De Kiezingen van 10 Juni. Kerkelijk Nieuws. De Werkman De Nijeerheden van ons Land. Lokeren spant de kroon voor Vlashandel, Bleeke- rijen en slimme Marktkramers; St Ntkolaas voor de weverijen van prachtige shals, kantcnetten, molle- tons, burnous, e* de schoon geblomde doeken; Denize voor de zijde en voor de bretellen en voor de kwade liberalen; Iseghem voor de borstels; Sottegem voor de Schoenmakerijen, de stovenmakerijen en bet-in-de- week om-zijn-pintjes-gaan; Geeraavdsbergen voor de kerkorgels, sigaren en stekskas (die in opslag zijn;) Aalst voor de bobijngarens, de breiwerken, marmeren sckeuwen en voor de jonge gasten die thuis hun kos ten koopen, gevolg der Orgelbals; Overmeire voor 't singelgoed, bretels enz.: Temsche voor de manden en strooien hoeden; Bornhem voor de bierkes; Ninove voor de garens en de geriefelijke werkmanshuizekes; Gent voor de katoenweverijen en voor 't inbreken; Brussel voor de kanten, den grooten luxe en de men- «chen-niet-betalen en de mensehen af te slaan en 't aanpakken op straat; Vilvorde voor 't gcrdijnengoed en den vermichel; Turnhout voor de speelkaarten, de kerkboeken en de steekbeeldekens; Lessen voor den schoenblink; 'i Land van Waas voor d'houten schoe nen, de beste van de wereld en voor 't fijnste vee; Zele voor Vlashandel, emballagiegoed en sterke we verij; want ;t zijn daar kloeke menschen; Oosterzele voor d'Handhogen en de Pijlen; Appelterre, lie gent en Wervick voor den Tabak; Lier voor de versiersels in perels en voor de messen; Mecllelen voor d'aikenhou ten meubels en de Mistels; Hamme voor de koorden, lint, hameldonk; Dendermonde voor de katoenen sar- giën; Eecloo voor de weverijen, molletons, burnous, kantonnetten; Ranste voor de blauw ververij en en we verijen; Wordt voortgezet, elk mag opzenden, ook uit de Buiten-Parochiën. Mengelingen. Keukeumeid van 't nieuw model. Dochter, wat zal er u believen 'No kilo en half rundvleesch maar met veel beenen. Hoe dat? met veel beenen? Ja, Mr de beenen zijn voor mij; ik mag ze verkoopen. 25 April 1890. - 18" Jaar.- N* 914. - Verscnijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen a,5o 's jaars. P. DAENS-MAYART, Achtbrstraat, AALST PARLOIR. Ontv. van M. V. D. S. Mullem2,50 voor 4889; van M. II. T. Seraing. 5,00 op afkorting; van M. R. C. Rumbeke 5,00 tot sept. 90, wij zullen volgens uw verzoek jaarlijks het abonnement doen ontvangen. Doktor Gorus is al opgestuurd, de prijs ervan is 1,70 franco thuis. BOEKWERKEN. Men gelieve te zien onze 4d0 blad zijde. De Levens der Heiligen, 8 groote boekdeelen aan 4,00; 't is extra-buitengewoon, franko 4,40. bij M. Stepman, Oudburg Gent, zijn verschenen twee Too- neelstukken De gevangene, blijspel 0,75 en het Huis van den Beeldhouwer, drama in een akte 1,00, te koop in onze Bureelen. Te Temsche bij M Schuerman- Boeykens is verschenen de Historische Alleenspraak Pieter Van denBossche, vluchteling na den slag van Roosebeke, door K. L. Van Voordenhove, prijs 40 c. en te Deinze is verschenen en te koop aan 85 c. Handboekje van den Landbouwer of eenvoudige en door iedereen verstaanbare Lessen over Boerderij, door L. Govaert. Waarom zijn die huizen te New- York zoo hoog, vroeg men aam een Engelschman; en hij antwoordde Opdat men d'hypotheken niet zou zien, die erop[lig- gen. B -o- M™", riep een advqkaat uit, die vent daar is be schuldigd van in een herberg een glas genomen te hebben; maai wie is er die in zijn leven niet een glas te veel heeft gepakt In woord en in daad. Papa brengt een Vriend mede en thuis komende, hooren zij de kinders loopen, vechten, kortom een helsch huis te houden. Wilt ge eens stil zijn, roept de vader in gramschap... En waar is Mama Ze schrijft, ze schrijft riepen de kinderen in chorus.. 