Welke Vreugd! Kerkelijk nieuws. Loopenda nieuws c Werkman EENE BLOEM TOT DEZONNE. Zonne, als 'k in mijn groene Maren En vol waterpeerlen sta En dat gij komt uitgevaren. Schouwt mijn bloeiend herte u na. 1 liroonend op den throon gezeten Van den rooden dageraad, Wil liet blomke niet vergeten, Dat naar u te wachten itaat. Langs die hooge hemelpaden, Zonne, nimmer klemmers moe, Volg ik u van zoo 'k mijn bladen Met den morgend opendoe Kom en zoek mijn herte en vind het. U behoort het, te aider tijd, U verwacht het. u bemint het, Die mijnhemelminnaar zijt. 's Avonds, als het wordt te donkeren, Als ge in 't gloeiend westen daalt, Schouw ik naar uw laatste vonkelen En zink met u nederwaard; Hangende op mijn steel gebogen. Ween ik toen den nacht rondom, Van u niet te aanschouwen mogen.. Kom toch weère, o zonne, kom E. H. G. Gcscïïe. 0 OUDE SPREEKWOORDEN. Op God betrouwd, is nooit berouwd. Een dag zonder gebed, is een dag zonder zegen. <f Armoed is geen schande. Doet wel en ziet niet om. De gierigheid bedriegt de wijsheid. Met tijd cn vlijt geraakt men wijd. Luiheid verarmt, arbeid verwarmt. Een slapende kat,.vangt geen rat. Gelukkig man, die een ambacht kan. Die God erkent als hoogste goed, Verlangt op aarde geen overvloed. 30 Mei 1890. - 18c Jaar. - N° 919. - Verscnijnt s Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,So 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. DAENS-MA YART, Achterstraat, AALST Het alderschoonste kleed dat men draagt, Is dat men God den Heere behaagt. O Be schat der Huishoudens. Dikwijls heeft De Werkman nuttige raadgevingen en voorschriften gegeven; aim en rijk, groot en klein hebben er 't nut en 't profijt van ondervonden; nu zijn onze maatregels genomen om dit artikeluit te breiden en by na wekelijks zal De Werkman een kapittelken geven: De Schat der Huishoudens. 't Is wel, 't is wel, zal men zeggen, Werkman, wij bedanken u; en wat kunnen wij doen voor U? Och, geliefde men- schen, ons uw genegenheid bewaren en De Werkman aanbevelen bij Vrienden en Kcnpissen; 't is nu juist een goede gelegenheid met 't nieuw Verhaal dat be gint van een heldhaftige Vrouw; men gelieve dus dees Nr voort te geven en te doen kennen aan Vrienden en Geburen. DE SCHAT DER HUISHOUDENS Als bij kinderen de eerste tanden moeielijk uitkomen, helpt men hen door pruimenwater, ihubarbersieroop; men zorgt dat ze min eten en meer drinken; als het tandvleesch maar weinig brandig is, bestrijkt men het met citroensap, doch is het zeer brandig. dan zal men er opstrijken boter, melkroom. honig en dojer van een ei. Als zulke kinderkes alle spijs en drank weigeren, dan zal men hen alles koel aanbieden, nau welijks lauw. De boeken van Geneeskunst de Schola Salern schrijven alsvolgtVermits vau de tanden afhangt het knauwen, van het knauwen de vertering, van de vertering het voeden, en van de voeding de gezondheid, het leven, zoo moeten d'Ouders oppassen: ic van de kinders niet in de gewoonte te brengen van suiker te knabbelen; 2C ook is het zeernadeelig noten, pruimen- abrikozen- of kersensteenen met de tanden ie kraken; 3' aan jong en oud is het aangeraden, bij- j zonderhjk na het noenmaal de tanden eens te zuive ren, dat geeft kloekteaan de tanden en reinheid aan j den mond. Kalmus wortel knauwen zuivert en ver sterkt de tanden. Water in den mond houden, waarin esschen schors gekookt is. Pijn in de bovenste tanden wordt gewonelijk weggenomen door het enkel rieken aan dt n geest van amoniak, soms ook door 't snuiven i van galanga-wortel, bijzonderlijk als de pijn door koude vallingen veroorzaakt is. Meng. lingen. 