Rampen Misdaden Ongelukken I t Buitenland. De verlichte Eeuw. De gewetenlooze kerels zijn dik gezaaid tegenwoordig. Ze loopen er in 't gros; veel dieven en vagebonden; men wordt dief en lap met lui en vaddig te loopen, met tegen Ouders en Meesters op te staan, met in kaberdoezea te zitten en zijn Christelijke Plichten te verzuimenen. Nie mand kan dat loochenen. Kerkdief worden is den super latief der Schelmerij, 'ne kerkdief is een afgrijssehjke Êrij, en ze gaan sóóver van, gelijk t'Adegem, d'Offer- lokken te durven rooven van den Armen. Men steekt daar met een goed hert zijn Karitaat in, en de luiffers komen dat stelen, om te gaan drinken. Zijn ze den kogel niet weerd Zondag noen t'Antwerpen, de werkman Cl. komt thuis op den noen, krijgt twist met zijn huis vrouw en giet over haar hoofd de pot met heetekokende soep, zoodat de droeve sloor in 't Gasthuis Elisabeth is. - T'AALST, een droef malheur, maandag, na den noen; aan de Nieuwe Statie der Koopwaren, bezig zijn met arduin te lossen; het ijzeren schalk op den waggon omknikken; een zwaar stuk arduin vallen op de beenen van Victor Meert, van aan den Osbroek. De geruchten liepen dat zijn twee beenen grat af waren en dat hij in dien toestand naar 't Gasthuis was vervoerd. Gelukkig- lijk 't was ©verroepen; hij ligt in 't Gasthuis, en wordt er met alle mogelijke zorgen omringd; maar zijn beenen zijn niet af en kunnen nog genezen; dijnsdag was zijn toestand veel beter. Te GENT is dijnsdag avond een battalje geslegen door werklieden van den Buiten, die quasi dronken wa ren en er op sloegen met hunnen portemangé. Geen Po- licie te zien, als 't lang genoeg geduurd had, is 't Volk er tusschen gesprongen. Te BRUSSEL is 3000 fr gestolen in de Gemeen testraat bij M. Doktor C.... 13+ melkverkoopers zijn door de Politie ontboden en tegen ia is Procesverbaal van vervalsching. Het lijk van M. R. bouwkundige is ontgraven; men spreekt van vergiftiging; Twee Koeien zijn gestolen uit eene weide in den Bergschen steenweg; de dief is aangehouden Zekeren Beeckman oud veroordeelde. Te DENDERLEEUW is zaturdag morgend een drijwoonst afgebrand op Lichterhoek, bij Vyverman en Daeseleirterwijl het brande, een balk viel straat- waarts op 't hoofd van een buitenmensch, Vivé, van Tones-Wanne uit de langestraat; 't scheen zeer erg te zijn; 2 uren nadien was hij berecht, maar is nu veel beter. ROUSELARE. Plotselljnge dood. Zondag begaf een inwoner van Roeselare, de genaamde Ferdi nand Aedens-Calleweyn, zich te Gits naar de statie om met den trein terug naar Roesselare te keeren. Toen de man tot dicht bij de statie genaderd was, viel hij plot seling ten gronde. Als de omstaanders kwamen toege- loopen vras alle leven uit den ongelukkige verdvenen. Het lijk is Zondag nacht, ten 3 ure, op een rijtuig naar Roeselaere vervoerd. WAREGEM. Een verschrikkelijk ongeluk had bijna dondorJagavond plaats. Een rijtuig dat jniets an ders dan vrouwen bevatte, komende van Tiegem, is van de straat in de gracht gereden, tusschen de brug van Ga verbeek en het huis van den heer P. Renson, alhier, op eene plaats die meer dan 1,50 meter lager ligt dan de weg. Wat ongelooflijk schijnt, is dat niemand is ge kwetst geweest. POPÈRINGE. Ongeveer eene maand geleden, was de trekhond van de