'opende nieuws: werpen De Verkman Santa Croce in Jerusalemme. Roomsche Keizers. Meesters der Wereld, indien men u gezegd had Ter plaats waar een uwer Palei zen is, in d'hoven Variani, zal een kerk gebouwd worden, om te bewaren de werktuigen met welke gij in Jerusulem voor de Paaschfeesten Jesus van Naza reth hebt doen kruisen; had iemand u dat gezegd, ge zoudet geroepen hebben: Onmogelij k! die alooz spreekt is zinneloos!..* En toch, het is zoo; de Kerk van't H; Kruis te Roomen is daar gebouwd, door Keizerin Helena, die moedige godvruchtige vrouw; zij ,had te Jerusalem 't waarachtig Kruis ontdekt, metmedehulp van St Macharius, Bisschop dier stad; een wonder bare genezing had getoond welke van de drij Kruisen het Kruis Onzes Heer en was; Keizerin Helena liet een deel van 't H. Kruis te Jerusalem, een tweede deel wierd naar Constantinopelen gezonden en het derde nam zij mee naar Roomen op een schip dat ge laden was met grond uit den Kalvarieberg; die kost bare aarde deed zij in 't Paleis Sessoriaan leggen, en verzocht haren zoon daar een Basiliek te bouwen. Een prachtige groote Kerk; wij hebben ze bezocht; voor die kerk hebben Rubens en Van Dyck stukken geschilderd; g'heel de vout is in mosaïek; in die Ba siliek worden bewaard 3 groote stukken van 't H. Kruis, een der nagelen met welke Ons Heer gekruist is; hij is i3 centimeters lang en met ronden groven kop; twee Doornen die in 't Goddelijk Hoofd geste ken hebben, lange scherpe Dorens; het Opschrift van 't H. Kruis. Deze Relikwiënworden plechtig getoond den 4° Zondag van den Vasten, op Goeden Visdag en den 3 Mei. Maar voor de Belgische Bedevaart van april 1888 was'er bijzondere toelating gegeven... Het Klooster nevens die Kerk is door Victor-Emmanuel veranderd ineen kasern... In 1798 en 1849 wierden de kostbare Relikwiën in veilige plaats gebracht en na de troebele tijden terug in de Schatkamer der Kerk van 't H. Kruis geplaatst. Die 't Kruis niet en draagt en is 't Kruise nie' weerd, noch christen en is 28 maait 1890.-18° Jaar.- N° 910. - Verschijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARLOIR. Ontf. van M. D. G. Deftinge 2,50 tot Mei 1891. van M. J. D. 's Hertogenbosch 5 ,05 tot einde 1890. E. P. te A., de plaat ontv. doch ze was te fijn voor ons groot getal afdruksels... Edoch, hartelijken dank. Mr U. S. de Levens der Heiligen zijn 8 schoon boekdee- len aan 4,00, 't is buitengewoon. De schat der Christene Huisvaders of Godvrucht tot de H. Anna is aan 1,00 fran- ko 1,10; 31 Overwegingen over St Anna door Pastoor Davidtvan Droogenbosch, aan 10 c.'tls ongeloofelijk welke schoone bemerkingen er in dat boekje staan. De geheimen der Vrijmetselarij, door Pater Scliouppe, thans Missionnaris in d'Indiën 12 centiemen, franco 14. Ziehier de Brief rondgestuurd in Frankrijk aan ons Landgenoten aldaar; er staan Waarheden in, die ons ook kunnen deugd doen Zending gepredikt aan de Vlamingen van Roubaix, door deil E er iv.'Pater Berardus Capucyn, in de Parochiale Kerk van St Joseph, Fontenoy, van Passie-Zondag tol Paschen. Vlaamsche Broeders, Het einde waarom wij in uw midden komen, is om uwe kostbare Zielen, voor wien Jesus Christus den laatsten druppel van zijn dierbaar Bloed op den Cal varieberg heeft vergoten, door onze priesterlijke me dewerking helpen naar den Hemel te leiden. Wij be leven moeielijke tijden voor Ge'oof en voor Deugd. Komt dus uwe zielen ververschen in het aanhooren van 't Vlaamsch woord van eenen Zendeling uit uw Land. Vreest van deze gratie des Heeren te verach ten. 