braafheid ziet, en van den anderen de arglistigste boosheid. Tazida zal nog meer gerucht maken dan Jan Clerker. In Amerika drukt men't Kasteel der Verdoe menis over, dat schoon boekdeel blijft te koop aan 2 fr. man. Welke zijn in alle talen de drie moeielykste woor den om ait te spreken "^ftjeiiuo ueq Men vroeg aan eenen soldaat hoe het toch kwam dat hij by het naderen van den vijand uit het slag veld was gaan loopen. O, antwoordde hij, ik was er zoodanig op verbitterd, dat ik hem zelfs niet eens wilde zien. Ryzenbry. Wascht uwen ryst, natuurlijk laat hem eene uur wedken, doet er een weinig kan- neel en zout in, water of melk, laat keken, roert er bloem in, totdat het dik is, en ge zult eene kermis- potie kunnen opdienen, waaraan men zieh zoo kloek kan eten em 'ne kozak van zijn peerd te blazen. 'k Heb dit van iemand gehoord die kan koken te gen de beste op. Hg was toeh slim. Na eene langdurige droogte, die veel schade reeds aau de vruohten der aarde had toegebracht, viel een verkwikkende en weldoende regen. Pieter Verheyn, pachter te Sdie bniten aan 't werken was, liep in aller haast in hnis. «'k beu al ganw binnen gekomen, zegde hy, «want al 't water, dat op mg viel,zou verloren geweest zgn voor het veld.» Ia de diere jaren was er een hoer die altyd hut sepot maakte met veel wortels on weinig of geen vleesch in, en dit verveelde grootelykszynen knecht. Op eenen middag, (want het waren wederom wortels) zat altyd de knecht aan de teel te draaien. De boer, dit ziende, zeide: houdt op, want zy zal er nog afvallen] Iets dat wel geworteld is en kan niet vallen, zeide de knecht. Ia het vervolg was er wel vleeseh in. Volgens Semper Virens kan mem vlooien verdrij ven door groene bladen van den elzenboom onder lede- ©f bedsteden, of in denesten der huisdieren te leggen. In elk Huis zouden wij willen zien hangen die schoone leerzame kunstrijke Prent: De Huisengel of de Huisze- fen; die Huiszegen, die toelacht aan Kinderen en aan roote Menschen. Prijs met haakske en gevernist 0,55, ongevernist 0,45 c. Op den Huiszegen zijn 7 schoone Prenten, den Gekruisten God in 't midden, een kort morgend- en avondgebed, d'Akten en de voornaamste artikelen des Geloofs. Men kan dien Huiszegen verkrij gen bij alle onze geëerde Medehelpers. HET GULDEN BOEKDER JONGE WERKLIE DEN; dit Boekje, 66 bladzijden in prachtdruk, aan den lagen prijs van 25 centiemen, dit boekje, niet alleen al lernuttigst aan de jonge Werklieden, maar voor alle Jonkheden, zoohaast het gekend is, zal verspreid wor den in alle Huisgezinnen: Wij kennen geen beter Boekje voor Prijsdeelingen en voor Belooningen in Patroon schappen en Werkmanskringen. 25 c.voor de Ver spreiding aan verminderden prijs. Deze week zullen al onze geëerde Medehelpers het Gulden Boekje ontvan gen als Geschenk. Ze gelieven de verspreiding te beher- tigen. Het Reisje naar Roomen wordt ook afgedrukt, namate de Verschijning; het zal een schoon boekdeeltje vormen, niet voor den Handel, maar voor de Vrienden, Kennissen en bijzonderlijk voor de Medehelpers. De teekenaars en plaatsnijders zijn bezig met gezichten uit Roomen te nemen voor de versiering van ons Reisje. Nu zijn wij te Roomen, in de wonderbaarste stad der wereld; wij blijven er 6 dagen; elke dag zal twee ka pittels beslaan. Zijn verschenen en te koop in onze Bureelen Het Huis Gods en 't H. Misoffer, in vragen en antwoorden, een soort van Volks-Catechismus, door den Pater Re demptorist Saintrain, aan 10 c. franco 12, voor 100,8,00 franko thuis en voor 50, 4,50 franco thuis... Die Boek skes verspreiden is een Apostolaat verrichten. Men weet niet wat somtijds éen boeksken in een huishouden kan doen. Laat ons werken, terwijl wij' den tijd en de gele genheid hebben. Ik kan het doen; ik doe 25 of 50 zulker boekskes komen; ik deel ze uit in mijn stad of gebuurte, in de scholen; die boekskes gaan van hand tot hand; ze blijven jaren en jaren gelezen worden... Welk uitdruk kelijk goed werk! Ook te koop: Een uur aanbidding gekart. 