Rampen Misdaden^ Ongelukken Dat zije redens! De moord te Santbergen AALST. Die grouwzame Dronkenschap! 't En is niet zonder rede dat er te Brussel een maandschrift verschijnt, regelrecht tegen de Dronkenschap, en dus- volgens een heilzaam Volksblad. D ander week -eieren Stant De Smet, van Nienwerkerken, boerenknecht bij M. Muylaert op Mijlbeke. Stant als een dwaze kalant e'hecl den dag op zijn lappen geweest, zelfs gevochten, 's avonds ten IO ure thuis komen, zoo zat als een gene- verficsch: ten a ure 's nachts, zijn meesters rieken brand, gaan zien en ze zien vuur aan zijn kieeren, nij lag op den grond als een zwijnzij dooven t vuur uit; 's anderdaags ze vinden hem liggen, zonder taal of tee- ken. korts nadien hij sterft;.. 't Bloed was onstuimig naar zijn hoofd gegaan en naa d'aders doen bersten. LEEUWER3EM. - In den nacht van maandag tot dijnsdag is op 't veld van eenen Hillegemschen Land- bouwer i zaken half schokkeloeu afgesneden en mee- gedragen. Moord te Pamel. Weêral door de Dronkenschap... Ja, ja, de Wet op de Dronkenschap zal veel misdaden beletten, aan t Land grooten onkost sparen en aan veel Familiën schande en verdriet. Te Pamel, d'ander week, de boerenknecht Pieter Van der Kelen, zat zijn, terug keeren in d her berg van Adriaan Vernaillen zijnen toebak halen; nij was er niet; Van der Kelen beginnen terreesten, want een zatterik, bijzonderlijk van den genever, een wilde heeste is. De zatlap wordt buitengesteken; een kortier- ken later, hij is daar weêr met een gaffelhij begint zijnen duivel te scheeren; hij steekt den baas twee keers de gaffel in 't hoofd, dat hij korts nadien sterft er. laat een weduwe met 3 kinderkes. De Gendarms van ot. Quintens Lennicq zijn den moordenaar komen aanhou den. Hij loochent alles; 'tis in dronkenschap gebeurd; doch die Dronkenschap zal hem g'heel zijn leven berou- wen SCHOORISSE. Donderdag, rond 5 ure namiddag, gedurende het on weder, heeft de bliksem het vuur aan de koeiplaats eener hofstede gesteken, zonder dat er iets aan te doen viel. Eene koe, eene vaars en twee zwijnen zijn onder de puinen begraven geworden en gausch ver koold wedergevonden. De schade beloopt nog al hoog, en is gedeeltelijk door verzekering gedekt. RONSE. Een schrikkelijk ongeluk is gebeurd in de mekaniekzagerij van den heer Frans Roesier-Bauffc, alhier. Een werkman, D. Bufkens, is terwijl hij de vertikale zaag in beweging zette, uitgegleden en met het hoofd terecht gekomen op de zaag welke heel den schedel open legde DESTELBERGEN. Zondag morgend heeft de gendarmerie alhier een kerel aangehouden, die binst den vorigen uacht den offerblok van het kruis op Bergen- kruis opengebroken had. Het is zekere C..., geboren te Eekloo, oud veroordeelde, onder de waakzaamheid der policie. Hij is ter beschikking van den heer prokureur des Konings te Gent gesteld geworden. ST. MARTENS-LAATHEM. De genaamde Ju- lens Van Damme, een jongen van n jaar oud, werd doodgeslagen in de Keistraat, door eenen boomtak, die door den wind was afgerukt. DEURLE. Eene koe en een rund van August Lambrecht, in de Pontstraat,werden doodgebliksemd. NAMEN. Ongeval aan de statie. Woensdag, rond 1 1/2 ure, had aan de statie te;Namen een treurig ongeval plaats. Een jongeling, Eugéne Obchette ge naamd, machienkuischer, zat aan eene kruising van rig- gels, inde schaduw, wanneer een trein van Dinant kwam aangestoomd De ongelukkige kon in tijds niet wegspringen de lokomotief rc<-d hem over hetlichaam, de armen en beenen