't Is waar! 't is waar, zegt de vader daarop, ge moet weten, vriend, mijn vrouw is bezig met een boek te schrijven over de Opvoeding der Kinderen! Werken en niet- Werken TePARYS. Hé, Frans, ge komt loch ook mani- festeeren den i6ten Mei. Ja zeker, ik zal er bij zijn! Wij manifesteeren om werk te hebben, hoort ge Om werk te hebben Neen, neen, als ik kom is 't om te leven zonder werken! o Een gierigen oom tot zijnen neef: Jacob, denker wel aan, dat gij altijd zuinig zijt. Steek u niet in schulden en moest het gebeuren, dat gij in schulden komt, ga nooit bij woekeraars. Nuf. Neen, oom, ik zal altijd bij u komen. Een klein ongeluk brengt ons buiten ons zeiven. Een groot ongeluk doet ons in ons zeiven keeren. o Een Engelsehman en een Amerikaner spraken over de stroomen de Teems en den Missisippi. Wat wilt ge spreken van uwen Teems, riep de Amerikaner uit? in g'heel uwe Teems is nog zoove' L water niet, om onzen Missisippi zijnen moud te spo«- len. Den tiendon Juni of Eersten Dijnsdag dier Maand is er te kiezen voor de Kamers in de Provinciën Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Henegauwen en Luik. Die Kiezingen! Aanduiden wie er't Land moet besiuren, wie de Wetten moet maken en uitleggen, wie 't geld uit d'algemeene kes zal besteden, achtbare menschen, is dat geea groote zaak!.... Die aan 't hoofd is, kan veel goed doen of veel kwaad, kwaad dat voortloopt somtijds honderde en honderde jaren.... Van 4879 tot 4884, wat kwaad is er niet gedaan? Hoeveel zielen zijn er niet af getrokken van hun GeloofHoeveel slechte saholen zijn er niet opgerecht! Hoeveel wetten zijn er niet gemaakt, waarvan wij nu aog de gevolgen dragen!.... Achtbare Lezers, als er zulk slecht slecht Volk opkomt, als de Misdaden, de dieften, de moorden, de zelfsmoorden zoo menigvuldig worden, is dat niet de schuld van de slechte scholen en van de slechte neigingen die in d'herten worden geprent! En van 4879 tot 4884, (wie zal 't loochenen?) van 4879 tot 4884 al 't geld, al de macht van 't Gouvernement strekte en diende voor Vrijdenkerij en Ongeloof. En zijn de mannen van 4879-84 gebeterd, bekeerd? f) neen, honderdmaal neen! Ze zijn meer en meer in de Vrijdenkerij ge vorderd.... Een dief zal zijn inzichten niet doen kennen; een kwakzalver zegt niet welke slechte futseling hij rondvent; men mag de liberale Partij van hedendaags niet oordeelen volgens haar A schriften voor de kiezingen rondgestuurt, neen! maar volgens do Ik gazetten en volgens de Kamers; tegenwoordig zijn al de liberale 'Ij gazetten goddeloos in den hoogsten graad; z'en eerbiedigen niets meer dat God of zijn Gebod of zijn Kerk aangaat; de fransche libe rale gazetten, 't is een geatadige vloek dat er instaat; die Pers, dio liberale Drukpers!.... O ze doet een oneindig kwaadj in de we reld aan Geloof en aan Zeden.... En in de Kamers, de liberale Heeren, wat verdedigen zij? Da Yrijdenkerij en de Goddeloosheid, opstand tegen de Kerk en legen de wetten van God.... Wat is er d'ander week gebeurd, achtbare Menschen? d'ander week, woensdag, men is er beginnen te spot ten met Mis en met Vagevuur, een der liberale aanvoerders Janson heelt gezegd: God, als er 'ne God bestaat, en eenige oogenblikken nadien verklaarde hij aan 't bestaan van God niet te gelooven.... En uit 't liberaal ging er een geroep van toejuiching op, terwijl 1 Katholiek protesteerde en dat M. Eeman van Gent uitriep: Wat gebeurt er toch! welke verandering! over eenige jaren, 