^27 Januari 1890. Bisschop Stillemans i De Werkman 24 Ja*. 1890. 18'" Jaar. Nr 901. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs im Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land ff. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. oor 't Bisdom van Gent, welk ge- wichtig tijdstip Is 't niet wonder baar, menschen, dat vooreen Regee ring van éen jaar, de rouw zoolang heeft geduurd Meer dan 6 maan den Doch na die korte Regeering 1 was 't werk afgelegd van veel tijden en op éen jaar had Bisschop Lam- brecht de herten verrukt en de zielen veroverd. (Kanunnik Stillemans.) Tot hem riepen de Volkeren van de Steden en van de Dorpen O Bis schop van ons hert, vraag ons wat ge wilt, u zullen wij niets weigeren. Welke macht, welk onlzach, welke j genegenheid, verkregen op éen jaar door zijné goedheid, zijne minzaamheid, zijn gespraakzaamheid, zijnen iever om Christus-Rijk uit te breiden! Men spreke niet meer van diplomatie, van fijnheid, van stijf heid, van achterhouding, van vrees voor den eerbied te verliezen, als men te gemeenzaam met't Volk zou omgaan, Bisschop Lam- brecht geeft daarin lessen gegeven en voorbeelden die moeten in dachtig blijven. Daarbij, welk voorbeeld volgde Bisschop Lambrecht van nabij Kon er iemand gemeenzamer met 't Volk omgaan dan Ons Heer in zijn sterfelijk leven En voor wie gaat d'aanroeping en de liefde van 't Volk in alle eeuwen en in alle landen 2 Juli 48§9!... Denderleeuw!... Die Pastorij!... Wie is daar' bezweken in den rijkdom zijner begaafdheden, in den luister zij- ner deugden, in de stralende hoop die zijn geest en zijn hert en zij nen iever alom hadden verspreid, in de onsterfelijke schoonheid dier grenzelooze zelfsopoffering waarvan hijzeggen wij niet het slachtoffer maar de glorierijke martelaar is geweest. (Kanunnik Stillemans...) Door dec schikkingen Gods had men een lange tijd om te overwegen wat er verloren en ontnomen was.Men zag den Volksbisschop Lambrecht zijn Volk bezoeken; men hoorde zijn minzame en Vaderlijke stem in de Scholen, Potronagiën en Werk manskringen, Wees-en Gasthuizen, op de Velden, op de Markten, aan de Dekenijen, in de Kerken; men zag hoe Ilij de Moeders met hun kinders tot zich riep en bijzonderlijk de werkende Moeders; overal hoorde men zijn woord van vrede en van troost, van op wekking en van liefde Dat Christus heerscheDat Christus heersche Wij komen niet om te bevelen, maar om te zegenen, om elk gelukkig te maken Dat Christus heersche mijne lieve Vrienden, voor 't geluk van uw huisgezin, voor de roem en wel vaart van Vlaanderen... Dat Christus heersche in d'Huisgeziunen, in de Werkhuizen, in de Parochiën en in de Steden Zoo zag men Bisschop Lambrecht rondgaan, en hoe meer hij voortging hoe meer hij d'herten veroverde, en namate d'edelmoe- dige Volkeren van Vlaanderen hem in triomfantelijk optochten, door groepen en praalwagens hunnen ieverigen geestdrift toon den, namate ook zijne ziel hoogerwaarts, namate hij ook met meer liefde en geestdrift uitriep Dat Christus heersche, om van de we reld een Voorplaats des Hemels te maken Zoo dachten de Volkeren van Vlaanderen, en dagen, weken en maanden verliepen... en de Bisschoppelijke Stoel bleef ledig Wel wierd er een naam uitgeroepen, de naam van een Zoon uit Vlaanderen, van iemand:die van jongsaf voor Taal en Volk gestre den had, 'ne naam van groot karakter en diepe geleerdheid, de naam van iemand welke Bisschop Lambrecht Vriend en Meester noemde,... doch die Bisschoppelijke Stoel bleef onvolzet, 't Volk ging voort zijnen geliefden Bisschop Lambrecht te overwegen, te dénken op de groote plans en inrichtingen die Hij voorgenomen bad; het Volk ging voort, zijnen Bisschop Lambrecht te gaan op zoeken in den Hemel en zijn Voorspraak aldaar in te roepen, toen na een halfjaar, een stem wcêrhlonk, een machtige stem, een stem die reeds 1800 jaren spreekt in den naam van God, de stem die de waarheid verkondigt en de dwaling afkeert, de stem der Kerk, die Moeder der Volkeren, die uitroept Menschen uil 't Bisdom van Gentdroogt uw tranen af! dat een blijde hoopvolle lach uw wezen bestraleAanziet den Bis- j schoppclijken StoelGij hebt een nieuwen BisschopHij gaat ge- t zalfd en gewijd worden. Hij gaat zijn Eerste woord totu spre- kep. En verschijnt voor de Christene Wereld, als Bisschop van