werden afgesneden en verre van daar geworpen. De dood was oogenblikkelijk. Het lijk van den jongeling, die nog maar 17 jaar oud was, werd op eene berrie naar zijne woonst gedragen, in de Puits- Counettestraat, te Namen. Onmogelijk de smart der ouders af te schilderijeu. LUIK. Een verschrikkelijk tempeest heeft dinsdag laatst, rond 6 ure 's avonds, in den Condroz geheerscht. Een orkaan, vergezeld van hagel, woedde over ver scheidene gemeenten van die schoone landstreek, den oogst verwoestende en overal schrik verspreidende. De gemeente Clcrmont-sur-Meus he eft het meest gele den, de oogst is er geheel verwoest. Het getal gebroken ruiten in de streek is ontelbaar. De oudheidskundigen zullen vooral de onherstelbare schade betreuren, door den hagel toegebracht aan de eeuwenoude geschilderde ramen der kerken van Clermont, Naudrin en Neuville, in den Condroz. ELSENE. Bloedig drama. Zondag nacht, rond 4 ure 's morgends, liep eene vrouw blootsvoets en slechts met eenen bovenrok gekleed,naar het policie- bureel der Gemecnteplaats alhier, roepende Help helpmen vermoordt mijnen echtgenoot De heer Eloy, policie-opziener, liep naar de aangeduide woning en vond er op het voetpad, voor de deur der woning, eenen man levenloos in eenen plas bloed liggen. De ongelukkige verloor overvloedig veel bloed uit vier wonden aan het hoofd. De geneesheer, terstond ter plaats geroepen, verzorgde de wonden en verklaarde dat zijn tcestand alhoewel zeer gevaarlijk toch niet doode- lijk was. De Vrouw Verklaarde alsdan, dat eene bende kerels al rrependc'en tierende den wijk doorliepen, iedereen in zijne nachfrüst storende. Haar man, Pieter Jacobs genaamd, verzpcht de lawijtmakers te zwijgen en ie- dereén gerust te laten. De rekels integendeel tierden langs om meer. Jacobs had alsdan de onvoorzichtig heid beneden te koméh'en zijne deur te openen. Mannen en vrouwen wierpen zich dan op hem en zouden hem ongetwijfelt gedood hebben, indien de hulp kreten van het slachtoffer niet door de ceburen gehoord waren, die van. uit de vensters, al wat hun onder han den viel na ar bende wierp. Toen de policiekommissans, de-heer Eloynaar het bureel terugkeerde, bemerkte hij een kerel van ^er- dacht vooikomen die zich wilde duiken. De man h ad de kleederen gansch verward, eD er kleefde zelis bloed op zijne handen; ook werd hij op bevel van den kom- missaris naar net bureel geleid, waar hij door vragen overmeesterd zijne medeplichtige deed kennen eD id aanhouding geh ouden werd. In de Geraniumstraat te Brussel heeft zondag 'ne man zijn vrouw losdoor de venster gesmeten.Z'is er nog heel huids van afgekomen. Te Leuven zocht de Policie al G maand zekeren Beken, landlooper, wildstrooper en lel len bretteur; eindelijk heeft brigadier Delporte hem aan gehouden; maar niet zonder groote moeite; die misdoet, valt toch in d'handen van Themis, vroeg of laat. t'Ant werpen zoeken ze naar eenen Hollander gdie een schip ge stolen heeft... Toemaar! straks gaan ze de dorpen en steden stelen en loopen ermee weg. D'ander week is oi- een moord gepleegd te Zonnebeke (W. VI) zekere Doolaghe Henri, rondl. en herbergier, heeft in d'herberg De Drietuil de dochter 20 j. oud, 7 gevaarlijke messte ken toegebracht en is dan in zijn huis alles gaan kapot slaan en in stukken steken... 