heer Panl Berhof, alhier gestolen geweest. Donderdag morgend kwam een borstelkoop man meteenehondenkar j:e Proven aan. De veldwachter, die kennis had gekregen van den diefstal, herkende den hond, die in de kar gespannen was als dien van Berhof, en deed het dier uitspannen. De borstelkoopman beweert dat hij den hond gekocht heeft te Waasten, van eenen onbekenden persoon, aan den prijs van 8 fr. In alle geval, Berhof heeft nu zijnen trekhond terug. LEUVEN. Zaterdag nacht is alhier een stoutmoe dige diefstal gepleegd in den ijskelder van den heer Neefs, gelegen in de Ridderstraat. Om in dckelder te geraken, hebben de booswichten de kasseien uitgebroken tusschen de twee poorten en zijn zoo langs den grond in den kel der geraakt en hebben al het vleesch en eene hoeveel heid hespen, die daar bewaard werden, door de been houwers der stad, gestolen. GENTBRUGGE. Zaterdag avond is de genaamde Gustaaf Van Hole, steenkappersbaas, wonende Sasstraat 4, verongelukt om 11 ure door eenen trein, komende van Zclzaete, aan de bancel den palm. Het hoofd cn eene hand werden den ongelukkige afgereden. Men denkt dat hij op de riggels in slaap was gevallen. Men heeft het lijk naar het weczenhuis overgebracht. Het slachtoffer is ongehuwd en rond de 35 jaar oud. Bij CHARLEROI hebben twee officieele ma- mezcllen onderwijzeressen zoodanig gevochten met vuisten en nagels dat de Dokteur moest komen en dat er Proces op volgt,.... Deftige manieren Gaan z al le twee niet op wachtgeld gesteld worden? BERGEN. In verschillige gemeenten van Hene gauw scheen eene ongekende ziekte in de veestallen te woeden. Men verloor beest op bees', tot eindelijk een pachter op het denkbeeld kwam eene lijkschouwing te laten doen. Welnu, men vond in de maag van het doode beest sporen van vergif, naalden, enz. 1 oen werd eene nauwkeurige waakzaamheid ingesteld en men betrapte eindelijkeenen persoon die, over eenigejaren, tengevol ge der getuigenis van de pachters in kwestie, voor schri ft- vervalsching veroordeeld werd. 'Men heeft hem oumid- delijk aangehouden. BINCHE. Een schrikkelijk ongeluk heeft donder dag laatst onze vreedzame stad in opschudding gebracht. De meid van den heer Burgeon-Dessart, droeg eene brandende pefrollamp, die uit hare handen ontsnapte en op het eenig kind haars meesters viel, een meisje van 7 jaar. Gelijk meest altijd, liep het ongelukkig slachtoffe- naar buiten, het stond reeds in vuur en vlam. De vlam men wierden nog opgejaagd door den wind, doch uitge doofd door de voorbijgangers, maar het was te laat. Het kind heeft over het geheele lichaam zulke er^e brandwonden bekomen, dat haar leven grootelijks in ge vaar is, Nu is er iets bijzonders voorgevallen tot EL- VERZELE, in het Gemeentehuis, bij J. Tondonck, herbergier, winkelier en bakker, daar is vrijdag nacht ingebroken; eene ruit uit de venster gelangen, langs daar binnengedrongen en de schuif met geld uit den winkel meêgenomen; van daar zijn ze geko men in de keuken, daar hebben zij een kas openge broken en eenen korf met boter meêgenomen; ze moeten licht gebezigd hebben, want het papier dat in de kas lag, was verbrand. De Ramp van Austruweel. Dijnsdag be vonden zich te Antwerpen, in de beide ziekenhuizen van Stuivenberg en St Elisabeth, nog i5 gekwetsten