toepende nieuws St NikoSaas. i De Werkman RondschouwOwathebbenwijt'Aalst maandag een wonder- schoone Voordracht gehoord over de Kathedra len van Europa, een Voordracht door E. H. Pauwels, Pastoor van Kcrkxken;... ze wierd aanhoord met een .eerbiedige oygetogene stilte en na de Voordracht, elk riep uit O hoe schoon, hoo wonderbaar! Ons Christene Voorouders uit de middeleeu ven, dat waren toch groote ver- dienstrijke edelmoedige Mannen! Nu gaat er Werk zijn in d'Hovingen en op d'Akkers!.... Mocht de Arbeid gezegend zijn en een Gelukkig Jaar meêbrengen! Te Berlyn, Keizer Willem is haastig met zijn Congres voor den Arbeid... Men zegt dat Mgr Kopp, de felle katholieke Bis schop, een der Aanvoerders zal zijn... Keizer Wilhem, alhoewel Protestant, veracht en be vecht de Vrijdenkers; 't is 'ne goede Christene mensch.... 't Schijnt dat Keizer Wilhem op de manhaftigste wijze spreekt en verklaart voor niemand te zullen achteruitgaan in d'uitvoering zijns plans.... Al de Mogendheden zullen te Ber lyn algeveerdigd zijc, om te onderhandelen over den Arbeid der Kinderen en Vrouwen in mijnen <»n fabrieken en over de schikking van winst en uren werk.,. Eén zaak is zeker: dat de werkende Huishoudens wreed gekrenkt worden door dit nachtwerk van Vrouwen en Dochters; dat de kinders die te vroeg gaan werken, benadeeligd zijn in ziel en lichaam en dat de Samenleving in zieken toestand is, als de werkende Man met zijn daghuur niet kan leven.... Dat zijn de groote Waarheden... In ons Christene Samenleving is te veel geldzucht.... Dat moet verbeteren of't zal zijn eigen zeiven straffen... Van den anderen kant, Keizer illem zegt het ook, als de zielen niet genezen worcen, is alles verloren... Er ko men slechte gebrniken onder 't Volk, in d'Huis- houdens, in de Jonkheid!... En als er slechte ge- -14 maart 1890.- 18e Jaar.- N8 908. - Verscnijnt !s Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARLOIR. Ontv. van M. P. V. D. Bev'èrst, 5,00 tot april 1890; van M. J. V. E. Nieuwenhove, 2,50 tot maart 1890. Vr. der Huiszegers, ziin de spijkers u wel toegekomen? Van M. B. M. Isegem 5,00 voor 90; van jufv. D. D. G. Cortenberg 2,50 tot maart 91; van jufv. S. V. H. Sleydinge 2,50 voor 1890. Iluiszegens, te koop aan 4o of 55 c. Mater dolorosa, of de Smarten der Moeder Gods, aan 18 centiemen. Het begint in de goede Gewoonte te komen, van aan d'Eerste Comuiunikantjes een fraai en nuttig boekje te geven, bij of in plaats van een beeldeken; en geen beeldekens, van die heidensche soort, door de Smousen in ons Land ver spreid. Op ons 4de bladzij gaat men veel boeken viuden, die zeer wel geschikt zijn als Geschenk aan d'Eerste Com- munikantjes. Er zijn er, van 7 eens en half tot 2,00, dus in elks bereik en vermogen. bruiken zijn en kwade driften, hoe meer geld gewonnen, hoe slechter... Wie zal dat afwijzen?. Dc wereld, de wereld!.... Over eenige jaren leefde te Londen een zeer heilige Priester; veel Volk kwam hem raadplegen; veel Volk, dikwijls Huishoudens in rusie, die spraken van te scheiden. Dan zei de Priester: 't beste voor u is van eens te biechten te komen.... En aan den man zegde hijOnderzoek eens uw leven, zie cf gij uw plichten volbrengt; verbeter waar gij in tekort blijft!... En als de Vrouw kwam, de Priester lei haar op van haar eigen gedrag te onderzoeken en haar eigen hert te verbeteren.... En als zijn raad gevolgd wierd, alles verbeterde en alles kwam op zijnen pas. _JZoo moet het gaan in 'de wereld... De fouten zijn van weêrskanten... Elk moet den mei culpa zeggen; 'khebbe misdaan, 'k zal mij beteren. Meester Crispi, de opper-minister van Italië met zijn 3 wijven, zit weêral in den diaprastis: hij heeft rusie gekregen met den Voorzitter der Ka mer en in zijnen dollen hoogmoed heeft hij ge roepen Die Voorzitter moet weg of 'k wil ver- zingelen, als ik nog mijnen voet in de Kamer zet; nü, die Voorzitter is een groote Vriend van den Koning en 'ne Man die van geen klein gerucht benauwd is. Welk lawijt in de Fransche Ka mer! 