't Zijn de levens, met die Zedebederverij en die Vrijdenkerij. Buüenlomdsch Nieuws. ROME. Crispi de dolle vrijmetselaar, heeft eerst de gelden ingepalmd (hij noemt dat eene omzetting) van de godsdien stige fondatiën; nu gaat hij de kloosterzusters uit de gasthui zen verdrijven en ze vervangen door vrijzinnige juffers... Dat ontbrak nog om Rome gansch in 't krot te brengen. De vijanden kunnen niet verkroppen dat de Paus uit het Vatikaan niet komt en de schandige overweldiging zijner Sta ten niet wil erkennen. Paus Leo heeft d' ander week zijnen voet gezet uit den hof van 't Vatikaan, en al de liberale ga- zette hebben gejuicht als zijnde dit eene Viktorie voor de lta- liaansche Revolutie. Ze zijn mis; de Paus zal nooit de kerk- rooverij goedkeuren. De Shah van Perzië heeft aan een cngelsche maatschappij de perelvangst verkocht in den Perzischen golf, en de exploi tatie van mijnen, rotszout en guano in de eilanden Hormus. Die Engelschen nestelen overal. SPANJE. Het nieuw katholiek ministerie, dat Canovas del Castillo aan 't hoofd heeft, zal de nij verheden enden landbouw beschermen door inkomrechten; het zal ook met de fransche republiek bevriend blijven in de hoop dat de fransche Repu blikeinen niets zullen uitzetten tegen het Spaansch koning dom. AFRIKA. De verdeeling is voltrokken. Portugaal bekomt Noord-West tot aan de duitsclie grens, te weten tot aan den stroom Sambósi. en van hier tot aan het meer Nyassa wordt alles aan Engeland toegeslagen, dat door zijn traktaat met Duitschland de opperschappij voert over, het Sultanaat van Zanzibar. Frankrijk zal dit laatste punt inwilligen, als men hem alle vrijheid geeft op den stroom Niger en ook in teiland Madagascar. Hoogerop langs 't Westen heeft Engeland ook gedeeld met Italië dat de landen krijgt aan 't Noorden der ri vier Juba, te weten het land van Somali. Galla en Abijssinië als Italië dit pakken kan. Men ziet, 't is een algemeene klop jacht van Europa in 't zwart werelddeel. De Paus zegt dat de missiën het beste middel zijn om de slavernij en bar- baarschheid te vernielen, en de Paus heeft gelijk. ROME. Achter den hof van 't Vatikaan is er een verlaten wegsken dat inderdaad aan 't Vatikaan behoort en waar, se dert de geruchten loopen dat Paus Leo Rome ging verlaten het Iialiaansch bestuur drie schildwachten of spioenen heeft geplaatst, 't Is langs dit wegsken dat liet pauselijk rijtuig verleden week is getrokken, en rond die simpele zaak zijn al die maren gestrooid. AMERIKA. In 1787 telde de Groote Republiek i3 Staten; nu heeft ze er 43. Voor eiken Staat is er eene ster op de na tionale vlag. Bismark kan niet zwijgen; nu vertelt hij aan nen gazettier dat de nog jonge Keizer vrede wil maken met de Socialisten, en hij de grijze Staatsman die 70 jaren bittere ondervinding heeft, de Socialisten wilde bekampen. Hij grommelt ook tegen de wetten voor de werklieden gemaakt. Frankrijk. SPOORWEGRAMP. Men meldt uit Roubaix, so Juli Deze namiddag zijn, te Roubaix, twee treins op elkan der gebotst. De trein-tram komende van Rijsel werd in de zijde gestooten door eenen manceuvreerende trein op 200 me ters afstand van de statie. Een schrikkelijke schok had plaats en twee wagons van den trein-tram werden verbrijzeld. Zes personen werden gekwetst, waarvan twee ernstig; doch er zijn geen dooden. De oorzaak der ramp is onbekend, doch men wijt ze aan de nalatigheid van den excentriekwachter. DURE AARDAPPELEN. Donderdag, rond 4 ure 's morgends, heeft zekere Augustin Compoint, 25 jaar oud en landbouwer te Saint-Ouen. twee geweerschoten gelost op eenen onbekende, die op zijn veld aardappelen kwam stelen. De man was op den slag dood. Compoint is aangehouden. DIEFSTAL IN HET ARSENAAL VAN TOULON. Men schrijft uit Toulon da1, nieuwe diefstallen ontdekt zijn in het arsenaal. Kerels, die tot het lager behooren. drongen op het uur dat de werklieden binnenkomen, in het lokaal en ver trokken, groote hoeveelheden koper mededragende. Men zou op deze wijze meer dan 4000 kilos gestolen hebben. Er zijn elf aanhoudingen gedaan; de betrokkenen zullen roor het zecgcrecht verschijnen. SCHIPBREUK. 