I Parlement Boekwerken dafi! erkeiijk Nieuws Parijs, - Liicas Bavo. Lucas Lukas. Ja Ba vo, 'k hoor u al af komen op uw zok- ken; ge kijkt naar mlioog gelijk ó'a- juinkoopmans uit de Walen. Bavo. En wie zou niet omhoog kijken, mijnen goe den vriend, met zulk enjelijk wreed weêr Lukas Inderdaad, inderdaad 't is om te treuren en te doleerenJDen Oogst! den schoonen Oogst Bavo. De Boerkes studeeren en spekulee- ren om hem droog binnen te krijgen Lukas. 't Is voor den goeien Boterham gelijk De Werkman schrijft, en de Patatteren I Bavo, Ja, de goei Vaderlandsche Patatte ren, ze moeten nog meer zuchtea dan wij. Lukas. Van d'Hop moeten wij Diet spre- V-VkenZe stond al slecht en r.u met dat tempees- tig Dat en koud weêr Bavo. Lukas, d'Hop zal aan schrikkelijke hooge prijzen gaanveel koopers van Antwerpen gaan mostaard eten ver kocht aan 50, en 6c fr. om in October te leveren en nu moeten 100 geven, 150, 200 misschien 250 en nog meer! Lukas. Spekulatie is dikwijls renewatie, Bavo; 't is Zon dag weêr iets geweest Bavo. Ja, perbliksem 1 sedert dat die Kapitein van 't Eer ste Linje daar te Brnssel voorzegd heeft dat er geenen regen meer ging komen tot 5 Oktober Lukas. Hij had dat zeker gelezen in de gammellekes van zijn solditen... Als de Kapiteins Sterrekijkers worden, dan staat de wereld op 't springen. Bavo. Ik zeg. Lukas, sedert die Profetie is er meer water gevallen als anders op 16 weken! En drij zondagen achtervol gens groote Feesten gestoord Lukas. Antwerpen, de preperatieven zijn er groot voor de Processie van Zondag; g'heel 't Land van Waas zal daar zijn, de Kempen, Mechelen, Holland; Antwerpen zal in angst zijn. Maar wat is er aan doen Bavo. Lukas, weêr en wind, zijn grillig en blind,.. Zondag, 't en was Diet regenen, maar gieten, 't water plakte aaneen, g'heel den dag storm en orkaan geweest Lukas. Gisteren, maandag, hadden wij een goede heldere Bavo. En vandaag dijnsdag is 't weêr van kindekenberre- voets, overtrokken locht, en regen. Lukas. - We zijn nochtans Sinte Clara en te Gent aanroe pen ze d'H. Clara voor 't goed w eêr... Waarom moest dien Ka pitein van 't Eerste Linje te Brussel zijnen neus in 't weêr steken! - ((- Bavo. Lukas, de jonge Keizer Pruis zal ook slecht weêr hebben op zijne Reis naar Helgoland! Lukas. En als 't op zee stormt en bliksemt, Bavo, 't is nog een ander pataat Ge zit daar op een diepte van duizend meters; 't schip wordt rechts en links geslagen, dat de masten soms de baren getaken. Bavo. De baren getaken Lukas. Ja, 'k weet dat van oude matroozen, dat er dan niemand op 't plat van 't Schip kan staan dan de matroozen met hunbreê voeten en hun beenen zoo kloek als arduinen pilaren, 't is dan dat er 'ne schrik wordt afgezien van de passagiers Bavo. De jonge Keizer van Duitschland is er toch niet ver- veerd van... Nauwelijks van Denemarcken en Noorwegen ge komen, hij trekt naar Oostende. Lukas. Het eerste plar. was van Brussel te bezoeken, maar peizende op den 7™ September 1884 heeft den Keizer gezegd: Ikke woll mij niet blootstellen, om uitgejouwd te worden, er is daar te veel goddeloos Volk En tot affront en schande van Brussel is hij naar Oostende gekomen Bavo. Is 't waar, Bavo, dat hij zulke goede figuur maakt? Lukas. Zoo zegt elk die hem ziethij is jong en fel, krach tig en manhaftig, hij durft spreken voor 't Werkvolk Bavo. Daar haalt hij eere van Lukas. Ja dat doet