Kerkelijk Nieuws. Boekwerken OogstPruisenSantbergen, Ophassell, GentAntwerpen. ('t Parlement heeft plaats dijnsdag voornoen.) v s Sara.—Barbara, t is weeral schoon kapabel Oogstweêr Barbara. God zij gedankt Sara, de Boerkes zullen een hert hebben als 'ne Keizer; ik zie ze daar voor mijn oogen, in een visijoen, Sara, van 't krikken du jour. Sara. En in de brandende hitte, Barbara. Ja Sara, tot 's avonds toe, en 't is voor onzen Boterham, kind, God geeft dat den Oogst wel binnenge- raakt, goed rijp en droog! Sara. En dat de Patatjes volledeeren, Barbara; dat is ons hertebloed, als de Patatterkes bloemen gelijk doren van eieren en openvallen gelijk roozen, en ge moogtalzoo een schotel op uw tafel brengen, Barbara! Barbara. Lekkere kost, Sara; maar zondag, zondag achter noen, alzoo water gieten uit dikke zw:arte wolken! 'k Vreesde voor den Oogst. Sara. Ja, 't was justement als de Keizer van 't Pruisland de stad Oostende verliet.... Hij was daar gekomen van zaturdag ach ternoen bij onzen Keunink. Barbara. Zijn Vriend en Konfrater... 't Is zeker iets geweest, Sara? Sara. Ge kunt dat denken, Barbara;uit Brusselwas 't schoon ste en 't lekkerste gezonden; ze moesten zich bukken onder de sa tijnen vlaggen; de Troepen stonden zoo fix als standbeelden; aan tafel waren 40 Dienders om de groote gerechten en de gebakken op te brengen. Barbara. Veel gloriamundi Sara. Ja, Barbara, maar 't mag zijn; die aan 't hoofd is, mag de grootste pluimen op zijnen hoed steken, en dat jong Keizerken van Pruisen, er steekt kracht in; hij durft tegen de Vrijdenkers spreken en voor't Werkvolk zorgen.... Ze zeggen dat zijn Volk hem geerne ziet.... Barbara. Maar Sara, van Keizers sprekende en van personen van Autoriteit, de Champetter van Santbergen Sara. Ja, Barbara, w'hebben ook dikwijs op dien man ge- peist; leefde Keizer Karei, hij dekoreerde hem met zijn eigen hand; en hij noemde hem Commissaris van een groote stad. Barbara. 't En waren daar geen klein zaken, Sara, na die Moord, in een gevecht door Dronkenschap! Sara. En een schoon postuur van een Dochter die daar nog zat na 9 ure in een herberg, met haar blooiken van haar kind..,. Barbara. Ze zeggen, Sara, dat 't bloed razig jnaakt; na een moord, men wordt angstig, arragieus, 't kwaad vliegt rond de twee ooren, en die Champetter van Santbergen heeft dat alles zoo wel aan boord gelegd, en zoo schrander uitgevoerd; thalven van den nacht, hij alleen naar Geeraardsbergen getrokken met den Moordenaar Sara. Met den MoordenaarBar bara, als 'ne mensch dat moet hooren van uw Kinders, van Volk uit uw Fami lie!... brrr.. ge zoudt van spijt in deerde kruipen; ge zoudt van ijzer of van staal moeten zijn... Moorde naar de Gendarms de roó Jugen, 't kot, voor 't leven Barbara. En zou dat gebeuren, Sara, zou men al die moor den zien, indien de menschen leefc'en volgens hun Geloof, hun driften en begeirlijkheden temden Sara. Neen, Barbara, duizendmaal neen Barbara. Die moordenaar van Ophasselt, die felle gast, met een tong als een koolblad, zoo sterk als een peerd, zou hij moor denaar geworden zijn, en nu voor zijn leven vastzitten, indien hij den raad van 't Geestelijk had gevolgd Sara. Ge spreekt met verf, ik moet zeggen Neen, duizend maal NEEN Barbara. En hoe komt een Jonkheid in 't verderf? Is 't niet met ongehoorzaam te worden aan Ouders en Overheden, met re bel en ingrat te zijn, met den Biechtstoel te verlaten Sarr. Ja, ja, zoo valt en zakt men Barbara. Sara, ze spreken tegenwoordig veel van de Biecht en de Communie op den Eersten Zondag der Maand... En is 't geen opperste Plicht voor alle Ouders van daarin 't voorbeeld te geven? 