Later Een Slang. AntwerpenAntwerpen Er staat geschrevenAl het goud der wereld, vergeleken met een geringen graad der Goddelijke Liefde, is maar een luttel, een weinigske zand!» Alles ver gaat en verdwijnt hier; de Dood komt en neemt ons af tot den laatsten eens, maar hetgeen wij door de Liefde tot God behalen, blijft ons bij in der Eeuwigheid.... Sedert bijna 1900 jaar gelooft de gansche Chris- tene Wereld dat de bron der Goddelijke Liefde het Allerheiligste Sacrament is, waarin de goede Verlosser bij zijn Volk verblijft... En waar, in onze eeuw, waar in de vorige eeuwen, waar, in een Land der wereld, is het Allerheiligste vereerd gelijk Zondag tot Antwerpen voor de opening van 't Cougres! Welk verrukkelijk en beweeglijk schouwspelAl dat V olk naar Antwerpen toegesneld, te voet, per convoi, per gerij, per stoom boot op Schelde en te lande, 't was een ongeloofehjke toeloop. En wat zag men t'Antwerpen Een be'eefdheid en geestdrif tigheid buitengewoon. Gelijk de Vervolgers in 't Hotken van Oli- veten plat ter aarde vielen en d'Opperste Almacht tegen hunnen wil herkenden, zoo hebben de ongelukkige verdwaalde Broeders van Antwerpen een rede gezocht om met de Katholieken te kon- nen meevieren en de Vreemdelingen te doen zeggenG'heel Ant werpen vereert het AllerheiligsteMocht deze daadzaak eel ver loren Zoons doen terugkeeren! Antwerpen! al die huizen zoo rijkelijk bevlagd, diebreede Vlaggen over de straten, de talrijke Onze Lieve Vrouwbeelden met rijke'bloemen, met gouden kroonen behangen, die 0. L. Vrouw- Kerk een aibeeldsel van den llemel, bekroond en bekransd van onder tot boven, van 't portaal tot aan den hoogen Outaar. Als ten half tien die Kerk vol Volk was; en als de Kapellemeesters in hun statige zijden kleeren een klein Processie vormden; en als het Kruis daar verscheen, gevolgd van de Geestelijkheid, van de Pre laten en Abten, van den Kardinaal, van Aartsbisschoppen en Bis schoppen uit België, Frankrijk, Engeland en zelfs uit Amerika, de Aartsbisschop van New-York was daar; en als de Pauzelijke Nun tius de Mis celebreerde;en als dat schoon Orkest en Gezang de lof zangen van God aanhief; en als al die hooiden zich neerbogen en al die Zielen zoo vurig het Allerheiligste aanbaden, wat zullen ze met welbehagen uit den Hemel gesjoerd hebben en welke mach tige zoenboete was dat niet!... Die Feesten van't Allerheiligste zullen genadp en zegen verwerven voor België. De Pauzelijke Nuntius is een klein teêr manneken, met zwart haar en zwarte oogskes... Aan den Outaar, zijn godsvrucht was serafijnsch.. De Kardinaal-Aartsbisschop zijn wezen straalde van innige vreugd en van heilige vervoering, maar de Bisschop van Doornik zag er ziekelijk uit; die Man Gods moet rusten onder d'Abten en Prelaten bemerkte men den abt van 't strenge West- malle, de abten van Averbode, van Tongeren uit 't Orde van Pre- monstreit, gesticht door den H. Norbertus die Antwerpen gered heeft uit de- Ketterij en den eersten grond gelegd der groote De votie tot het Allerheiligste, tot heden toe zoo vurig "bestaande. De Processie ging uit, rond half twaalf; de straten konden 't Volk niet slikkenveel Volk uit Holland, alwaar de Processie van Antwerpen grooten naam heeft veel Volk uit Holland, ver ders uit alle Provinciën van België, uit Frankrijk en Duitschland: Aalst was door meer dan 400 personen vertegenwoordigd bij de vlijtige en eerbiedige Aanschouwers. De Processie, uit loutere manspersooneneen uur