hij; onlangs hoorde hij van een leelïjke verdrukking in de Koolmijnen hij is er op afgekomen; hij deed het eindigen, maar achter zijnen rug is 't herbegonnen »0« Bavo. Alla, Lukas, als 't alzoo is en als hij vclledeert, we zullen hem loven en prijzen. Want 't Volk, 't Werkvolk LukAS. Bavo, 't Werkvolk is de menigte en 't getal in een Land waar 't Werkvolk deftig is en goed aan zijn brood komt, dat moet er bij zijn, Bavo.Natuurlijk, Lukas, een Land waar 't Volk honger lijdt en gebrek, dat is een ziek Land Lukas. Ik zeg dus, Bavo, in een Land waar 't Werkvolk deftig is en deftig kan leven, daar zit de Keizer of Koning zoo gerust op zijnen troon als een Boer op zijn peerd. Keizer Wil lem verstaat die Waarheid en eere zij hem I otfln fUioutfito 't Blijft een groote WacrheidD'Or- LaI6r If I6UWS* gelbals zijn de-Pest :en een vuil ri ool Wie er inkomt, wordt gekrenkt en geschonden!... Zelf de rijke Framassous aanzien als vuiligheid een Dochter die naar d'Orgelbals loopt. Ontv. een Prijskamp uit Nieukerken, (Waas). Keizer Willem heeft plechtiglijk be zit genomen van 't Eiland Heligoland, aan de Noordzee.. In Afrika is er paarten en deelen geweest van onbekende streken tusschen de Mogendheden.. Katten in zakken, zegt 't Volk. Als 't waar is dat in Aalst veel werkmenschen zijn die Vooruit lezen of't Leste Nieuws, dan zal in Aalst bij dat Volk d'ellende en de miserie ver meerderen... Het allerongelukkigste in een huishouden is van Schriften te lezen die spotten met God, met zijne Almacht en met de goede Zeden. Zondag is het weêr gezien te Brussel In de Walen is de winst veel, veel grooler dan Dij ons en in de Walen jS veel meer armoede. I l"l Z. E. H.Heb- leerdheid is Hoogleeraar benoemd te Leuven. Pater Haumont van Aalst is Rektor benoemd van St Barbara Collegie te Gent. Tegenwoordig het wordt de gewoonte der Pelgrims naar Scherpen- heuvcl dat zij ook in het zoete en stai ige Averbode O. L. Vr. van 't H. Hert gaan vereeren. De Anna len van 't H. Hert, aldaar verschijnende, zijn zeer merkweerdig; 2,00 per jaar. Zondag was 't geschikt om tot Oostakker plechtig te vieren de verjaardag der Krooning van 't Mirakuleus Beeld. St Anna, in Amerika wordt de H. Moeder Anna veel aanroepen voor d'Huishou- dens; de Paus van Roomen heeft bijzondere aflaten verleend aan die Devotie. In Vlaanderen moeten wij zeggen: Naar Bottelare, 't Heilig dom der H. Anna Tot troost en opwekking hoort men dat op 2eer veel plaatsen het Werk der Communie op den Eersten Zondag der Maand in de Parochiekerk zoowel toeneemt. Zaterdeg, H. Rochus, op veel plaatsen, o. a. t'Aalst Zondag gevierdBemin mv Parochie kerk dat is tegenwoordig een groot woord van d'Opperhoofden en Aanvoerders der Christene Kerk... De H. Rochus heeft door zijne Liefdadigheid en Zelfsopoffering verkregen van de groote Beschermer te zijn tegen besmettelijke ziektens... Die veel geeft, veel ontvangt... St Rochus gaf zooveel aan den Evenmensch ter eere Gods, dat de we reld hem zinneloos waande, evenals St Franciscus van Assisen. Aan St Franciscus is de grootste aflaat der wereld veileend en de H. Rochus worct g'heel de wereld door aanroepen tegen de besmetting van Pest, Cholera enz. —O Maandag 11 Augusti Beminde Werkman, 't Was hier gisteren feest, 't zilveren jubelfeest voor Belgen en Hollanders die te Parijs wonen. Over 25 jaren stichtte te Parijs Kanunnik Beyaert de Vlaamsche