rede! Vrede! Eerste Nieuws. Prijsdalingen. Boekwerken lie H eiinian Iina dsvlprijsh amp uit NIEUKERKEN (WAAS.) Die mijn eerste raden mis. Zullen het vinden, zeer gewis. En 't tweede ook al metterdaad, En 't heel is klein, of wel groot kwaad. II. 'k Ben soms van kwaden aard; Maar 'k kan ook vreugdig zijn. Berooft ge mij van hoofd en staart, Als vrouwpersoon ontwaart ge mij. III. Naar 't eerste luistert menig dier, Wat overblijft is zelf een dier, Beide deelen gader Vormen een verrader. IV. Ik zelf, ben 't eerste deel, En tweede, ja zijt gij, Ofschoon hebben wij niet veel, Het derde heeft nog min dan wij. En het geheel dat is een vent. Uit 't oude Testament. PRIJZEN isle volledige inzending. De gevangenis en dood der Paters Olivain, Ducoudray, Caubert, Clerc, De Bercij. Voor de beste verzen Bedevaarten naar de vermaardste heiligdommen van Frankrijk Voor de kluchtigste verzen Volksvoordrachten. Voor het schoonste schrift Les perils de Paul Percival. te verloten onder al de oplossers: De Dochter van den Carlist, en het Ethels Boek. Brieven vrachtvrij zenden aan F. De Beule, Nieukerken (waas) In 'thuis van Commercie, binnen de drij weken, na de verschijning. Killnvrl Jaarlijksche Bedevaart naar dit Hei- U' ligdcm van O. L. Vr. van't H. Hart, zondag 3 r Oogst. Van heden af tot 25 Oogst schrijft men in bij Jaak Van Nieuwenborgh, keppestraat- 22 Oogst 1890.-18' Jaar. - N' 931. - Verscmjnt s Vriidags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 'sjaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 'sjaars. DAENS-MAYART, Achterstraat. AALST De Beurs. Annuïteiten 3 0/0 953/8. Ge meente Crediet 3 0/0 94 i/a. Buurtspoorwegen 3 oio 9s Loten der Buurtspoorwegen io5 3/4. Antwerpsrhe lo ten 95 3/4. Brusselsche 94 1/4. Stedelijke leeningen j 0/0. tamelijk aangeboden, behouden, op kleine veranderin gen na. hunne vorige prijzen. Spaansche schuld vast a 76 1/2 en Turksche a 18.95. Turksche loten 78 1/2. Het nieuw bestuur in Argentinië ontdekt dagelijks grove onregelmatigheden die door Celman en zijnen aanhang be dreven zijn, en brengt orde terug in de zaken. De Minis ter van Finantiën is een financieöl plan aan 't bereiden dat binnen eenige dagen openbaar zal gemaakt worden. Er heerscht groot vertrouw in de eerlijkheid en de kunde van den President en zijn Ministerie. Nog een gunstig voor teeken is de buitengewone ontwikkeling van den handel Gedurende de drie eerste maanden van 1800 heeft de uitvoer den invoer overtroffen met 40 millioen pésos. Met rede denkt men dat de krisis nu trapsgewijze zal afnemen. Zie hier eenige koersen 5 oio 1886 425 4 1/2 18S8 3y Ce- dulas papier 34 1/2. Goudcedulas 63 1/4. Provinciale leeningen van 3o5 tot 317 1/3. Goudpremie 157. Erembodegem. De prijs is 6.65, weg en weêr. Ver. trek van opreis 's morgends ten 7 ure 3o uit de statie van Erembodegem. SITTARD.Jaarlijksche Bedevaart op Zondag 8 September, om 's anderdaags terug te zijn ten 8 ure 3o min. Men schrijft in bij de Kinderen De Clippele, Burgtstraat Erembodegem. Prijs 6,6*. Te Maastricht zal men de Kerk bezoeken, het Graf en de Schatka mer van St Servatius, de Grot van