't was als eea zoldering van een ijzermaga zijn die inviel, en waarom? en voor1 welke rede? Omdat Frankrijk ook zijn afgeveerdigden gaat zenden naar Berlyn; d'heetekoppen en de rusie- stokers zijn daar tegen; nogtans is die Vergade ring te Berlyn buiten en boven alle zaken van politiek en van land.... 't Is om Vrede te heb ben, voor't Volk... Maar die rusie zoekt en zijn oogen sluit, redeneert daarmeê.... 'u En zie geen hand voor mijn oogen, zei de brigand en z'had- den hem d'hadden op den rug gebonden. 't Kroonprtoske van Italiëis ziek op zijn borste- ken... Gezondheid, o groote schat! zegt Abra- ham d Sancta Clara, die gezond is, is rijker dan een zieke Keizer. De Keizer van Duitschland ziet ook veel af in zijn oor; om te kunnen slapen moet hij zijn hoofdpijn stillen met morphine; zijn geneesheeren schrijven hem de rust voor, doch Keizer Wilhem is door een rustelooze koorts gedreven.... D'eor? d'oorpijn! Ajuinsap ind'ooren gegoten geneest dikwijls de doofheid, doch bij Ons Majesteit den Keizer zal er brand in d'oor zijn en ontsteking; in dit geval zal 't goed zijn een handvol lindebloemen op een 1/2 lieter kokend water laten aftrekken; dit doorzegen; er bijdoen een halven lep. 1 azijn, een lepel honig, en een vierde lood aluin, om verscheide kee- ren daags te gorgelen. Daarbij niet rooken, geen schnaps drinken en geen varkensvleesch eten. Drij zaken die den Duitschman zijn leven uitmaken. O dat aardig en grillig lot! T'Hamme-Zogge, Moerstraat, 3 zoons van Frans Van Goethem moesten loten; in 1888 trok er eenen aSi; in 1S89 had de tweede 252 en in 1890 kwam de derde thuis met 233... Dat z'het alspres moesten doen, 't en lukte op geen 1000 jaar! Bij P- Goessens Oultre Leeuwbeek, is 'ne kanarievogel met 6 jongskes met pluimkes Sixtus zegt: Ons Heer heeft een wonderbare kracht gelegd in de Meditatiën van den Vas ten; vermits ze nu al bijna 1900 jaar gepreekt worden, alle jaren 't zelfde en nooit de Volkeren vervelende. Die een slappe maag hebben, mogen niet veel drinken tusschen hun middagmaal en na 't eten een klontje suiker in den mond hou den; de hartbrand geneest deor melk, suikerwater, versche groenten en slijmige spijzen: ook een koffijlepelken poeder ▼an eierschalen geneest en salveert; of haver knauwen en 't speeksel afslikken. Zou 't waar zijn, dat de Czar van Rus land in den uitkomenden naar Konstantinopelen gaat? De Turken zullen schele oogen trekken. Tot Assenede (4858 zielen) gaat er een Honderdjarige komen, Joanna Maria Coene geboren den 5 aj ril 1790, nog zoo vrolijk als een jonkheid van 3 maal zeven en met de kaart spelende dat het een plezier is, Bij Petrus Martens, te Puyvelde Belcele, zijn 2 torteldui ven die op 2 feb. hun eerste eiken hadden en op 24 feb. reeds jongskes; deze lieve beestjes voorspellen -eenen vioegtijdigen Zomer of de kaart zou moeten keeren en de wind veranderen. En dat is heirkracht. Dc jongskes zijn dagelijks zichtbaar bij voormelden Marten's, Blokmaker met eere. HA MM F Tot Hamme is varleden zondag overleden Mr Franfois Van Damme, oom van Mr Fer dinand Van Damme, die, zooals gij weet, hier stierf over ee nige weken, zonder zelfs zijn eerste Communie gedaan te hebben. De.oom is zooals zijn neef. zonder de H, Sacramen ten gesterven, en als men de diensten der priesters aanbood, was zijne eenige antwoord; laat mij gerust Zulk le ven, zulke dood Brrr... Wreed schrikkelijk Tot wat einde is de mensch geschapen O eenige