maatschappij Hulp en Bijstand. Om half tien werden de jubilarissen stoetsgewijze naar de Kerk ge leid, alwaar eene plechtige mis gezonden werd en eene treffende aan spraak gedaan door den E. H. De Boo, pastor-missionnaris in de Vereenigde Staten. Hoe schoon deed hij alhet nut uitschijnen van die christene Vlaara- scheGilde te Parijs ingericht,die aan hare zieke leden een dagloon ver schaft van 2 fr. en half, bezoek van vrienden die met de zoete klanken der moedertaal hunne lijdende broeders komen vertroosten. De Belgische consul, M. Bastin, en die van Holland M. Van Lier woonden de mis bij. Om 1 ure had er een feestmaal van 120 Vlamingen plaats. Kanunnik Bevaert stond de eerste recht om zijne gevoelens van Vaderlielde aan de Vlamingen nog eens uit te drukken, en de Konsuls te bedanken. De Konsul van België antwoordde en stelde een heildronk voor aan onzen Koning die al de Belgen bemint, en aan den eerw. Bestuurder van 't Vlaamsche werk te Parijs die zich sedert 25 jaren met zoo veel edelmoed ten beste geeft. Zijn luitenant de E. H. De Vafcht kreeg ook, en met recht, een deel in den verdienden lof. Dan werd door al de aanwezingen ons nationaal lied met geestdrift aangeheven. Na een toast van den eerw. H. De Vacht die op de gezondheid dronk der jubilarissen, sprak de Konsul van Holland en drukte de hoop wil dat de vrede altoos onze drie landen zou vereenigen. Hij be dankte ook de Vlaamsche damen die het schoon werk ondersteunen, en verzekerde dat de hulp van beide Konsuls nooit zou ontbreken. Dan werd door de Konsuls de herinneringsmedailje op de borst der jubilarissen gehecht; en de gansche maatschappij Eendracht maakt macht, bood ook eene medailje aan haren ievervollen bestuurder den E. H, De Vacht. Die schoone en onvergetelijke dag werd bekroond met een plechtig Lof, eene tombola en allerlei spelen in den luisterlijk verlichten hof. Een viiend van den Werkman te Parijs. O LAATSTE NIF-IJWS. Uit Gen* zijn zondag 5000 man te Brussel geweest. Van die 5000, zouden er :o Mis gehoord heb ben?... Aan de vruchten zult gij den boom keanen. Het woord van den groo'en Volksbisschop Lambrecht was: Kan 't goed gaan in een huis waar de Vader buitengesteken is?... A! wat tegen den Godsdienst wordt gedaan, wordt gedaan tegen 't Volk. Zondag is over Pruissen ook een schrikkelijk onweêr losgebor- sten. Te Brugge, in St Walburga-Parochie, wonen 36 Barons. - Is het dijnsdag niet dat er te Malderen aan de Statie een Gul den Bruiloftsfeest wordt gevierd, dijnsdag? Ons dunkt van ja. Brrr, leclijk feit; tot Hamburg in de have, moesteen zeekapitein aangehouden worden voor slechte zaken van Zedebederf, en in zijne woede heeft hij 't schip willen doen in de lucht springen, doch is mislukt en zal dobbel gestraft worden. M. Galissier, Professor te Foix, is te Montcalm, Zwitserland in een diepte ge rold en dood! TeTculonzijn 6 personen beschuldigd van 10,000 kilos koper gestolen te hebben, van den Staat. AALST. Woensdag morgend, rond 3 ure ging een Landman van Erpe naar Aalst, als hij, brand ziende aan den Schorsmolcn- Van Mossevelde, begon te roepen en op de geburen hun deuren te buisschen. Een wagen sedert 3 dagen met schors geladen, was in brand geraakt, men weet niet hoe en bedreigde den molen; gclukkiglijk dat er bijtijds Hulp is gekomen; d'eerste spruit der Pompiers was er rond half vier; reeds was er veel Volk ter