O. L. Vr. van Lourdes. St Pietersberg enz. De wonderheden er. merkweer- diohrden. Hundtlgem is vermaard door zijnen dapperen en langen champetter, hij meet 1,90 m. Wanneer hij ging loten, trok hij een goed nummer, maar men vroeg hem om dienst te nemen onder de tambour - majors, hij weigerde en had liever champetter te worden van Hundelgem, en nu is hij Vader van twaalf kloeke en gezonde kinderen. Knesselare is vermaard voor zijne goede zang- maatschappii. die op alle festivals toegejuicht wordt; voor zijne jonge en felle fanfarenmaatschappij, die zoo schoon de Processie opluistert; voor zijne neer- stige kantwerksters en zijne talrijke sigaremakers en maaksters; .voor zijne paielen kragen en manchetten, die de wereld rond gezonden worden; voor zijn braaf, katholiek volk dat van geen geuzerij of libe- raalc erij wil weten; voor den tegenslag met de nieuwe Kerk, die. begonnen in i885, nu staat te zien als een verwoesten puinhoop, terwijl de menschen in eene slechte houten barak de goddelijke diensten moeten bijwonen voor zijn goed bierken enz. PARLOIR. Ontf. van M. D. Waarmaarde 5,oo voor 1S90 en 91. van M. J. B. Bornhem 2,5o iot Maart 1891 van den Eerw B. P. Gent, 2,So tot Aug. 91. Augustus iS Ontf. van Juf. D. O. Temsc'ne 2,5o tot Juli 1891. Van M. D. Thourout 2,5o voor 2890 van Mej. M. V. L. Wirchter 5,00 voor 2 abonnementen tot einde 1890 van M. S. Emelghem 19.44 tQt en met 930. Een schoone Daam Vrede T'Antwerpen en te Gent zijn Volks-Gilden ingericht onder den naam van Vrede. Beter een stuk droogen brood in vrede, dan de rijkste spijzen in twist en oorlog. Dat is geschreven van over 4000 jaren en dat blijft bestatigd doords Ondervinding. Vrede in d'herten en in d'huisgc- zinnen Och, lieve menschen, hoe droef, hoe ongelukkig een huis, zelfs een rijk Huis, een Paleis, waar twist is en oneenigheid. Geen Vrede Geen Geluk 't Is omdat veel herten in onrust zijc en oorlog, dat men hedendaags al die zelfsmoorden aan treft, 't woelt en 't spookt daarbinnen in 't hert, zoodmigdat men zijn eigen het leven ontneemt. Vrede in d'Huisgezinnen. Somtijds bewaart men dien Vrede met te zwijgen en toe te ge ven; maar somtijds ook met wijs te spreken, en krachtig te han delen, toonen dat men 'ne Man is van moed en van wil. Vrede tusschen arm en rijk!... Dat was een der eerste woor den die M. Deken Raemdonck t'Aalst sprak, aan d'Overheden, dat hij zou gewerkt hebben voor den Vrede in de Samenleving, tusschen arm en ri;k Gij, Huisvaders, die slechte gazetten, slechte romans in uw huis brengt,'t is d'onrust, den haat, den oorlog; geen Vrede kan hij hebben die tegen God en tegen de goede Zeden opstaat. Gij, Socialisten, uw woord is: Haat tegen Doopsel en Eerste Communie! Gij schriift: Wij zullen de Kerk verpletteren, den Adel en de Burgerij... Onrust, Oorlog, oorlog, altijd oorlog door u en met u! Er zullen altijd, er moeten rijke menschen zijn.... En gij durft roepen: Wij zullen de Kerk verpletten De Kerk die Stichting van den Verlosser! de Kerk die in aile Landen zoo veel doet voor 't werkende ea 't lijdende Volk.. Gij, Socialisten, moet bekennen dat de Gilden en Neringen