Gent.. Bisschop Stillemaus Zijn Eerste woord is LEVE JESUS Hoe eenvoudig en hoe schoon LEVE JESUS, om te volgen op: DAT CHRISTUS HEERSCHE! In de Maand Januari uitgeroepen, in die maand Januari gezalfd en gewijd, in de maand van den zoeten naam, Leve Jesus Bisschop Stillemans, de Paus van Roomen kiest altijd de be kwaamste en de weerdigste Priesters uit, want welke andere in zichten heeft die Paus toch dan 't geluk en de welvaart, de deugd en de volmaking der Christene Volkeren Doch wie is Bisschop Stillemans'?... Een brave Zoon van achtbare Burgers uit St-Niko- laas, ha, zijn Ouders Ambachtsmans geweest,'t is een eer voor Hem en voor ons, het is een teeken dat de Kerk de groote Maatschappij blijft van 'tVolk... Wie is Bisschop StillemansIn 1853 was hij in 't klein Seminarie, en zijn 30 medeleerlingen, thans nog levende, roemen hem als Vriend en Meester, zij halen de kunstvolle Vlaam sche gedichten aan van den jongen Student Stillemans, zij spreken van zijn voorbeeld en aanwakkering tot de schoone deugd der liefde... Wie is Bisschop Stillemans? Een Man zóó uitmuntend, dat hij in 't begin der jaren 60 door den Hoog-Rektor van Leuven gevraagd wierd als lloogleeraar voor d'Universiteit... Wie is Bis schop Stillemans?... Het is de Man die le St-Nikolaas, de stad der Volkswerken, zooveel jaren aan 't hoofd van Klein Seminarie is geweest; die aldaar zijn machtig woord liet hooren op de Feesten en Plechtigheden der Volksinrichlingen; het is de Man die in 1886 uitriepDe GodsdienstWee den rijke, wee den arme die hem mistWilden overal de hoogerc klassen, zich tot de lagere nei gen, om haar liefde, genegenheid, achting en hoop mede te dee- len, volgens de leering van Christus onzen Zaligmaker, dan zou de Maatschappij niet blootgesteld zijn aan de stormen waarin alles ja, kan verdelgd worden, maar helaas niets gered of niets verbeterd voorniemand!... Wie is Bisschop Stillemans Het is de Voorzit ter van 't Groot Seminarie* die na de dood van Bisschop Braeq op den Preekstoel in St Baafs verscheen, om in tegenwoordigheid dei- Bisschoppen, in de Vlaamsche Taal den weerdigen Kerkvoogd te herinneren; en die ook, ten dage van dien grooten Rouw, als de Volksbisschop daar in lijken lag, die ook alsdan door 't Bisdom ge last was binst den Lijkdienst lot de Vergadering te spreken; elk heeft die woorden gelezen: Voorzitter Stillemans deed Bisschop Lambrecht daar terugkeeren; hij legde zijn gouden hert bloot; hij verklaarde zijne inzichten; hij maakte zijn plans bekend voor de welvaart van 't Volk; hij volgde dien jongen Bisschop in de hooge hoogte; hij riep hem aan: Daarboven, zegde hij, waar de Zalig maker, uit beide tot de menschen gestorven, dezen kroont, die hem in leven en dood navolgen en doen kennen, volgen U onze liefde en onze dankbaarheid met onze vurige gebeden.... Gij ook, zie uit de glorie op ons neder; vraag des Heeren zegen op het werk dat gij onder ons begonnen hebt, smeek dat wij uwe lessen, uwe voorbeelden indachtig blijven, dat uw geest ons beziele! Dat uw geest ons beziele! Gij, die aldus gesproken hebt, in den naam van't Bisdom, Gij staat nu aan 't hoofd met d'ontzachlijke weerdigheid van Bisschop, van Apostel; maandag zal de Kardinaal- Aartsbisschop U in den naam van den Paus wijden, zalven en uit roepen!... Aan U is het opgelegd dat groot begonnen werk voort te zetten!.... O Voorzienigheid van den Heer!... Doch, Bisschop Stillemansi Uw Hoogwaarde staat daar niet alleen om die plannen voort te zetten voor d'Heerscbappij van Christus; zie rondom U, die Geestelijkheid, die Vlaamsche Priesters, met zulke edelmoedige liefde voor de Kerk en voor 't Volk; zie verder die Kloosterlingen van beide geslachten; zie langs alle kanten dal Volk rond U ge schaard en oogen en heft naar U gericht houdende; dat Volk, die rijke en machtige Katholieken, die Burgers, die Landbouwers, die Werklieden, die-brave Werklieden, die Mannen, die Vrouwen, die Jonkheden, die Grijsaards en die Kinderen; allen omringen U als de Vader hunner Zielen; allen bidden voor U en beloven U dezelfde genegenheid en behulpzaamheid die zij aan Bisschop Lambrecht hadden toegezegd!... 't Goed, de Deugd, de Vrede en de Welvaart in de Famiüën, de Christelijke grondbeginsels doen overheerschen! 