st Rampen Misdaden Ongelukken Buitenlands. GENT. Ge vindt dweeze krokkeddjente Geut op den Boulvard van 'tKerkhof zaterdag avond, een schurk en bandiet, een stommen olmentronk gaat bij zekeren jongeling li Lefetfre en eischtte tabak met grove au toritaire stem. De jongeling weigert en daarop steekt dp bandiet hem zijn mes in den rug en vlucht weg. De wonde is erg, maar niet doodelijk; ze zoekeu achter den C°BRUSSEL. —Saterdag achternoen in de Beyersche- straateen dochter van 5 jaar, Jeannetje Ledeghem speelt daar met ander kinderen, als een groote hond, op haar springt, haar nederwerpt en met zijnen mui band in 't koper, 't kind zoo erg kwetst, dat ze naar St Pie tersgasthuis moest... Wat zullen wij nog al hooren! Dat is nu van een gemuilbande hond. GeviDdt te Brussel afgrijsselijke leelijke stoute bengels: hoort wat er gebeurd is zaterdag achternoen Madam Viltene, uit de Villa-Hermosastraat.isgaan koo- peninde magazijns- Delhaise, Bodenbroekstraat; dat is ievers in de stad, we weten niet waar, z heeft ge kocht, men gaat haar bestellen; in afwachting legt zij üaar geld op den toog, en dan springen 2 jonge gasten binnen, grijpen een bankbriefken van 50 fr. en loopen crmeê weg gelijk den duivel met een ziel; langs de kanten der Ruysbroekstraat zijn ze gevlucht, t waren bengels van 12 jaren. BRUSSEL. ja, Dochters, zoekt en vergezelt de slechte kerels, ge zult er wel mee varen. Zondag avond te Brussel, zekere V... wonendein de maan, ging met een dochter op den wandel Eensklaps krijgen ze rusie; de jongeling haalt een dolkmes uit en steekt ermee in 't lijf van de dochter, dat men om de Doktcurs moest loopen... Plezierig leven, waarachtigen gelukkige Ouders, die hun kinders in zulken toestand te huis kry- ^ELSENE. Zondag morgend een individu, volgens zijn zeggen S... genaamd, gaat zich verhuren als k et- sier bij M. Sagaert, rue du Viaducaanstonds mag hij uitrijden met koetsen peerd, doch hij rijdt nog. ANTWERPEN.— Dekleê- ren maken den man niet. Graaf en gravin de Bvan hoogenDuitschen eêldom,had den aan de Handelslaan een groot appartement gehuurd.„<^1 Ze moesten gediend zijn als Prinsen en zouden betalen als Engelsche Milords; 'z hadden koets en peerden en gingen 6 maand blijven, om 't geldeken eens te laten rollen. Bij tien goudsmeden kochten zij ju- weelen voor rond de 20,ooofr. en die koets voor hun deur ziende, de goudsmeden lever den geeroe et. schreven met welbehagen op hun boeken Mr Graaf de B... Aan zooveel. Eilaas, schijnt bedriegt, wat is er veel met valschen schijn behangen, en komt in haar groot net zoovele lie den vangen. Over eenige dagen, men ziet de zoo gezeide Duitsche Eêlmans niet meer; ze zijn weg en verdwenen. Policie en Justicie zijn op zoek en snuffel. WAREMME. Wreed gevalZondag nabij die Sta tie waar de stoomtram van Hoei loopt, twee kinders spelen daar en worden door den trein doodgereden Arme Ouders welke tijding CHARLEROI. - Zondag, de tram van Montigny rijdt ten half zeven voorbij 't slachthuis; juist stapt een heer met een paksken in zijn hand uit een koffijhuis hij wil op den rijdenden tram springen; hij val'., hi, de wielen rijden over zijn lijf, hij wordt stervende opgeno- nomen. Zijn n3am is niet gekend, maar in 't paksken dat hij droeg, was speeldingen voor zijn kinderkes.... Anrekleincn KOOLSKAMP. Zaterdag voormiddag heeft alhier bijna een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. De wind stormdeuithet westen, toen opeens den Oostgevel van de woning, bewoond door de kinderen Vervisch, in stortte. Gelukkig dat het bij nacht niet was. anders had men kunnen menscher.levens te betreuren hebben. PITTEM. Zaterdag namiddag heeft een schrikke lijke brand deze gemeente in rep en roer gesteld. Het koehofstedeken, gelegenop hetgehucht< Eigenkapelle. behoorende aan den heer Verley, van Tielt, enbewoor.d door Ferd. Pontzele, is zaterdag namiddag, tusschen 2 en 3 ure. gansch afgebrand. De brand begon eerst aan den hoek der schuur. Kar, wind- en zwingelmolen, hegge, krui