Rampen Misdaden Ongelukken '11 AALST. Op A'alst-Mijlbeke is woensdag achter oen een kindeken verdronken, een jongske van 5 jaar uit de Peperstraat; met nodkel en matant meegegaan werken naar den meersch achter tHof ten Berg; als de meersch afgemaaid was, nonkel en matant die afzonder lijk heèngaan, elk denkende van zijnen kant dat t kind erbij was; als de Oom weêrkeert, het kind gevonden als lijk in de beek... De vader van'tkind is Ferdinand Bei- rens, lauteernoatsteker, in de Peperstraat n° 24, De menonkel woont in de Langestraat. GENT. Dood gedronken. Zondag avond tus- schen 8 en 9 ura, keerde een zekere X...., smeerder ra de Kleine Lys, dronken naar zijne woning terug, koer Stevens buiten de Brugsche poort. Te huis gekomen zijnde, zond de man zijne dochter tweemaal achtereenvolgens om 1/10 hoofd vleesch, welk hij gulzig in eens opat. Daarna zond hij, ondanks het aandringen zijner vrouw, zijn kind om eenc halve prat genever, die hij in ééne teug uitdronk. Nog niet te vreden zijnde, wilde hij nog ecne pint ge never doen halen doch zijne vrouw verzette er zich hardnekkig tegen dat het kind den drank zou halen. Toen stond de dronkaard op en ging zelf den genever halen en dronk evenals vroeger de geheele pint uit. Daarna kwam hij meer dan smoordronken thuis. Zijne vrouw, geholpen door andere personen legden hem te bed. Toen de vrouw 's anderendaags opstond, lag de dronkaard dood. Hij laat eene weduwe met verscheidene kinderen achter. Altijd die vervloekte genever LEDEBERG. Droevig ongeluk. Vrijdag morgend, tusschen 8 en 9 ure, kwam een voerman van den heer Van Acker, huurhouder, St-Amaedstraat, 4, de groote baan vanBrussel afgereden, toea hij, gekomen in de Hovenierstraat, men weet niet hoe, doch wellicht zal de man het evenwicht verloren hebben, van zijne wagen stuikte, met het gevolg dat een der voorste wie len hem over het lijf reed. Naar wij vernemen is de toestand van den ongeluk kige voerman nog al erg. De heer doktoor Van de Vyver heeft hem de eerste zorgen toegendiend, en hem per rij tuig naar het gasthuis te Gent, door de zorgen van de pompiers doen overbrengen. De gekwetste klaagde aan hevige pijnen in de zijde, doch 't is te hopen dat hij er met eenige dagen verzorging behouden zal van afko- men. OOSTAKKER. Ei een wreede ramp op die acht bare Parochie, waar zooveel schoon Pachthoven staan.. Pachthof, zeggen ze van ouds even als Koningshof. Nu, t'Oostakker vrzdag noen, de molenmaker was met zijnen zoon gaan werken aan den graanmolen, langs d e steenweg van Meulesteé naar Oastakker; ze waren be zig aan een zeil en vallen er eensklaps alle twee af dóód, bijna op den slag; Vader en Zoon twee lijken! Aanstonds was er veel Volk, vol droetheid en medelij den. SLEIDINGE. De genaamde Ivo DeW.., wonende wijk Daasdonk vervoerde donderdag, 3 dezer, een kalf op eene kar. Op eens is het paard op holgegaan, men weet niet te wel hoe, De W.., is van de kar gestuikt, een wiel,is hem over 't lichaam geloopen en heeft hem eene ribbe gebroken en inwendig gekneusd. Den vrijdag was zijn toestand zoo verslecht, dat mer. hem berechtte. Tot nu toe is zijn toestand bedenkelijk. Een kind, dat ook op de kar zat, is er gelukkiglijk op gebleven en heeft geen letsel bekomen. ROUSELARE. Donderdag namiddag heeft alhier bijna een groot ongeluk plaatsgehad. De vrouwvan den heer Remmelaere-Blondeel ging haar petrool komfoor ken aansteken, toen al op eens het gevaarlijk vocht ont ploft en overal al brandend rondspatte. De kleederen der vrouw begonnen te branden, al het hair haars hoofd, boven het aangezicht, werd afgeschoeperd en daarbij bekwam zij brandwonden in het aangezicht. Binnens huize moord en brand roepende, 't Jwelk on gelukkiglijk niemand hoorde, liep zij al brandende de straat op, toen juist op dit oögenblikden heer Jules Van- neste, de baas uit de estaminet de Postiljon daar voorbijkwam, haar in zijn armen vong, het vuur uit doofde, en alzoo de vrouw belette verdere brandwonden te bekomen dan liep hij den