Revue: L.-v.B.tes» SptpEj Wërtma Nijverheden en wonderheden IN 'T VADERLAND. Somergem, zegden wij, beroemd voer zijn deftige Herbergiers, immers, 't is van ouds gekend' Wie daar floeckt ofte onrein spreeckt, De baes daar seffens buiten steeckt. Aelter voor zijn deftige jongelingen in den strijd der goede zaak. zijne Katholieke Muziekmaatschappij en tooneelkundige kring, zoo vermaard door het stuk De Ridders van Bloemendal® Ook ongelukkiglijk vermaard voor eenige overdrevene geuzen, die nog tans op hunne gemeente zonder de Katholieken geen broed zouden hebben. Waarom zoo dwaas nog te zijn, Nu elkeen roeptVlugt dat fenijn! Vinderhaute voor zijn schoen Kerkje, een echt ju weelken, zijn spookkasteel, voor het eten van haring met kozakskens en ongelukkiglijk ook voor het over vloedig misbruik van jenever, zelfde wijfs Altijd toch dien duivelsdrank, En dat nog door wijfs Ja 'k roep het is een eeuw'ge schand, Want dat is toch te stijf!... Sajfelacre beroemd door zijne nootjes, zijne Keizer lijke matrassen, zijne landklievers, zijne cijnspach ten, zijn verbrand muziek, zijne rijtooms en door MAEN den knecht uit den Ossekop. Eyne is be roemd voor zijne weverijen en peerdenkoersen op de Kermisook voor een goede ontvangst die de Vreemdelingen er genietendat heeft De Werkman eens ondervonden Nedereename is vermaard voor zijn steenbakkerijenLou se-Marie is misschien de won derbaarste Parochie van g'heel de wereld: zij be hoort toe aan 4 Ci cm enteu, 3 kantons en 2 Provin ciën; Zutzicke is beroemd voor zijn aardewegen, dog- •en en potaardeDieghem vcor zijn St Cornelis, voone en gic» ,e jteenputte^, zijn goedkoope z'i berg-op-ai en zijne beleefde yot,ck voor zijne goede patatten en zijn 3/ Pietets- Jctte voor zijnen vermaar- -ajne paanenhuizen, waar men zooveel jne 2 gebaarde veldwachters an schele 18 Juli'1890. -18" Jaar. - N° 926. - Verschijnt 's Vrijdags DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST VOLTAIRE, een der razendste goddeloozen der laatste Eeuw, die met de uiterste woede gewrocht had om 't Katholiek Geloove in den put te stampenhad durven schrijven aan zijn vriend d' Alembert Nog twintig Jaar, en 't zal gedaan zijn met den Godsd«enst Binnen twintig jaar zal de Eerloost (r Infame) schoon spel hebben En twintig jaar daarna, dag op dag (2S februari, 1778) stierj die afgrijselijke godslasteraar, en zijne dood was zoo schrik kelijk dat al die er bij stond er vergruwd van was. PARLOIR Te Bottelare is De Werkman te bekomen bij Remi Eeman, als uitgever van Bottelare, Munte, Moortzeele Lemberge en g'heel die schoon en deftige Domeinen Per Via Remi Eeman zijn ook te bekomen al de Boeken in De Werkman aangeduid. Juli 10. Ontf. van M. R. Thiel- rode 2.So voor 1890. Van M. P. J. C. Hamont 7,80 tot einde Juni 1890 - Van de kind. R. Hingene 2.5o tot x Juli 1891. - Van M. L. m. Ruddervoorde 11,70 tot eindejuni 1890. Van de Wed. N. Merxplas 10,00 voor de abonnementen tot Juli 1861 Van de Wed. D. G. Uitbergen 2.5o voor 1889. Van Jufv. B. C. Doorsseele 2.5o tot Juli 1891 Van den E. H. W. Zevecote 5,00 tot x Januari 1891. Van den E. H. D. S. Kemzeke 5,00 tot mei 1892. m. H. B. Overpelt de rekening beloopt dan tot 1,20. pompiers. Denize is vermaard voor zijne zijdeweverijen, voor zijne schoone en groote markt; maar ook