van de ramp van 6 September i3 mannen en 2 vrouwen, die allen goed herstellende zijn. Het aantal dooden en vermisten bedraagt 110 personen, terwijl officiéél als ter gelegenheid van de ramp gewond bekend staan i3o personen. Onder dezen zijn niet begrepen zij, die lichte kneuzingen hebben gekre gen, noch de gewonden, die niet in een der zieken huizen, maar onmiddelijk naar hunne woning ge bracht en daar verpleegd zijn. St NIKOLAAS. Vrouw V., had eenegreote hoe veelheid koper gekocht, waaronder nog ontplofbare kardoezen, voortkomende van de fabriek Corvilain. Haar schoonzoon L., hield zich dezer dagen bezig met die geladen kardoezen te ledigen. De onvoorzichtige deed dit in eene plaats, waar reeds eene zekere hoeveel heid buskruit uitgestort was, toen eensklaps eene kar does ontplofte. Het uitgestorttebuskruit vatte vuur. Hij werd door den slag op den grond geworpen en bekwam ijselijke brandwonden aan handen en aangezicht. Ge lukkig dat er spoedig hulp opdaagde, zooniet zou hij in de schrikkelijkste pijnen zijn omgekomen, want ook zijne kleeren hadden reeds vuurgevat. De geburen heb ben ook het magazijn van |V. kunnen vrijwaren, waar reeds een begin van brand was ontstaan. BRUSSEL. Zondag namiddag is een klokluider, Frans Zoetohut, oud 16 jaar, wonende .and van Luik straat, terwijl hij voor het lof aan het luiden was in den ouden toren van St Catharinakerk, met den voet tus schen de klok en het houtwêrk geraakt Zijn voet werd schrikkelijk verpletterd. De ongelukkige jongen is naar het St Jans-gasthuis gebracht, waar zijn voet is moeten afgezet worden. SOLDATENKRINGEN. Deze nuttige instelling, die vooral aan de jonge soldaten zooveel zedelijk en stoffelijk welzijn verschaft, kunnen de Eerw. Heeren Geestelijken en alle andere menschenvrien- den, bijzonderlijk met het eindigen van den w verloftijd, niet genoegzaam aanbevelen. Hierom geven wij hier de volgende aandui dingen. Berekent (Antwerpen), Vredestraat, 7, alle avonden van 5 tot 8 uren, van den eersten maandag van. Octo ber tot Beloken Pasclien. Brugge, Garenmarkt (Oude Madeleine). Brussel, Vlaanderenstraat, i55. Brussel, Etterbeek, StraatMa Campagne. Dcndcrmondc, Beestenmerkt, 36. Doornik, Clercarapsstraat, 1, alle avonden van 5 tot 8 uren. Gent, St. Pieters-Vrouwestraat, 148, alle avonden van October tot Mei. Luik, rue St. Laurent, 3i; rue hors Chateau, Mon- tagne de Bueren; rue de la Loi, Prés St-Denis. stoomd, heeft hem uit de riggels geworpen, zonder on- j gevallen. Verscheidene geweerschoten werden op den trein gelost, doch niemand werd er getroffen. Raadselprijskamp Uit Smetlede Woord raadsel n° 1 Miin eerste is gelijk een ei, Mijn tweede en 't derde 't saüm is gelijk 'nen dop; En als al U oplossingen het heele zij Dan lost g'al mijn raadsels op, Doch al wie mij 't heele zendt, i 't Zij heer, boer burger ofstudent, rl En als 't niet volledig is, Dan zeg ik vriendjes gij zijtmis; 'j Woord raadsel n° 2 Die mijn eerste is, ligt verzekerd niet te slapen Maar die mijn tweede ziet men soms aardige sprongen maken Mijn derd' is 't eerste van een serpent, i En al wie mij het heele zendt, Zal ook mijn heele wezen; En wordt dan nog van mij als een rader geprezen, Drijhoekig raadsel n* 3. Mijn eerste is 'ne man uit 't oud