vroeger bestaande en in de Kerk bekrachtigd, dat zij de Werkende Klas veel gelukki ger maakten dan zij het is in onze tijden. M. Harmei riep het uit te Charleroi over eenige dagen Buiten de Kerk, of buiten 't Geloof in Christus zal erop maatschappelijk gebied niets zijn dan verdrukking eD wanorde; de geslachten zullen te niet gaaa; de Moeders zullen bloedige tranen storten, en Huisvaders zullen met oneer bedekt zijn. Dat ziet men reeds gebeuren... En een Kloosterling verklaarde te Charleroi: Wij kunnen maar den socialen Vrede hebben door de ware Liefde, de Chris telijke liefde der Meesters tot hunne Onderdanen. Onder den Werkmanskiel sehuilt menig edelmoedig hart; gij, Meester, ga tot uw Vcdk, bemint het Volk uit ganscher hert en de Samenle ving zal gered zijn. a VrPrlf Wede moet berusten op Eerlijkheid... De Eerlijkheid u vraagt dat de Werklieden vaderlijk behandeld worden en een treffelijk bestaan hebben... Als een klas der Samenleving lijdt, is gansch de Samenleving ziek. tot zaterdag 6 Oogst; zelfs.de kinderen liepen al kermende; zaterdag ten 3 ure is de Wind naar *t Noorden gekeerd en kwam er •meer deugd in de lucht. Dat de Kapitein van 't Eerste r jfv -i», Lirije te Brussel nu van 't Weêr afblijve en geen wetten ftelle aa? d'heirkracht. Brrr... tc Calloo aan Schelde, is t waar,liggen er daar 5 kanor.s en dat elk kanon 200,000 fr kost, 2 maal honderd duizend franks? 't is de renuatie.... Uit St Nikolaas is beter nieuws; voordeeiig, winstgevend, alle Donder dagen zal er nu een Veeman l zijn. Alle Donderd agen. Goede maatre gels zijn genomen. M. Cuvelier, van Luik, is uitgeburgemeesterd, gestorven, bijna subiet't Zal hier haast met u gedaan zijn, schrijft Thomas van Kempis; t zal hier haast met u gedaan zijn. T'Antwer pen zijn groote gebouwen gekocht voor 't CoUegie van den H. Joannes Berchmans. 't Vaderland springt op. van vreugd, telkens dat er een Katholieke School wordt geopend. Te Brussel, bij M. Crols- Pirme- is te bekomen v. h. a. Allemansgerief van 1891, 0.10 c. bij M. Crols- Pirmez, die aloude boekdr. en boekhandel. Vlaamschen Steenweg 104 Brussel. Een Kloosterling van Italia. Pater Aliberti heeft uitgevon den een gemakkelijk middel om zonder gevaar de waggons van den IJzerenweg aan en af te haken. Nu moet 't Werkvolk eronder kruipen, terwijl de trein quasi rijdt en met groot perijkel. Wat zal Vooruit daarvan zeggen? Te Parijs in veel Gasthuizen worden de Zusters te- ruggeviaagd. Op t3 Augustus heeit een nieuwe snel- o! bliksem trein den afstand tusschen Brussel en Luik op een uur en half afgelegd. D'Influenza die hier in den Winter haren scepter zwaaide en zooveel kloeke helden plat sloeg, nu begint zij haar kwade perten te spelen in Duitschland. En t is niet om meè te lachen,want in de Provincie Thu ringia zijn er verschtide Personen van gestorven. Er widen in België wetten gemaakt tegen de slechte ontuchtige kerels. De Kie zerslijsten hangen uit, men kan bij de Gemeentebesturen veranderingen vragen tot 3o Oogst. In Holland is 't Kopstuk der Socialisten Milli- onnair geworden, en spreekt hem nu eens van goedverdeeling. hij is zelfs