plaats, o. a. M. den Onderpastoor Ponnet, Bestierder van Werk manskring. De Torenwachter hadden brand gezien, doch door den demstcr kon men niet zien of de brand op Erpe was of op Aalst; al dc schors is uitgebrand alsook een deel van den wagen, reeds stond de eikenhouten balustrade van den molen in brand... Nog liet Onweder. De litanie der ongevallen is zonder einde In de Walen veel hofsteden afgebrand; nabij Binche een arme vrouw op 'tveld doodgeslagen; te Nevele zat vrouw D'haenens, met haar 7 kin deren, rustig in huis; de bliksem vloog in, doch zonder iemand te kwetsen, alleenlijk is de Moeder wat lam in den rechten arm. Te St. Maria-Hoorebeke is de bliksem in de Kerk geweest, te Paulathem ook (was 't onder de Vesper* Langs Kruislioutem 2 koeien verdonderd;tot Eine boomen uitgewaaid; de straten waren onbegankelijk gelukkig dat t' Eyne veel r»enschen zoo goed zijn voor de Reizende passanten, hesp en goed bier en een vriendelijk troostend woord; onze Mr den Deken heeft hier zondag in 't Hoogmis-sermoen zoo schoon uitgelegd welk goed men kan doen met zijn tong, door goede helpende stichtende woorden. Te Kortrijk is een vlasschelf vernield tusschen Ardooie en Kools kamp een hooischels; te Oedelem een gaaipers te Spa heeft de bliksem een vuurwerk ontstoken dat maar 's avonds moest at- gesteken worden. De naam der Vrouw te Leeuwbrugge verongelukt, is Ka trien Van der Maelen, haar man heet Lippen. d'heilige Helena, Keizerin. Woensdag S. Bernardus. van St Alphonsius do Liguori. uitgegeven door Pater Theelen en te koop in ons Bu- reelen. Werf, Eiland Chipka, Aalst. De Glorie van Mariadat meesterstuk, waaraan de H. Alphonsius 3o jaren heeft gearbeid, al de schrif ten der Kerkvaders raadplegende, i° deel 402 bl. in band i,gS 2e deel 640 bl. in band 2,95 Bezoeken aan 't H. Sakrament, de II. Maagd, den H. Josef, met de vurige pijlen, de kenteekens der Goddelijke Liefde. Mis, Gebeden voor Biecht, Com munie, Vespers, Kruisweg, enz. St Alphonsus stierf in 1789: van dan af was dit boek vertaald in alle talen van Europa en 5 jaar nadien verscheen de 5" Nederduitsche uitgaaf. Kardinaal De- champs schreef aan Pater Theelen dat dit boek bij uitmuntendheid de vrome beoefening is der Devotie tot het H. Hert, welke de voornaamste devotie moet zijn van den Christen, daar zij eene hulde is van vu rige liefde jegens Onzer Heer Jesus Christus. Prijs kleine letters, linnen band i,35, leeren band I,65; groote letters linnen band 1.80; leeren band 1,90. Passieboekof omstandig verhaal van het lijden van Jesus Christus en van de smarten van Maria, met godvr. overwegingen en gebeden Prijs gekartonneerd 1,60 in band, roode sneê 1,80 Overwegingen op d'eeuwige waarheden, of een gedu rige Zending met opwekkingen, voorbeelden, over wegingen, aanroepingen; een der belangrijkste wer ken van St Alphonsus. waardoor duizende zondaars zijn bekeerd; 't is in vorm van kerkboek, in band, roode sneè 1,-0 De weg der Goddelijke Liejde, 407 bladz., bemerkin gen en overwegingen voor al d'omstandigheden des levens; 't is onzeggelijk welke troostende en opwek kende bladzijden dit boek geeft, en hoe de ziel er in versterkt wordt en tot de Goddelijke liefde gepraamd; de hoofdstukjes: Over de kwellingen der ziel zijn goud waard. Prijs in band roode sneê i,3o. Uitgezochte Gebeden uit de werken van St Alphonsus, kerkboek in leeren band aan 1,60; men heeft erin een Mis voor al de dagen der week, verders al wat een kerkboek behelst, maar alles getrokken uit de werken van St AlphonsusHet moet danig veel werk en moeite gekost hebben zulk boek bijeen te vergaren. Beoefening der Goddelijke Liejde tot Jesus Christus, voor de zielen die verlangen hunne zaligheid te ver zekeren en naar de volmaaktheid te streven. Prijs in band met roode sneè 1,40. Bisschop Du- panloup schreef van dit Boekje Het is een meester stuk van zalving en godsvrucht. De Beurs. 