testament, Omgekeerd zal het ook eenen wezen Mijn tweede is een zee, in Rusland bekend; '4 Mijn derde is bij eiken Franschman goed, Zoowel in tegen als in voorspoed j Mijn vierde is bij eiken waren Vlaming af, Hola vriendtjesNu staat gij zeker paf... Mijn vijfde is de laatste letter van al; ij Nu ben ik al curieus wie mijn raadsel raden zal, Vierkant raadsel n° b. Dit raadsel maakt u 't volgende bekend; 't Is gelijk hoe gij het leest keert of wend, Mijn eerste is 'ne vogel aan ellcen jager goed bekend, Mijn tweede is den naam van 'nen bloedverwant; Mijn derde is gelijk of even hier zoowel als in Gent, Mijn vierde is een spijs bijna smakelijk voor ieders tand. i PRIJZEN 1 Voor ieder raadsel is er 'neprijs, Voor't is,'raadsel. L' Hor- ticultureBelge; Voor 2do Onze helden. Voor 3d8 't Klein Bal- 'i luken, Voor vierde. De Reis naar Mongolië. VOO RWA AD EN. De oplossingen moeten binnen de drie weken franco gezonden wordenAanCh. L. RASSCHAERT, i' Smetlede; bij Wetteren. Te Mans. in Frankrijk is Zondag morgend een magazijn afgebrandVier menschen dood! De twee winkeljuffers Angelina Joubert en Julietta Chereau, M. Jonbert en een kleine loopjongen. Te Holland in Eist, wierpen Jongens met kastanjen naar een schip de schipper maakte zich zoo kwaad, dat hij schoot en 3 jongens kwetste. Te Strasburg zijn 82 jongelingen veroordeeld tot 600 marken boet, wegens ontvluchting van den Krijgsdienst. In Engeland is wtêr een geval van Melaatscheid ge weest. TeTovil, Engeland is de groote papier- frbriek afgebrand van M. Greeën; een half millioen schade. Mon Prince, gehuwd man, geboortig van Houthem en wonende in Frankrijk, is de ver- ledene week aldaar verongelukt niet verre van Duinkerke, aldaar werkende ia den Travo omge worpen door den trammet zijne hand gevallen op de rails, waardoor de hand door de wielen ver morzeld werd en waarvan hij dezelve week gestor ven is. In Amerika te Dothen, Alabama, zijn, in eene schermutseling, zeven personen doodgescho ten. De pachters waren in verzet gekomen tegea eene belastingheffing. Twee treinen Izijn op elkander geloopen, nabij Omelia, in den staat Nebraska. Een vijftigtal personen werden gekwetst. SERVIE. Aanslag op eenen trein. Nabij Nisch hebben kwaaddoeners eenen balk over de riggels der ijzerenbaan gelegd, om den trein uit Belgrado te doen ontriggclen; doch de bijzondere trein uit Nisch aange- 1889 door F. D E VUYST, Natuurkundige ie Herzelt. In 't begin van het jaar /833 bestond er in Parijs een letter kundig genootschap. Op eene vergadering spraken zij van 't een en 't ander. Zekere Professor Ozanam genaamd sprak van de toestand der arme menschen, en zegde dat hij het beter zou vinden de aalmoes in persoon zelf te dragen, en al een goed troostende woord hun toe te sturen; de deelgenooten stemden het eenparig goed; maar waar een patroon gevon den; het liet zich niet lang zoeken te vinden, zij namen den H. Vincentius a Paulo cn de Sociëteit was gesticht. Op kor ten tijd van jaren, was die Sociëteit België door verspreid. Den eersten Januari /863 lieeft de Sociëteit van St-Vincentius te Herzele, mij aangenomen als Commissionnaris voor liet Allemans-geriei' uit te dragen; die bediening heb ik 22 jaar uitgeoefend. In dien tusschentijd hadden zij mij gevraagd voor