5o slachtoffers. i3 bootjes naar IJsland afvarende, zijn in de Orcades vergaas. Zoo het schijnt zijn er 5o matrozen verdronken. Oostenrijk. GROOTE BRAND IN HONGARIE. Een telegram uit Pesth. 18 juli, meldt dat een deel der stad Rozne in asch is gelegd. Ongeveer 70 huizen, kerkeu, de Jodentempel, enz. zijn geheel verniel Verscheidene pompiers werden ge kwetst. De moordenaar Eyraud ft ziek -te Parijs. Te Parij» zijn 8 «üfsmoorden geweest op ecneri '-daKjt- Z'aebben den Keizer van China willen yerjjftigen./s^jrln Amerika zijn ook groote rampen door Orkaan en Onweer en te Slorum Polen, is een groote staat verwoest aoor een Cy- oloom. D'huizen zullen met papieren balkqn geweest zijr. want die Polakske^ zijn dood arm. Maandag nacht is de staii Hammersfeet, in Noorwegen afgebrandz'hebben er moeten eten naartoe voeren; alles was vernield. Te Maissac, Frankrijk, een vrouw* steelt "bloem in "(Semina rie en krijgt 3 jaren gevang;' d'lïeeren uit 't Gesticht krij gen haar gratiedit vernemende valt zij en is dood. Ja dat zijn redens. Wij beschuldigen de Socialisten van Gent van te werken voor de Vrijdenkerij en niet voor't Volk-, van met de liberalen samen te spannenvan onder de Schoolwet van 1879 't Mi nisterie goedgekeurd te hebben, dat niets deed voor 't Werk volk. en van ons Ministerie dat zulke goede sociale wetten maakt, stelselmatig tegen te werken, van den betreurdea bisschop Mgr Lambrecht bespot en begekt te hebben in zijn leven en na zijne dood van de Moeder Gods te beleedigen op een eerlooze wijze; van de goede zeden te schenden door vertelsels en verhalenvan zelfs de Godheid te loochenen, en God met een klein g te schrijvenvan aldus Eerlijkheiden Deugd uit herten en Familien te bannen, wij staven ons be schuldigingen op hun werkingen en op hun artikelswij vra gen: Wat manieren het zijn van te schrijven: Wij willen Kerk, Adel en Burgerij verpletteren!... Wij beschuldigen de Socialisten van aan 't Aalstersch Werkvolk niets gegeven te hebben ten tijde der Crisis, niets dan goddelooze redens en bespottingen tegen de Katholieken die de Liefdadigheid pleegden. Wij beschuldigen die Socialisten van de Gasthurv nonnen te willen uit hun Huis jagen wij vragen wie zij zou den in hun plaats zetten als de Ziekte moest komen wij vra gen of zij durven teekenen van alsdan èene week in t Gast huis over te brengen? En wat antwoorden zij Dat wij lasteren en settelden, door een hatelijk schrijven; dat wij in een danszaal der Hoogstraat moeten komen om te antwoorden, anders dat wij lasteraars Jzijn en slechte Chris tenen... Heeft 'ne mensch dat van 'zijn leven gehoord?.... Moeten ze daarvoor ui een groote stad wonen? Ze kunnen niets weerleggen van 't gene wij aanhalen, niets.. Ons tribuun dat is voor 't oogenblik ons gazet; elk kan lezen wat wij schrijven en g'heel de wereld, die niet fanatiek verblind is, weet te Gent dat de -Socialisten de Volkszaak uitbuiten om de Vrijdenkerij te verspreiden. Ten anderen, in Vooruit staan dikwijls aankondigingen om zich te komen verbinden van