3 1/2 behouden hunne prijzen 102.20 a 102,25; 3 0/0 97,So a 97,65; annuiteiten 3 o'o g:,25; Buurtspoorwe gen 3 0/0 95,io; Loten buurtspoorwegen 106; Ge- meente-crediet 1868 102; Antwerpsche en Brusselsche loten gevraagd, de eerste aan 96, de tweede aan 94,50; Stedelijke leeningec 3 0/0 als volgt Gent 1868 106; 1880 99,25; i883 gS,2o; Luik 1868 100; 1874 98,75; 1879. 100; Verviers ioi,5o. Spaansche schuld in verbetering a 75 1/8; turksche insgelijks a 18 5/8; Portugeezen 3 0/0 60 3/4 a 61 1/4; Russen 4 oio 491. Uruguay 5 0/0 65 1/2; 6 0/0 8r; Brazil 4 oio 1889 80 3/8; Argentijnen goed gestemd. Het aftreden van Celman en bet aanstellen van een ordentelijk bestuur heeft den besten indruk gemaakt; 5 0/0 van 1886 435; 4 1/2 van 1888 3go; Cedulas papier 36 1/4 na 37; Goudcedulas 65 1/2; Provinciale leeningen33o tot 340. QD0 m Heer Opsteller, f'o Een schoon ifeest heeft hier zondag jongstleden plaats gehad; eene 2' afdeeling werd hier plechtig ingesteld nopens het Matigheidsge nootschap. Na eene mis om 11 uren met schoone offerande in St Jacobskcrk ging men talrijk naar de kammerstraat N° 34 waar eene Aanspraak geschiedde door den heer Felix Verniers, daarna werd er een algemeen verslag afgelezen dcor den heer Felix Bon- tinck. sekretaris en dan nam den Hooglee raar Dr Bouquè het woord en gaf een boe i- jende en leerrijke schoone voordracht om het alcoolismus tot het uiterste te bestrijden; hij zegde ook onderjandere dat er alle ja ren vast ruim i5ooo personen sterven van sterke dranken, enkel in ons klein België; hij moedigde ons ten vurigsten aan, deze kanker en vergif, waar geen aandacht op gemaakt wordt, te schuwen daar hij onein dig veel meer slachtoffers maakt dan cholera en oorlog. Eindelijk is eenieder met nieuwen moed en ten uiterste opgeruimd, in vriend schap huiswaarts gekeerd, 's Namiddags kwamen de vertegenwoordigers van alle ka tholieke Maatschappijen en Werkmanskrin gen met cartels, banierenter Bedevaart naar St Amandsbergkerk, al biddende en zingen de naar het Vlaamrche Lourdes, ginds aan gekomen en de schoone kerk als opeenge stapeld van mansvolk, beklom den eerw. Pater Mertens, Directeur der Jongelings- Congregatie, den predikstoel en heriinnerde ons in levendige tafereelen het zoo schoone, plechtige Kroningsfeest door onzen diepbe- treurden Mgr Lambrecht. ons te vroeg ont nomen,'uit name van Z. H. Leo XIII en wiens plechtigheid wij komen vernieuwen. Na zijne zoo treffende Aanspraak, werd er een uitmuntenden zangaangeheven door den vermaarden Maria'skring, den Tota pulcra est zeer zeldzaam en menige Cantatie met buitengewoone|stemmen die eenieder bewon derde na de plechtige Lichtprocessie zelf, herhaalde de Eerw. Pater Overste de zoo buitengewoone schoone plechtigheid in de kerk door genoemden Kring uitgevoerd. Vol troost en blij gemoed is deze schoone Feest ten beste afgeloopen.

De Werkman | 1890 | | pagina 4