't Was zeker waar. Een heer ontmoet onderweg eenen armen man die, de oogen toe, geleid wordt door eenen hond. Vol j compassie gaat hij in zijne tesch en hem een geld stuk toerijkende man lief. vroeg hij, zijt gij in derdaad toch blind Of ik blind ben, Mijnheer? 1 Dat is zoo waar als ik u daar zie staan Eeiie straffe constitutie. Ehwel, madame, hoe is 't met ullie Met mij, is't Goddank, goed, maar met mijnen man is 'tzoo maar al aan; al drij maanden lang komen er drij doc- toors bij er hij blijft altijd eender. Dan moet hij van eene straffe constitutie zijn, madame, want aan mijn man heeft er maar één doctoor gemeesterd en hij was dood op veertien dagen. Welke Blijdschap! Er staat geschreven De Vrede, de Vreugde des herten, die alle begrijp te boven gaat. Ons hert is de zetel van de vreugd; ge moogt zwemmen in 't goud, ge moogt alles hebben wat de zinnen kan strelen, en uw hert is in onrust en in folte- tering, ge zijt ongelukkig; integendeel, ge zijt arm cn verlaten zelfs ge zit in een gevang en de deugd is in uw hert ge zijt gelukkig! De vreugd van 't hert kunnen de Koningen met al hun schatten niet koopen. Zij wordt gegeven aan de Deugd, aan de Werkzaamheid, aan de Zelfsopoffering.... Welke vreugd voor 'ne Vader, voor een Moeder, als zij met hunnen zuren arbeid den kost winnen voor hun huishouden en eerlijk aan hun brood komen!... Welke vreugd voor de Kinderen, voor de Jonkheden, als zij hunne Ouders ondersteunen, als zij den ouden dag van Vader en Moeder gerust en gelukkig helpen maken!... Welke vreugd voor iemand die akten van Liefda digheid en Zelfsopofferingpleegt... Zie, die rijke mensch daar! hij doet goed; velen door hem geholpen zien hem na met dankbare oogen; er zijn er die zijn hand komen kussen, d'hand die ter eere Gods zoo mildelijk geeft, wie zal de vervoering zijner vreugd beschrijven! WELKE VREUÓD vervult het hert van den Missionnaris die in verafgelegene Landen 't Geloof heeft geplant en de vruchten ziet van zijnen Arbeid!... Doch er is tegenwoordig een ander Voortplanting van 't Geloof, in ons Europa, in ons Land, waar velen hun Gele of hebben verloreD, waar 't Geloof in gevaar is der Kinderen en der Jonkheden.... Wierd er in ons Belgenland niet straf gewerkt, binnen 3o jaar waren wij gansch ongeloovig en de kerken mochten afgebroken worden of aan afgoden overgelaten.... Er is hier een Missionnaris- schap noodig, niet alleen in de kerken, maar ook in de scho len. in de werkhuizen, in de Patronagién, enzoovoorts. T'AALST, d'Eerste Patronagie der Jongelingen, (3oo man sterk) M. den onderpastoor Van Helleputte, die zoo neerstig en zoo ieverig gewerkt heeft om die Inrichting in goed oide en op vasten voet te brengen, zondag o. 8 d. hij nam er zijn afscheid, in de diepste ontroering en om te toonen de goede gevoelens van dankbaarheid die in 't werkende Volk heer- schen, zullen wij melden dat de kinderen en leergastgn hem omringden met eerbied en erkentenis, en dat zij hem toerie pen: Mr, M' Mr den Onderpastoor g'hebt toch zooveel voor ons gedaan! Wij bedanken u!... Nooit zullen wij u vergeten!.. Welke vreugd in zulke oogenblikken!... WELKE VREUGD den io Juni, voor de Kiezers die voor God en Vaderland zullen gestemd hebben Welke vreugd!.. In g'heel de wereld is 't ooit gebeurd dat iemand die voor 't Katholiek