huize binnen en gelukte er in de meubelen, gordijnen, enz., die reeds door het vuur werden aangetast, voor eene zekere vernieling te bewaren, en bellete alle verdere onheilen. Die moedige daad is 't te hopen, zal door de bevoegde overheid in aandacht genomen worden, ten einde hare verdiende belooning te doen bekomen. NIEUWPOOT. Onweer, Zaterdag, rond 5 ure namiddag, is een hevig onweêr over onze kusten uitge borsten. Verscheidene visscherssloepen zijn op de kust gestrand. Eene van hen, welke het havenkanaal trachtte binnen te varen, werd tegen het staketsel geworpen en verbrijzeld. De twee visschers welke ze bevaarden, ver dronken; zij zijn van De Panne. £;:YPER. Zaterdag 5 dezer, binst het onweêr, is in eene der weiden van den heer de Steurs, buiten de Rij- selpoort, eene koe door den bliksem doodgeslagen. HASSELT. Opgepast voor db boerbnremedies. Eene pachteres der omstreken van Hasselt, (gehucht Godsheyd), had zich over eenige dagen, terwijl zij bezig was met gras te snijden, met hare sikkel in den arm ge wond. De vrouw beproefde eene boerenremedie zij legde namelijk koedrek op de wonde; hierdoor ont stond eene soort van bloedopdrang naar den bovenarm. De heer doktor G., in wiens eigendom de vrouw woont, verpleegt 't slachtoffer in zijn eigen huis te Hasselt, al waar zij de uitmuntendste zorgen geniet. Men vreest tot nu toe, dat de afzetting van den arme zal moeten gebeuren. De oagelukkige vrouw is moeder van acht kinderen. BASTENAKEN. Een persoon dezer stad heeft zijne vrauw doodgeslagen, omdat zij hem geen geld wilde geven om te gaan drinken. Toen wilde hij het lijk in eenen koffer steken, maar dit ging niet. Hij legde het toen te bed en riep eene buurvrouw, aan welke hij wijs maakte dat de ongelukkige schielijk gestorvc was. Weldra echter kwam de waarheid aan den da cn de moordenaar werd aangehouden. Mgr Vanhove, vikaris-gencraal, die thans bij zijnen broeder, heer doctor Vanhove, te Thielt, woont, werd d' ander week door den stoomtram van Thielt-HoOgh- lede bijna overreden. De heer doktor Vanhove heeft in zijnen nof een poortje dat uitgeeft op de stilstandplaats van de tramlijn, en Mgr gaat aldaar uit en in voor den kortsten weg. Mgr Vanhove kwam huiswaarts terwijl de tram van 3 u. 20 m. aan 't weg en weerrijden was, om delokomo- tief op eene andere baan te brengen. Dicht bij deze baan stond een wagen geladen met steenen, en Mgr Vanhove denkende dat er plaats genoeg was tusschen den wagen en de baan, ging stillekens voort. Gelukkiglijk dat M. Cornelis, statie-overste, het gevaar bemerkende, over de baan sproug, en juist bij tijds Mgr Vanhove kon te genhouden, op het oo°enblik dat de lokomotief voorbij reed en alzoo hem redde. De statieoverste en Mgr Vanhove stonden tusschen den wagen en de lokomotief zoo genepen, dat er geene plaats meer over was. LUIK. Droevig ongeluk. De genaamde Plum- sal, wonende in de St-Severinstraat, ging maandag naar boven, toen hij, op de derde verdieping gekomen, eene draaiing in het hoofd kreeg, met het ongelukig gevolg dat de man van den trap tot in den kelder viel. Men nam hem in bedenkelijken toestand op en verzorgde hemdoch het was vruchteloos; eenige uren nadien is hij ten gevolge der bekomen wonden overleden. 0 Te Moeskroen, un gemunt herd die nog maar kortelinge uit 't'hot gekomen was, in't Weezenhuis twee zusters hebbende van i5 en 17 jaar, heeft zondag gepoogd met nog drie ander kwasten van zijn soorte, die twee zusters met gemeld uit den hoop te halen en meê te slepen, binst dat zij al te gare op wandel waren. Op 't geroep en 't getier is er volk bijgesprongen, die ze verlost heeft uit de handen dier woestaards. Het gerecht houdt zich ermeè bezig. O Jonkheden van Meulebeke die woensaag tot den iween van den nacht te Caclitem gekermist hadden, zijn in 7 uaar huis gaan aangerand geweest. Een van hen kreeg verscheidene steken inden buik. Hij was deerlijk gesteld. Gebracht naar 't hospi taal van Runebeke, is hij er vrijdag nacht bezweken. 