Kerkelijk Nieuws. Brief van Macharis. Magda alena. Landbouw. Hop. \'las. De Walen en de Wetten. Magd alena, die heldhaftige Vrouw', wie is er die, dat Verhaal lezende, geen medelij den heeft met deze droeve mettelès, met die arme matrona?... Nu zit ze te Parijs, ter wijl haar Echtgenoot ziek ligt ener niemand is, om voor 't huishouden te zorgen, dan twee arme schaapkes van kinderen... Na dit Verhaal, rond October beginnen wij: Pau- lus Van Voorde oi eene bloedige wraak, door S. Van der Gucht. D'inschrijvingen tot 4 Januari 1891 zijn: 70 centiemen, per gra tia en privilegie. En de Landbouw! welken wreeden Zomer!... Alles zooveel beloven en eerst die Onweders, Bliksem, Donder, Stormwind, Verhageling, gelijk langs Doornijk, langs .Geeraards- bergen, Ninove, Appelterre, Viane, den Tabak die zoo schoon stond, gansch verhageld!Hoe pijnlijk, als ne mensch van zijn Land komt, waar hij zooveel kosten heelt aan gehad, zooveel zweet gelaten en dat alles ver loren is!... Hoe wreed en boe pijnelijk!... En d'een dondervlaag verwachte d'ander niet; zon dag, men zag t'Aalst langs Hofstade, Lede en Wetteren, grijze steile wolkentorens en maandag hoorde men dat de bloemserren van Ledeberg „J verhageld waren; z'is onbeschrijfelijk de schade p|| toegebracht aan de Velden, bijna in alleProvin- ciën van ons Land, in een deel van Frankrijk en Duitschland.... Slechte Zomer schoonen Herfst, zeggen de Sterre- kijkers, maar dat is een magere troost! En d'HOP, lieve Vrien den, d'Ilop! ze stond slecht, maar met dat ellendig wéér, 't is vollen dolorum; want na de stormen en hagelvlagen, we zijn nu woensdag morgend rond 0 ure, en t'Aalst valt er aanhoudend een vette, dikke, plakkende regen. G'en ziet de wereld niet, van de wolken die er hangen.... En juist is men bezig aan 't uitdoen der Aardap pels, die redelijk goed zijn op de zandige en hooge landen, maar in de diepten, ze vergaan en ze verdrinken.... D'Hop! al de markt berichten zeggen: Opslag! Zaterdag ze gaven 30 fr. voor hop van 1888, nu is vt al 45 fr.; 1889, over eenige maanden aan 20 a 30 tr. nu is 't 140 a 145 en d'Hop van 1890 wordt verhandeld aan 150 160, 200, 210 fr. D'Opbrengst is min dan in 1882 en dan zijn de prijzen geklommen tot 400 tr.Deze week heeft iemand uit Chipka een deel derllopkwartieren doorwandeld: Aalst-Mijlbeke, Erembo- degem, Ten Bosch, Teralphene, Esschen, Denderleeuw; aan veel Hopstaken,'t en zal niet zijn belleken-éen of belleken-tros, maar gansch belloos. Hier en daar heeft men eenige Hoplochtingen die helder en klaar blinken van de schoon trossen bellen die er aan bangen en zich geurig ontwikkelen; 'tis wonder om zien.de schoon Hop zal raar zijn en duur, des te meer dat dees nat weêr er geen deugd zal aan doen. Zal er 1/4 zijn, 1/6, 1/8 van den gewonen Oogst? Niemand durft het verzekeren. TePoperinghe isde toestand gelijk bij ons. Te Nuremberg, op die groote Markt wordt d'Hop van 1889 verkozen boven die van dees jaar. D'Hop van 1890, on langs tot 250 marken, is gedaald tot 170 en d'Hop van 1889 is tot 110 marken. In den Elzas ook sobere markt; in Engeland zal er veel Hop te kort zijn en Amerika gaat weinig kunnen uitleveren. Bourgondië alleen is bevoordeeligd geweest door een extra-goed weêr en daar zullen de Boerkes mogen wafelen bakken.'t VLAS men is bezig aan de bewerking en de Markten leveren weinig be lang op; langsKortrijk zijn de Prijzen vasten ondersteund; te Gent ook; uit Brugge schrijft men dat de nieuwe Vlassen 't opzicht heb ben van deirlijkte zijn. TeRouaan is veel bedrijvigheid; ze spre ken van opslag; men maakt zich gereed voor de groote Markten van September.... DE WALEN DE WERKSTAKING In ons eerste artikel zegden wij dat er geen rust kan zijn in de wereld of geen welvaart, als demenschen, die redelijke schepsels, gelijk gesteld worden met de stomme dieren.... Geen rust moge lijk met de Vrijdenkerij; dat er 10 fr. 20 fr. daags gewonnen wordt er zal altijd meer genot gezocht worden en meer afgunst zijn. Den Hemel gesloten voor Arm en voor