waggen en tarwe; alles wat de schuur in hield, is de prooi der vlammen geworden, buiten eenige meubelen, die men nog in tijds uit het heeft kunnen red den. Alles is verzekerd. Men schrijft den brand toe aan de onvoorzichtigheid der kinderen, die met solferstekjes speelden. Ouders, past toch op uwe kinderen en steekt de sol ferstekjes zorgvuldig weg. LA LOUVIERE. Driedubbele vergiftiging. Zaterdagnamiddag waren drie kinderen, toebehoorende aan de familién Precel en Vanlintcringen, wonende in de Smédcrstraat, te La Louviére, in den hof van den heer B.... gedrongen onder voorwendsel vankastanjen te eten. Onder den kastanjeboom stonden eenige doornappel- planten, wier rijpe vruchten den bodem bedekken. De kinderen dachten dat het kastanjen waren en aten deze vruchten op. Het uitwerksel der giftplant bleef niet lang achter. 11 Een der kinderen, len prooi aan hevige puikpijn, Hi vJierpsieh'Cp dxtn grond. ,Op dit zicht namen de beide anderen de vlucht-, doch op straal gekomen, werden ze overvallen door dezelfde pijnen. De heer Lebacq, die in alle haast werd geroepen, erkende onmiddelijk de voor- teekens der vergiftiging door den doornappel. Door een krachtig tegen vergif heeft hij de drie kinderen terug tol het leven kunnen roepen. Hij-hoopt dat ze thans buiten gevaar zijn. Een der aangetaste kinderen heeft slechts den volgen den jhorgend zijne ouders herkend. GENT.- Vrijdag naihiddag, om 4 ure, bood zich een jongeling van 18 tot 20 jaar oud, gewone gestalte, bruin van haar en obgen, gekleed met rond hoedje, bruinen vcston en versleten schoenen ten huize aan van eenen inwoner der Dampoortstraat, en zegde tet dezes vrouw door haren echtgenoot gezonden te zijn, om eene som van 15 fr. te ontvangen, zijnde het tekort van een koop bloem n gedaan bij eenen hovenier vanSt-Amands- berg. De vrouw overhandigde hem het geld zonder ach terdocht of wantrouwen. Èen »ur later trad dezelfde persoon weder het huis binnen en vroeg aan de vrouw of zij in haar gebuurte geenen persoon kende die zich zou kunnen gelasten sparreboomen van St-Amandsberg naar de Kortrijkschepoort over te voeren, en voegde er tevens bij dat haar echtgenoot eenen tweeden koop bloemen had gedaan en nog 15 frank te kort kwam. Wederom overhandigde de vrouw hem in volle ver trouwen de som, waarna hij wederom heenging, On- noodig te zeggen dat de jongeling ecu aftroggelaar is, die naarstigdoor de policie wordt opgezocht. ANTWERPEN. Vuurken stoken. Dinsdag mor gend ten half 7 had er een begin van brand plaats in een huis der Frackenstraat; terwijl de man naar het werk en de vrouw naar de Mosselkaai was, hadden de kinde ren een vuurken gemaakt.... in de kleerkas. Deze is na tuurlijk geheel verbrand. De schade bedraagt 150 frank. Een ontaarde zoon wilde te Clercken zijn vader doodsteken. De jongste zoon, dat ziende, greep insge lijks een mes en bracht er zijnen broeder verscheidene steken mede toe, die zijn leven in gevaar stellen. NAMEN, 25 Aug. - Eene welingerichte bende kerk dieven doorloopt tegen woordig de provincie, alle? roo- vende wat haar onder de handen komt. In sommige ker ken doen zij echter verloren moeite, daar de pastoors de voorzorg nemen, 's avonds alle kostbaarheden weg te bergen. Droeve tijdingen uit Ierland men is er bedreigd met den schrikkelijken HONGERSNOOD, door 't mislukken der Aardappels, dat is daar 't eenigste voedsel. In 4845 en 1848 waren d' Aardappels ook mislukt en 3 millioen inwoners stierven of trokken naar Amerika, de rijke En gelsche proterstantsche Milords weten niet wat de Christe lijke Liefdadigheid is. De cholera blijft in Spanje re- sideeren en in Asia maakt hij veel slachtoffers, langs Dal- frouch, Cabsin, op 't eiland Niffon enz. Een vrouw van Hazebroek werkte in den Oogst bij eenen Franschen Boer; met op te binden kwetst een stroo haar aan den anriz'heeft een lichte kwetsuur, zoo licht dat zij er geen acht op geeft eenige dagen nadien 't vuur komt erin en 't menscli sterft! "De moordenaars Jan Constant