almachtige God, wat wij moeten zien gebeuren in Christene landen j Men schrijft ons uit d'Omstreken van BRUSSEL Foei, dat is leelijk die wallebakkerij met den half- vasten. En zooveel verblinde Ouders die toelaten dat hunne kinderen die zatterikken en plodden achterna loopen. Ouders die toe laten dat hunne kinderen met dat beestenvolk de herbergen eu kroegen binnengaan. Wat hooren en zien ze daar Al dat niet en deugt. Wee zulke Ouders, want z'en hebben geene zorg voor den schat die de Heer hun toevertrouwde. JL Zondag is 't er Kalvercadc geweest buiten de 9''ie Brugse he Poort.... Sommige wagens waren nog al hebbelijk; doch de Duivel liet weêr zijnen steert slijpen.... Er waren groepen en wagens, die den spot dreven met O. L. Vr. van Lourdes en met den Roozenkrans!. Ha, 't is alzoo dat zij hun Kiezing van Juni bereiden!... Op eenen anderen wagen wierd er gevaagd met bessems en een Poiicie-Commissaris riep uit 't Zal in Juni een ander kui- sching zijn! Heere marintika! zoudt ge r.ietzeggen? ze zijn weêr aan 't hoofd met een nieuw Pitje Van Humbeeck. om de Landetrooperij van 1879 te herbeginnen!.... En na die terato gen tegen 't Belgenbloed en die goddelooze beestigheden te hebben uitgerecht, dan gaan die Vrijdenkers daar thalve van de straat, alsof er een kerre met geld achter die schoon Men- heeren volgde.... Ha, ze me" anderen santekwante zijn! Daar gaat het iets zijn, den eer- I sten Zondag van Mei, voor den hoogw. Stadsgenoot. - Bisschop Stillemans; nooit zal men dat gezien hebben, in eenige stad van ons Land... 't Is dat er van nu af gewerkt wordt, door 4 Komiteiten.Gewerkt voor versiering en verlichting, ge werkt voor eenen Heilgroet, door den heer Van Vlemmeren op Muziek gesteld en uit te voeren door 600 stemmen, met fanfaren en thebaansche trompetten, die van op 't Belfort hun 1 feestelijk geschal zullen over stad en omliggende zenden.... De Praalstoet zal twee dagen uitgaan, de Praalstoet, ingericht j door de Stad St Nikolaas, door ander omliggende Steden en Gemeenten.... Den icn Zondag van Mei behoort dees jaar gansch en alleen aan St Nikolaos! AALST. wat was de Werkmanskring zondag net en schoon! levendig en zwierig als een jong en fel leeuwken!... De Feestzaal behangen, de Leden in talrijke op komst en in blijde verwachting... 't Was M. den Deken die zijn intrede deed in den Werkmanskring... Op horten tijd is die Vergadering de talrijkste en machtigste geworden 'der Stad; 'de tal rijkste en de machtigste.... Om M. den Deken te vereeren, heeft de Koor afdeeling een schoon stuk uitgevoerd: DE NACHT. Bravo, Vrienden, wel gezongen! Krachtig, eens en welluidend... Dan is uitgevoerd een schoon Kluchtlied met aanspraak, goede Vlaamsche vrolijkheid... Dan heeft men uitgevoerd IN ZEE in Zee; door Silvester, Gymnastiek met Zang; al d'oefeningen. angsten, gevaren en werkingen in volle zee! Mensehen-lief, dat was schoon, oprecht schoon! wierd dat uitgevoerd op de Groote Zaal van 't Stadhuis, voor 't grootste Publiek, elk zou bravo roepen en Bedanking!... In Zee! ze mogen dat nog vertoonen.... Dar, heeft de Voorzitter M. Bou L. Bethune M. den Deken verwillekomd in diepge voelde woorden, sprekende over Werkmanskring en over Werkmanskwestie; en M. Deken Raemdonck heeft geent- woord gelijk Bisschop Lambrecht zaliger kon antwoorden: Met woorden, zonder eenigen omweg recht uit 't hert ko mende, christelijke woorden, manhaftige woorden, troostende woorden, over de plichten van elk en bijzonderlijk over de groote plicht van Christus Onzen Heer te dienen en zijn leven te schikken volgens de ware Leering.... Tusschen een gedon der van toejuichingen verliet Deken Raemdonck den Krto", tot de Werklieden zeggende: Ik zal hiér nog komen! 