lang mans personen zien voorbijtrekken, allen, behalve de Vaandeldragers met een brandende waslicht in d'handze rekenen de Processie op 6000 man; zoodus, meer dan 5000 brandende flambeeuwen.. In 't begin, de Jonkheid, dat Mansvolk gaat voorbij, eerbiedig, sta tig, gebijt verwonderd, de Processie duurt voort, ge wordt ont roerd, van al die Manspersonen, van die rijke Schilden en Stand aards; ge begint te bidden gedurig en aanhoudend ziet gij dich tere rangen, nu is 't den eenen Standaard op den anderen, ge ziet Werkvolk, burgers, rijke menschen, leden van Senaat en Ka mers, leden van den hoogen Adel. Geen woord wordt er gespro ken, elk weet dat hij eene groote Zending heeft: 't Allerheiligste vergezellen, en dat schouwspel dringt u naar 't hert, ge komt in opgetogenheid en als ge daar de Kloosterlingen ziet voorbij trek ken, in hun boetveerdig en rein kleed, de Geestelijken, de gemij terde Prelaten en Abten, de Bisschoppen, 't Allerheiligste, om ringd van zilveren en gouden lanteernen, vergezeld van ontelbare Kerk- en Kapellemeesters, in lange zwartzijden kleederen, en als g'overal die zee van Volk ziet, ge' zijt meêgesleepl en verrukt in den geestenwereld der bovennatuurlijke aandoeningen. De Processie, ten half twaalf uitgegaan, de Benediktie op de Meirplaats gegeven, 't was half drij als de Godsdienstige Stoet te rug in Ons Lieve Vrouw Kerk was... Wij hadden daar een plaats- ke gekregen in de Koor, nevens de Gestoeltenwelke afstand tot aan de groote deurWelke waarachtige schoone Keik! Er waren misschien 20 a 30 menschen mogen binnenkomen de poorten gaan open ge ziet in de zonne op 't plein de menigte blikkeren de menigte openschuiven;daar is de Processie,als een breedestreep van goud en zilver, \an zijde en fluweel en damast, tusschen 't geblaak van 't waslicht, men komt de Kathedraal binneno welk verrukkelijk aanschouw 't is de gulden Hoorn voor Constan- tinopelende breede beuk der Kerk wordt opgevuld van glans en licht, van rijke Standaards en Schilden; daar is de lange rij der Kapellemeesters in hun prachtig gewaad, daar zijn de Kloosteror ders, de Geestelijken, de Leden van 't Congres, de Prelaten, de Bisschoppen, de Aartsbisschoppen, de Pauzelijke Nuntiusdaar is de Hemel met het Allerheiligste, gedragen door den Kardinaal- Aartsbisschop; op d'Hoogzaal wordt machtig en grootsch de Lof zang TeDeum aangeheft... O Heere Goddat was bewegelijk schoon als 't. Venerabel op den hoogen Outaar geplaatstde Kerkelijke Overheid op de trappen geknield, aan 't hoofd van over de 6000 Personen; al die kostelijke Standaards, al die rijke ge waden, de bhkkering dier o a 6000 flambeeuwen; en al die Zie len God loven en danken, en onder de Benediktie eerbiedig ten gronde gebogen!.. Zoo hebben de Schilders Van Eyck zichd Aan biddingen 't Lam voorgesteld, als zij hun Meesterwerk opmaak ten 55535H5552^3 aseEsasaabSE Geliefde Menschen, verbeeldt u dit toch eens en zegt met ons dat er misschien nooit in ons Belgenland zulke Betooging is ge weest, ter eere van 't Allerheiligste... 