Rijk,dat is de wereld veranderd in een helle.Maar dat wettigt de verdrukking niet; er loopen in de Walen slechte venten rond, grijpvogels die niets zoeken dan in troebel water te visschen, doch zoo 't schijnt is de ontevreden heid der koolmijners gewettigd; er was een oud tiranniek regle ment in de vergetelheid gevallen; men wilt het terugbrengen, erbij voegende dat het niet zal uitgevoerd worden. Is dat rechtveerdig, wij vragen hef' is dat rechtveerdig' Mag men 't werkvolk verbit teren en aanhitsen? Ook loopen de geruchten dat men de daghuren zal verminderen als 't Volk terug naar zijn werk komt... Wie kan dat goedkeuren?... Vrede in Broederlijkheid en in Rechtveerdig- heicl! Vrede en overeenkomst; want d'armoede wordt wreed in d'Huishoudens en de kontrakten worden gemaakt met vreemde koolmijnen; hunne Agenten loopen 't Land at.... In den tijd is er gesproken van een hooge Staatsraad in te richten om de klachten van 't werkvolk t'onderzoeken.... Zulke inrichting zou den waren toestand doen kennen en doen zien aan welken kant het ongelijk Uit Appelterre en andere streken vernemen wij dat d'heeren Burgemeesters het Gouvernement zullen aanspreken om de belas ting op den Tabak kwijt te schelden of terug te geven voor de Landen die verhageld zijn. i Wij herrinneren de Bedevaarden rneUWS, vau Sittard uit Erembodegem, op 31 Oogst en 7 September. Her- dersem's klooster viert met hartelijk vreugd 't Jubelfeest der Eer waarde teerbeminde Moeder. De naaste week naderen uitleg. Te Lourdes waar de groote Fransche Bedevaart is, regent het eok geweldig, maar niettemin worden al d'oefeningen gedaan met veel vreugd en grooten toeloop. Er zijn veel wonderbare teekenen o. a. een stom-doove van geborte, 60 jaren oud en die eensklaps de spraak gekregen heeft; zekere Gaudron Alfons, 35 jaren, lij- deude aan teering, sedert februari te bed liggende, bijna niet kun nende spreken, en nu gaande zonder moeite en met luider stem biddende en zingende, en versclieide andere... Door de tusschen- komst van Zijne Moeder, schreef Kardinaal Dechamps, geneest God de lichamen om de zielen te raken en tot het Geloof terug te brengen. 12 Doktoors onderzoeken de Genezingen. De Proces sie van 't Allerheiligste in 't park van Lourdes en rond de Grot, is allerluisterlijk geweest en ten hoogste aandoenlijk. Talrijke zie ken waren op den doortocht gebracht en staken hun handen uit naar den Heere Jesus in zijn H. Sacrament 6 zieken zijn opge staan en hebben de Processie gevolgdmen hoorde niets dan dankgeroepen tusschen gesnik en geween van aandoening. Wat gebeurt er in de wereld? In Amerika, te El-Paso heeft een trombe of een stormorkaan vernield 40 huizen. Tweepersonen zijn ver dronken. t'Ereinbodegem bij Aalst gaan de Dochters-Congre- ganisten zorgen voor een schoonen Outaar in de herstelde en ver grootte Prochiekerk. Te Marseilje gaat een nieuwe school ko men der Broeders van dén Gelukzaligen de la Salle. Die scholen hebben in Frankrijk eenen grooten naam. Te Lourdes, aan de Pjreneën, hebben wij menschen gezien die er mirakuleus genezen wa ren en tien jaren lang de zieken vergezelden. D'ander week kwam te Lourdes een hovenier aan, Delannoy genaamd, overjaar had hij er zijn krukken gelaten. Ach, zegde hij, verschelde maanden na mijne genezing zocht ik altijd achter mijn krukken, uit natuurlijke gewoonte. Nu te Lourdes de krukken ziende hangen, op welke hijj zooveel jaren gesukkeld had, hij loopt er naar toe. omhelst ze en valt voor de Grot op de kniên om een Kruisgebed te doen. Zondag 't Evangelie van Matth. 