en Sa- vary gaan in Frankrijk onthoofd worden. Te Roubaix, Louis Therin, oud 6 jaren, eenige sous ontvangen heb bende voor zijn prijskes, speelt ermeê, slikt een fransche stuiver in, alle middelen worden gebruikt, te vergeefs, 't kind is in stervensnood. In Amerika, te Peru- Moent. bij Beading, een wreed ongeluk op den ijzeren- weg; een wagon met reizigers is losgeraakt en bijna bliksemsnel van een hoogte gedaald5 mijlen op 3 mi nuten, en dan in eenen put van 50 voet. 5 personen dood op den slag en veel ander gekwetst. Leelijke brigondagen in ItaliëTe Bari is een bende aangehouden van 53 brigands; teRoomen, een bende van 20; te Na pels wordt er aangerand en gestolen in vollen dag te Genua is in hellen dag een Bank aangerand en geplun derd... Dit alles door d'armoede en d'ellende 't is nooit beleefd en Italië ging zoo rijk en zoo gelukkig zijn als de Paus van zijne Staten beroofd was Zoo heeft men 't Volk daar bedrogen. Holland Bloedige tooneelex gedurende eene "kermis. De kermis van Rottei dam is laatst door bloedige tooneelen gekenmerkt geworden. Diie matrozen hebben in de Zandstraatjeen vreese- lijk gevecht geleveid. Verscheidene burgers en poiiecieagen- ten werden gekwetst. Twee matrozen werden in bcdenkelij- ken toestand naar het hospitaal gebracht. De derde matroos is naar het gevang geleid. Hongarië. Een bareelwachter vermoord. Men meldt uitPresburg Men heeft den bareelwachter van Kraszno-bij Sillein, ver moord gevonden, nevens zijn wachthuisje. De ongelukkige was aan eenen telegraaf paal gebonden langsheen den ijze- renweg. Nadat men hem alzoo hinderloos had gemaakt, heeft men hem met messteken gedood. De daders dezer moord zijn niet gekend. Frankrijk Panorama in brand. Maandag avond, rond 9 ure. is er brand ontstaan op het hoogste van het pan. rama der Ba- stille te Parijs. In eenige ©ogenblikken kwam van alle kan ten hulp toe. doch het inwendige van het panorama was nog slechts een vuurgloed. Plotselings stortte het dak in. waar door een policieagent nog al ernstig werd gekwetst. Hij werd naar het gasthuis St-Antoine gedragen. Eerst rond 11 ure hebben de pompiers het vuur in de puinen kunnen uitdooven. BOSCHBRAND. Een erge brand is zondagavond uitgebroken inde bosschen van Luminy, bij Marseille, aangestoken, veronderstelt men. door eenen luchtbal welke gestookt was met eene spons in al- cool gedoopt. Daar de hulp slechts laat opdaagde heeft het vuur zich ver uitgebreid en veel schade aangericht. Rond middernacht woedde er een onweêr boven de streek en de bliksem sloeg in een naburig boscli, waardoor een nieuwe brand ontstond, die nog ernstiger afmetingen aannam. Er zijn troepen ter plaats gezonden en 's morgends brandde het bosch nog immer voort. OVER DE door }rtdsJ3inuiii5i SPREEUW (latijn sturnus Duitsch, staar.) Dat is een vogel die de mode volgt: vólgens jaargetijde en ouderdom verandert hij van koleur. Hij is beter als me ieken Vitesse;'t schaap is wat scheel langs den eenen kant, en overlest zei heur broeder Alfons ons mele 't zal nog lange duren eer uw wezen van de mode is!. In de lente zijn de oude zwart, met groenen of purperen glans. In den herfst na het ruiven zijn de pluimen van den hals, en 't bovenste van den rug en de borst, met witte plekskens op het uiteinde, zoodanig dat zij zwart zijn met wit gespegeld, het wijfje is te onderkennen daar zij meer met wit geteekend is. De jonge Spreeuwen zijn bruingrijs gansch het lichaam door. De mannekens kent men van in den nest, daar zij op de tong van boven een zwart pleksken heb ben, het teekent soms los door de tong. De Spreeuw huist gansch Europa door, van aan IJs land cn de Ferroë eilanden waar cr veel vliegen. Het is een trekvogel, in het zuiden van Spanië ziet men ae maar 's winters, alsook in Italië. Griekealand, Egypte en Alger. Zij vertrekken laat en komen vroeg weêr, als de sneeuw begint achter te blijven. Woont gij langs de waterkanten of niet ver van meer- schen waar koeien of schape» ter weide gaan, niets ge