't zou kunnen de laatste zijn. Trappelt het men- schelijk opzicht onder de voeten. Weest u indachtig dat het Vlaamsche bloed, dat zich ten allen tijde voor hel goed heeft doen onderscheiden, in uwe aderen stroomt Weest u de vroegere jaren uwer katholieke opvoeding indachtig. Weest u indachtig dien goeden God welken gij op den schoot uwer beminde Moeder hebt leeren kennen, en dien gij misschien sedert jaren verlaten hebt. Eendracht baart macht. Spant allen te samen om u tot God te keeren. Wij rekenen op u, overtuigd dat gij allen, rijk en arm, Meesters en Die naars, Vaders en Moeders, Joe gelingen en Jonge Dochters in groot getal des avonds naar de Sermoe nen zult komen. De sermoenen zullen gepredikt worden te beginnen van Passie zondag, om 4 uren solemnele opening, lof en cantique in 't vlaamsch. Maandag 24 maart en de volgende dagen, om 8 ure 's avonds groot sermoen, lof en cantique in 't vlaamsch. Uwen toegenegenen dienaar in Jezus-Christus. Pater Berardus, Capucyn. ALLES VOOR JESUS. Verraden was de Heer, door eenen slaaf van 't geld. Verraden en geboeid met schande en geweld; Geslagen en bespot, gesleurd langs alle kanten, Gegeesseld en gekroond door aartswreede trawanten... Veroordeeld tot de Dood, en met zijn Kruis belaan Zoo zien wij den God-Mensck Calvarieberg opgaan. Drij uren hangt Hij daar, boven den grond verheven, Drij uren gaat Hij daar, ons zijne lessen geven, Drij uren roept Hij daar, de armen uitgeèreid Den zondaar tot geluk voor tijd en eeuwigheid! Drij uren reikt een God zijn armen naar ons allen, Opdat 't verloren kind op Vaders hert zou vallen. 0 Mensch, als God de Zoon van uit den Hemel daalt, En u, een worm der aard, uit de verwerping haalt;... Mensch, als d'Almacht zelv' drij uren houdt zijn armen Ten Hemel uitgestrekt, voor redding en erbarmen, Is u de last te zwaar, van voor een korte beê Te doen wat aan zijn Kruis, uw Zaligmaker deê?.. O Heilig Kruisgebed, zoo lief aan onze Vaderen, 0 Heilig Kruisgebed, dat ons tot God doet naderen, O Heilig Kruisgebed, zoo goed voor 't Christen hert, O Heilig Kruisgebed, vertrooster in de smart.... O Heilig Kruisgebed, met d'armen opgeheven Beloven wij den Heer voor Hem te zullen leven, Te werken voor Zijn Rijk, opdat het uitgebreid Gedurig meer en meer den zoeten vree verspreid, En na den korten tijd van dees onzeker leven, Ons 't eeuwige Geluk des Hemels moge geven. Aalst, 23 maart 90. Het Rijk des Hemels, voor ons heropend door het Bitter Lijden Onzes Heeren. Al de geschapene levende wezens, die zonder verstand of wil zijn,hebben de oogen naar de aarde gekeerd, zij zijn voer de aarde geschapen; aan den Mensch alleen is een verheven voorhoofd gegeven, om de oogen hemelwaarts op te richten... O mensch, gij zijt geroepen om God eens te aanschouwen en te aanbidden, maar niet om uwe ziel te verlagen tot de aard- sche begeerten; een hemelsch leven -moet uw lot zijn en niet j de genietingen der dieren. (Uit de Kroon des Hemels.) De heerlijkheid van het eeuwig licht is zóó groot, dat, j indien men maar éénen dag erin te verblijven had, men des- I niettemin