27 Januari 1890; maandag aanstaande; merkweerdige Dag voor ons Bisdom; dan begint de Regecring van Bisschop Antonius Stil lemans, die voor kenspreuk genomen heeft: Leve Jesus! Dat Jesus leve ^\WM s OOPENDE NIEUWS. De koningin van Span je heeft Alonzo del Martinez gelast van naar een nieuw Minis terie om te zien. Het geleerde en nut tige Werk van M. B°a Bethune over Afrika, wordt overgezet in de Duitsche Taal. Te Aalst vraagt elk: Wie gaan wij hebben als Pastoor-Deken?.... Er hangt veel vanaf; want de Pastor Dekens leven lang in Aalst. In de Kamers van België is op 8 dagen 2 keers de stemming onmogelijk geweest, door Mameer [d'Influenza. Verscheide Mi nisters hebben ook van hun pluimen gelaten Verscheide Gentenaars zijn allerbest ge varen met de Duitsche remedie van selder tegen 't Rhomatiek.... Och menschen, de Kruiden! de Kruiden en de Verstandige Hovenier aan o, 85 c. franco o, g5... Daar staat iets in, van bloemen en planten.. Op Eiland Chipka satea ze Zondag met vier man te kaarten en twee van de vier waren bezeten van d'Influenza en zaten lam en stram op hunnen stoel.. Korts nadien moest Sixtus zijn vaan afgeven. Zondag is te Gent in Werkmanskring H. Kerst een Voor dracht gegeven over 't Plantenleven door M O. Burvenich, hofbouwkundige te Gentbrug- ge... In de duitsche Patronagiën en Werk manskringen geeft men lessen van lazen en schrijven, van Geschiedenis en Letterkunde, van Teekenkunde, van Natuurkunde, en Stoomkunde, van Kruidkunde enz... En de jongens houden aan hun Patronagie gelijk aan hun vel. 'Ne mensch zonder tegen spoed'is dikwijls een peerd zonder toom... De Geschiedenis van 't Menschdom is een Geschiedenis van Lijden en van Uiitboeting en de Navolging Christi zegt het zoo schoon: Onze verdiensten en vooruitgang bestaan niet in den overvloed van zoetigheden en ver troostingen. maar veeleer in het verdragen van groote zwarigheden en harde beproe vingen. 4— Te Charleroi begint het schee- ve locht te worden; wreeden kremp, niets ontvangen in de winkels en de wissels die moeten betaald worden! De mijnwerkers zonder geld, die niet kunnen koopen en de winkeliers die van droefheid in hun keuken loopen. Niet werken is altijd schadelijk en nadeelig. Die Portugeezen sjoerer met vergramde oogen naar den Engelschmar Die Socialisten van Gent; Die Ezels van dom- me leugentaal als wij alzoo moeten spieken; ach, we zien het weêr: die zich verheft, vernederd worden; 't geen achtbaar en ge- loofweerdig en bewe- zen is, dat gelooven ze niet, en de domste leugens slikken z'in en verspreiden ze; zoo wordt er te Gent bij de^ Socialisten nitgestrooid dat Mr Deken De 1 Blieck van Aalst 800,000 fr heeft achterge- I laten... Soo.ooo frWaar halen ze zulke leugens!... Bijna alles wat Mr den Deken I bezat, heeft hij geslachtofferd aan de Volks- scholen, aan de Kinderen van 't Werkvolk. Wat mag't geweest zijn te Dendermon- de? Zondag in den Burgerskring? Daar zijn het tegenwoordig de kluchtige schoone Fees ten! Dank aan den Vriend uit de Dijkstraat! Ja en een boek van Roomen mag hij doen halen: een Pracht- Geschenk- V/iend- Extra afdruksel. Dat Dendermonde is een stad van eigenaardig karakter. De Spaanschb liberalen liggen over hoop in ruzie, en de regentes heeft aan meester Sagasta laten weten dat zijne tuit is afge sponnen. Men zal een ministerie van zaken aaneen flansen in afwachting van de ontbin ding der Cortes en 't optreden der Conser vatieven met Canovas aan 't hoofd. 't prinsken schijnt voor 't oogenblik aan de dood ontsnapt, maar zijn hoofd is zoo dik en zijne beentjes zoo dim en mager dat 't min ste windje hem zal omver blazen. De 1 goede exempels komen tegenwoordig uit Amerika. Wij spreken nu niet van den eerbiedder Amerikaners voor den godsdienst. In Amerika vindt men geen dwaze en dom me vrijndenkers die met God spotten. Vijf Republieken van Midden Amerika heb ben tesamen 'nen bond gemaakt. ibt0 artikel van dien bondgeen oorlog Bravo, Amerï kaners de geschillen tusschen Staten zul len vereffend worden gelijk die tusschen burgers, te weten door een tribunaal dat zal vonnissen volgens Recht en Rede. Ten tweede, het hoofd der uitvoerende Macht, de President of gelijk wij hier zeggen, zal voor één jaar gekoze* worden en genomen onder de vijf Presidenten die beurtelings zul len 't oppergezag krijgen. naar den Engelschmai 1 Gent;

De Werkman | 1890 | | pagina 1