gestemd heeft en niet een groote voldoe ning en vreugde des herten gevoeld heeft?... Integendeel, stemmen voor 't radikaal. voor 't liberaal, voor de Vrijdenkerij voor de Kerkvervolging, 't is een plek voor g'heel 't Leven, 't is een doorn die nimmer uit 't herte gaat. PARLOIR. Ontv. van M. B. S. Gent, 2,50 tot mei 1890; van M. F. H. Heyst-op-den-Bcrg, 11,42 tot einde mei 1890. Te Gent heeft een tweegevecht plaatsgehad tusschen twee studenten; een Belgen een Mexicaan. Deze laatsten had den anderen laffaard verweten. Men beslist dat er moest gevochten worden totterdood. De Mexicaan is zijnen neus kwijt, heeft eenen steek onder de rechter oog, en eene erge wonde aan den arm. Dat komt er van. Sinxcn wordt genoemd in d'oude Boeken De Geboorte der H. Kerk... De Bedevaarten naar al de Heiligdom men in al de deelcn der wereld, zouden zij niet een overlevering zijn der groote gebeurtenissen van deSinxendagen? Op i" Sinxendag begon de predikatie cler Apostelen; daarop volgde 't eerste Mi rakel door Petrus verkregen. DePha-- riseërs en de Schriftgeleerden 1 nnih iC dit Mirakel niet loochenen (nu ook kunnen de Vrijdenkers de Mirakelen met loochenen die op de Bedevaarten bekomen worden); die Phariseérs beraadslaagden dus en zegden: Wat zullen wij nu met dees mensclien doen? Want er is toch een wonderteeken door hen geschied en bekend aan allen die in Jerusalem wonen; het is openbaar en wij kunnen het niet loochenen... Maar opdat het niet verder onder 't Volk ver spreid worde, laat ons hen dreigen, dat zij voortaan niet in dezen naam tot ecnigen mensch zouden spreken. Dan wier den d Apostels Petrus en Joannes binnengebracht en hoorden die sententie, waarop zij antwoorden: Dat is ons onmoge lijk! zwijgen kunnen of zullen wij niet. Wij moeten verkondi gen wat wij gehoord en gezien hebben. Hierop bedreigden hen de Rechters nog meer, doch lieten hen in vrijheid gaan, uit vreeze voor het Volk.... Men'scben, ge ziet hier wéér wie van 't begin af. de vijanden waren der Vrijheid. Wij hoo- ren zooveel spreken van de Kapel van Elverselc cn de 7 Sta tiën aldaar en de wonderen die er gebeuren en den overgroo- ten toeloop en de sclioone landstreek, dat wij in 't kort die plaats eens zullen gaan bezoeken, om er 't beschrijf van te geven.... Elke Plaats van Bedevaart is een Voorportaal van den-HemelAls 'ne menschdat ziet in 'tVlaamsch Lourdes: altijd dat Volk komen, eerbiedig ingetogen, altijd die gebeden, die hertroerende gebeden en verzuchtingen, die lofgezangen tot God en zijn H. Moeder; rijk Volk, arm Volk, Werkvolk; grijsaards, kinderen, jonkheden, jonge dochters, och dat is hemelsch schoon en dat de verstokste Ongeloovige daar kwam, hij zou ontroerd worden en zijn Geloof terugkrijgen.... Want zonder Geloof leven, 't is een helle. - Nu de Benoemingen: Tot Oostakker is Pastoor benoemd E. H. De Turck, van Bla- srus-Boekel en wordt vervangen door E. H. Van Kerkhove, vroeger onderp. te Kerxken; E. II. De Boe, onderpastoor te Stekene wordt onderpastoor te Scheldewindeke. en aldaar is benoemd E. H. Van der Wee, Priester te Nevele. Uit Roo- men schrijft men dat de Paus eene allerbeste gezondheid blijft genieten en met buitengewonen iever werkt voor den bloei der Kerk, het heil der Zielenen de verheffing der Christene Volkeren. Zijn woord is altijd: Vaderlijk bestieren. Vaderlijk handelen: demcen dat wij Christenen zijn. Discipelen van den erlosser der wereld. De toeloop is groot naar den