't VOORBEELD, niet alleen bevelen, maar ook present zijn in de Kerk, dien Eersten Zondag; onzen goeden Bisschop Lam- brecht zegde het zoo dikwijls, en zijn Opvolger Bisschop Stille mans, o hij heeft ook een hert voor 't Volk en dat ze zijnen raad volgden, de wereld zou een Paradijs zijn SaRa. Barvara, g'heel de wereld zou uw parol moeten hoo ren; de Christene Volkeren kunnen zoo gelukkig zijn, als ze meê- varig zijnd'opwekkingen zijn sterk en menigvuldighet gaat daar weêr blijken t'Antwerpenna Half- Oogst een Congres 'van t'Allerheiligste; Bijeenkomsten en Processie supra-solemneel, met al de Bisschoppen, met duizende en duizende manslieden, 3 da gen van Onderzoek en van Aanbidding, om Ons Heer te vereeren in zijn Allerheiligste,'t is Zondag in al de Missen afgelezen. O dat zal daar bemelsch schoon zijn! BARBanA. Spijtig, dat 'ne mensch tijd en geld had, we zou den daar niet mankeeren! Sara. Barbara, we zullen ons vereenigen in 't hert en in de ziel met die groote Solemniteiten, Barbara, voor ons eigenjprofijt en voor g'heel de wereldwij zullen bidden, dat is 't bijzonderste om hulp en misericorde roepen Frankrijk DRIE DOODEN. Men meldt uit Foniainebleau, 2 Augustus Zaterdag avond heeft alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een jonge seminarist, oud 16 jaren, die ieder jaar een deel vau zijnen verloftijd overbrengt bij den eerw. heer Leger pastor-deken van Ch&te- let en-Brie, was in gezelschap van dezen laatsten een bad gaan nemen in de Seine. De pastoor wachtte op zijnen jongen vriend, met den zoon van zijne dienstmeid, eenen jongeling van 22 jaren, toen eensklaps wanhopige noodkreten weerklonken. De seminarist werd door den stroom medegesleept en verdween wel dra in het water. De zoon der meid sprong onmiddellijk in den stroom, om den drenkeling ter hulp te komen, doch na vruchtelooze popingen verdween hij op zijne beurt. Zonder den tijd te nemen zich te ontkleeden sprong de priester op zijne beurt in het water doch geh'nderd door zijne kleeren en door het waterkruid, werd de eerw. heer Leger op zijne beurt medegesleept. Toen er hulp opdaagde was het te laat. Men haalde uit de Seine slechts drie lijken op. De eerw. heer pastoor van Chatelet was vijf en veertig jaren oud. Afrika. De zee in de velden. Men meldt uit Kaïro dat 9,000 acres, (bijna 3,700 hectare) rijs en katoen in de provincie Garbieh, verwoest zijn door eene zeeovertrooming. O Moord te Sint Cornelis Hoorebeke. Maandag morgend om 4 i/a ging de knecht van boer Robert Pijcke, tegen den boomgaard van het hof, om klaveren te maaien, toen hij ter plaats het dood lichaam vond van zekeren Verstichelen. Aanstonds was het Gerecht verwittigd en te been om den plichtigen van deze schrikke lijke misdaad op te zoeken. Het parket van Oudenaarde heeft reed6 twee maal een onderzoek komen doen; doch men is er nog niet in ge lukt den plichtigen te ontdekkenmen heeft zekere vermoedens. Ver stichelen was 33 jaren oud, brave en werkzame huisvader, vrouw en 2 kleine kinderen achterlatende. Een moordtuig had hem het hert door