ontelbare jaren van wellust en weelde van wege de j aardsche goederen er veor zou moeten verachten. In den He- mei is er niets anders dan wat goed is, en zelfs het allerhoog- ste goed. God schenkt zich zeiven csn'die hem liefhebben, en de zekerheid dat zij hunnen God altijd zullen bezitten en j genieten, is hun hoogste geluk. In die eindeloosheid en j edelmoedigheid, o Heer, houdt gij voor uwe. dienaars eene eindeloosheid van hemelsche vreugden verborgen. Want gij i zijt groot, o mijn God, en uwe grootheid is zonder palen, de rijkdom uwer wijsheid zonder getal, uwe goedheid zonder maat, maar ook uwe vergelding en het loon is voor ons zon- der palen, zonder getal, zonder maat.Gij zijt groot en uwe gaven zijn ook groot zooals gij; want gij zelf zijt het, die u ons tot loon en tot zaligheid schenkt! Daar zal God de volein- i ding onzer zaligheid zijn; wij zullen hem altijd aanschouwen, nooit in zijne liefde verkoelen noch in zijnen lof vermoeid zijn. Zulks is tot het einde van ons leven, onze hoop voor een 'even zonder einde. (H. Augustïnus.) r 1 s e e n fcS„ men er gevonden, waaruit de Sterrekijkers fe een vi schoone lente voorzeggen; 't legt er hem op aan; waarachtig! Hamme! Ham- me! Een schoon hertroerende Missie geweest; troostvolle dagen! veel Herten in Vrede en Geluk Jaren en jaren nadien, men heeft den zoeten nasmaak van die Missiün Maar die tegenwerken, die 'tVolk later doen werken, die er tegen spreken, is dat geen eeuwige vermaledijding? HERDERSEM, bij Aalst, op.den steenweg naar Dendermonde, zondag 30 Maart t 't Groot Concert aldaar voor de lijdende Armen, ten 4 ure in 't Klooster; Plaatsen van 1 fr en van 50 c.... \Vieeen schoon Concert wil hooren, kluchtig en kunst- i rijk, t'Herdcrsem moet hij zondag zijn. Men zal ver- wonderd zijn te hooren wie te Geeraardsbergen de fak- tionoair was van Lucifer Nu komt het uit. dat Paus Leo in't geheim zijn Vatikaan verlaten heeft, als zijn Broeder op sterven lag. De Paus bleef een uur aan de bedzijde en gaf teederlijk zijnen zegen aan zijn sterven- den Broeder. Schoon exempelsEen wereldsche zie- kendienster heeft zich in een Gasthuis van Parijs ge- j zelfsmoord; 20 jaar oud, zedeloos en hardvochtig.... Moesten ze de Gasthuisnonnen wegjagen om met zulke madoljcn gezjeeld te zitten! D'Assurancie heeft den t afgebrandde van Hckelgcm treffelijk en spoediglijk vol- daan. Na dees Verhaal van Medar, dat zoo oprecht schoon wordt, hebben wij iets dat zal met verrukking 1 gelezen worden Een heldhaftige Vrouw! Men zal er in i lezen tot welke heldendaden en tot welk geduld eene Vrouw en Moeder in staat is. 't Is beproefd en goed j gevonden, dat een allerbeste remedie tegen den hoest is f honing en daarin ramenas gekrabd; 's morgends en 's avonds eenige kaffélepelkes. Geeraardsbergen. j zwijgen uit eerlijke schaamte, doch voor verzwegen pijn, geen j medecijn, de wonde moet gekend zijn om tot de genezing te j geraken... Wij hebben hier in onze aloude stad een civiele indeiving gehad; d'eerste in deze Eeuw; dat is nog gebeurd, ten tijde der Bloedhonden van de jaren 93, die hier ook hun nen duivel geschoren hebben.... En wie is zoo rampzalig ge storven en zoo wreed begraven? ZeRere Victor Clarot, van Deux-Acres, schrijver van een liberale gazet!. Laag is hij ziek geweest; veel is er voor