't was hier nog van eerbied voor Godsdienst en nu 't is met Godsdienst spot- tea en zelfs God loochenen; en 't zelfde gebeurt in de liberale ga zettenMijnheeren, vroeg Mr Eeman verder, is dat niet den ondergang der deftige Samenleving? Hoe kan er bij 't Volk eer lijkheid en eerbaarheid bestaan, als men den God loochent de Loo-, ner van 't Goed en de Straffer van 't Kwaad?... Achtbare Lieden, indien die ongeloovige Partij ons veel stoffe lijk voordeel aanbracht, nog zouden wij ze moeten bestrijden uit al onze macht. Want, Wat bat®n geld en goed Als ie ondeugd komt in 't bloed. Maar, 't is verre vaa lachen, zei 't Begijntje en ze grees, maar die ons Geloof vervolgen, zijn ook de vermoorders van ons geld, gelijk wij in volgende artikels met cijfïers zullen toonen. uE/-33 Loopertcle Nieuws. Be"epperuis het Kruis 1 van Eerste Klas gaat de borst versieren der achtbare Heeren en Volksvrien den Willems en Van Cleempuite, die t'Aalst den Berg van Bermhertigheid beridderen.... Proficiat Vriend Eduard... Daarop F®est gevierd en gezongen gelijk in den jongen tijd; want een braaf en liefda dig hert blijft altijd jeugdig en jong. 't is te gingent dat er eene schoone Feest is gevierd ter eere van den Katholieken Hoofdonderwijzer M. Van Heuver- zwijn en zijne 76 Bekwaamheidskiezers.... Naden arbeid is het zoet te rusten en vreugd te genieten. Uit Antwerpen zal een Belgische Bedevaart naar Lourdes vertrekken den 18 Juni; men zal Auray be zoeken, Betharam, Tours en zeer lang te Lourdes verbUjv®n. Een Oost Vlaanderaar maakt deel van de Groote Bedevaart naar Jerusalem en wel na melijk M. Jan Baptiste De Croo, Eigenaar te Mi- chelbeke; tweemaal heeft hij den Paus gediend als Zouaaf; 7887 was hij bij de Groote Pelgrimagie naar Roomên en thans is hij te Alexaneriüu alwaar de Pelgrims in de Kathedraal het St Marcus- Feest zul len vieren. 'tis van dezelfde Bedevaart dat M. L. M. Cuyle onze medehelper uit Roubaix deel maakt. Den woensdag 3o April zullen zij op Carmelusberg zijn. Den 21 Juni zal 't in ons Land groote Konings feest zijn... Brussel legt er zijn boontjes op te week. In t Werkmanshuis te Brussel zijn over de 2000 Leden... DTnrichting is er eersteklas. Stanley is Zondag te3Brussel ontvangen, geiijk Josef de Droo- mer in Egipte. Vier malen is die schrandere En gelschman in 't diepste van Afrika geweest; in mijne grootste gevaren, aegt hij, vond ik troost en sterkte in t Gebed... S'il vous plait, Vrijdenkerkes. Tot Hoogstraeten gaan ze d'aloude gothieke Kerk herstel len. Ze spreken nog altijd in Aalst van de schoone Voordracht der gothieke Kerken. Te Marseille re gende het geweldig als de Pelgrims in zee gingen voor 't H. Land. Te Gent is een deurweerder tot 1000 fr. boet verwezen, om in een huis, dat leeg stond, nieuwe meubels verkocht te hebben. In Duitscbland zeggen ze, dat gewaterde melk gemak kelijk om kennen is, als men cr eenen gepolijnten spellenagel insteekt; is de melk natnurlijk, er blijven druppelkes aanhangen. In i885 Meert 11. waren er m de Argentijnsche Republiek {75 millioen scha pen. Wij herhalen het Bij eiken boek in ons Kantooren gekocht is gratis bij een Litanie van den H. Augustinus. Ze zeggen dat er drij van Hamme, die in Argenti na zitten, gaan weêrora kaeren; 't was goed volk; ze schreven om geld en de vreemde menschen zullen nu t'Hamme den Piemel niet meer vinder.:.z'hebben t uithangbord den Hemel in de Peperstraat inge trokken. Ei lieve menschen toch! Een geluk dat de zoldervenster aan d'Hopmarkt t'Aalst ingevallen is, anders zouden ze de Lijkdeur niet onderzocht hebben en bevonden, dat de zware