't Was 3 ure als de Zegen met het Allerheiligste wierd gegeven, 3 ure.. In de Processie wa ren Afgeveerdigheden uit verschelde Fransche Provinciën, uit de voornaamste steden van Belgenland, Waalsche en Vlaandersche, uit Gent, St Nikolaas, Oudenaarde, Dendermonde, Ninoveenz., enz. enz.... Elk was verrukt door den algemeenen eerbied in de stad.... Ze rekenen dat er 100,000 Vreemdelingen in Antwerpen gekomen zijner was geen logist meer te krijgenuit alle Bis dommen waren veel heeren Geestelijken, uit 't Bisdom van Gent zagen wij veel Beschermers en Vrienden van de W erkman en ont vingen wij menig hartelijk woord... Ten half zes was de Groote Kerk wederom opgevuld van Volk, al de stoelen bezet en veel Volk rechtstaan, op Duitsche manierde Pater Capucien Hilarius preekte over den God-Mensch, dat zijn openbaar leven éen Vervol ging is geweest en dat de Kerk ook, door lijden en strijden, de Volkeren tot hun eeuwige bescherming brengtdan legde hij uit wat er in Antwerpen is gepleegd tegen het Allerheiligste, en wat er in Antwerpen is gedaan tot eer en uitbreiding van het Allerhei ligste 't was treffend om dien Pater Capucien te volgen van d eer ste tijden af tot nu toe.. Met recht en rede verhefle hij den H. Nor bertus, die Antwerpen gered heeft en zijn Order thans nog zoo le vendig en ieverig; met recht en rede prees hij Antwerpen, waar 't Mansvolk zooveel eer bewijst aan 't Allerheiligste met de Kerke lijke Diensten bij te wonen, met de Processiën op te luisteren, met de 4 Gilden van 't II. Sacrament in de vier groote Kerken, met de Gilden der Berechting, met de Maandelijksche Communie. Dat mocht hij doen, Pater Hilarius, nadat men 's morgends zoo veel Volk uit den Werkmansstand, uit de Burgerij, uit den Handel, uit de Wetgeving, uit den Adel in de Processie had gezien... Een schoon Sermoen, gevolgd door een luisterrijke Verlichting der Kerk en allerplechtigste LofWaarlijk, 'twas een Voorportaal van den Hemel wij durven niet schatten hoeveel Volk er in de Kerk was, wellicht 10, 12, 15,000 Personen; maar wij durven zeggen dat zulke Plechtigheden naar 't hert gaan, dat zij in 't hert blijven en er een zoet, troostend en versterkend aandenken la ten.... Een tweede artikel over 't Congres de naaste week als 't God blieft. Tot EXAARDE is zondag achter- üieÜWS noen overleden de eerzame Josef Ditrinek; gedurende 52 jaren Bal juw der Parochiale Kerk aldaar, eervol, getrouw en stichtend.' Het Huis Gods bedienen en bewaken, dat is een groot werk, waarachtiglijk! Te Dendermonde gaat de Schelde verbreed worden en laat ons hepen, een nieuwe brug gemaakt, want zij is er hocgst noodig. - Is 't waar dat te Geeraardsbergen al de ta- bakplanten verhageld zijn? Zaterdag nacht is over Narbonna, Frankrijk, een vreeselijk tempeest losgeberstea, gevolgd van ouragan of boozen rukwind; op 25 dorpen, Roufnac, Roulers, Cavanac enz. is alles verwoest wat er stond, druiveD, graan, maïs; de schade is onberekenbaar. Jeunis Preat, hotelbaas te Dinant, is er verdwenen, zonder dat iemand weet waarheên of waarin; 49 jaren oud en zag er ziek uit in zijn bovenkamer. De Misdaden door den drank veroorzaakt, hun getal is groot: Te Brussel, zekere G,, wonende hoek der Hoog- en O. L. Vr. van Gratiestraat, zatlap van eerste klas, drinken en zijn vrouw slaan, trouwt dan met eenen dronkaard, maandag avond ten tien ure hij komt thuis, beestig zat, niemand spreekt hem aan, niemand; hij mishandelt ze en werpt ze buiten;daarmeê niet voldaan,begint den dromadaris al zijn meubels buiten te smijten, tot zelfs de brandende petrollamp die bijna een dame in brand stak... Dan is de Policie gekomen; 't had al te lang geduurd. Dijnsdag te St Stefanus-Woluwe, zekere Decroon had alles verkocht om te drinken en liet vrouw en 4 kinders in d'armoede; den leelijken lap en dat zingt en klingt in d'hcrbergskes! Zijn vrouw was naar Craiohem