hem gebeden; de Geestelijken hebben hun uiterste best gedaan, om hem tot betere gevoelens te brengen; maar hij wierd bewaakt; ze zegden hem waar schijnlijk dat het niets was. dat hij 2ou genezen, dat het geen sterven was; dat er met hem zou gelachen worden; hij wierd bewaakt, EN DOOR WIE?.. Werkman, 't is gekend en ge weten en de Geeraardsbergenaars zijn op hun tong niet ge vallen... Zulk leven, zulke dood!.. Daarbij, verergernis gege ven hebben, gespot met God en zijn Kerk, en in een slechten tronk van kwaad gezelschap leven Werkman, onze Burge meester heeft ons katholiek Kerkhof doen eerbiedigen; willen zij het schenden, zegde hij, het zal met geweld "zijn, maar daarin meehelpen of toestemmen, nooit!... Werkman het wordt hem eer en dank gesproken!... En d'indelving. och ge liefden Oudenberg, dat was afschuwelijk wreed!... Zullen de oogen nu opengaan over dat Liberalismns, hetwelk de Vol keren brengt tot die helsche Vrijdenkerij?.. Werkman, er was zeer weinig Volk bij die civiele indeiving: eenige heetekoppen uit onze stad, uit Nederbrakel, uit Acres, de Directeur der Middelbare School, een hengstenhouder, die volgaarne met eenige hengstenstaarten zijn beschaomd aangezicht zou be dekt hebben, en eenige verdwaalde Muzikanten van 't Libe raal Muziek... 't Komité had neen gestemd, maar zij wilden er per force bij zijn... Werkman, 'tzijn droeve stukken, maar solenneele klare lessen!... ONZE aNTWOORD. Ja, achtbare menschen, die ci viele dooden, dat is den terugkeertot het Heidendom! Leven en sterven zonder Ons Heer te willen herkennen, dat is roe pen gelijk de Joden Christus willen wij niet kennen, maar Barrabas!.. En hoe is Jerusalem gevaren?... Zulk lot is onze Samenleving te verwachten en daarom schreef Paus Leo XIII aan't hoofd zijner Encycliek van ro Januari 1890: Uit het misprijzen der Christelijke instellingen zijn zoo groote onhei- ien gesproten, dat niet éen redelijk mensch zonder an^st aan de tegenwoordige kwalen kan denken, noch zonder vrees de wisselvalligheden der toekomst inzien. En wilt ge weten, achtbare Lezers, wat de liberale gazet van Aalst over die civiele dood van Geeraardsbergen schrijft? Luistert! 't is schrikkelijk Wij koesteren de hoop zoo schrijft de liberale gazet, de hoop dat personen, welke gedu rende hun leven met de Kerk afgebroken hebben, het tot hun laatste levensstond blijven zullen... Alle begin is moeielijk en de eerste stap is in Geeraardsbergen gedaan.... Menschen wat zegt ge? Ouders die uw kinders zendt naar de scholen van die gazetten, hoe kunt gij éen oogenblik rust hebben. Erisweêral broeltje in 't Ministerie van Italië... Geen Vrede bij dat Volk. Bismark is weg en bijna ver geten... Per transit gloria mundi. Te Manresa, in Spanje, liggen 18 fabrieken stil. Uit Berlijn allerbeste NieuwsDe jonge Keizer gaat voorstellen de ontwape ning van Europa... Dat het God toch beliefde!.. D' Ont wapening, d'uitroeing der Bloedwet! 0 welke goede tij dingen. Keizer Wilhelm is Protestant maar toch chris telijk. De Koningin van Engeland komt naar Frank rijk. Koning Leopold is dijnsdag naar Engeland ver trokken. Te Lima in Spanje, is de bliksem gevallen op een dynamiet- fabriek; 5 personen dood en 40 gekwetst. Er gaan t'Assenede groote Feesten zijn voor de Honderd jarige.

De Werkman | 1890 | | pagina 1