'T is al zulk dat men hoort, in onzen tijd van Buitenge- woone Beschaving. Menigmaal eindigt't kermissen... met vechten en messteken... EX A ARDE. On WEDER. Verleden zaterdag voormiddag heeft er alhier en in het omliggende een aanhoudend onwedcr, gedurende geheel den voormid dag, ge*'oed, eenen aanhoudenden stortregen gepaard, bij zoover dat de beken, het water niet kunnende zwel- gee, onze straten in stroemen veranderd waren. De schoone oogst, die vrijdag nog zoo veel beloofde, ligt nu plat geslagen; ook is de schade, aan fruit en veldvruch ten toegebracht, onberekenbaar. De bliksem is op verscheidene plaatsen gevallen, on der andere te Moerbtke (Waas), waar Jan Matthys werd getroffen en eenen geheele tijd zonder spraak bleef; te Stekenc (Waas is genaamde De Schepper; met ser aan den ijzeren weg, door 't on weder aan de statie plat ten gronde geslagen, en zijn helper, Dierinck, bo ven op hem geworpen. Vandaar trok het hemelsch vuur in een achterhuis der siatie, waar het eene vrouw twee steenen op den rug wierp. Na nog wat rond fgcvlogcn te hebben, trok het buiten, zonder verdere ongevallen te stichten; al de personen kwamen er gelukkiglijk met den schrik van af. BRUGGE. De genaamde Vlieghe, van Avelghem, had dezer dagen in den nacht gekrakeeld met eenige dronken makkersmen was aan 't »vechten geraakt en donderdag morgend is de ongelukkige tengevolge van de slagen, die hij gekregen had, bezweken. Rampzalige dronkenschap! YPER. Binst het onweder van zaterdag is op St Eloi, een knecht van den landbouwer Verstraete, op de weide door den bliksem getroffen gev. eest en lam ge slagen. Gelukkig is de man thans reeds hersteld en weer aan den gang. De vreemde Landen Te Gandia, in Spanje, sterven er nog al veel van de ziekte.Wie weet wat er nog kan gebeuren Op de Noordzee is een hevige storm geweesthet Engelsch schip Sidney van Dusseldorf naar Londen varende, is maandag rond middernacht gezien, teekens van alarm gevende, het groot zeil was afgerucht en de driemaster Berar, van Duinkerke op Antwerpen, wierd te Middel- kerke op de kust geworpen; 't scheepvolkkon gered wor den, maar 't vaartuig is naar den Sis. Tof Auxerre, Frankrijk, is zaterdag de bliksem op de kasern Jgevallen; hij drong in de kamers, deed er veel verwoestingen al de soldaten wierden holderdebolder geslagen, en 5 erg verbrand. In Duitschland te Brantzen, is een deel van den Toren der St. Mariakerk ingestort, terwijl 't werk volk aan d' herstelling bezig wa»; er zijn verscheide ge kwetste;—te Hacking, tegen Weenen, is een zware brandramp geweest, 9 groote fabrieken cn werkplaatsen vernietigd, en voor 300,000 guldens schade. Op een ander plaats van Duitschland te Unter-St-Veit, is een groot hoedenfabriek afgebrand600 menschen zijn hun werk kwijt; in den Elzas te Thana is een wreede typhus losgsborsten in 't garnisoen der badensch# Dra gonders. OVER door }ndsJ3aftmiy[ 't Meestendeel der gevangens vogelen sterft vroeg of laat door de weinige kennisAfie de lefhebbers hebben van den kost die' zij moetende ven.' Dat doet mij denken op 't geval van eene vischvrouw, 1 zij was bezig palingen te stroopen toen er een?rijke Ina- dam voorbij kwam. Ach, vrouwken, sprak de mauam als ze de palingen zag kronkelen rond hare har.d, dat doet zeker die beestjes zeer Ba 't en doet, madam, ze worden zij dat ook gewend. Vrienden, ais gij de vogels geern ziet, ge moogt hun dif niet doen gewend worden; een poverken van patat ten te eten en brijzeling van brood, een nachtegaal jonksken doen opkweeken in eenen musschennest, ..en verschgevangen vogel ineene warme plaats brengen eaz, enz. waarover ik mij voorstel u breedvoerig te onfler- richten. Ik heb nog gezegd veel vogels sterven door onbe zorgdheid Wie heeft er soms niet staan luisteren met waargenoegen naar het schoen gezang vaneengekweek- ten meerlaan Ga, bezie dien wonderen vagel van nabij gij zoudt er van gaan loopen, al zijn pluimen zijn afge kraakt hij is kletskop tot op zijnen rug, en dat kom omdat hij nooit