40 c. geboaden in prachtband 0,60. Bij M. Leliaert-Siffer is verschenen een nieuwe uitgaaf der Kerkhof bloemen van Guido Gezelle, vermeerderd met talrijke stukjes, pcrelkes van schoon gedachten en lie felijke schrijfswijze. Prijs 1,50. En tegenwoordig, ze spreken veel van Afrika, een Kardinaal der Roomsche Kerk gaat rond om de slavernij in haar laatste schuil hoeken aan te randen menschen, wilt gij dit akelig déél van Afrika leeren kennen, bij M. Leliaert-Siffer te Gent is een boek verschenen: Van Zanzibar naar Tan- ganijka, door den Vlaamschen Missionnaris Eerw.Heer Vyncke. Prijs 0,75 c. PaRLOIR. 'Ontf, ait Oed. 5,88 voorab. en 2 boekjes 't eene Sleutels van den Hemel is uitrerkocht; ik stuur een aider ia de plaats. Het Oratorio UPr7irnt Sint Franciscus VCI £11/111. door rnaëstro Edgar Tinei, heeft in de Muzikale wereld van Brussel een gesidder van bewondering verwekt. D'eer- ste opvoering is gisteren geweest te Mecheien; ze wilden 100 fr. ge ven voor een kaart van 10 fr. Men zegt dat 't stuk aan Duitschland verkocht is voor 70,000 fr. Zondag en maandag de Praaltrein te Dendermonde; de I groote Praaltrein te Brussel zelf, ze spreken meer van dien Praaltrein dan van d'Expositie; ten 2 ure gaat hij uit. In Canada, of Provincie Quebec, een land van 5 millioen hektaren, gezond en vruchtbaar, is nu tot Minister van Landbouw verheven, een Katholieke Priester E. H. Labelle, en in Calcutta zijn twee Ka tholieke Priesters tot Lid van 't Senaat of Raadgevers der Kroon verheven. Boulanger, de Fransche Ge neraal is op 3 plaatsen gekozen; zijn partisans gaan met hunnen kop in de wolken; zondag avond en nacht is er te Rijssel en tot Amiens nog al sterk gemanifesteerd en 1 hier en daar gevochten... 't Is Viva Boulanger! en en bas Boulanger! dat men hoort. Te St Amandsberg huist nog al ongeboefte.Niet alleen op 't Prijsdeelingske der Vrijdenkersschool, ze deden de kinders zingen: Van 't Ongediert, maar nu is er een dwaas dom kieken geweest, een onnoozel stramijn, een specie van witten Congo- laan, die zijn geburen wilde beletten van op Half-Oogst-Processie, de stra ten met groen te bestrooien, voor Ons Heer die moest passeeren... Ze joegen hem de straat at, en dan ging den Phi- listijn in zijn huis van 't Ongedierte zingen... Duivels meel en domst niet. Het is zeker en't staat vast, Groot huis is grooten last en die zijn eigen niet eerbiedt, Verdient eens anders achting niet. Aan M. Vermeire, Schepene van St Nikolaas moe- ten wij lof en dank zeggen, voor werkingen in den Pro- j vincialen Raad, om de Soldaterij te verheffen, tot een v vrij en deftig ambt. Hij heeft voorgesteld 30 fr. per maand te geven, in plaats van 10 en dit voorstel wierd te Gent in 't Gouvernement eenparig bijgetreden. De j Garentwijnderij gaat slecht in Aalst; op verscheide Fa- brieken wordt Volk afgedankt; op andere werkt men 4 j of 5 dagen in de week; geen werk hebben, niets droever en ongelukkiger; laat ons hopen dat alles spoedig zal verbeteren. Uit Parijs heeft Nichte Fiktoria ons geschreven dat Half-Oogst daar toch zoo plechtig is gevierd door de Vlamingen: eere aan u, geliefde Land- genoten! 