arduinen vazen en lcapteelen er gingen afvallen. Een contrarie win deken was genoeg. In 1848 gaf men te Parijs 5 miuioen uit 's jaars om de Schouwburgen; nu is 't 25 millioen... S'il vous plee, zegt de Franschman. t Vaandelfeest t'Aalst 26 Mei. tweeden Sinxendag en zelfde dag te Beveran, 't Jubelfeest der achtbare Xa- verianen. Bravo en Alleluia! In Mei 1889 zonden wij een pak boeken naar China, Mandchourie, en thans vernemen wij dat die Boeken daar gelukkig zijn aangeland. Het zal u misschien verwonderen, schrijft men ons, dat de Boeken zoalang op weg ge. weest zijn, maar kom eens zien naar de schoone stra. ten en wegen van ons lief Mandchourie en ge zu niet meer verwonderd zijn. 't En is maar 's winter als de wegen en rivieren toegevrozen zijn dat de Chineesche karren alhier kunnen opkomen; alles blijft dan liggen te Ing- tre tot' dat het Winter is. Bravo en dank, teergeliefde Paters Redemptoristen®p Akkergem, met die Missie zijn er dees jaar 1000 Paasch- Communiën meer geweest dan op ander jaren... xooo, die terug gekeerd zijn, 1000 gelukkige herten; afgewasschen zoo wit als de sneeuw die uit de locht valt.. Augusti nus, de bekeerde zondaar, heeft het schoonste van al over den Hemel geschreven. De Vrede van 't gemoed Gaat hoven ge!d en goed. j<5Op isten Zondag van Mei, Volks- Bedevaart uit Aalst naar Grooten Bygaarden, om de H. Wivina te vereeren; men schrijf, in bij M1' Roels, Hopmarkt Aalst. En Zondag t'Aalst in d'Hoogmis van St Martenskerk, wat hebben de Parochianen een troos tend en leerzaam Sermoon gehad! over den Goeden Herder! De macht en de goedheid van dien Herder, hoe hij de afgedwaalde Schapen opzoekt, opbeurt, verkwikt en bij de goede schapen brengt, op voed- j zame en zoete weiden; hoe zijn eenigste begeerte is f alle Stervelingen gelukkig te maken in éene kudde, onder éenen Herder... Meewerken tot dit inzicht van den goeden Herder, door 't Gebed, door een treffe- lijk christelijk Leven, dat is 't grootste werk der we- reld. Daarin meehelpen, elk volgens staat, is iets an- ders dan geld en roem najagen. Het voorbeeld van den Goeden Herder moet tot richtsnoer dienen aan alle Meesters en Overheden, 't is te zeggen dat zij bijzonderlijk moeten voor oogen hebben de zedelij ke en stoffelijke welvaart hunner Onderhoorigen; zij, door God hooger en beter geplaatst, moeten om zoo te zeggen, de knechten zijn der anderen; en zoo wordt 't Gezag eene groote heilige zaakEn nu. St. JozefsKerk t'Aalst God beware ons van den H. Jozef te vergeten, de Patroon van ons Vaderland, de Beschermer der Werklieden. Het groot Feest der Patroonschap na dert, Zondag 27 April... In de Bezoeken van't H. i Sacrament van St Alphonsus (te bekomen op 't Ei- land Chipka en in al de Hulpkantoren des Lands. zelfs te Roubaix en te Rijssel, aan 1,60 waarbij 't port) in dat heilig Boek staan ook 3l Bezoeken tot den H. Jozef. Gaat tot Jozef, schrijft de groote Kerk- lecraar, als gij wilt ge'roost worden, als gij sterkte wiltjhebben in den tegenspoed, als gij u in hopeloo- zen toestand bevind- Stelt uw Kinderen onder de Be scherming van den H. Jozef... In St JozefsKerk zijn de Diensten alsvolgt Zondag 27 April, Gedurige Aanbidding; om half tien Solemnele Hoogmis, en ten half vijl, Plechtig Lof, waaronder Sermoen door den E. 11. Bockstal; de volgende dagen der Octaaf om 8 ure Mis en om 8 uress avonds Lof; Zondag 4 Mei, om half tien Solemnele Hoogmis en om 3 ure Lof, waaronder Sermoen door den E. II. Vanderstee; Maandag 5 Mei, Solemneel Jaargetijde voor de i afgestorven «Wen van't Broederschap, op 8ure.

De Werkman | 1890 | | pagina 1