stoken. Hopen wij dat de booswicht zal ontdekt worden. Zulk schelm stuk moet met de dood gestraft worden. O SOMBEKE. Alhier is zondag eene Solemneele plechtigheid geschied, het nieuw kerkhof is gewijd, door Mr de Deken van Lokeren, die ter dier gelegenheid een schoon Sermoen heeft gedaan; er was uitnemende veel volk, en allen waren te vrede en gelukkig in het toekomende hunne dierbare afgestorvene in hun midden te bezitten. Dank, duizend maal dank aan allen die er zoo veel in medegewerkt hebben. Den to ren, zoo schoon vcltrokkeE, het timmerwerk in de kerk nadert ook, en laat niets te wenschen. Sombeke zal in het land van Waas vermaard geraken. ^1% t.Evangelie, dat is honderd duizend den verheven boven al ander boeken en schriften. 't is in d'Hoogmis dat het Evan gelie gelezen wordt en uitgelegd: Zondag 10 Augusti het Evangelie van Marcus 7. Jezus geneest een doofstomme. Paus Leo is ge- SS nadig en vaderlijk voor zijn Volkhij heeft 1-» toegelaten van op Half Oogst vleesch te eten; den dag te voren Vastendag. Er staat geschreven: Elk moet boetveerdigheiddoen! De Kerk, de Moeder van 't groot Christelijk Huishouden, heeft gezegd van 't begin afKinderen, we zullen gesa- mentlijk vasten en bidden op die dagen... En dit bevel kan de H. Kerk veranderen volgens d'omstandighecen, zonder dat er iets verandert in de Christelijke Waarheden... Er zijn er die weèral zullen spotten met de Kerk; doch dat z'ons eens zeggen: Wat er veranderd is in de Gebo den Gods, in de Groote Waarheden, die de Kerk ons sedert 1900 ja ren voorhoudt?.. Alles is gelijk de Apostelen het van Ons Heer ontvan gen hebben. St Alphonsus leert in zijn Overwegingen, gevoegd bij de Bezoeken aan het H. Sacrament, leertO God van liefdegij ver langt zoo vurig ons uw genaden uit te deelen en wij zijn [zoo weinig be dacht om u dezelve te vragen... O welk spijt zullen wij gevoelen in ons stervensuur, bij de herrinnering dezer nalatigheid die ons zoo schade lijk is geweesiDaags na Halfoogst beginnen de Feesten vantAl- lérheiligste t'ANT WERPEN. Zondag H. Laurentius, leviet en mar telaar maandag H. Susanna, dijnsdag H. Clara, woensdag H. Cassia- nus Martelaar en Schoolmeester; donderdag H. Eusebius, Priester en Martelaar, vastendag vrijdag O. L. Vr. Hemelvaart. I 1 1 De Keizer van Duitschland heeft Later NI e U WS tot Oostende gezegd dat hij in vol ledige overeenkomst is in gevoe lens en grondbeginsels met Z. H. Paus Leo XIII, opzichtens het Werkmans-Vraagpunt. Hij heeft 1000 marken gegeven voor d'arme menschen van Oostende. Anthonis-Jacobs, van Arendonck, be ticht van de moord op den boschwachter, is vrijgesproken... Op 12 Oogst, Feestdag van de II. Clara, Gedurige Aanbidding t'Aalstten b ure 1" Mis, ten 8 ure Hoogmis, ten 3 ure 't Lof. Te St Etienne in den Put Villebceul is een nieuwe koolmijnramp geweest, 2 ontploffingen, d'eene met o en d'ander met 12 slacht offers. Die put is gelegen in 't midden der stad; hij is 600 meters diepjaarlijks haalt men er 100,000 tonnen uit; 350 berglieden werkten er in 2 ploegende geruchten liepen dat er 300 slacht offers waren. De Uitvaart is gedaan door den Kardinaal Coulon. Wreede Zelfsmoord t'Antwerpen, te St Nikolaas, menige zelfs- moorden te Brussel, te Gent, enz. Die geen Geloof heeft, zit zonder sterkte en zonder Troost in tegenspoed en Ongeluk... Inte gendeel, 't Geloof leert