tegen d'aalmoes: Niets geven! d'aalmoes vernedert; waren dc Ka tholieken van dit gedacht, jaarlijks zouden er met duizenden arme Werklieden sterven. In Amerika zijn reeds 64 millioen zielen. Nabij Berlijn, uit vrees van den regen is de Oogst afgedaan 's nachts bij fakkellicht. De Keizer van Duitschland is nu in Rusland en wordt er in vollen gloriamundi ontvangeD.. Zal hij het neet te hoog krijgen in de bovenka mer nu spreekt hij van naar Spanje te gaan en naar Oostenrijk, alle landen van Europa wil hij met eigen oogen zien. Te Lede, bij Aalst, zijn Huishoudens in a lerwreedste schande door 't Zedebederf. Het wordt hoog tijd die Parochie te beschermen. Antwerpen Antwer pen Antwerpen O, het zijn daar schoon dagen geweest HandelLandbouw en Nijèerheld. Te Geeraardsbergen zijn maandag verkocht op de Veemarkt 470 varkens en 100 Hoornbeesten. D'Hop van Aalst is t'Antwerpen ver handeld 1809 90 fr en 1890130 fr op lev. oct.-nov. 't Is veel. zult ge zeggen, maar d'Hop zal zeer schaars zijn zeldzaam. De kaffë slaat opzou die Oogst ook mislukt zijn Ze durven bijna geen Hop meer verkoopen voor levering n Oct-Nov. 90. 90. O Die slechte Scholen dat verderf Een halve liberale gazet uit Leu- ven beschrijft de Prijsdeelingen in sommige antikatholieke meisjesscholen. 't Is wreed!... In de Prijs boeken steekt ook veel fenijn... Welke huismoeders zullen die doch ters worden. te koop in op 'T EILAND CHIPKA. Werken van Projtssór A. Joos. Schoone echt Vaderlandsche boeken, een schat voor de Familiën, boeken in welke men altijd vreugd vindt en nut De Verhalen van 't Vlaamsche Volk, al d'oude merkweerdige Vertelsels. 1' deel 0,75 2° deel 0,75 2e deel in 3 kl. deeltjes, elk o.25 De Raadsels van 't Vlaamsche Volk o,85 De Werken van S. Van der Gucht. Die gelezen worden gretiglijk in Amerika en aldaar door de dagbladen overgenomen indenieuAe wereld is de naam van den Aalsterschen Schrijver zjo beroemd als in de Nederlanden. Jan Clerker. 2,25 Gaston Blankaert. 1,75 't Kasteel der Verdoemenis, 2,00 Doktor Gorus, i,5o Keuken boeken waarin men alles leert, wat de keuken aan gaat. eenvoudig en klaar beschreven. Elke Keukenb ck is een Professor in de Kook kunst. 't Groot Keukenboek van Cauderl. 5,00 Keukenboek door Cauderlier 1.00 De Belgische Keukenmeid !,oo Het bereiden van poddingen, taarten, crèmes, geleien 1,20 Pasteien en confituren 2,00 o,5o 0.45 o,85 0,75 o, 85 o,25 0,75 0,75 o,5o 1,00 1,00 /,oo 1,00 De ware Troost der Armen Boek om fransch te leeren De verstandige hovenier Genoveva van Brabant nandboek van den Landbouwer Gulden Boekje der Werklieden Jan Onraedt Reis naar Aken De Trappisten Baekenland Robespeer Napoleon Nieuw Kabinet-Sekretnris net Leven van Pater Damiaan, de apostel der Melaatsche o,5o een zeer merkweerdig boek, allerbest geschikt voor Prijsdeelingen en als Geschenk,, Het Masker van de wereld 2 5o De Slavenhandel 0I95 Rosa van Tannenburg 0,75 De deugd voor alle staten 0,75 Tooverboek 0,5o Om de aangekondigde Boeken franco te ontvangen, betaalt men 10 0/0 meer. Wij recommandeeren ook de Boeken die op de -4'" bladzijde staan.

De Werkman | 1890 | | pagina 1