onder de sociëteit te willen komen, ik was wel van dé begoede burgers niet, doch ik aanvaardde, zij maakten mij schatbewaarder; in de ophaling gaf ik met goedhartigheid en liefde den helft van mijn drinkgeld, omdat ik wist wat God gezegd had Als gij ter mijner liefde aan den armen zul- geven, al ware het maar een glas water, Ik zal het aanzien als aan mij gedaan, honderdvoudige belooning zal. ik u hier en in 't ander leven geven. Ik ging alsdan des zondags te velde wandelen, zonder ee nig ander gezelschap dan mijnen paternoster, ik las hier veel voor daardoor verlost te worden van eene kwaal. Ik weet wel, zij zullen mij nu van den kwezelaar geven, maar ik lach ermeè, ik heb altijd geen zoete kind geweest, in mijne eerste jonkheid was ik ookvande besteniet. Maar Gcd heeft er mij voor gestraft, met ziekten, gebreklcelijkheden en tegenspoed. Hij heeft mijnen mond geopend en ik riep tot hem, gelijk eertijds den koninklijken profeelft ontferm u mij ner o Godvolgens uwe groote bermhertigheid, en vclgens de menigte uwer bermhertigheden, wisch mijne boosheid uit. Doch ik ben den eenigsten niet die hem bekeerd heeft; ik heb hier jonkheden gekend die zoo baldadig waren, vloeken, drin ken en schinken, en alle beslag maken alsof er hun niemand kon temmen. God stak zijne, straffende hand uit, zij waren er zoo mede getemd, dat ik hun op de knieën in een kapelleken zag bidden voor van hun geessel verlost te worden. Al die mannen van het oud Testament, in den voorspoed vergaten zij God, en in tegenspoed keerden zij tot hem weder. Het Bisdom van Gent is gesticht in x.'59. Als ik opdeze droeve wereld kwam, was Mgr Van de Velde Bisschop van Gent; hij had voor opvolger Mgr Delebecque dan Mgr Bracq, zijn opvolger Mgr Lambrecht, eilaas, zoo vroegtijdig overleden en die thans gaat opgevolgd worden door Mgr Stillemans. Twee Hulp-Bisschoppen heb ik ge kend Mgr de Battice ,en Mgr Lambrecht, alle twee jong ge storven. (Hier treedt de Natuurkundige in nauwkeuiigea uitleg over den Kerkelijken toestand in Herzele, Kerk, Processién, Con- freriën, zeer belangrijk voor de Geschiedenis zijner Parochie, doch zonder bijzonder nut voor andere Gemeenten. Na dit alles juist met dag en datum opgehaald te hebben, eindigt hij zijn merkweerdige Kronijk, ovar welke 't Publiek hem Dank zegt, met de volgende woorden: Eindelijk ik heb met de grootste opzoekingen cn studiën den lezer aangetoond, wat er in den loop dezer eeuw is uit- gevouden en tot stand gekomen. Ik bedank al degene die mij' voor dat werk inlichtingen ver schaft hebben, ik bedank bijzonderlijk twee brave dochters, die zoo goed zijn geweest, mij gedurende deze winteravonden te komen gezelschap houden met hun breiwerk, en de moeie- lijkste woorden om schrijven mij hebben in don woordenboek opgezocht. Mijnen opvolger in de natuurlijke wetenschap, mijn neef Joseph De Vuist, heeft mij aan dees werk veel bij gedragen. Zijn wij veel gemakkelijker op deze wereld, ten opzichte onzer Voorvaderen, niettegenstaande dit alles, wij zijn hier toch in een ballingschap, omringd vau ellende, ziek ten en tegenspoed. Noch Keizer noch Koning is hier tevrede, geen huis zonder kruis. Wij zijn hier allen reizigers op weg tot het eeuwige VadcrlandEINDE.

De Werkman | 1889 | | pagina 2