ons BLIJMOEDIG lijden. ln 't Park van Versailjen, terwijl de Genie oefeningen deed, is een brok vuur gesprongen op M. de Siroki, een der Oversten van 't Ministerie van Oorlog. Zijn hoofd lag open en hij is korts nadien gestorven. De groote Foor van Egypte is verboden, wegens de Ziekte. Te Toulon is de Commandant Dodeman, van 't 61® linie schielijk razende zinneloos geworden. Te Roesselare gaan 10,000 solda ten gebilleteerd worden voor de groote spiegelgevechten. LAATSTE BERICHTEN. Is 't waar dat die Voorzitter Celman uit Argentina een Boerken is van Ottergem? Hij had zijn ontslag gege ven, maar 't Senaat beeft het geweigerd. Madrid wordt zeer onge rust... Dat ze zich in d'handen van Ons Heer toevertrouwen, meteen nederig hert, 't is het beste dat ze kunnen doen. M. advokaat en rechter Buysse, een hoog verdienstrijk man. is te Schellebelle overle den. Graan en Bloem, standhoudend, Kaffé in verhooging, Hop 90 a 100 op lev. Oct. 't Is nu heet, maar in 1793 verbrandden de bla- ders en de vruchten op de Boomen; in de Kamers kraakten de meube len en 't vleesch hing half gebraden aan de koeibeesten. Te Zulte was Bern. Decabootere gaan bedelen met zijn vrouw; twijlent zijn hun twee kinderkes 3 j. en 2 maand, thuis levend verbrand. Ze zeggen dat de kerk van Antwerpen zoo wonderschoon zal behangen zijn en bekransd voor de Feesten ter eere van 't Allerheiligste. van 1. St Alphonsius de Liguori. uitgegeven door Pater Theelen en te koop in ons B\ reelen. Werf, Eiland Chipka, Aalst. De Glorie van Maria, dat meesterstuk, waar a at H. Alphonsius 3o jaren heeft gearbeid, al de schr, 1 ten der Kerkvaders raadplegende, ic deel 402 bl. in band i,gS 2® deel 640 bl. in band 2,95 Bezoeken aan 't H. Sakrament, de H. Maagd, de H. Josef, met de vurige pijlen, de kenteekens d< Goddelijke Liefde, Mis, Gebeden voor Biecht, Con munie, Vespers, Kruisweg, enz. St Alphonsus stierf in 1789; van dan af was dit boe vertaald in alle talen van Europa en 5 jaar nadie* verscheen de 5® Nederduitsche uitgaaf. Kardinaal D champs schreef aan Pater Theelen dat dit boek b, uitmuntendheid de vrome beoefening is der Devotj tot het H. Hert, welke de voornaamste devotie mot zijn van den Christen, daar zij eene hulde is van v rige liefde jegens Onzer Heer Jesus Christns. Prijs kleine letters, linnen band i,35, leeren bail i,65; groote letters linnen band 1,80; leeren band 1,9.1 Passieboek, of omstandig verhaal van het lijden va" Jesus Christus en van de smarten van Maria, mi godvr. overwegingen en gebeden Prijs gekartonneerd 1,60 in band, roode sneè 1,80 Overwegingen op d'eeuwige waarheden, of een gedu rige Zending met opwekkingen, voorbeelden, over wegingen, aanroepingen; een der belangrijkste wei1 ken van St Alphonsus. waardoor duizende zondaars zijn bekeerd; 't is in vorm van kerkboek, in band, roode sneè 1,70 De weg der Goddelijke Liejde, 407 bladz., bemerkin gen en overwegingen voor al d'omstandigheden de< levens; 't is onzeggelijk welke troostende en opwek kende bladzijden dit hoek geeft, en hoe de ziel er i: versterkt wordt en tot de Goddelijke liefde gepraamd: de hoofdstukjes: Over dekwellingen der ziel zijn gou' waard. Prijs in band roode sneè i,3o. Uitgezochte Gebeden uit de werken van St Alphonsus. kerkboek in leeren band aan 1,60; men heeft erin et') Mis voor al de dagen der week, verders al wat eer