geloopen bij haar Ouders. De Dronkaard gaat er dijns dag naartoe, slaat eerst veel meubelkcs kapot, kapt op zijn vrou v met een piek dat 't mensch half dood ligt en vlucht dan als een euverzwijn naar Soniënbosch, waar men hem uitgehaald heeft Ten 2 ure 's nachts is 't Parket naar St Jans-Hospitaal geweest, maar de vrouw iag te slecht om te kunLen antwoorden, ja ze lag te slecht. —o - Rond Brussel, ge zoudt weenen als g'het ziet er staan daar veel akkers 2 voet onder water cn de vruchten staan te rotten. Die Rosalie Schenk van Antwerpen is overleden.Is't waar dat Eckloo ook zooveel geleden heeft door den Hagel, Ee- kloo en g'heel die streek? Ze schrijven dat te Wieswezel bij Antwerpen, een brouwerij is afgebrand door den bliksem. Wij kunnen ons moeielijk weeren in Antwerpen, door't groot getal Kiezers van rechtswege; over de 1000 valsche Kiezers. Keizer Willem heeft in Duitschland zeer goed Russisch gespro ken.Er wordt veel gesproken over 't Ncderlandsch Congres van LUIK dat in September bijeenkomt om te handelen over den Vrede in de Samenleving; er zullen daar ware Volksvrien den komen uit alle Landen... WIJ VRAGEN Zijn het Volks vrienden gelijk de Socialisten in Holland millioenrijk zijn en geen centiem geven? Zijn het Volksvrienden die d'Huishouaens kapot trekken gelijk de Socialisten van Gent, die feesten houden op Kersavond, die niets doen dan vloeken en lasteren? WIJ ZEGGEN 't Is spijtig dat wreed Weer Welke schade! welke onrustDen Oogst van T^rwe en Eerdap- pels, die er zoo bedrukkelijk uit ziet, Paree DomineDeze week is er een Spreekkamerken van 14 dagen, omredewil van Sixtus, en in Italië bereidt men groote Plechtigheden voor den' groote Paus de H. Sixtus de Vijfde. Elk den Vriendelijken goeden Dag en tot de naaste week!.. Dat wij toch beter Weêr mogen aankondigen. Een brigade Belgen van 6 man die werken in 't Fransch langs Presiemoat, 5 van Ilelder-'^ gem, Désiré Allaer. J. B. De Doker, Bernard De Smet, Judocus De Doker, Bernard Beerens cn nog een jongeling van Lebbelce. Livinus Bos- man, waren aan 't werker, in eenen. put, als er eensklaps ccne slang uitsprong: ze was lang 1 meter 38 en dik S7 centimeters; 7 nieters ver achtervolgde zij die manschappen, 7 meters ver, als zij zich omkeerden, want een Belg is van 1 geen klein gerucht verveerd, als zij zich om keerden en dat L'esiré Allaer hun meestergast, de Slang met zijne schup den kop in sloeg; deze moedige daad zeer geprezen wordende door de.i Boer, die verklaarde dat alle beten en ste ken van die slang vergiftigd waren en na verifi catie in den zavel 47 eieren bevindende, dus 48 slangen min in de wereld, 1 groote bestaande en 47 bestaande en nietbestaande en toch be staande. CORNELIS, CORNELIS Wat doet gij van U spreken op min dan twee maanden tijd, heeft men daar bes'.atigd drij gevallen eener ge weldige dood. Het eerste geval was eene zelfs- moord, 'ne gast die hem door het hoofd gescho ten had. Het tweede, een spijtig en droevig ge val, was een braven huisvader, dien men het hert doorstoken had; de dader van dit schelm stuk, niettegenstaande de opzoekingen van het gerecht, blijft nog onbekend.. Eindelijk verle- dene week, heeft een derde persoon zich ver hangen. Hoe meer het Geloof vermindert, hoe meer de schelmstukken aangroeien Te SCHOORISSE, op de Stokstraat, is maandag nacht, den donder gevallen in het huis van Pieter Francies Ackerman, 't welke de prooi der vlammen is geworden, de schuur heeft