's morgends ten 10 ure, plechtige Mis, in de i rue de Charonne, en Processie rond de kerk, waar een rustaltaar stond, Processie gelijk in de Vlaanderen en 1 een Vlaarasche Priester E. H. Kanunnik Beyaert, die er f zijn Volk opleidde..Ten 4 ure optocht naar Montmartre dc Kerk van 't H. Hart, 500 Vlamingen, 't is ons ge schreven en zondag verteld door iemand die er aanwe zig was geweest; optocht naar de Kerk van 't H. Hert, Plechtig Lof aldaar en Vlaamsch Sermoen door Eerw. jj Heer De Vacht, dat alle Vlamingen die in Frankrijk j zijn, toch zouden goede ware Vlamingen blijven, wel bidden, de Kerk oppassende, om alzoo en al te samen in 't Eeuwig Vaderland, in den ongestoorden Vrede aan de voeten van 't H. Hert vereenigd te zijn... Och, dat moet daar schoon geweest zijn die Vergadering der Vlamingen te Parijs, o verheven, o nuttig werk! jEn welke afgrijselijke schandaleusheid in Aalst! Ja, in dat steêken van Aalst; met dat verdomd zondagwerk! Zondagwerk, zult ge zeggen, maar dat is zijn eigen geluk afzagen welnu, aan de Statie der Koopwa ren, aan de kaaien van Moutmolen, ze werkten daar zondag 't was grouwelijk om zien, oprecht grou- welijk!... Tusschen een Katholieke Bevolking... Waarom beletten ze dat toch niet!... Zondagwrochten, dat verheugt de hellekrochten.... Als er iemand van onze Lezers of Lezeressen Minister Van den Pee reboom ziet, men vrage toch dat hij in al d'Aanbeve- dingen zou doen bepalen: GEEN ZONDAGWERK En voor wat de kaaien aangaat, dat gaat M. den Burge meester van Aalst aan... Ge zult zeggen Den ent; - preneur is meester! Ja maar 1® 't is een les om in het vervolg te bepalen: Geen zondagwerk; en 20 als M. den Burgemeester aan den Entrepreneur eens zegtIk en zie metgeernedat zondag-werk!... Hij zal wel doer, uitscheên. De jonge Keizer van Duitschland heeft te- Frankfort een strabant woord uitgesproken, dat op dc herten der Franschmans gevallen |is als ziedend lood Z hebben gezegd, riep hij uit, dat mijn vader-zaliger een deel van Elzas-Lorreinen aan Frankrijk zou weêr- gegeven hebben. Dat is lasterGeen duim grond geven wij weêr, al moesten ons 18 legerkorpsen en ons 42 millioen inwoners hun hoofd laten afkappen... Harde nootjes zijn die woorden voor de Fransche tanden. Er is nu ingericht een convoi-direkt van Parijs op Con- stantinopelen. Italië zit leelijk op zijn slep in Afrika; overjaar wierd het geklopt te Dogali;nu is het te Sanga- citi; minister Crispi heeft bij 't Volk den zot aan. In den tijd moest hij schuit van kant steken,omdat hij hertrouwd was, terwijl zijn vrouw nog leefde... En zulke discipels willen de wereld komen hervormen IViPITW^Lpq Met verwondering zae men d'an- dvr week te Brufsel iso krank zinnigen uit St Ghislain-Gesticht van Gent, onder 'l geleide van 16 Broeders.. De krankzinnigen zagen er zeer wel uit en blevea goed in hun rangen.. Die Broeders naalden waarlijk eer van hun kostgangers. 't Is ongeloofelijk de biefcorven aie aan de Me- cnelscne htiae toekomen 't Zal een goed bieënjaar zij». Er zijn te Gent zondagen maandag tranen gelachen, met do Leute- ghem-Kermis, in St Josefskring; vhebben daar eenen Burge meester ingehaald en hem van 'g tderdaags af, op 'ne pt-ler- staal gezet... Alla, 't mag zijn! Vivtï d'oude goede leute! 7. M. van bolland is niet al te fix geweest; een zware ver koudheid. Er worden veel pogingen gedaan om den Konings zoon van Napels te doen trouwen met een Belgische prinses In een Familie komen, die woont in een Paleis aan den Paus en aan de Kerk ontroofd,'t ware oprecht spijtig, voor iemand die Katholiek is. Doch 't schijnt dat Bisiuarek werkt om Italië aan zijnen riem te krijgen, tegen Frankrijk. Bismarck is in veel zaken veranderd, maar niet bekeerd. God mengelt't aardsch geluk,met bitterheid en druk Om ons te doen verzuchten, naar d'Hemelsch genuchlen. fZeo schrijft St Augustinus.y

De Werkman | 1888 | | pagina 1