in zijne mu\t eece platte schotel heefl om zich te spoelen, iiij, de volgc der waterkanten. Ziet de andere lieve kleine vogels heel den dag met de pluimen omhoog zhtea en hoort ze 's avonds den poot omhoog trekken en wéér op hun stoksken stam pen; zij hebben ongedierte en dat zou achterblijven in dien gij hun vlind?pen, rieten of anderi holle ruststok- ken geeft waarin Gp den dag het ongedierte zich ver schuilt dat gij er dstü van tijd tot tijd moet uitkoteren. Laat mij hier bijvoegen dat men dt hondeu daar goed kan van bevrijden, doorwat stof uit den roskam van een peerd in hunnen nest te strooien. Ge weet peerden heb ben nooit vlooien. VOGELKOOI. Ik onderscheid de vogels in drij soorten: i° Die niets dan zaden eten gelijk detarijnen, dcui^tc' vinken. a° Vogels die zaden eten en insekten en soms bezie lijk leeuwerken. meezen. 30 Vogels die insekten eten en bezien gelijk nachtig: len, rcodsteertjes. Dezen welke alleen insekten eten,laat ik voor de lief hebbers, voor dezen moet men doode vliegen bewaren in potten, en al die moeite wordt slecht vergeld. Alge-j meen recept voor alle vogels ten minste als men er voor r nachtigaals, en andere teedere vogels, alle dagen eenige vèrsche of gedroogde miereneieren bij werpt en meel- t worms: Bakt een wittebrood, laat het vernachten, steek weêr iu den oven en laat het daar koud worden, brij/el; dit brood, die fijne brijzelingen kunt gij lang bewaren; l iederen dag neemt gij voor eiken vogelden koffijlepelken'kN brijzelingen, overgiet dit met la' 'niet kc k z<: melk, het brood zal opzwellen, wrijf het dan en duet in steenen eetpot. Ik zal u nog twee andere aigemeene spijzen aandui den Neem wittenbrood gebakken, gekoeld en herbak ken, (zelfs voor ki ekens mag men nooit versch brood geven) laat een deel volgens het getal weeleen in zuiver water, perst het water uit en overgiet met gekookte melk, doet er twee derden gerstengort bij gepeHe gerst; of gort van tarwe. Of wel; neem gelijk brood ea gort van gerst of tarwe en doet er de schrepelingen bij van eenen wortel. Alle dagen moet men den kost vernieuwen, want deze waar melk bij gemengeld is,verzuurt spoedig. In het algemeen moet men de vogels maar eten geven genoeg voor eenen dag, anders worden zij vergeten en ook doet men te vèel zaad in het baksken, zij kiezen eerst het beste uit, en 's anderdaags zitten zij droef geestig met slechten kost. Nog iets over het groen dat men hun geeft; men mag het niet inde vogelvlucht wer pen waar het overtrampeld wordt, maar in eene kleine rosteel leggen van latjes gemaakt. Voor de iste soort van vogels (die zaad eten,) is het best eene mengeling geven van kanariezaad, gebrijzeld kern pzaad.en rondzaad (navette). Distelvinken en tarijnen eten ook geern een weinig heulzaad. De mui zeiaars en bloed vinken eten liefst rondzaad. Voor de jonge vinken moet men het weeken. Men heeft dan twee tetpotjes en als men het een in de muit zet, volt men het ander met rondzaad en versch water, dit laat men bij de stoof staan, in den winter of in de zonneschijn gedurende den zomer Voor het kempzaad is het best dit te nemen dat eer jaar oud is. Te veel is aïlerslechts, de vogels mesten toe, xrorder. kortsborstig, blind en sterven vroeg. 1 Kwakkels eten tarwe en brijzelingen van brood; o 1 ze te doen zingen kempzaad. Leeuwerken gort van met koolblaren of murie, heulzaad, brood, en in 1 wiater haver Vinken eten rondzaad, en soms in d< zomer een weinig kempzaad; meezen eten kempzaa sperrenzaad, vet verkenvleesch, brood, noten, vleesch Meest alle vogels moeten ook zand hebben niet allet om er zich ra te wentelen, en zoo beter hunne pluimt te kuisschen, maar ook om in hurne maag beter de spi zen te kunnen verteren. Voor eenige vogels is er bijzondere kost noodig,daai over zal ik hatdelen als ik aan die soort gekomen ber Na ga ik vorenaf spreken over het eten der nachtigal der jonge fezanten, der roodborstjes, en andere insect» vretende gelijk zwartekoppen, enz.

De Werkman | 1890 | | pagina 2