men kunnen bevrijden. Niets was verze kerd. IDEGEM den igS-g*. Werkman, verleden nacht is over Idegem, en omstreken een ijselijk onweder losgeborsten. Om middernacht was het luchtruim als in eenen vuuroven herschapen, bliksem en donderslagen volgden malkaar on ver poost op. Om 1 uren plaste eenen grooten regen neder, gemengd met hagelsteenen, ter grootte van een duivenei en het dubbel. De tabak, alhoewel niet al te goed gelukt, en waarvoor men toch onme- dedoogend de belasting eischte, is gansch in stukken gehakt. De bladen der beetwortels (be teraven) ook gansch vermorzeld. De ruspen der haver de helft afgeslagen, niet een wo >rd al wat buiten was heeft grootelijks geleden. Dc schade is onberekenbaar. Bij Martin Coppens Beveren op de Bril is een solos'im gespeeld door Joseph Maras; de medespesi- ders, De Blauwe Van Reis; Edward Var. roc-' -r. - Trus Van Hove stonden verwonderd dat ze alle 3 10 eens moesten geven. Bij de kinders Verlinde, te Ingelmunster, .s er een leeuwerik van i5 jaren oud, die nog dagelijks zingt, zoo wel als een jonge; alhoewel hij van ouder dom bijna noch steert, noch vlerken meer heeft. Een aankomend geleerde, die zich hevig be klaagde over de inmenging van vreemde woorden in onze moedertaal, stelt o. a. voor het leelijke woord apotheker te vervangen door het meer hollandsche c< Gezondheidherstellingsmiddelenvermengingskun- dige. MELK. Is 't waar dat melk het eenigste mid del is, om Petrolbrand te blusschen 1 DON BOSCO, genoemd de Wonderbare, waarlijk, voor zijn won derbare werkingen en mirakelendie Italiaansche Priester is maar gestorven over eenige jaren. In alle landen van Europa, ja zelfs in Amerika verwekte hij een geestdriftige werking voorde Jonkheid. Dit boek, aangenaam om lezen, in formaat oktavo, t'Antwerpen zeer schoon gedrukt, met portret photografie, de prijs is 2,00 DE PRACTISCHE REKENVRAGEN der onderwijzers-exaams met beredeneering, op gelost door D. Triest, onderwijzer-landmeter te Lede prijs o,5o DE SLAVENHANDEL en den Afrikaanschen Kruistocht door Broeder Alex is, met platen, 3° uitgave prijs 0,9s HET GROOT BOEK van den Roozenkrans, door de Paters Preekheer cn, prijs 2,00 Bezoeken aan 't H. Sakrament, de H. Maagd, den H. Josef, met de vurige pijlen, de kenteekens der Goddelijke Liefde, Mis, Gebeden voor Biecht, Com munie, Vespers, Kruisweg, enz. LAATSTE BERICHTEN. Tegen de wespen, appelbiën of fruiteniers raadt men aan een fleschken half vol water, met suiker in, op den boom te han gen. Tot Oostende is Pitjen de Duod komen vin den M. De Longé, een der Opperrechters van België. 't Heeft inderdaad en eilaas! schrikkelijk geregend en gehageld maandag nacht en dijnsdag morgend, langs Eekloo, Knesselare. Ronsse, Geeraardsbergen, Nmove, Mechelen enz.; de Veldvruchten hebben veel geleden. Uit Doornik schrijven ze, dat geen Ou derling ooit zulke hagelvlaag heeft gezien, 't Zal ge weest zijn gelijk t'Aalst in r855.. De Oogst gaat stillekens en met groote erremoei binnen; maar de Patatters beginnen te rotten en d'Hop staat beweene- lijk slecht. Het Huis-Van Severen, van StNikolaas heeft iOt Antwerpen wonderschoon kerk-ornamenten ten toon gesteld. Ofschoen de Keizer van Duitsch land iD Rusland is, nogtans wordt er officieel beves tigt dat er een verbond is tusschen Frankrijk en Rus land... Alles staat redelijk vredegezind; dat men nu kon ontwapenen; want Europa heeft 200 millioen gewapende manschappen.

De Werkman | 1890 | | pagina 4