vaor fzijne Pierrots, zijne Beren, zijne geuzen die geweend heb ben gelijk kleine kinderen op de laatste kiezing en bedrukt weg zeiden: loop... ga... zegt... tegen... ma dame.... da'n.... ze... mee.... 5oo.... stemmen.... bo venliggen. Petegen1 hij Deinze is vermaard voor zijnen grooten handel in vlas, voor zijne vermaarde zwingelaars, voor zijne ezelslachterij, voor zijne inwoners met een hard velja zoo hard dat zij alle nachten in 't koper gaan slapen naar Deinze. Wij mogen ook niet verge ten hier bij te voegen dat er hier ook te veèl wijven zijn die dagelijks met de flesch rijden om genever, en zoo den ondergang uitmaken van hunne huisgezin nen en soms hierdoor hunne arme kinderkens gebrek doen lijden. Bever en lij Audenaarde is bijzonderlijk vermaard voor zijn bloeiende katoenweverijen, zijne vodden fa brieken, zijne 7 windmolens, de wijk huttegem voor het kweeken van hoenders en kiekens, zijne talrijke groenseliers en plantenkweekers, voor zijne nette herbergiers, zoo neerstig om de glazen te speelen, voor zijne alomgekende duivenmelkers voor van achter in de kerk gedurende de vroegmis te staan klappen gelijk buiten, ook nog voor zijne aaupiBoqi onder het volk, en voor 's nachts herberg te houden bijzonderlijk hetoppergebuurte. HAASDONCK. Mijnheer! verledene week heb ik in De Werkman gelezen dat er te Idegem eenen aardappelstruik staat, voorzien van 5o pijlen, ter hoogte van 1 m. 3o. ipaar te Haasdonck, in den hof van M. Danneels. Burgemeester, staan er twee strui ken, voorzien den eenen van 67, den anaeren van 59 pijlen, die de hoogte hebben bereikt van 1 m. 73 c. Dat mag aanzien worden als eene rareteit. Verliest geen hoop in druk en pijn, Na regen komt er zonneschijn. Nooit zag men wijzen, zich zei ven prijzen. 't Is over den Con- 0 LrUnluU. so dat er tcf,en- woordig gesproken wordt en geschreven nu bijzonderlijk dat Z. M. Leopold II zondag aanst. zijn Jubel feest viert van 25 jaren op den Throon te zitten25 jaren hoe de Lijd toch vliegt we zien hem tc Brussel nog ingehaald wórden, gezeten cp een hoog kaffóbruin peerd, als een frissche jonkheid; en nu is hij zoo grijs als een duif.... *25 jaren!... Wij zullen onzen Koning geluk wenschen en voer hem bidden, voor hem en voor 't Vaderland... 't Grootste gevaar voor ons Vaderland, is Ongeloof en Zedebederf; als de Vader van allen, de Onze Vader wordt aan de deur gezet en bespot, kan 't dan wel gaan in d'Huisgezinnen en in de wereld? Elk mag een tonne- ken goud hebbea ia zijn huis, en met Ongeloof en Ze debederf 't zal Wanorde zijn, Twist, Verdriet en Schande. Dat Leopold zich dus toone als een Koning van Christene bloede, als de zoon eener heilige Moe der, van Christelijke gevoelens... Spijtig, Zondag, op zijn Jubelfeest, hangt't Stadhuis van Brussel wcèr de prisj uit... Een praaltrein wordt ingericht, tot verheer lijking der kopstukken van Beeldstormerij uit de 160 eeuw;... kunnen ze dan toch nooit den Religiehaat daar laten De Congo! in Afrika, dat 3 maal grooter is dan Eu ropa, liggen nog onbekende strekenin 1874 trok de vermaarde Reiziger Stanley er naartoe als opspeurder; hij vond een stroom aan de zee van 2 tot 10000 meters breedte; 165 kilometers den stroom volgende had hij een groote waterval; roildom, niets dan bosschen waar zel den een mensch