kerkboek behelst, maar alles getrokken uit de werker van St Alphonsus.... Het moet danig veel werk er moeite gekost hebben zulk boek bijeen te vergaren. Beoefening der Goddelijke Liefde tot Jesus Christus voor de zielen die verlangen hunne zaligheid te ver zekeren en naar de volmaaktheid te streven. Prijs in band met roode sneè 1,40. Bisschop Du- panloup schreef van dit Boekje Het is een meester stuk van zalving en godsvrucht. OVERWEGINGEN voor de Feestdagen van den Advent, Kerstmis, Drie Koningen. Vasten, Paschen, Sinxen, H. Sacramentsdag, Allerheiligste Hart, enz. 572 bl. in band roode snee 1,40. EEN UUR Aanbidding voor het Allerh. Sakrament gekartonneerd 0,40 DEVOTIE tot den H. Josef c,oS. o Nu volgen een reeks allerbeste Volksboekjes, kleir van formaat, gering van prijs, maar groot en kostelijk van inhoud Gelijkvormigheid met Gods wil o.,i5 Wijze om gedurig met God te verkeeren 0,1; Devotie tot de zielen des Vagevuurs o,/5 Devotie tot den H. Jozef o,25 De 4 voorgaande boekjes, met een Bijvoegsel van gebeden in één band gecartonneerd 0,70 linnenband 0,9c Hoe voordeelig dagelijks Mis te hooren o,i5 Naar den hemel of de kunst om blijmoedig te lijden 0,1$ De Namen onzer Moeder en hare Feestdagen o,if De 7 voorgaande werkjes met een Bij voegsel van gebeden, in één band onder den titel Achl Bloemen, enz 1,4c Keuze van een levensstaat o,5c —O—0-0—0— Tlf» Rpur^ De bel8ische 1 enten, die ove: uc ucu"' eenige dagen zeer flauw gestemc waren, beuren zich een weinig op: 3 1/2 102,25; 3 o/c 98,50; Annuiteiten 3 0/0 g5,35; Buurtspoorwegei 3 0/0 94,75; Loten der buurtspoorwegen 106; Ant werpsche en brusselsche loten met goede vraag en ir verhooging, de eerste aan 96, de tweede aan 94,25 Stedelijke leeningen 3 0/0 vast; die van Luik 187; overschreiden den koers van 100; Spaanscheen Turk sche renten flauw met weinig bedrijvigheid. De aandacht der Beurzen is hoofdzakelijk getrok ken naar de gebeurtenissen in de Argentijnsche Re publiek. Alhoewel de laatste oproer den gewenschtei uitslag niet heeft opgeleverd, hoopt men, en niet zon der rede, dat President Celman binnen kort zijn» matten zal moeten oprollen. Dit heerschap wil vai geen verhuizen hooren; wellicht is hij van zin zijnei vollen tijd uit te doen om de gelegenheid te hebbei zijn fortuintje tot eene ronde som te brengea. Mac. de Argentynsche burgers houden een oog in 't zeil.. Opgepast, Presidentje de kruik gaat zoo lang t» water dat ze barst. Jan de Lichte, Cartouche en an dere Presidenten hebben het ondervonden. Argentynen 5 0/0 1886 400; 4 1/2 1888 36o; Cedula papier 3o; Goudcedulas 59 1/2; Uruguay 5 0/0 64 6 0/0 77 1/2; Paraguay 3g 3/4. S'ITTARD Op Zondag 3i Oogst, inschrij ving van heden tot 25 Oogst bij Jaak Van Nieuwen borg, Erembodegem, Keppeetraat. Prijs 6,65. - Zelfde reis op 8 Sept. O. L. Vr. Geborte. Men schrijf in tot 3i Oogst bij de kinderen DeClippel, Burgtstraa Erembodegem, Prijs 6,65. Vertrek ten 7,35 uit Erem bodegem, terug 's anderdaags ten half negen. Mei zal de Heiligdommen en wonderheden van Maastricb bezoeken.: Frans Braeckman, landbouwer te Smetlede, laa weten dat zijnen hond maandag avond weggeloope: is; het is eenen reu, kort van staart en kort en grij van haar zonder halsband. Degene die hem [kunne- aanwijzen of naar huisjbrengen, zullen er voor bt loond worden.

De Werkman | 1890 | | pagina 4