makkelijker dan dien plezierigen vogel aan te lokken hangt van in den winter spreeuwbakken op redelijk- hoogeboomen in de takken, niet ver van den stam. Die bakken maakt men van oude planken: lengte 0,30 breedte 0.20 een hol van boven van 5 tot 6 centimeters doorsnede, nevens dit gat een latje om op te rusten, het deksel moet kunnen ronddraaien, en de bak moet wel dicht zijn. Zoo eene donkere woonplaats verkiezen zij boven alle andere. De Spreeuw is overal wel gekomen, zoo blijgeestig kan zij fluiten en zingen op het hoogste der boomen, op torens en huizen. Het leeft al wat er aan is, als zij haar gekwetter laat hooren, de steert en de vleugels gaan om en weèr; daarbij alles doet zij na, 't gezang van den wicwaal, 't gekraai van den haan, zelfs de slag der kwakkel en den waterslag Jvan den nachtegaal rolt er tusschen. Op het einde van April is de nest volmaakt en legt zij vijf t«t zes eieren. Als de jongskens uitgepikt zijn, zingt de man zoo veel niet meer.ten zij met 't vallen van den avond, een uurken lang geeft hij dan met eenige geburen concert met strijkrauziek en ander. Op drij vierdagen kunnen de jongen na 't uitvliegen den kost alleen vinden, en dan een tweede keer ge woond met min eieren. Men moet wel toezien van iede- ren keer den ouden nest weg te werpen en den bak te kuisschen. Dit jaar had een jongen zijnen spt eeuwb >k niet ge zuiverd na de eerst broeite en wat gebeurt er? De «ude nest werd weggeworpen en het leeg kot gansch gevuld met muntekruid om alle reukskens te doen verdwijnen. Zegt nu nog dat de beesten geen verstand hebben. De jonge Spreeuwen voed* men op met droog brood doortrokkc» van melk gemengeld met gebrijzcld kemp zaad en levende teringen, of teken, of aardwormen; dui- zendpooters die men op natachtigen grond onder de steepen vind, of onder de losse schors van oude boomen dat is kermiskost. Later eten ze van alles. Men mag niet vergeten hun van jongsaf water te geven om zich te spoelen. De Spreeuwen leeren klappen zonder de tong te snij den. Daarom moet men ze zetten in eene eenzame plaats, en 's morgens eer zij geëten hebben, hun herha len hetgeen men ze leeren wil. Nog beter leeren zij als de tong gesneden is, men mag het maar doen als zij goed kunnen alleen eten; men trekt de tong uit den bek, en houdt ze recht boven den bek, dan met een schaarken knipt men te midden in bet vlies, dat de tong weerhoudt in het wit vleesch en zonder te doen bloeden, men duwt dan wat ongezouten boter in den bek, en vernieuwt het snijaen acht dagen later, wat dieper in het vlies in op de zelfde plaats. Dit moet men gewoonlijk doer tot drij— maal toe. De Spreeuw is slim en laat zich niet gemak kelijk vangen, in weiden e:i velden vliegt zij» samen met de kraaien die opletten of er een vijand nadert, en di; de roofvogels bevechten terwijl de Spreeu wen zonder veel moed van kant steken. Soms spant men netten midden in het riet waar zij met benden gaan slapen, men vangt gemakkelijk de jongen met den kruipin waar een jonge roeper ingesloten wordt; in October als. zij in dc meerschen ronddwalen, vallen zij met heele benden als eene oude Spreeuw tot lokvogel dient, in de dubbele garens voor leeu merken en piepelingen. Ik zag dan dik wijls de Spreeuwen dc keel opensnijden om ze goed te bloeden en hun zoo den bitteren smaak te ontnemen. In Duitschland vangt men deze die men wil behouden in maart als er dan nog sneeuw ligt, men ontbloot eene plaats in dc weide, en legt er gelerde stokskens waar- tusschcn men eenige teken strooit, men kan ze daar naartoe leiden gelijk domme kiekens. Maandag, op de Markt van Geeraardsbergen, zijn verkocht 536 varkens en 150 hoornbeesten. De we- kelijksche Veemarkt van Aalst lukt niet; £maar te Dender- monde hebben ze wekelijks een goedvoorziene en schoone Veemarkt. Laat uitzitten is verderflijk voor Jonkhedan, er volgt mal fortuin jop, voor Zeden en Gezondheid. H. M. ons Koningin is zaterdag te Spa 54 jaren ge worden... Proficiat

De Werkman | 1890 | | pagina 2