Ouden- berg te Geeraardsbergen, waar sinds zooveel eeuwen een Mirakuleus Beeld van O. L. Vr. wordt vereerd. want in 't kot zit ten, zijn vrijheid missen, dagen nacht bewaakt worden, met niemand kunnen spreken, 'tis toch zoo wreed! En ™t z 1 zijn' zegt Sixtus, in 't eeuwig gevang, waar GEEN hoop is van uitkomst, of geen verlossing door den slaap, die ons in de vrijheid der geestenwereld terug brengt. Op St Amandsberg te Gent, 't is te verwonde ren dat daar nog geen peerden of menschen tegen den tram geloopen zijn of omgeworpen, als hij daar heimelijk uit de Schoolstraat den Steenweg komt overgereden... Er zou daar een waker moeten staan; de Sociëteit mag op dien kleinen onkost niet zien. Keizer Wilhem van Duitschland is bijna verongelukt, met zijnen oudsten zoon te Postdam; hun rijtuig stortte om; aanstonds wierd den alarm geblazen; men^ snelde ter hulp; gelukkiglijk was 't gedaan met blauwe plekken en klein schrabbekes; en te Mechelen zondag laatst in de kiezing, een bende voyous uit de slechte scholen riep daar alle affrontige dingen tegen 't Geestelijk; er daagde een man van de wet op en ze waren weg als hagedissen. Zekere Trivier heeft te Tours een Voordracht gehou den over zijne reis door Afrika op 356 dagen; zelfs in 't Land der Menscheneters is hij geweest; hij spreekt met veel lof van den Koning Tippoo-Tib. De Honderdjarige van Assenede is ad patres en te Sleydinge in 't Gesticht is overleden E. H. Van Wassen hove, geboren te Eecloo in 1825 en Directeur geweest in Engeland te Brikale. Van EECLOO sprekende, w hebben te Gentbrugge den Preekstoel gezien, bestemd voor die kerk; een oprecht meesterstuk, in alle waarheid gezegd. Te Merxplas zijn d'echtgenoten Verschueren oud 80 jaar, gestorven in dezelfde week..., Vereenigd in 't Leven, vereenigd in de Dood! Ze zingen schoon te Parijs in de Meimanden veel Volk komt naar de kerken, waar men gesamentlijk zingt, oud en jong, allen gesamentlijk; ze zingen ook schoon te Lourdes (Oostakker), welluidend, schoon 0. a. 0 Maagd zoo hoog verheven; maar cenige klein gasten schreeuwen veelte nijg.... Zacht, pianissimo, dat er een aangenaam akkoord is. Haar Majesteit de Koningin dei- Belgen is d'ander week als Bedevaardster naar Scherpen- heuvel geweest.Ofschoon in een Paleis wonende, heeft zij ook troost en sterkte noodig, cn misschien nog meer dan iemand anders.. TWIST VERARMT: De machtig ste en rijkste Keizers en Koningen zijn ten onderen ge bracht door hun Oorlogen, bijzooverre dat ze moesten geld leenen aan hoogen intrest bij de Smousen. Wij vernemen dat de kerk van Erembodegem aanbesteed is door de Botlels aan 58,000 fr.; en t'Aalst aan de nieuwe kaaien van den Zwarten Hoek komen twee leelijke bersten ofte scheuren. Die Orgelbals, men kan het niet genoeg herhalen, zijn de Pest voor de Werkmansfamilicn en voor de StedenDe tranen die erdoor gestort worden, de bittere tranen, 't is te"wreed! De ijzerenweg van Leu- pegem-Melden-Ruyen-Berchem-Orroir is voltrokken. Tot Niekerke de vrouw, maar 30 jaar oud, van den onder wijzer, subiet gestorven. In plaats van 800 fr. te Sul- sique, maar 13 fr. gestolen; en hadde de broeder van niet zat geweest, de dieven zaten in d'ijzers. Te Zille- bcke is eene werkstaking uitgeborsten onder de gravers van 't kanaal dat de schelde aan de zee verbindt; alles is rustig. Te Parma heeft men het lijk gevonden van ee nen bedelaar die een huis, grond en 40,Ö00fr. achterlaat

De Werkman | 1890 | | pagina 1