6Niemand kan twee hee rendienen... De uitlegging van't Evangelie is van 't merkweerdigste dat er in de Christene wereld bestaat. Eiken Zondag in d'Hoogmis, m die Mis voor de Parochianen gedaan door den Herder. Betaamt het niet, lieve Vrienden, dat er uit elk huishouden een lid d'Hoogmis bij- wone?.. Twee zaken zijn troostend op 't sterfbed: Van den Zondag geheiligd te hebben door 't bijwonen der Hoogmis en behulpzaaam ge weest te zijn aan den Vader of Herder der stad of parochie... Die u aanhoort, aanhoort Mij Den laatsten Zondag der Oogstmaand wordt te Scherpenheüvel plechtig gevierd de Verjaardag der Pauzelijke Krooning van 't mirakuleus Wonderbeeld te Scherpenheüvel, die zoete vermaarde plaats. Te naaste jaar doen d'Aalstenaars ;er het Jubelfeest hunner Jaarlijksche Bedevaart en 't Houtem bij Veurne, zal er zondag 7 en maandag 8 september een groote Historische Processie zijn, nog nooit gezien, ter eere der H. Rosa van Lima, te Houthem aanroepen met genaderijken Zegen.Maandag x september, begin der H. En- gelenmaand, dijnsdag H. Maximus. martelaar, woensdag H. Serafia, maagd en martelares, donderdag H. Rosa, maagd. XXX... 26 der Oogstmaand 1890^ Allerliefste Vrienden, =-dÜ Wellicht zijn er die gepeisd hebben: van Macharis hooi en wij niet meer, hïj_ is weg gespoeld door den regen of verbrijzeld, of weggemaaid of naar den Congo De man is misschien dood, maar dan zou De Werkman het toch gemeld hebben, nonobstaan zijne droefheid; allicht is dat gepeisd, maar God zij gedankt, Macharis,in eeD stille werkzaamheid blijvende, naar 't orde der grijsaards, is toch kras en gezond en komt aldus- danig het achtbaar Lezersgezelschap van De Werkman de groe- tenis en den goeden Dag toewenschen. Dank aan enzen geliefden Werkman, dip expres naar Ant werpen is geweest om ons de juiste tijdingen over die groote Feestelijkheden meê te deelen. Wij begrijpen zijnen geestdrift en nemen er paart en deel in. Dit Congres zal lang in 't geheugen blijven die eer aan God bewezen in zijn H. Sacrament! Met ontroering en vreugd heeft Macharis de Vergaderingen van ver re opgevolgd... Welke verhevene gevoelens! Welke nuttige raadgevingen en opwekkingen Men heeft daar gehoord de Aartsbisschoppen en de Bisschoppen, verklarende dat de Chris tene Volkeren in het Allerheiligste de Eendracht en den Vrede zullen terugvinden: De liefde tot God en tot den Evenmensch de verheffing der herten Uit Frankrijk, uit Duitschland, uit alle Belgische Provinciën is daar aangehaald, wat er gedaan wordt voor 't Allerheiligste, om de Processen op te luisteren, om d'Aanbidding te vermeerderen, om den eerbeid in de zielen te prenten en door deftige betoogingen te doen veropenbaren. Hoe aandoenlijk om lezen, als men hoort dat er te Luik 265 Jonge Heeren zijn, Studenten, die stichten door hun voorbeeld, die bijeenkomen voor de Processies, voor de Patronagiön, voer 't verspreiden van goede Schriften onder 't Volk! Achtbare Jon ge Heeren, welke gelukkige opening uwer Loopbaan, werken voor God, voor't Velk, voor 't Vaderland Met Belgische fierheid hebben wij gelezen hoe M. Pastoor Claeys, van Gent, gesproken heeft over het Allerheiligste, over dc Vlamingen, dat ze daar de kracht moeten putten om hun huisgezin hoü en trouw te bewaren, volgens den Vlaan.schen 3cest, deftig, Christelijkdat (daar 't Geluk en de Redding is. Dichter De Koninck van Mechelen, die groote wereldberoem de manhaftige ziel, hij is daar in een dichterlijke verhevene taal komen spreken over't Mansvolk, dat overal begint op te staan om Christus onzen God te verheerlijken, in d'Huishoudens, in de Kerken, in de Processiön, Berechtingen en Bedevaarten.... Ei, mijn heilige deugdals iemand naar 't Hof mag gaan, hij gaat er prat over, hij doet zijn beste kleêren aanHij is de Man! De Generaals, de Staatsmans, die Zijn Majesteit onzen Koning mochten vergezellen naai'Oostende bij Keizer Willem, ze sta ken den kop in de lucht: maar wat is 'ne Keizer of Koning, wat is een Entervu met 'ne Keizer, vergeleken bij ons Kerken en ons Processien Achtbare Menschen, Macharis heeft de Aanspraken van Me chelen bewaard cn zal, als De Werkman het toelaat, een schets geven van hetgone daar t'Antwerpen op die schoone dagen be sproken is, onderzocht en aangeraden. Het weêr en tijd vera»- deren, er komt voorspoed en tegenspoed, er zijn dagen van vreugden dagen van leed, de weken, maanden en jaren vliegen weg, er wordt gedoopt en begraven, maar gelijk de Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen uitriep: Als God met ons is,als wij met onzen goeden God zijn, die regeert in tijd in Eeuwigheid, wat hebben wij te vreezen Hiermede zendt Macharis nogmaals zijn- beste wenschen en zijne hartelijkste groetenis- scn aan allen die dit missicf zulien lezen, laat ons welgemoed zijn en tevreden, na lijden komt verblijden, maar't weêr gaat schrik kul i'.k tegen, altijd dien wind in dien Westen en altijd dien re gen; v#at is Ons Heer van zin met zijnen onder- aardschen wereld? Ik vrees altijd schrikkelijke straffen voor die Ongebondenheid van leven en voor die leelijke wreede blasfemiüa der liberale gazettenlaat ons allen roepen Paree Dömine, hier en hiernamaals, waarmede nogmaals de groeten is van den ouden en aller toegenegen vriend en dienaar MACHARIS. LAATSTE BERICHTEN. Bedevaart van Aalst naar Halle, den 2cn Zondag van Septem ber. D'eerste Mis ten half 5, om ten half 6 naar de statie te gaan. Men schrijft in bij M. Collin- De Coster, St Annastraat 13. Te BOTTE- LARE Luisterlijk Feest Zondag 31 Oogst en Zondag 7 September, door 't Patroonschap der jonge Dochterszang en muziek, het drama de H. Godelieva, Het Spookkasteel, Kluchtige ta- fereelen van Pachter en Pachteresse die naar de kermis zijn, de muizen die dansen, de Pachters die weêrkeeren. Telkens ten 4 ure. Plaatsen aan 1 fr en van 50 c.; d'opbrengst zal dienen voor d'opluistering der Processie, volgens 't Congpes van Antwerpen. Naar Bottelare op die twee Zon dagen.. En wie weet! wie weetAls weêr en tijd het toelaten Er komen overal veel land- loopers en de Misdaden kunnen niet meer opge volgd worden, de leelijke wreê mi-daden. Hoog- straeten zit vol en al de Prisons eveneens, 't Is wreeed gelijk de soldaatjes geleden heb ben in Pruisen bij Wurzburg 10 kilometers moesten zij afleggen, zwaar geladen en onder stikkende hitte. 170 soldaatjes vielen in onmacht en 200 moesten achterblijven. De inwoners zijn met wagens gekomen voor de gevallene soldaten. Er was een soldaatje dat niet meer voort kon, doch 't was: forwarts! en hij viel dood Er gaat een Onderzoek zijn; dit regiment was aangeleid door Kolonel Scholier. Woensdag zijn de vliegende Kanonniers door Aalst gereden; ze gaan naar den Kleinen Oorlog dat zij hun ar men uitsteken en bidden om verlost te zijn van den grooten en waarachtigen oorlog. WOENSDAG AVOND. 't Heeft g'hcel den dag geregend er is een wa ter gevallenDe toestand wordt akelig No§ zooveel Oogst die buiten staat! En die arme patotterkes 1 G'heel de wereld vraagt met droefheid Gaat dat blijven regenen Wanneer zien wij de blau we lucht DON BOSCO, genoemd de Wonderbare, waarlijk, voor zijn won derbare werkingen en mirakelendie Italiaansche Priester is maar gestorven over eenige jaren. In alle landen van Europa, ja zelfs in Amerika verwekte hij een geestdriftige werking voorde Jonkheid. Dit boek, aangenaam omlezen, in formaat oktavo, t'Antwerpen zeer schoon gedrukt, met portret photograüe, de prijs is 2,00 DE PRACTISCHE REKENVRAGEN der onderwijzers-exaams met beredeneering, op gelost door D. Triest, onderwijzer-landmeter te Lede prijs o,5o DE SLAVENHANDEL en den Afrikaanschen Kruistocht door Broeder Alex is, met platen, 3* uitgave phjs o,q5 HET GROOT BOEK van den Roozenkrans, door de Paters Preekheertn, prijs 2,00 Donderdag, Donker gevlaagd en regenachtig Weêr. Op Mijlbeeck zijn ze rondgegaan voor Mis sen, de Wind blijft slecht zitten; de Walenwaters komen in den Dender afgespoeld,dik en drabbig; moge het weldra helder en droog worden! Een Koetsier van den Haag was op Princessenwal in geslapen, is in 't water gerold en versmoord. Op Aalter Kermis is er gevochten ten half éen va- den Nacht en zekere Bussche heeft een doodsg vaarlijke messteek gekregen van zijnen kozijn. 5 Gendarms hebben t'Oosterzele 7 Bohemers aan gehouden voor diefte. Die Influwenza is terug gekomen in Londen, en erger dan eerst. Te Maldegem is een gepresumeerde Kerkdief ont dekt. Te New-York is de Tarwe in afslag.

De Werkman | 1890 | | pagina 4