't Is de schoonste Feest die ik in Aalst heb bijgewoond!.... Laat ons uitroepen Werkmanskring, welbeminde Bestierder, Heeren van 't Komiteit, Leden van Zang en Tooneel, Leden van al de Sektiëu, eere en dank! HeRDERSEM. «Etiwe Gemeente bij Aalst, tusschen Aalst en Wieze, de schoone prachtige kerk paalt aan den steeenweg; de kerk waar de Heilige brave, goedhertige Eremijt Antonius wordt vereerd en bezocht, van over 20, 3o jaren hoorden wij Herdersem roemen voor deftige Muziek en Zang; en nu. dat er daar zijn die van Oratoriums mogen spreken, nu is 't nog een ander paar mouwen.... En om de zaken duidelijk te beschrijven, op Zondag 3o Maart, groot Concert t'Herdersem door de Xaverius Mannen, voor den Ai men der Parochie, voor de lijdende arme meuscfeen; d'Harmonie zal 2 stukken spelen, men zal vertoonen Ratten op Zolder van Silvester en de Gefopte Advoka2? men zei zingen Avondschemeringen, 3steB#mig en Marschlied, astesc mig koor. een duo voor soprano en alto. een alleenspraak; Muziek en Zang gin pvervloed, om 'ne gTieelen semester die verrukkelijke toonen in uw ooren to hooren we lgalmen.»., i* Plaats 1,00; 2" 5o centiemen. Kaarten te bekomen bij de Hoofdmans en bij de Zangers van St Franciscus-Genootschap. Eerste Communie. De tijd der Eerste Communie gaataankomen.Desaangaande heb ik aan de Mechelsche bevolking iets te verwijten ik zie niet geeme die overtollige pracht en glorie, die men, onder opzicht van kleeren, met dien dag ten toon spreidt. Het kleedsel van de jongens, dat is in;'t algemeen nog al goed, men kan hun niet meer aandoen als een broekske, een frakske en een hoedmaar de meiskens, die hebben al te veel gebedelde pluimen op het hoofd, en hun tenue, of hoe moet ik dat noe men is onder opzicht van maaksel en fatsoen en dikwijls ook onder opzicht van stof, niet min als belachelijk. En om die kinderen zoo op te smukken heeft men eene toe- laag gehad van het Bureel van Weldadigheid, is men bij de vrijgevige burgers gaan bedelen, heeft men uitgesteld van bakker en kruidenier te betalen En wat meer is eenigen tijd na de Eerste Communie schiet men in het huishouden te kort en het prachtig kostuum der Eerste Communie wordt naar den Berg van Bermbertigheid gedragen. Om maandelijks te com munie te gaan, heeft het kind niets meer om aan te doen. La ter moet het gaan werken op het fabriek, en het arm schaap heeft geen rokske meer aan het lijf Zie, dat men de kinderen zoo opsmukte, omdat het de schoonste dag is van hun leven, omdat de Communie gaan een zoo verheven werk is maar dit is de raden niet men wilt enkel maar eens groot doen. Wat middel, om aan de menschen te doen verstaan, dat zij met die gelegenheid, hunne kinderen, deugdelijk maar een voudige kleeren koopen moeten 1 De eenige middel is dat de gegoede burgers.beginnen met hunne kinderen op zeer een voudige wijze te kleedeu, en dan zullen de arme mensohen voor hunne misplaatste pracht verlegen worden, De plechtig heid der Eerste Communie gzal daarom niet minder indruk wekkend zijn, zij zal zelfs in schoonheid en verhevenheid winnen. Mechelsche Courant. Wees goedhertig en verduldig voor de gebreken en krank heden der anderen, gedurig denkende dat uwe eigene ellende ook hunne verdraagzaamheid noodig heeft. Paus Leo XIII in zijn boekje De oefening der ootmoedigheid, te koop aan 40 c. in ons Bureel. Verspreidt goede boeken. Wie goede boeken schrijft (aan raadt, v. orleest, voortleent, verspreidt) doet meer goed in de wereld dan hij die blinden zeu genezen of dooden uit het graf doen opstaan. (Gregorius VIII.) De ^slechte boeken hebben alles bewerkt wat wij nu zien gebeuren, riep men in duivel- schen spotlach, tijdens het bloedjaax 1793.

De Werkman | 1890 | | pagina 1