den voet had gezetaltijd voortgaande met zijne medehelpers, onidekte hij 31 watervallen met een gesamentlijken val van 300 meters twee jaren duurde die opspeuring langsheên en in dien stroom veel menschen lieten er hun leven, eindelijk, na die 32 watervallen boven geraakt te zijn, vond Stanley den Opper- Congo waar de stroom CoDgo duizende mijlen een vruchtbare streek bespoelt; op sommige plaatsen is die stroom 35 kilometers breed, zegge van Brussel tot Contich... Stanley kwam met die berichten naar Eu ropa; Leopold II trok zich de Jzaak aan, vermits hij er colt op studeerde; hij riep Congressen bijeeD, de tafels lagen strijkende vol landkaarten en plans;.. Stanley wierd tcruggezondeu, met vier mannen, met veel milli- oen fr, meest van Leopold II zijn geldStanley met zijn Volk gingen de Congostroom op, sloegen piketten aan de watervallen, maakten faktorijen en rustplaatsen, kapten banen nevens den stroom, spraken met de Negers, deden uitstapjes landwaarts inin 1880 begon nen ze te werken en te zoeken op d'hoogte boven de watervallenKoning Leopold bleef niet werkeloos in Europa; hij verzamelde geld, hij ging de Mogendheden spreken, die eindelijk den Opper- Congo als Vrijen Staat herkenden, met Leopold II aan 't hoofd. Stanley had twee jaren en half noodig om van aan de zee over die 32 watervallen te geraken en de hooge en vruchtbare landstreeknu wordt die afstand gedaan op 17 dagen en als deSassen gemaakt zijn,zal men er op 17 uren geraken; maar die Sassen zullen een geld kosten en een werk; als gedenkt dat die stroom op zijn smal ste deelen 3 maal breeder is dan de Schelde t'Antwer pen; nu zijn er reeds 20 faktorijen of statiën en 38 standplaatsen van Katholieke Missionarissen; 't Volk dat er zeer verstrooid woont, in stammen en gouwen, is zeer vreedzaam de slavenhandel heerscht er en een der bijzonderste werkingen van d'Europeanen is den Slavenhandel te vernietigen. Men vindt in den Congo veel Ivoor; Stanley heeft troepen olifanten gezien, 500 man sterk; caouchou; arachide of olieplant, palmboomen, copal, waarmee ze den "vernis maken, kola-noten, veel kloeker en zappi- ger d.de vijg; met 3 a 4 kolanote.n leeft den Indiaan den ga .ohen dag; verders zijn de bosschen rijk in aca jou etr ebbenhout; men heefter ook ijzer en kopermij nen, en volgens 't schrijven en zeggen zou men er ook kaffé, tabak, fanilj, suiker, muskaat en katoen winnen. Die iemand geern ziet, vindt er geen gebreken in is de Congo inderdaad een Land van Beloften voor Bel gië? zullen wij in den Congo rijke Koloniën hebben, gelijk Holland en Engeland? Dat wordt nu onderzocht, vermits Koning Leopold totaal uitgegeven is, al zijn millioenen heeft hij opgeofferd en nu vraagt hij de Me dehulp van België... Een allergewichtigste zaak!... Is den Congo inderdaad zoo rijk en zoo vruchtbaar? Kun nen d'Europeanen in den Opper-Congo leven? Zullen wij die Landstreek kunnen behouden Gaat dat ons krachten niet te bover: Zal dat ons later niet dwingen een Oorlogvoerende Mogendheid te worden? Als die In boorlingen later willen vrije Burgers worden, gelijk het hun recht is, wat gaan wij dan doen WELKE voor deden zal de Congo ons opleveren 't Is niet genoeg met eenige Koopmans rijk te maken, zal 't Volk er op help bij vinden? Wie kan daarop antwoorden? DE TIJD. 