te le ven en te sterven zonder geestelijke hulp... Men weze dus op zijne hoede,.. Wij zullen de naaste week eens toonen waar men zou uitkomen met die goddelooze Socialisterij. Ja, die moord, ineen soort van twist en gevecht; g'heel een dag drinken den raad van Geestelijk en Wereldlijk verachten en in hittigen drift in de grootste ongelukken ver vallen. Weest zeker dat hij die nu t'Oudenaarde zit, zijn ei gen schrikkelijk verwijt en alles zou geven om zoo dwaas niet gehandele te hebben. Frans Lafourt,werkman in de kool- putten slachtoffer, en Petrus De Keersemaker die in den drie pikkel woont bij zijn stiefmoeder dader, oud 20 jaar en eenige maanden, hadden g'heel den avond wild gedronken; er was daar een dochter uit de Gebuurte met haar kind op den arm na eenig* disputatie volgde er een worsteling; (voor de Justi- cie zal 't blijken hoe alles is gebeurd) een mes komt te voor schijn, een mes korts te voren te Geeraardsbergen gekocht, Lafoert laat 'ne schrei, hij heeft 'ne steek in de linker zijde, hij valt en sterft. De Keersemaeker wierd opgezocht door de Justicie en Policie, en van den anderen kant door de Lafoerten die met kluppels gewapend, rond het huis stonden, hem afwachtende om hem dood te slaan... Hij zat ievers verstekenwegvluch ten kon hij niethij zou toch aangehouden geweest zijn.nu of later dank aan 't wijs beleid van d'Oveiheid en de krachtige en schrandere houding van [den Veldwachter Dujornier heeft de dader zich in den nacht van zaterdag tot zondag laten aan houden; hij had gezegd te willen meegaan als de Champet ter gansch alleen kwam. Zaterdag nacht is Dujernier naar zijn huis gegaan heeft hem met goei redens en kloeke hou ding overtuigd, en hij alleen is er meè opgetrokken naar Geeraardsbergen, te voet; Santbergénis een goel uur en half van Geeraardsbergen't was maar 4 ure van den morgend als de moedige ambtenaar Dujernier zijnen man in de Gen darmerie van Geeraardsbergen inleverde. O OOMBERGEN. Zondag op de Kermis is aldaar gedecoreerd Ch. Vermassen, sedert 50 jaren Peerden- knecht op 't Hof- De Moor; die 50jarige pcerdenknecht heeft zijn Decoratie te voet ontvangen. Op zelfde Kermis was er een hondenkoers; een Baas, in 'tGemcen- tehuis weet men best wie het is, een Baas had aan zijn honden doen trippen eten, zeker zij 0de van alsdan den eersten prijs te hebben, en ze waren de leste van al.... 't Is malsch, zei Manten en hij beet ia 'ne kalseisteen Zegge een Baas uit 't aangename Leeuwergem. 0 Buis de man van den 7dcn September, heef; zondag in eene klinkende rede aan de Brusselsche kiekens wijsgemaakt dat al de Geuzen, oude en jonge, de verdraagzaamheid verbeel den en het licht en de dengd..., maar dat al de katholieke burgers van ons land achteruitkruipers zijn, en tirannen enz., en dat noemt men nationale feesten Al onze liberale gazetten werken, jaar in jaar uit, om het katholiek Geloof te bespotten en te vernielen. Dat stieltje is nog dommer dan 't misdadig is. Moest 02s volk zijn Geloof kwijt geraken, men zou de gevangenissen mogen tiendubbe- len; ware al boter aan de galg, en ons maatschappelijk ma- chien zou rap in de lucht springen. HELDERGEM. Amand *D'Haeseleer, sedert 60 jaren hovenier in de Pastorij, SS jaren oud, heeft zondag tijding ontvangen van den Minister van Landbouw dat hij woens dag 23 dezer te Brussel moet zijn om uit de handen van den Koning het Kruis van eere te ontvangen. De oude goede ziel was tot tranen ontroerd.

De Werkman | 1890 | | pagina 2