't Is daarom dat óns Ministerie, zeer wijs han delende, beslist heeft en de Meerderheid gestemd, van eene proef te wagenNu 5 millioen geven, dan geduren de 10 jaar elk 2 millioen; intusschentijd zal men hoo- ren en zien en ondervinden; is de Congo waarlijk goed en voordeelig, Belgenland mag hem overnemen en bij onze Provinciën voegen; staat de Congo ons niet aan, wij mogen 't geld terugvragen en van dit oogenblik loo- pen de kroozen aan 3 1/2.. Kon men beter en voorzich tiger handelen T> 1°Peloton: B. Gillis,uw prijs verwacht u te Dendermonde, bij M. D'Hondt, Scheldestraat. Een aar dig geval wij sturen een Boek als Gedenkenis aan de drie Jubilarissen der Zondagschool van Lokeren; we doen 3 oude gazetten nemen voor verzending en op alle drij die gazet ten staat 't portret van Minister van Humbeeck, met zijn schupken en 't grat, voor 't Christene Geloof bestemd. Drie Jubilarissen der Chr. Leering juist als de gewezen droeve minister sterft! Zondag te Brussel, de Jubilé-Feesten van Z. M. Leopold II; dat God ons Vaderland beware en bescherme van Ongeloof en van Zedebederf. Zondag 20 Juli te Wareghem d'eerste Algemeene Vergadering der Matig heids- Vereeniging. Reeds 300 man stérk, ten 4 ure; zang muziek, voordrachten door M. Hoogleeraar Bouqué en doorM. Vaslet. Schoolverwoesting, schrijft Vooruit, omdat de Gemeenteraad van Brugge de kostschool van den Athené heeft afgeschaft.... Schoolverwoesting, als men weigert nog langer 't kostelijk geld der Burgeis en Werklieden te laten verkiskassen... En die hooggeleerde aanvoerders der Socialisten zijn voor de Gelijkheid: God met een klein g, geen menheeren meer, gezel en citoyen; doch tusscheh een en twee wordt het bij den drijen en" als die aanvoerders naar Parijs of Londen gaan, ze rijden in eerste klas, te Tergnies, ze nemen een koud kieken en te Parijs, ze drinken champagne dat hunnen hoed scheef staat... En die grrrroote Volksvrienden hebben compas sie met't Vlaamsch van De Werkman... Er moeten daar liberale ofïicieele Meesters tusschen loopen. -TeMe- chelen zijn er herbergende bagatel van 1300...'t Is pront en die niet ziek wordt blijft gezond. Ze willen hebben dat de eerste metser der wereld geweest is zekere Doxius zoon van Gellius en dat hij van de Zwaluwen had geleerd een leemen huis maken. Aan St Pieterskerk te R.oomen is 100 jaren gemetst en gekapt en gepolierd. 2,le Peloton Er is gesproken in de Kamers tegen 't vreemd vee: Dat er zieke beesten kunnen bij zijn, aie de kwaal zouden voorzetten; in 1868 wierd de vee-typhüs in Engeland gebracht door een kudde vreemd vee 30,080 beesten stierven; van daar ging de ziekte naar Holland over en naar Limburg en te Hasselt moesten 1400 be smette dieren afgemaakt worden... Minister De Bruyn heeft de allerstrengste waakzaamheid beloofd. De werkingen voor den tram Eekloo-Watervliet zijn begon nen. God zij geloofd! de Hulp is gekomen als de nood het dreigendste wierd; Tan zondag af begon er eenige deugd in 't weêr te komen en maandag is 't schoon se- soen herbegonnen; rerscheide Aalstenaars gingen naar Afflighem, ze meinden kou te hebben en ze kceren weêr in een warme brandende Juli-Zon...M. Bressers van Gent wat heeft Afflighem-kerk al schoone Outaars van u! welk fijn, kunstig Beeldhouwwerk

De Werkman | 1890 | | pagina 1